Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Novinky

Krasobruslaři Kubová a Novák nepostoupili na MS do volných tanců

24. listopadu 2014 v 16:10 | Clárka
Čeští krasobruslaři Gabriela Kubová a Matěj Novák skončili v krátkém tanci na mistrovství světa sedmadvacátí a postup do finálové dvacítky pro volné tance jim unikl. Po úvodní části soutěže v japonské Saitamě vedou po velkých chybách favoritů překvapivě Italové Anna Cappelliniová a Luca Lannotte.
Pro Kubovou s Novákem to byl první velký společný závod. Museli před ním navíc dohánět tréninkové manko, které nabrali na přelomu roku kvůli partnerově operaci slepého střeva a následným komplikacím. Jízdu zvládli bez výraznější technické chyby, ale nižší hodnocení programových komponentů je odsunulo mimo postupové příčky. Po známce 50,43 bodu je od účasti ve volných tancích dělilo 2,6 bodu.

Průběžné pořadí v čele je překvapivé. Díky bezchybné jízdě půjdou z vedoucí pozice do volných tanců Cappelliniová a Lanotte. Evropští šampioni známkou 69,70 jen těsně zaostali za osobním rekordem a mají půlbodový náskok před Kanaďany Kaitlyn Weaverovou a Andrewem Pojem. Až třetí jsou zkušení Francouzi Nathalie Péchalatová a Fabian Bourzat, které srazilo partnerovo zaváhání při twizzlech a nepovedená druhá část povinného finnstepu.
Ještě větší minela postihla v krátkém tanci bronzové olympijské medailisty Jelenu Ilinychovou a Nikitu Kacalapova. Největší favorité nezískali žádný bod za twizzly, protože partner hned při první sérii zakolísal, dostal se do kontaktu s partnerkou a nemohl v tomto prvku pokračovat.

Ruští krasobruslaři tak přišli minimálně o sedm bodů a budou útočit až z páté příčky. Na medaili ztrácejí 2,5 bodu, od vedoucích Italů je dělí čtyři. Na mistrovství světa se nakonec nepředstavil žádný z medailistů z loňského šampionátu. Američané Meryl Davisová a Charlie White ani Kanaďané Tessa Viruteová a Scott Moir do Japonska vůbec nepřijeli a Rusové Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov odstoupili těsně před začátkem krátkých tanců, protože si partner při ranním tréninku poranil třísla.


Asadaová je potřetí mistryní světa. Březinová si polepšila o šest míst

24. listopadu 2014 v 15:52 | Clárka
Mao Asadaová je potřetí - a možná naposledy - mistryní světa v krasobruslení. Třiadvacetiletá Japonka před domácím publikem v Saitamě dominovala a přemýšlí, zda ukončí kariéru. Potěšila Češka Eliška Březinová, která si oproti krátkému programu polepšila o šest míst na 18. místo.
Nádherný trojitý axel se stal pro Asadaovou vstupní bránou k vytoužené zlaté medaili. Zprvu napjatý výraz ve tváři nagojské krasobruslařky se postupně uvolňoval, až se při závěrečné krokové pasáži začala smát. Její ladné pohybové kreace na Rachmaninův 2. klavírní koncert přiváděly diváky do vytržení.

Očima fanoušků v Superareně v Saitamě to byla jízda jedinečná, nejen s trojitým axelem, ale navrch i s přetěžkými kombinacemi, například trojitého flipa s trojitým rittbergerem. Pouze po druhém z axelů dopadla na dvě nohy. Technický panel rozhodčích poté našel nepřesnosti také v dotočení skoků a hraně při lutzu, přesto 216,69 bodu bezpečně stačilo na triumf - s převahou devíti bodů.

Kdesi v minulosti zůstal temný den z krátkého programu v Soči, v němž obsadila až 16. místo a ani vynikající volná jízda jí pak nestačila na lepší než šestou příčku.

"Dnes jsem byla schopna kontrolovat samu sebe," říkala v Saitamě. "Byla jsem nervóznější než ve čtvrtek, ale povzbuzování publika mi pomohlo, abych se uvolnila."

Co bude dál, to možná neví ani Asadaová. "Je to 50 na 50," odpovídala mistryně světa z let 2008, 2010 a 2014 na otázky o pokračování její kariéry.

Stříbro si navzdory pádu při trojitém salchowu a unavenému výrazu vyskákala patnáctiletá evropská mistryně Julija Lipnická. Bronz patří další ženě, která se patrně loučí: 27leté Carolině Kostnerové - přestože její Ravelovo Bolero postrádalo magično z olympijských her. Na konci předlouhé sezony pokazila Italka hned tři skoky, přičemž rittberger i flip byl pouze jednoduchý.

"Skoky dnes nefungovaly tak, jak bych si představovala. Ale to je sport, ne?" říkala sparingpartnerka Tomáše Vernera.

Eliška Březinová pronikla do finálových volných jízd jako poslední, 24. postupující, v sobotním japonském večeru však rázně zamířila výš. Čtyři trojité skoky, včetně lutze, zdařilé kombinace i rozhodčími ceněná obtížnost v podobě ruky nad hlavou při některých skocích opět prokázaly, že Eliška stejně jako její starší bratr Michal má v těle skokanské geny. Když dojela, sepjala radostí ruce. Bratr ji u ledu dlouze objímal.

"Úspěšně zachránila v Saitamě čest rodiny Březinů," říkala mezinárodní rozhodčí Olga Žáková v přenosu České televize. "Ještě jsem ji neviděla takhle zajet. Dneska měla ještě větší tempo než na republice, všechny skoky jsou dotáčené. Potřebuje jen přidat v druhé sadě známek, tam má rezervy."

Známka 145,15 bodu, která je vynesla na 18. místo, je jejím novým osobním rekordem. Technickou známku měla šestnáctou nejvyšší. Byla v Saitamě osmou nejlepší Evropankou a zároveň se postarala o nejlepší umístění české ženy na mistrovství světa od roku 1998, kdy skončila Lenka Kulovaná patnáctá. Od té doby vypadávaly Češky v kvalifikacích či krátkých programech, případně se ani nenominovaly.

Po 22. místě Elizavety Ukolové na olympijských hrách v Soči je to další pozitivní zpráva o obrození této kategorie na českém ledu.

"Máme teď dvě ženy do evropské i světové dvacítky," říkala Žáková. "Prospěje jim, když se budou vzájemně povzbuzovat, tak jako dříve Březina a Verner."

Problémem je, že na mistrovství Evropy i světa má zatím Česko v kategorii žen jen jedno místo. Teprve až se jedna z nich probojuje do první desítky, otevře tím dveře i té druhé.Ostrava uspořádá v roce 2017 mistrovství Evropy v krasobruslení

19. listopadu 2014 v 10:46 | Clárka
Česká republika bude po osmnácti letech hostit mistrovství Evropy v krasobruslení. Šampionát v lednu 2017 přivítá Ostrava.

Pořadatelství České republice přidělil kongres Mezinárodní bruslařské federace (ISU) v Dublinu. Delegáti rovněž rozhodli, že světový šampionát za tři roky uspořádají v březnovém termínu Helsinky.

Česká republika naposledy hostila seniorskou elitu v roce 1999, kdy se kontinentální šampionát uskutečnil v Praze. Ostrava loni v říjnu uspořádala juniorskou Grand Prix a závod elitních juniorů bude pořádat i letos.

Vedení Českého krasobruslařského svazu (ČKS) usilovalo o přidělení ME i loni, ale pro rok 2016 uspěla Bratislava. "Nakonec jsme se rozhodli po dohodě s Českým olympijským výborem a ministerstvem školství a tělovýchovy, že budeme o Evropu usilovat až do roku 2018. Dokud máme jistotu, že bude závodit Michal Březina," řekl generální sekretář svazu Karel Oubrecht.O evropské medaile se bude na českém, respektive československém území bojovat už podeváté v historii. Pětkrát se ME uskutečnilo v Praze, dvakrát šampionát ve federální éře hostila Bratislava a českou premiéru měl v roce 1928 v Opavě. Praha dvakrát uspořádala i mistrovství světa, naposledy v roce 1993.

"Šampionát se uskuteční v ČEZ aréně, kde je prakticky vše připraveno už nyní. I tým lidí je připraven. Musíme ale vyřešit dopravu, hotely a podobně. Práce nás čeká ještě dost," uvedl Oubrecht. Česká republika měla podle jeho informací čtyři protikandidáty a jedním z nich byl Minsk, seznam kandidátů ale ISU nezveřejňuje.


Hanju si rozrazil hlavu, pak pětkrát spadl a dobruslil „až“ druhý

16. listopadu 2014 v 10:38 | Clárka
Olympijský vítěz a mistr světa v krasobruslení Juzuru Hanju obsadil na Grand Prix v Šanghaji "až" druhé místo. Jeho výkon ve volné jízdě však nutně musela poznamenat srážka při rozbruslení. Kolizi s domácím závodníkem Jen Chanem odnesl devatenáctiletý Japonec krvavým šrámem na hlavě.

Otřesené krasobruslaře po střetu vyšetřili lékaři a oběma povolili startovat. Hanju ve volné jízdě pětkrát spadl a nedokázal smazat ztrátu na Rusa Maxima Kovtuna, který vedl po krátkém programu. Jen Chan klesl z třetího na šesté místo.

Soutěž žen na Čínském poháru v Šanghaji ovládly ruské reprezentantky, suverénně zvítězila Jelizaveta Tuktamyševová před mistryní Evropy Julií Lipnickou.
Cup of Russia 2014- Výsledky tanečních párů

16. listopadu 2014 v 10:07 | Clárka
1) Madison Chock a Evan Bates USA: 174,28
2) Elena Ilinykh a Ruslan Zhiganshin RUS: 160,43
3) Penny Coomes a Nicholas Buckland GBR: 158,02
4) Victoria Sinitsina a Nikita Katsalapov RUS: 147,55
5) Alexandra Stepanova a Ivan Bukin RUS: 143,51
Cup of Russia 2014- Celkové výsledky mužů

16. listopadu 2014 v 10:03 | Clárka
1) Javier Fernandez ESP: 265,01
2) Sergei Voronov RUS: 252,00
3) Michal Březina CZE: 241,23
4) Misha Ge UZB: 238,05
5) Jason Brown USA: 235,56
Cup of Russia 2014- Celkové výsledky žen

15. listopadu 2014 v 16:02 | Clárka
1) Rika Hongo JPN: 178,00
2) Anna Pogorilaya RUS: 173,43
3) Alaine Chartrand CAN: 172,00
4) Mirai Nagasu USA: 165,88
5) So Youn Park KOR: 163,24Cup of Russia 2014- Výsledky sportovních dvojic

15. listopadu 2014 v 15:52 | Clárka
1) Ksenia Stolbova a Fedor Klimov RUS: 211,97
2) Evgenia Tarasova a Vladimir Morozov RUS: 173,78
3) Kristina Astakhova a Alexei Rogonov RUS: 164,86
4) Haven Denney a Brandon Frazier USA: 164,85
5) Jessica Calang a Zack Sidhu USA: 157,45

Maxim Kovtun - Umřel jsem po prvním skoku

10. listopadu 2014 v 10:55 | Clárka
Maxim sděluje, že jím otřáslo co se stalo na rozjížďce (v předchozím interview sdělil, že si všichni chvíli mysleli, když se Yuzuru nezvedal a jen škubal bolestí nohama, že bude mít po tom nechráněném nárazu hlavy trvalé poškození krční páteře). jeho trenérky se prý snažily seč mohly, aby jej dostaly zpět do pohody. A chvílemi to vypadalo, že se mu soutěžní nálada vrací - za vteřinu ale zase byla pryč.
Nejstrašnější věc co viděl bezprostředně před tím než vyjel na led bylo: stadion zasypaný plyšáky, všichni diváci stáli a řvali a celý prostor kolem branky byl zalitý krví. Měl se nějak sebrat a naladit na své tři čtveráky ve volné, přičemž to byl jeho první závod a jeho první letošní volná jízda před diváky. "Umřel" ale po prvním skoku. Salchow dělá běžně na trénincích téměř bez nájezdu, navíc z něj má složitý výjezd. Je to pro něj jednoduchý skok. Ale už když se odrazil věděl, že něco není v pořádku a přemýšlel, jak to napravit a v tu chvíli mu došlo, že vlastně vůbec nechce bruslit - že jen chce, aby to co nejrychleji skončilo.

Na press-konferenci si držel ruce nohama a nohy zase rukama a snažil se vypadat normálně, aby si nikdo nevšiml jak moc se třese.

Cup of China 2014- Výsledky tanečních párů

9. listopadu 2014 v 10:58 | Clárka
1) Gabriella Papadikis a Guillaume Cizeron FRA: 160,12
2) Maia Shibutani a Alex Shibutani USA: 157,36
3) Anna Cappellini a Luca Lanotte ITA: 149,58
4) Elena Ilinykh a Ruslan Zhiganshin RUS: 144,70
5) Alexandra Paul a Mitchell Islam CAN: 140,46 
 

Reklama