Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Novinky

ME 2017- Výsledky sportovních dvojic

3. února 2017 v 15:16 | Klári
VÝSLEDKY :)

1. Evgenia Tarasova a Vladimir Morozov: RUS 227,58
2. Aliona Savchenko a Bruno Massot: GER 222,35
3. Vanessa James a Morgan Cipres: FRA 220,02
4. Ksenia Stolbova a Fedor Klimov: RUS 216,51
5. Natalia Zabiiako a Alexander Enbert: RUS 200,75Naši reprezentanti Anna Dušková a Martin Bidař se umístili na krásném 7. místě.
Ruské a kanadské kořeny se spojily pod českou vlajkou. Nadějný pár sní o olympiádě

21. prosince 2016 v 16:46 | Clárka
Dlouhá léta mohli čeští fanoušci v medailových bojích na velkých krasobruslařských šampionátech fandit jen mužům, ať už to byl Tomáš Verner či Michal Březina. Teď se českému krasobruslení rýsuje slibná budoucnost i v párovém bruslení. Vedle úřadujících juniorských mistrů světa ve sportovních dvojicich Anny Duškové s Martinem Bidařem míří za slibnou budoucnosti i taneční pár Nicole Kuzmichová, Alexandr Sinicyn.

Při juniorském světovém šampionátu v maďarském Debrecínu už se blýskli jedenáctým místem ve výrazném osobním maximu. A chtějí ještě výš - na zimní olympijské hry. "Ale bude to mimořádně náročné, protože konkurence ve světě je obrovská," uvědomuje si Sinicyn.
Se svojí partnerkou bruslí dva roky, každý má přitom kořeny v jiném koutu světa, což v dnešním krasobruslení zdaleka není výjimkou.
Sinicyn je synem bývalých reprezentantů Sovětského svazu Natalie Karamyševové a Rostislava Sinicyna, renomovaného choreografa, s nímž spolupracoval i Verner. Alexandr už se narodil před dvaceti lety v Praze, do roku 2013 bruslil s Janou Čejkovou.
Po maturitě do Toronta
Po rozpadu páru ale nemohl najít novou partnerku, a tak se musel poohlédnout v zahraničí. Kanadská trenérka Carol Laneová, dobrá známá jeho otce Rostislava, přišla s nápadem: Zkus jezdit s Nicole Kuzmichovou.
Drobná rodačka z Toronta, která už měla zkušenosti z juniorského mistrovství světa, byla zrovna také bez tanečního partnera. A hned první testovací jízdy naznačily, že by si pár mohl sedět. Sinicyn kvůli maturitě sezónu 2013/14 vypustil, ale když získal možnost studovat na univerzitě v Torontu, zrodil se nový taneční pár s českou vlajkou u jména.
Ještě v příští sezóně můžou závodit v juniorské kategorii, ale v plánu mají i několik startů mezi dospělými. "Výsledek z Debrecínu je hodně namotivoval, chtějí na sobě tvrdě pracovat, aby se příští rok dostali ještě výš," říká Rostislav Sinicyn.
Potřebují český pas
Nadále se budou chystat pod vedením Carole Laneové v Torontu, kde na podzim začala studovat už i osmnáctiletá Nicole. "Dvě sezóny, co spolu jezdí, jsou tam vlastně celoročně," říká Rostislav Sinicyn.
Denní plán mají nabitý: bruslení na ledě, balet, fitness, společenský tanec. Nákladný pobyt financují díky svým rodičům, výraznou pomocí je také příspěvek Českého krasobruslařského svazu.

Laneová v Torontu vedla i v současnosti nejlepší český taneční pár mezi dospělými, shodou okolností rovněž česko-kanadský - Michal Češka, Cortney Mansourová. Obě dvojice touží po startu na olympijských hrách, ideálně už za dva roky v korejském Pchjongčchangu. Kromě sportovní výkonnosti je ale v případě partnerek nezbytnou podmínkou zisk českého občanství.

Tanečníci Virtueová, Moir vyhráli v rekordu GP v Sapporu

19. prosince 2016 v 21:54 | Clárka
V novém světovém rekordu vyhráli Tessa Virtueová a Scott Moir soutěž tanečních párů na Grand Prix v Sapporu. Kanadští krasobruslaři, olympijští vítězové z Vancouveru a dvojnásobní mistři světa, ovládli poslední závod seriálu před prosincovým finále ziskem 195,84 bodu.
Virtueová s Moirem překonali dosavadní rekord 195,52 bodu amerických rivalů Meryl Davisové a Charlieho Whitea z olympijských her 2014 v Soči. V Sapporu vedli už po krátkém tanci a dnes ve volném tanci skvělou formu potvrdili.
Druzí skončili úřadující mistři světa Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron z Francie (186,66). Již v sobotu ovládli zbývající kategorie favorizovaný Japonec Juzuru Hanju, Ruska Anna Pogorilá a kanadská sportovní dvojice Meagan Duhamelová, Eric Radford.

Finále Grand Prix pro šest nejlepších v každé kategorii se uskuteční od 8. do 11. prosince v Marseille.

Zlato z mistrovství světa si vystavili, teď krasobruslaři Dušková s Bidařem sbírají další medaile

19. prosince 2016 v 21:16 | Clárka
Po dlouhých osmnácti letech se v České republice koncem ledna uskuteční evropský šampionát v krasobruslení. Na startu by neměla chybět ani talentovaná sportovní dvojice - Anna Dušková a Martin Bidař, úřadující juniorští světoví šampióni.

Teprve šestnáctiletá Anna Dušková bruslí s o rok starším Martinem Bidařem přes šest let. Když se poprvé viděli, podle jejich slov jim to na ledě spolu moc nešlo. Měli se chytnout za ruce a přešlapovat. "Vůbec jsme nevěděli, co máme dělat. Bylo nám deset jedenáct a přišlo nám to takové trapné, že se máme držet za ruce. Navíc všichni kolem nás jezdili sami," zavzpomínala se smíchem na první setkání Dušková.

Nakonec se ale ukázalo, že to byla správná volba, když je trenéři dali dohromady. Za těch šest let udělali velký kus práce, který byl v březnu letošního roku po zásluze odměněn. České krasobruslení se díky tomuto páru mohlo poprvé v historii radovat ze zlaté medaile z juniorského mistrovství světa. Dušková a Bidař předvedli v maďarském Debrecínu bezchybný program a nechali tak za sebou i velmi silné ruské páry. "To, že jsme zvítězili, už teď ale tolik nevnímáme," přiznal Bidař. "Medaili mám ale vystavenou," dodal. A cenný kov si pečlivě uložila i Anna. "Nechala jsem si udělat vitrínku s osvětlením, takže na ni krásně vidím," prozradila šestnáctiletá krasobruslařka.

Kromě krasobruslení zvládají oba i školu. Zatímco Anna studuje v Praze gymnázium, Martin navštěvuje zdravotnické lyceum. Jakmile vyučování skončí, vyrazí zase na trénink. "Hodinu a půl jsme na ledě, pak cvičíme a pak zase zpátky na led," líčila rodačka z Nymburku. Bez bruslí jsou jen v sobotu. Martin svůj volný čas tráví většinou s rodinou v Českých Budějovicích, Anna se odreagovává sledováním různých krasobruslařských závodů, nebo kreslí.

Úvod sezóny jim vyšel skvěle
V lednu se v Ostravě uskuteční mistrovství Evropy, talentovaný pár si Ostravar Arenu, vyzkoušel už začátkem září na soutěži ISU Junior Grand Prix 2016 - Czech Skate. A jejich první start v nové sezóně jim vyšel parádně. Spolu s domácím publikem se mohli radovat z prvního místa. Začátkem října se pak svěřenci trenérky Evy Horklové představili na další juniorské Grand Prix v Drážďanech a i zde byli na stupních vítězů, tentokrát jim patřila druhá příčka.

A tak není divu, že je na konci tohoto týdne čeká finále Grand Prix v Marseille. "V předchozích dvou letech se finále konalo v Barceloně, tak se těšíme, že se tentokrát podíváme na nové místo," řekla za oba Dušková. S jakými ambicemi do Francie poletí, ale prozradit nechtěla. "Pojede tam šest nejlepších párů, všichni jsou pro nás velkými soupeři, takže uvidíme. Budeme se snažit obě jízdy zajet co nejlépe," dodala.


Poté se už začnou připravovat na lednové mistrovství Evropy. Debut mezi seniory si odbyli už v říjnu a úspěšně. Závod Coupe de Nice vyhráli. "Jedeme závod od závodu. Vždy se soustředíme jen na ten jeden, který nás právě čeká. Pokaždé chceme předvést to nejlepší, co umíme," řekl Bidař. Věřím, že nám v Ostravě pomůže i domácí publikum," uzavřela Dušková.

Krasobruslařský šampionát vyhrál Bělohradský, Březina se zranil

19. prosince 2016 v 21:13 | Clárka
Sedmnáctiletý krasobruslař Jiří Bělohradský využil problémů favorizovaného Michala Březiny a vyhrál společný šampionát Česka, Slovenska, Polska a Maďarska v Katovicích. Březina po pádu nedokončil volnou jízdu. V kategorii žen se mistryní republiky stala rovněž sedmnáctiletá Michaela Lucie Hanzlíková, která porazila Březinovu sestru Elišku o sedm bodů.

Březina, který by měl být největší českou nadějí na lednovém mistrovství Evropy v Ostravě, v Katovicích s převahou vyhrál páteční krátký program. Volnou jízdu však po pádu nedokončil a s poraněným ramenem zamířil na vyšetření do nemocnice. Jeho stav podle všeho není vážný.
"Za pár dní, až se vše trochu uklidní, tak půjde na rentgen ještě jednou. Všichni doufáme, že to bude v pořádku. Podobné zranění ale nemá poprvé, takže ví, co má dělat," řekl ČTK generální sekretář Českého krasobruslařského svazu Karel Oubrecht.

Hanzlíková byla celkově třetí za vítěznou Maďarkou Ivett Tóthovou a Slovenkou Nicole Rajičovou, s níž prohrála jen o 16 setin bodu. Z dvou českých tanečních párů se soutěž lépe vydařila Cortney Mansourové a Michalu Češkovi, kteří rovněž obsadili třetí místo.

Krasobruslařka Mansourová čeká na české občanství a pokaždé se těší na řízky

19. prosince 2016 v 20:57 | Clárka
Dostat se mezi deset nejlepších. To je přání tanečního páru Cortney Mansourová a Michal Češka před lednovým mistrovstvím Evropy, které se po osmnácti letech uskuteční v České republice.
Cortney Mansourová a Michal Češka spolu jezdí teprve čtvrtým rokem. Za tu dobu udělali velký pokrok a na soutěžích si vylepšují svá dosavadní maxima. Není tedy divu, že po předloňském šestnáctém a loňském třináctém místě na evropském šampionátu pomýšlejí na umístění v první desítce. "Určitě bychom se chtěli dostat mezi deset nejlepších. Nebudeme se tím ale nějak stresovat. Budeme se snažit zajet před domácím publikem co nejlépe a zároveň si to užít," prohlásil čtyřiadvacetiletý Michal Češka, který se svou kanadskou partnerkou trénuje převážně v americkém středisku Novi.

"Tak jeden, dva, tři měsíce za rok, když to sečteme, bydlíme tady v České republice. Je to hlavně kvůli tomu, aby zde Cortney strávila požadovaný počet dní a mohla tak získat naše občanství," vysvětloval rodák z Děčína s tím, že pokud se jim na březnovém mistrovství světa povede kvalifikovat na olympijské hry v roce 2018, budou tam moci jet pouze v případě, že bude mít Cortney české občanství.

Na něj však jednadvacetiletá Kanaďanka stále čeká. "Řešíme to s českými právníky. Teď to stojí na nějakém kroku. Ze zákona měli třicet dní na vyjádření, už to ale trvá čtyři měsíce a stále se nic neděje. Pevně věřím, že brzy dojde k nějakému posunu a vše se vyřeší," líčil problémy Češka.


O víkendu čeká svěřence trenéra Igora Špilbanda závod v Záhřebu. Na něm předvedou svůj nový volný tanec na hudbu z filmu Kmotr. "Já jsem mafián," prozradil Češka. "A já hraju jeho manželku," dodala Mansourová, která si Českou republiku velice oblíbila. "Líbí se mi tady. Pokaždé, když sem přijedu, dám si vaše úžasné jídlo - řízek," uzavřela se smíchem krasobruslařka.

Krasobruslařkám na ME vládnou Rusky, taneční páry vyhráli Francouzi

17. února 2015 v 16:09 | Clárka
Francouzský krasobruslařský pár Gabriella Papadakisová, Guillaume Cizeron ovládl soutěž tanečních párů na mistrovství Evropy ve Stockholmu, čeští reprezentanti Cortney Mansourová a Michal Češka skončili sedmnáctí.

Ve Stockholmu předvedli Francouzi v této kategorii nevídaný posun výsledkovou listinou, před rokem byli na kontinentálním šampionátu patnáctí. Stříbro získali obhájci titulu Anna Cappelliniová a Luca Lanotte z Itálie, bronz Rusové Alexandra Stěpanovová a Ivan Bukin.

Devatenáctiletá Papadakisová a o rok starší Cizeron své možnosti naznačili už výhrou ve dvou závodech seriálu Grand Prix. Do volných tanců nastupovali jako vedoucí pár, ale nenechali se svázat nervozitou a předvedli skvělé romantické vystoupení na Mozartovu hudbu. Získali nejvyšší známky za techniku i programové komponenty a v celkovém součtu se na tři setiny přiblížili hranici 180 bodů, čímž si o více než třináct bodů vylepšili osobní rekord.

Úřadující mistry světa i Evropy Cappelliniovou s Lanottem za sebou nakonec nechali o více než osm bodů. Tito italští krasobruslaři se posunuli ze třetího místa po krátkém tanci na stříbrnou příčku se značným přispěním chybujícího ruského páru Jelena Ilinychová, Ruslan Žiganšin.


Nově složený pár doplatil na chybu při pokusu o zvedanou figuru, kdy partnerka místo zaujetí správné polohy roztrhla patou brusle partnerovi kalhoty na stehně. Bodová ztráta znamenala pád ze stupňů vítězů, z bronzu se na jejich úkor radovali krajané Stěpanovová a Bukin. Ti se po juniorském světovém titulu z roku 2013 při debutu mezi seniory hned prosadili na pódium.

Dobrý dojem na severu Evropy zanechali i Mansourová s Češkou. Ve volném tanci na šachové téma si výrazně vylepšili osobní rekord a díky patnáctému výkonu večera se posunuli na sedmnáctou příčku. K vylepšení pozice o dvě místa jim pomohlo i odstoupení Britů, kteří byli po krátkém tanci desátí.

V soutěži žen se na medailových příčkách usadily po krátkém programu Rusky - vede Jelena Radionovová před Jelizavetou Tuktamyševovou, třetí místo drží Anna Pogorilá. Z 21. příčky postoupila do sobotních volných jízd česká reprezentantka Eliška Březinová.Dvojnásobná juniorská mistryně světa Radionovová v 16 letech zatím zvládá debut na velké seniorské akci s přehledem. Za bezchybný krátký program získala 70,46 bodu a díky vyššímu hodnocení technické úrovně jízdy si vypracovala náskok 1,44 bodu před Tuktamyševovou, bronzovou medailistkou z ME 2013.

Suverénní výkon předvedla i ruská trojka Pogorilá, která získala 66,10 bodu. Na krajanky sice ztrácí, ale na průběžně bronzové příčce je usazena pevně. Čtvrtá Kiira Korpiová z Finska se na šampionátu objevila poprvé od roku 2012, mezitím kvůli zdravotním problémům absolvovala jen několik menších závodů. Stejně jako ostatní krasobruslařky ze špičky se nedopustila výraznější chyby, ale k medaili by jí muselo pomoci selhání některé z Rusek.

Březinová, mladší sestra adepta na medaili Michala Březiny, v kombinaci místo dvou trojitých toeloopů zařadila na druhé místo jen dvojitý. Všechny prvky sice zvládla poměrně solidně, mnohdy však byla znát nejistota. Známkou 47,40 o dva body zaostala za osobním rekordem a od patnácté pozice, kterou obsadila na ME loni, ji dělí 3,4 bodu.Na zlato v soutěži sportovních dvojic útočí ruští krasobruslaři

7. února 2015 v 13:04 | Clárka
Dva ruské páry se na mistrovství Evropy ve Stockholmu usadily po krátkém programu v čele průběžného pořadí sportovních dvojic. Na první příčce figuruje Xenia Stolbovová a Fjodor Klimov o necelé dva body před před Juko Kavagutiovou a Alexanderem Smirnovem. Třetí Francouzi Vanessa Jamesová a Morgan Cipres už nabrali výrazné manko.
Stolbovová s Klimovem se při absenci olympijských šampionů Taťjany Volosožarové a Maxima Traňkova snaží, aby pro ně skončila doba stříbrná. Loni byli druzí na evropském a světovém šampionátu i olympijských hrách. I když se v krátkém programu nevyhnuli drobným zakolísáním, získali nejvyšší známky za technickou hodnotu i programové komponenty.

Minimální odstup na ně však mají veteráni Kavagutiová se Smirnovem. Třicátníci, kteří mají ve sbírce evropský titul z roku 2010, se po loňské sezoně vynechané kvůli zranění znovu dostali do špičkové formy. Nadchli romantickým vystoupením a útočí na první evropskou medaili od roku 2011.

Šanci dostat se poprvé v kariéře na pódium mají Jamesová a Cipres, ale v nedělních volných jízdách budou muset odolávat tlaku soupeřů. Čtvrtý je s novou partnerkou Valentinou Marcheiovou český rodák v italských barvách Ondřej Hotárek. Od bronzu je dělí 2,18 bodu.


Březinová si na ME polepšila na 15. místo. Vládly ruské krasobruslařky

7. února 2015 v 13:01 | Clárka
Ženám na mistrovství Evropy v krasobruslení dominovaly Rusky. Podle očekávání. Zvítězila nejzkušenější z nich, osmnáctiletá Jelizaveta Tuktamyševová. Díky lepší volné jízdě za sebou o 86 setin bodu nechala šestnáctiletou vítězku krátkého programu Jelenu Radionovovou. Bronz získala rovněž šestnáctiletá Anna Pogorilá. Eliška Březinová si polepšila o šest míst a zopakovala 15. příčku z loňska.Zatímco muži chybovali, elitní ženy stejně jako v krátkém programu předvedly naprosto precizní výkony. Tuktamyševová si ve volné jízdě se dvěma trojitými lutzy a trojitým flipem vylepšila osobní rekord na 141,38 bodu, což by ji pro srovnání v pátečních volných jízdách mužů řadilo na šestou příčku například před Michala Březinu.

Dvojnásobná juniorská mistryně světa Radionovová sice vedoucí pozici neuhájila, ale ani ona zřejmě nemohla ukázat víc. Zařadila obdobný repertoár skoků jako Tuktamyševová a jen velká matematika s přidělováním úrovní obtížnosti jednotlivým prvkům a plusových bodů za jejich předvedení ji zařadila těsně na druhé místo.

Jako jediná z Rusek drobně chybovala Pogorilá, ale její bronz nebyl v ohrožení. Zbytku Evropy, v jehož čele se k radosti fanoušků usadily domácí sestry Joshi a Viktoria Helgessonovy, odskočila o téměř 23 bodů.

Březinová sice na úvod upadla po dvojitém axelu, ale nijak ji to nepoznamenalo a zbytek programu zvládla s jistotou. Díky tomu se navzdory pádu na necelý půlbod přiblížila osobnímu rekordu a posunula se do poloviny druhé desítky.
Ve volných jízdách chyběla čtvrtá žena krátkého programu Kiira Korpiová. Finská krasobruslařka dostala střevní chřipku spojenou s horečkami a místo přípravy na soutěž vyvěsila na facebook pouze smutnou fotografii z postele.

Světový titul mezi tanečníky si překvapivě vybruslili Italové

24. listopadu 2014 v 16:17 | Clárka
Italský krasobruslařský pár Anna Cappelliniová a Luca Lanotte nečekaně ovládl mistrovství světa v tancích na ledě. Uhájil vedení po krátkém tanci a o pouhé dvě setiny bodu porazili Kanaďany Kaitlyn Weaverovou a Andrewa Pojeho.

S odstupem dalších čtyř setin skončili v ojediněle vyrovnané soutěži na třetím místě francouzští krasobruslaři Nathalie Péchalatová a Fabian Bourzat, pro které byl šampionát v japonské Saitamě posledním závodem kariéry.

Evropští šampioni Cappelliniová a Lanotte dokázali proměnit náskok z krátkého tance v životní úspěch. Ustáli tlak, ani ve volném tanci neudělali žádnou vážnější chybu a známkou 105,73 bodu si o 3,7 bodu vylepšili osobní rekord. V hodnocení volného tance byli sice až čtvrtí, ale v konečném součtu jim to stačilo na zlato.
Jen drobné partnerovo zakolísání v twizzlech odsunulo na stříbro Kanaďany Weaverovou a Pojeho, kteří uhájili druhou příčku po krátkém tanci a stejně jako Italové získali první medaili z mistrovství světa.
Hořkosladkou příchuť bude mít nakonec loučení s kariérou pro Péchalatovou a Bourzata. Francouzští krasobruslaři se ve volném tanci rovněž překonávali, známkou přes 107 bodů si také oni vylepšili osobní rekord, ale kvůli ztrátě z krátkého tance to stačilo jen na bronz.

I když je pouhých šest setin dělilo od titulu, nakonec nedokázali naplno využít absence Meryl Davisové s Charliem Whitem a Tessy Virtueové se Scottem Moirem, kteří ovládali světové soutěže v posledním olympijském cyklu.
Nejlepší volný tanec předvedli bronzoví olympijští medailisté Jelena Ilinychová a Nikita Kacalapov. Ruským krasobruslařům to však nepomohlo ke smazání bodového manka, které nabrali pokaženými twizzly v krátkém tanci, a v celkovém součtu skončili čtvrtí.

Čeští reprezentanti Gabriela Kubová a Matěj Novák byli v krátkém tanci sedmadvacátí a do finále se neprobojovali.


 
 

Reklama