Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Novinky

Jako z krasobruslařské telenovely. Evropě dominuje Španěl, který vytlačil fotbal

14. února 2017 v 11:43 | Klári
Jeho příběh připomíná jižanskou telenovelu. O mladíkovi, který se z nuzných sportovních podmínek v zemi s takřka nulovou krasobruslařskou tradicí vypracoval mezi nejlepší na světě a stal se jasnou evropskou jedničkou současnosti. Španělský suverén Javier Fernández má v Ostravě po krátkém programu nakročeno už k pátému kontinentálnímu titulu v řadě…
Maminka rodáka z Madridu byla pošťačkou, tatínek pracoval jako mechanik v armádě. "Moje sestra viděla nějaký šampionát a rozhodla se stát krasobruslařkou. Mně se to líbilo, tak jsem začal taky bruslit, když mi bylo šest let," popisoval své začátky.
V sedmnácti si ho všiml při kempu v Andoře ruský kouč Nikolaj Morozov a pozval ho trénovat do New Yorku. Aby si Fernández mohl nákladnou přípravu vůbec dovolit, jeho otec si našel další práci a opravoval vrtulníky. Jenže Španělova cesta do špičky byla dlouhá.
Skákal, ale nebruslil
"Skákal čtveráky na trénincích, ale pak skončil někde na ocasu, protože neuměl moc bruslit a neměl stabilní techniku," vzpomíná jeho bývalý soupeř Tomáš Verner.
V roce 2013 už ale Fernández vládl Evropě, předloni získal v Číně poprvé i světový titul. Španělský deník Marca mu věnoval první stranu. "Páni, vzít titulku fotbalu," žasl fanoušek Realu Madrid, jehož od roku 2011 trénuje Kanaďan Brian Orser.

Podobenství s telenovelou naplňuje i Fernándezův osobní život. Po vztahu s tanečnicí na ledě Cortney Mansourovou, která nyní reprezentuje Česko, se dal dohromady s bývalou japonskou mistryní světa a matkou čtyřleté dcery Miki Andovou. A jejím předchozím partnerem byl někdejší kouč obou krasobruslařů Morozov…

Kdo má nejlepší ODHAZOVANÝ SKOK?

10. února 2017 v 12:47 | Klári
Ksenia Stolbova a Fedor Klimov:
Meagan Duhemal a Eric Radford:


Aliona Savchenko a Bruno Massot:Evgenia Tarasova a Vladimir Morozov:Lubov Iliusheckchina a Dylan Moscovitch:
Vanessa James a Morgan Cipries:

Na led mě to netáhne, jezdím na inlinech! Legendární Romanová bruslí i po sedmdesátce

6. února 2017 v 14:35 | Klári
Na začátku 60. let minulého století nebylo na světě lepších tanečníků na ledě. Eva Romanová se svým bratrem Pavlem vyhrála čtyřikrát za sebou mistrovství světa. Do Ostravy na ME dorazila jako velmi vitální dáma, která v pátek oslavila 71. narozeniny.

Vzpomněla jste si tu na váš první světový titul, na který jste dosáhli také na domácí půdě v Praze 1962?
To jsme tehdy ani my nečekali, byli jsme překvapení. Pak už se od nás pokaždé čekalo, že vyhrajeme. Tance nebyly na olympiádě, vyhráli jsme čtyřikrát a řekli si, že je lepší odejít na vrcholu. Když teď vidím celý ten komplex tady v Ostravě, to je fantazie. Já být krasobruslař, budu vyžadovat, aby se všechny závody konaly tady. Ale v Olomouci je pořád stadión, kde jsem bruslila jako čtyřletá, tam by to chtělo něco novějšího. (úsměv)

Koho jste v Ostravě stihla potkat?

Třeba Karola Divína, toho jsem neviděla snad padesát let!

Čím to, že jste se na krasobruslařských akcích tolik neobjevovala?

Když jsme přestali závodit, šli jsme do Holiday on Ice v roce 1965. Ale pak jsme z bruslení vypadli, televizi jsme neměli, ani telefony. S manželem (anglickým krasobruslařem Jackiem Grahamem) jsme se usadili na venkově v Anglii, kde krasobruslení není moc vidět, i když měli Torvillovou s Deanem. A pak jsme se stěhovali do Texasu, kde také o krasobruslení moc nestojí. Sice jsem si občas něco v novinách přečetla, ale teď se nestačím divit, co všechno je v krasobruslení nového, přijde mi fantastické, jaké výkony tu předvádějí.

Na začátku tisíciletí jste se ale na čas přestěhovala zpět do Česka.

Když jsme žili v Texasu, tak za námi moje i manželova maminka jezdily, ale jak mamince bylo kolem osmdesáti, už toho bylo na ni moc. Tak jsme se vrátili, koupili statek v Lipnici u Plzně a maminka v roce 2005 zemřela. Pro manžela to tu ale bylo těžké.

V čem?

Když jsme šli do hospody, musela jsem mu vše překládat. Mně to nevadilo, ale pro mužského sedět v hospodě a čekat, až mu žena něco přeloží, to nejde. (úsměv) Jemu se tu líbilo, chodili jsme na houby, do lesa… Ale když maminka zemřela, vrátili jsme se do Anglie. Manžel zemřel před rokem a půl, takže si zvykám na život o samotě, což není snadné. Vždy jsem někoho měla, nejdříve Pavla (bratr zemřel při autonehodě v 29 letech - pozn. red.), pak manžela…

Netáhlo vás to tedy zpět do Česka?

Vlastně od svých osmnácti let jsem bydlela v zahraničí. Už kvůli zdraví, penzi a zajištění v Anglii zůstanu, i když se sem jezdím podívat ráda.

Kde v Anglii žijete?

Nedaleko moře, asi třicet mil od Manchesteru v malé vesničce. Máme domeček s větší zahradou a okrasnými holuby. Manžel je miloval. Když byl nemocný, říkala jsem mu, ať se nebojí, že si jich aspoň dvacet nechám. Měli jsme jich osmdesát, nechala jsem si jich 25 bílých. O zábavu mám postaráno, denně hodinu a půl plavu, mám velkou zahradu se skleníkem, snažím se zahradničit.

Na led vás to netáhne?

Ne, radši teď jezdím na in-line bruslích. Máme krásnou promenádu u moře, kde se dá na in-linech jezdit. Vezmu helmu, chrániče na kolena a je to jako rychlobruslení. (úsměv) Krasobruslení je v Anglii šíleně drahé, navíc by mě to asi nebavilo. Když jste bruslil závodně a teď víte, že by vám něco nešlo, to je lepší dělat něco jiného.

Papadakisová a Cizeron jsou opět mistry Evropy, při volném tanci dohnali ztrátu

6. února 2017 v 14:30 | Klári
Mistry Evropy v tanečních párech se dnes v Ostravě stali francouzští krasobruslaři Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron, kteří tak navázali na své triumfy z předešlých dvou let. Aktuálně nejlepší světový pár sice vstoupil do volných tanců ze třetího místa, ale s minimální ztrátou.
Druhé Annu Cappelliniovou a Lucu Lanotteho z Itálie nakonec vítězové porazili o tři body. Bronz získali Rusové Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov.
V nejlepší výchozí pozici nakonec do dnešní části závodu vstoupili Bobrovová a Solovjov, neboť technický a rozhodcovský panel Mezinárodní bruslařské unie dodatečně odečetl Cappelliniové a Lanottemu bod za zařazení nadbytečného prvku do jízdy.
Ve volných tancích se ale pořadí na medailových pozicích změnilo. Papadakisová a Cizeron, kteří program uzavírali, předvedli nejlepší výkon, a přestože lehce zaostali za osobním rekordem, prodloužili éru svého kralování.
"Jsme rádi, že jsme předvedli výkon jako na tréninku. Byla to neuvěřitelná jízda a cítili jsme velkou podporu od diváků. Věděli jsme, že nemůžeme prohrát," uvedl Cizeron.
Skutečnost, že do volných tanců nastupovali ze třetího místa, brali jako výzvu. "Musíme být připraveni vypořádat se s každou pozicí. Celou kariéru se to učíme. Není to jednoduché, ale jsme rádi, že jsme byli schopni překonat všechny obtíže a dát do jízdy tolik emocí," dodal dvaadvacetiletý Francouz.

Český taneční pár Nicole Kuzmichová, Alexandr Sinicyn obsadil ve čtvrtečním krátkém programu 26. místo a do druhé části soutěže nepostoupil.

Ashley Wagner X Gracie Gold?

4. února 2017 v 15:15 | Klári
Koho máte radši?

ME 2017- Výsledky tanců

3. února 2017 v 15:48 | Klári
VÝSLEDKY:


1. Gabriella Papadakis a Quillaume Cizeron: FRA 189,67
2. Anna Cappellini a Luca Lanotte: ITA 186,64
3. Ekaterina Bobrova a Dmitry Soloviev: RUS 186,56
4. Isabella Tobias a Ilia Tkachenko: ISR 169,29
5. Alexandra Štěpánová a Ivan Bukin: RUS 166,93
ME 2017- Výsledky mužů

3. února 2017 v 15:36 | Klári
VÝSLEDKY:

1. Javier Fernandez: ESP 294,84
2. Maxim Kovtun: RUS 266,80
3. Mikhail Kolyada: RUS 250,18
4. Jorik Hendrickx: BEL 242,56
5. Alexei Bychenko: ISR 239,24Náš reprezentant Michal Březina se umístil na 12. místě (215,52) a Jiří Bělohradský na 20. místě (181,62)


Fernández je popáté mistrem Evropy, Březina klesl na dvanácté místo

3. února 2017 v 15:27 | Klári
Krasobruslařským mistrem Evropy se dnes v Ostravě stal favorizovaný Španěl Javier Fernández, který získal zlatou medaili popáté za sebou. Michal Březina stejně jako před rokem v Bratislavě pokazil volnou jízdu a klesl z osmého na dvanácté místo. Druhý český zástupce ve finálovém programu Jiří Bělohradský skončil dvacátý.
Úřadující světový šampion Fernández obdržel i přes pád a několik dalších chyb ve volné jízdě celkem 294,84 bodu a druhého Maxima Kovtuna z Ruska porazil o 28,04 bodu. Bronz získal další Rus Michail Koljada.
Pětadvacetiletý Fernández měl již po krátkém programu desetibodový náskok a ve volné jízdě ho ještě navýšil. A to i přesto, že nepodal svůj nejlepší výkon.
Upadl po čtverném salchowu a poté si ještě dvakrát po dopadu sáhl rukou na led. Ani tak soupeři neměli šanci se mu přiblížit. "Bolí mě všechno, hlavně zadek," pousmál se Fernández v rozhovoru s moderátorem v hale. Pátým triumfem v řadě na ME napodobil bývalého československého reprezentanta Ondreje Nepelu, jenž kraloval v letech 1969 až 1973.
"Určitě to nebyla moje nejlepší jízda v sezoně, ale je těžké stále dosahovat nejlepších výsledků a rekordů. I když to samozřejmě každý chceme. Jsem normální bruslař a ne stroj," řekl Fernández, který ocenil skvělou atmosféru v Ostravě. "Mám radost, když lidi baví to, co dělám," dodal.
Ještě hůř se vedlo Březinovi. Už po prvním skoku, čtverném salchowu, si sáhl rukou na led a poté se problémy kumulovaly. Dvakrát upadl a prakticky jen jeden z plánovaných skoků zvládl na sto procent. Bronzový medailista z roku 2013 nakonec zajel až třináctou volnou jízdu a propadl se do druhé desítky.
"Volnou jsem začal dobře, ten čtverák nebyl až tak velká chyba. Jen ruka na zemi, což je jen tak minus jedna od rozhodčích. To nebyl až tak velký problém. Ale potom přišla protočka u axela a takový trochu blbý pád u kombinace, kde jsem si nepohlídal výjezd. Asi jsem fakt neměl den. Nevím, co na tu jízdu říct. Prostě nevyšla," uvedl Březina po druhém nejhorším výsledku na kontinentálním šampionátu v kariéře. Hůře dopadl jen při debutu na ME v roce 2008, kdy skončil šestnáctý.

Osmnáctiletý Bělohradský udržel ve volné jízdě postavení z krátkého programu a stejně jako na loňském ME v Bratislavě skončil dvacátý. "S ohledem na to, co má Jirka za sebou, jsme spokojeni. Měl jedno zranění, pak další a několikatýdenní pauzu. Zvládl to na jedničku," řekl Tomáš Verner, který úřadujícího českého šampiona společně s Vlastou Kopřivovou trénuje.

ME 2017- Výsledky žen

3. února 2017 v 15:25 | Klári
VÝSLEDKY:

1. Evgenia Medvedeva: RUS 229,71
2. Anna Pogorilaya: RUS 211,39
3. Carolina Kostner: ITA 210,52
4. Maria Sotskova: RUS 192,52
5. Laurine Lecavelier: FRA 188,10
Naše reprezentantka Michaela- Lucie Hanzlíková obsadila při svém debutu 20. místo 138,23


Ostravské kuriozity? Bruslící máma tří dětí, sebevědomá rekordmanka i omyl sudích

3. února 2017 v 15:20 | Klári

Čtyři dny soutěží mistrovství Evropy v krasobruslení přinesly vedle skvělých sportovních výkonů a pestré škály emocí i řadu příběhů a zajímavých osudů. Co se také v Ostravě událo?Návrat po třech dětech
Britce Zoe Jonesové je 37 let. Už v roce 1998 byla blízko startu na olympiádě v Naganu, ale zranění jí plány zhatilo. V roce 2001 kariéru ukončila, narodily se jí tři děti a v Kanadě se stala trenérkou. V roce 2014 ale dostala nápad vrátit se ve sportovních dvojicích, kontaktovala o deset let mladšího Christophera Boyadjiho a teď jsou čtrnáctí v Evropě. "Zoe má víc energie než sedmnáctileté holky," ujišťuje Boyadji.
Úspěšná dcera
Jméno Peltonen je na ledě jako doma, jenže v ostravské aréně se proháněla dcera bývalého mistra světa v hokeji Villeho Emmi Peltonenová. Narodila se během otcova angažmá v Nashvillu, v sedmnácti letech si odbyla premiéru na mistrovství Evropy. A úspěšnou, skončila jedenáctá! "Táta mi má co poradit, ví hodně o psychologii, jak se starat o tělo. Ale o krasobruslení neví nic," smála se Peltonenová.
Z partnerů soupeři
Pětkrát spolu ve sportovní dvojici vyhráli mistrovství světa, čtyřikrát evropský šampionát. Teď stojí proti sobě. Němka Aliona Savchenková s novým partnerem Bruno Massotem se v boji o zlato sklonila před Rusy Jevgenijí Tarasovovou a Vladimirem Morozovem, jejichž koučem je Robin Szolkowy. "Při soutěžích jsme soupeři. Když se s Alionou potkáme, pozdravíme se, ale velké povídání to není," uznal Szolkowy.
Jen zlato nestačí
Nebyl větší důkaz nadvlády Rusky Jevgenije Medveděvové ženské soutěži, než když ve volné jízdě jen tak zařadila bonusový trojný skok, i když věděla, že za něj žádné body nezíská. "Prostě jsem chtěla přidat něco navíc," usmívala se po obhajobě zlata sedmnáctiletá rodačka z Moskvy, která vylepšila bodový světový rekord ve volné jízdě (150,79) i absolutně (229,71).
Výměna medailí

Do kuriózní situace se dostaly taneční páry. Po krátkém programu byli vyhlášeni jako vítězové Italové Anna Cappeliniová a Luca Lanotte, jenže rozhodčí jim dodatečně odečetli jeden bod za nepovolený prvek, a tak se propadli za Rusy Jekatěrinu Bobrovovou a Dmitrije Solovjeva. "Překvapilo nás to. Samozřejmě moment, kdy jsme si měnili malé zlato a stříbro, byl zvláštní," uznala Cappeliniová. Velké zlato ale nejlepší volnou jízdou získali Francouzi Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron.

 
 

Reklama