Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Novinky

Češi na krasobruslařském MS do volných tanců nepostoupili

20. února 2017 v 11:15 | Klári
Český taneční pár Cortney Mansourová, Michal Češka na mistrovství světa v Bostonu nezopakoval výkon z evropského šampionátu a do volných tanců nepostoupil. V krátkém tanci dnes obsadil 24. příčku a od finálové dvacítky ho dělily téměř dva body. Po úvodní části soutěže vedou obhájci titulu Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron z Francie.
Mansourová s Češkou při debutu na mistrovství světa získali za krátký tanec známku 51,68 bodu. To bylo o více než tři body méně než při lednovém kontinentálním šampionátu v Bratislavě, kde skončili třináctí. K postupu potřebovali nechat za sebou deset párů, ale bylo jich pouze šest.

Kombinace valčíku a svižnějších rytmů v krátkém tanci nejvíce svědčila Francouzům Papadakisové a Cizeronovi. Úřadující mistři Evropy získali 76,29 bodu, čímž se zařadili na třetí místo historických tabulek. Před volnými tanci mají náskok 1,59 bodu před americkými sourozenci Maiou a Alexem Shibutaniovými.

Domácí krasobruslaři jsou zásluhou technicky precizního výkonu druzí a díky osobnímu rekordu mohou po pěti letech navázat na jedinou medaili z MS. V roce 2011 získali bronz. Budou ale muset odolávat především tlaku dalších zámořských párů.

Třetí jsou s více než dvoubodovým odstupem další Američané Madison Chocková a Evan Bates. Po drobných zaváháních budou ze čtvrtého místa na medaili útočit vítězové finále Grand Prix Kaitlyn Weaverová a Andrew Poje z Kanady. Od stupňů vítězů je dělí 63 setin bodu.

Volné tance jsou na programu v noci ze čtvrtka na pátek středoevropského letního času.

Krasobruslařka Březinová na MS nepostoupila do volných jízd

20. února 2017 v 10:48 | Klári
Česká krasobruslařka Eliška Březinová na mistrovství světa v Bostonu nepostoupila do volných jízd. V krátkém programu obsadila 29. příčku a od finálové čtyřiadvacítky ji dělily více než dva body. Překvapivě vede Američanka Gracie Goldová, která má náskok 2,45 bodu před Annou Pogorilou z Ruska.
Dvacetiletá Březinová sice na rozdíl od bratra Michala v krátkém programu nespadla, ale nevydařil se jí výjezd z dvojitého axela a zaváhala také v zakloněné piruetě. Ziskem 47,75 bodu zaostala o přibližně čtyři body za osobním rekordem. Na postup potřebovala v konkurenci 38 závodnic atakovat padesátibodovou hranici. Poslední kvalifikovaná Niki Woriesová z Nizozemska získala 49,86 bodu.

Česká šampiónka na mistrovství světa podobně jako loni, kdy rovněž nepostoupila z krátkého programu, nenaváže na 18. místo z roku 2014. Volné jízdy v Bostonu se tak budou z českých reprezentantů týkat jen Michala Březiny, který je po krátkém programu jedenáctý.

Goldová zatím nikdy nezískala na velké mezinárodní akci medaili. Na olympijských hrách v Soči i na loňském světovém šampionátu skončila čtvrtá. V krátkém programu ale zaskočila všechny favoritky. Získala nejvíce bodů v obou sadách známek, vylepšila si o více než tři body osobní rekord a před volnou jízdou si vytvořila drobný náskok.

Nejlepší z Rusek je zatím rovněž překvapivě Pogorilá, která na lednovém mistrovství Evropy za krajankami Jevgenijí Medveděvovou a Jelenou Radionovovou zaostala. Před největší favoritkou Medveděvovou, která je průběžně třetí, ale vede o zanedbatelných 22 setin bodu. O dalších šest desetin zpět je na čtvrtém místě Američanka Ashley Wagnerová, která doplnila povedené vystoupení domácích krasobruslařek.

Naopak ztrácejí Japonky. Nejlepší z nich, obhájkyně stříbrné medaile Satoko Mijaharaová, bude útočit ze šesté příčky. Až devátá je po krátkém programu trojnásobná mistryně světa Mao Asadaová, která se v této sezoně vrátila k závodění po roční pauze. Zariskovala a zařadila trojitý axel, ale chybovala při něm. Na čelo ztrácí přes deset bodů.

Papadakisová a Cizeron obhájili světový titul v tancích na ledě

20. února 2017 v 10:45 | Klári
Francouzští krasobruslaři Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron obhájili světový titul v tancích na ledě. Po světovém rekordu ve volném tanci vyhráli v celkovém součtu o více než šest bodů. Další medaile na šampionátu v americkém Bostonu získaly domácí páry, sourozenci Maia a Alex Shibutaniovi a Madison Chocková, Evan Bates. Čeští reprezentanti Cortney Mansourová a Michal Češka po 24. místě v krátkém tanci do dnešní finálové části soutěže nepostoupili.
Papadakisová s Cizeronem, kteří loni vylétli ze druhé desítky až na světový trůn, letos potvrdili své postavení. Ačkoliv museli polovinu sezony vynechat kvůli partnerčinu zranění, získali v lednu evropský titul a v Bostonu svůj výkon ještě vylepšili. Za precizní romantický volný tanec na moderní hudbu získali 118,17 bodu, což je nejvyšší známka krasobruslařské historie. Celkovým součtem 194,46 bodu se zařadili na druhé místo historických tabulek.

Upevnili si tak vedení z krátkého tance a získali druhé světové zlato. Ani na dalších pozicích na stupních vítězů volné tance nic nezměnily. Sourozenci Shibutaniovi díky vystoupení na hudbu skupiny Coldplay po pěti letech znovu získali medaili na MS, v roce 2011 byli při svém debutu bronzoví. Obhájce stříbrných medailí Chockovou a Batese Rachmaninův klavírní koncert dovedl k bronzu.

Podruhé za sebou skončili na světovém šampionátu čtvrtí Italové Anna Capelliniová a Luca Lanotte. Šampioni z roku 2014 si ve volném tanci o dvě místa polepšili, ale na medaili znovu nedosáhli. Na pátou příčku se propadli vítězové finále Grand Prix, Kanaďané Kaitlyn Weaverová a Andrew Poje.

Až devátý skončil nejlepší ruský pár Victoria Sinicynová, Nikita Kacalapov. Této tradiční krasobruslařské velmoci na MS chyběly jedničky Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov, protože partnerka měla pozitivní dopingový test na meldonium.


Krátký program sportovních dvojic na MS vyhráli Číňané

20. února 2017 v 10:38 | Klári
Krátký program sportovních dvojic na krasobruslařském mistrovství světa vyhráli Číňané Suej Wen-ťing, Chan Cchung, kteří obhajují stříbro. Vypracovali si náskok 2,67 bodu před loňskými šampiony Meagan Duhamelovou a Ericem Radfordem z Kanady. Ze třetí pozice budou v Bostonu útočit olympijští šampioni Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov z Ruska. Česká republika v této kategorii zastoupení neměla.
Trojnásobní juniorští mistři světa z let 2010 až 2012 Suej Wen-ťing a Chan Cchung mají nakročeno k prvnímu seniorskému zlatu z MS. Bezchybně zvládli všechny prvky včetně odhozeného flipu, který jiné partnerky ze světové špičky potrápil. Získali nejvyšší známku za techniku a poprvé v kariéře překonali osmdesátibodovou hranici.

Především zaváhání při trojitém twistu, kterému rozhodčí přisoudili jen druhou ze čtyř úrovní, odsunulo na průběžnou druhou pozici Duhamelovou s Radfordem. Kanaďané přesto byli ze svého výkonu nadšení. Když odskákali všechno včetně sólového trojitého lutze, objevil se na partnerčině tváři širokánský úsměv, který celou druhou polovinu jízdy nezmizel.

Po drobných chybách ztrácejí na čelo 3,72 bodu Volosožarová s Traňkovem, kteří od roku 2013 neznají na velkých akcích nic jiného než vítězství. Loni nezávodili, protože Traňkov musel na operaci ramena. Volosožarová dnes dopadla při odhozeném flipu na obě nohy, některé další prvky zase neměly plánovanou nejvyšší úroveň.

Stejné chyby jako Volosožarová se při odhozeném flipu dopustila Aliona Savchenková. Pětinásobná mistryně světa debutovala na světovém šampionátu s novým partnerem Brunem Massotem. Po krátkém programu jim patří čtvrtá příčka se ztrátou necelých tří bodů na stupně vítězů. Pátí jsou po pokaženém twistu vicemistři světa z roku 2014, další Rusové Xenia Stolbovová a Fjodor Klimov.

Sportovní dvojice Duhamelová, Radford obhájila světový titul

20. února 2017 v 10:34 | Klári
Sportovní dvojice Meagan Duhamelová, Eric Radford díky životní volné jízdě obhájila světový titul. Kanadští krasobruslaři nechali na šampionátu v Bostonu za sebou vítěze krátkého programu Číňany Suej Wen-ťing a Chan Cchunga. Bronz při společném debutu na MS získali němečtí reprezentanti Aliona Savchenková a Bruno Massot. Pomohlo jim k tomu také selhání olympijských šampionů Taťjany Volosožarové a Maxima Traňkova, kteří se kvůli pokažené volné jízdě propadli ze třetí na šestou příčku.
První dvě dvojice po krátkém programu ve volné jízdě vsadily na riziko. Jako první se pokusili zaskočit soupeře Suej Wen-ťing a Chan Cchung. Po výborném čtverném twistu ale přišel pád při pokusu o odhozený čtverný salchow. Museli čekat, jak pojedou soupeři, ale nakonec to nestačilo pouze na Kanaďany.

Ti byli stejně jako v krátkém programu bezchybní. Za doprovodu písně zpěvačky Adele skočili sólový trojitý lutz, který zařadili jako jediní z největších favoritů, a zvládli i odhozený čtverný salchow. Přidali k tomu precizní provedení všech ostatních prvků a znovu i velký příval emocí. Po skončení volné jízdy Duhamelová poskakovala radostí a jejímu partnerovi se zaleskly v očích slzy štěstí. Kanaďané poprvé v kariéře dostali za volnou jízdu přes 150 bodů a ujali se vedení.

Z čela je reálně mohli sesadit jen Volosožarová s Traňkovem. Těmto ruským krasobruslařům se ale naděje na zlato prakticky rozplynula hned v první minutě volné jízdy, kdy se partner u trojitého salchowu dotkl rukou ledu a udělal výpad, čímž přerušil plánovanou kombinaci. Přišla další chyba u odhozeného trojitého rittbergeru a především úplně pokažená jedna ze zvedaných figur. Rusové za ni nezískali ani bod, což znamenalo velkou bodovou ztrátu. Propadli se na šestou příčku, což na velké akci společně nezažili. Na žádném šampionátu od zahájení spolupráce v roce 2010 neskončili hůře než druzí.

Jejich selhání vyneslo k první společné medaili z MS Savchenkovou a Massota. Na bronz dosáhli, přestože zkušenější Savchenková ubrala jednu otáčku plánovanému trojitému salchowu a odhozený flip stejně jako v krátkém programu skončil dopadem na obě nohy.

Americký mladík Chen jako první předvedl pět čtverných skoků

20. února 2017 v 10:31 | Klári
Sedmnáctiletý Američan Nathan Chen předvedl jako první krasobruslař v historii v jedné jízdě pět čtverných skoků. I díky tomu suverénně ovládl národní šampionát v Kansas City a stal se nejmladším mistrem USA za posledních 51 let.

"Bylo to úžasné. Kvůli tomuhle trénuji, na tomhle jsem tak pracoval. Nechtěl jsem s tím vyjít ven, dokud to nebudu mít zažité v tréninku. Jsem na to vážně pyšný," uvedl Chen, který normálně v programu předvádí čtyři čtverné skoky.

Svými bodovými zisky za krátký program (106,39), volnou jízdu (212,08) i celkovým součtem (318,47) vylepšil vlastní americké rekordy. Na druhém místě skončil o rok mladší Vincent Zhou, který obdržel 263,03 bodu.

V soutěži žen triumfovala jmenovkyně mužského šampiona Karen Chenová. Sedmnáctiletá krasobruslařka získala rovněž svůj první americký titul, když porazila téměř o tři body medailistku z olympijských her a mistrovství světa Ashley Wagnerovou.

Dušková vyjekla, Bidař chtěl rychle na nohy. Přes karambol mladí Češi zářili

14. února 2017 v 14:40 | Klári
Ani jeden ještě není plnoletý, na mistrovství Evropy startují poprvé. Přesto jsou juniorští mistři světa Anna Dušková a Martin Bidař po krátkém programu sportovních dvojic v Ostravě na výborném sedmém místě. Náladu svěřencům trenérky Evy Horklové nekazil ani pád Bidaře po úspěšně skočeném trojitém toeloopu.


Jaký dojem si odnášíte ze své premiéry mezi dospělými?
Dušková: Myslím, že se nám to náramně povedlo, ani jsme nepočítali, že bychom mohli dopadnout tak dobře. Zajeli jsme nejlepší skóre sezóny i kariéry, tak jsme moc šťastní. Byla tam sice malá chybka, ale ta se může stát.

Jak k ní došlo?

Bidař: Sám nevím. Vypadalo to, že jsem se lekl toho, že jsem skočil toho toeloopa. Ale myslím, že ne, spíš to byla celková nepozornost.

Co vám proběhlo hlavou?

Bidař: Že musím rychle vstávat, protože nájezd na další prvek je ošemetný, tak se musím hrozně soustředit.

Dušková: Já cítila, jako bych se chytla za hlavu, co se stalo, ani nevím, jestli jsem to udělala. Každopádně vím, že jsem určitě vyjekla. Naštěstí hudba hřměla nahlas. (úsměv)

Ale na zaváhání se vám ve zbytku jízdy povedlo zapomenout.

Bidař: Myslím, že jsme na to pak nemysleli. Máme to tak naučené, jinak to nejde. Padá se často, bohužel se to stalo zrovna teď.

Dušková: To je i součást tréninku, že když něco pokazíme, musíme jet dál, protože jinak bychom se nenaučili jezdit ty jízdy vcelku a navazovat prvky.

Co s vámi dělala bouřlivá kulisa v hale?

Bidař: Bylo to úžasné. Už když jsme šli na rozjížďku, tak jsem skoro ohluchnul, neuvěřitelné.

Jaké bylo startovat hned po pětinásobné mistryni světa Alioně Savchenkové?

Bidař: Už jsme si to vyzkoušeli ráno na tréninku, toho jsme se báli nejvíc, teď už jsme si toho při rozjížďce tolik nevšímali.

Co máte v plánu pro čtvrteční volnou jízdu?

Dušková: Upravili jsme hudbu, vyměnili jsme poslední třetinu do finále. Tak snad se bude na co těšit.

Čekají vás v jízdě i tři zvedačky…

Bidař: To už je docela dost. Ono se to lehce řekne, ale je to těžké…

Hanzlíková vsadí v Ostravě na trojné skoky a trikolóru na nehtech

14. února 2017 v 14:34 | Klári
Na led ostravské ledové arény vyjede ve středu z českých účastníků krasobruslařského mistrovství Evropy jako první. V krátkém programu žen přijde sedmnáctiletá Michaela Lucie Hanzlíková na řadu jako osmnáctá v pořadí krátce po půl druhé odpoledne. "Je to můj první šampionát dospělých, navíc na domácím ledě a já jsem strašně ráda, že tady můžu být," svěřovala krasobruslařka z Ostrova u Karlových Varů.Právo startovat v Ostravě si vybojovala na prosincovém mistrovství republiky v polských Katovicích, kde porazila zkušenější Elišku Březinovou. "Zprvu jsem tomu nevěřila. Ale už jsem tady a tak tomu věřím," přiznala Hanzlíková. Nyní si chce vyšlápnout také na soupeřky z Evropy, včetně obhájkyně titulu Rusky Medveděvové či populární Italky Kostnerové.
"Asi je neporazím, ale zařadím do jízdy kombinaci trojitých skoků a uvidíme," smála se česká naděje. "Pokud zajedu tak, jak umím, mohla bych se dostat do volných jízd, což by bylo skvělé. Na konkrétní umístění nemyslím, chci, aby se moje jízda líbila divákům, trenérce a dědovi, který bude v hale. A taky mamče, ale tam mě asi neuvidí, protože ona se nedívá. Přešlapuje před halou," vyprávěla Hanzlíková.
Mladičké Češce bude fandit vyprodaná Ostravar aréna, do které se vejde zhruba osm tisíc diváků. "Takovou atmosféru okusím poprvé. Před největší návštěvou jsem bruslila asi právě tady v Ostravě na juniorském Grand prix. To byla plná ale jenom půlka. Moc se na to těším a budu sama zvědavá, co to se mnou udělá," pousmála se Hanzlíková.

Kromě dědy na tribuně a plyšové opičky od mladší sestry ji budou na ledě pomáhat i speciálně nalakované nehty. Na třech prstech každé ruky má českou trikolóru. "Na nehty chodím k jedné paní, která se vždycky hrozí, co si zase vymyslím. Tu českou vlajku ale vymyslela mamča. Chtěla, abych si je dala na všechny prsty, ale já říkala, že na Evropu stačí tři. Pokud příště vyjde něco víc, tak si je dám ne všechny prsty," vysvětlovala Hanzlíková.

Zamilovala se, lhala a dostala tvrdý trest. Sama rozhodnu, kdy skončím, vzkázala Kostnerová

14. února 2017 v 12:05 | Klári
Jednadvacet měsíců nesměla závodit, i když sama nikdy nedopovala. Kruh nezvyklého příběhu Italky Caroliny Kostnerové se uzavřel v Ostravě, kde se vrátila po třech letech na vrcholnou krasobruslařskou akci. Po krátkém programu je na třetím místě.
V letech 2011 až 2014 nechyběla na stupních na žádné vrcholné akci. Mistrovství Evropy, světa i olympiáda v Soči - pokaždé skončila mezi nejlepší trojkou. Na další sezónu vyhlásila přestávku, která se nečekaně protáhla.
Konec zamítla
Na vině byl Alex Schwazer. Olympijský vítěz z Pekingu na chodecké padesátce, Kostnerové tehdejší přítel a dopingový hříšník - dokonce opakovaný. Čím se provinila krasobruslařka? Svého milého kryla, zapírala ho před dopingovými komisaři.
"Lhala jsem, že není doma, protože mě o to požádal. Ale nekryla jsem jeho doping, nevěděla jsem, co dělá," dušovala se tehdy. Úřady obměkčila jen částečně, nejprve přišel šestnáctiměsíční zákaz činnosti, posléze ještě dalších pět měsíců navíc.
Pětinásobné mistryni Evropy bylo sedmadvacet let, mnozí čekali, že distanc ukončí její kariéru. Jenže Kostnerová ukázala vytrvalost a odhodlání. "Nikdy jsem se nepřestala připravovat, snažila jsem využít ten čas na maximum. Studovala jsem historii umění, chodila do baletní školy, což se mi teď velmi hodí," popisovala.
Radost přebila nervozitu
Začala trénovat v Petrohradě u legendárního kouče Alexeje Mišina. I když i její kamarád a dlouholetý tréninkový parťák Tomáš Verner ji od návratu odrazoval.
"Říkal jsem jí, že to je krok zpět. Je mistryně světa, olympijská medailistka, mohla odejít s dobrým pocitem. Ale ona odpovídala, že její olympijskou medaili zastínil skandál tehdejšího přítele a chce si sama rozhodnout, kdy skončí," tlumočil Verner jejich konverzaci.

Po více než tisícidenní pauze si Kostnerová vychutnávala aplaus na vrcholné akci, krátký program zvládla bezchybně. "Má radost z bruslení byla mnohem větší než nervozita," přiznala. "Ale bude to mít ve volné jízdě těžké, Rusky nasekají strašně velké body," tuší Verner.

Po pádu na hlavu vypadala jako Frankenstein. Teď Dušková s Bidařem zvedali diváky ze sedaček

14. února 2017 v 11:48 | Klári
Do startu evropského šampionátu v Ostravě zbývaly necelé tři týdny a Anna Dušková měla na hlavě bouli přes půl čela. "Vypadala jsem jako Frankenstein," popisuje už pobaveně následky pádu z tréninku se svým krasobruslařským partnerem Martinem Bidařem. Z nepříjemného karambolu se ale sedmnáctiletí talenti bleskově oklepali a svou premiéru na vrcholné akci zvládli skvěle! Ve své volné jízdě úřadující juniorští mistři světa téměř nechybovali a udrželi sedmé místo.
Naposledy byla česká sportovní dvojice tak vysoko před šesti lety, tehdy byl sedmý Bidařův bratr Petr s Klárou Kadlecovou. Zatímco jejich spolupráce ale po sezóně skončila, Martin Bidař s Duškovou před sebou mohou mít zářnou krasobruslařskou budoucnost.
Srážka hned na úvod..

Trenérka Eva Horklová prstem ukazovala na kostku vítkovické haly, jenže její gesto Dušková s Bidařem neregistrovali. Na začátek své volné jízdy nastoupili o tři sekundy později, a tak si připsali jednobodovou penalizaci, ještě než zazněly úvodní tóny "Legendy polibku" od argentinského klavíristy Raúla di Blasia. "Asi to bylo tím, že jsme šli po rozjížďce jako první. Dřív byla minuta do nástupu, teď to zkrátili," vysvětlovala Dušková.
Při jízdě už ale působili dojmem ostřílených krasobruslařů, které nerozhodí ani mohutné povzbuzování zaplněné haly. A to byli v celém startovním poli nejmladší!
Nemohl zvednout ruce..

Od úvodního trojného toeloopa do závěrečné piruety předvedli čistou jízdu. "To se nám v této sezóně ještě nepodařilo, já nemám slov," žasla Dušková. Celá hala byla po jejich jízdě na nohou, na led létaly desítky plyšáků i květin. Jen Bidař se po fyzicky náročné jízdě opíral o kolena. "Jsem v tom úklonu ani nemohl zvednout ruce," přiznával. "Divte se, po čtyřech a půl minutách," usmívala se jeho parťačka, když už z ní všechno napětí spadlo.
"Věděla jsem, že se musíme soustředit celou dobu. Kdybychom přestali, mohli bychom udělat chybu i při sebemenší blbosti," věděla Dušková.
Dávno zapomenuto bylo nedávné zranění, které jim zkomplikovalo přípravu na šampionát. "Naštěstí jsem neměla otřes mozku ani komplikace," hlásí s úlevou. Zanedlouho se tak opět vznášela nad Bidařovou hlavou při odvážných zvedačkách. "Brala jsem automaticky, že jsou součástí programu, budeme je dělat dál a já musím Martinovi věřit, že se to nebude opakovat," vyprávěla.
Olympiáda je snem...

I když by ještě třikrát mohli startovat na juniorském mistrovství světa, v Ostravě si potvrdili, že soupeře už můžou hledat spíše mezi dospělými. Olympijská účast za rok v Pchjongčchangu je jejich snem. "Ale jak jsme obklopeni staršími bruslaři, já se tady pořád cítím jako dítě. I když vlastně dítě jsem," culila se Dušková, které bylo sedmnáct před necelým měsícem.

"Teď se musíme vrátit k pilnému tréninku, protože na mistrovství světa budou páry z Ameriky, Kanady a Číny a bude to těžké," plánuje Dušková směrem ke světovému šampionát v Helsinkách na přelomu března a dubna.

 
 

Reklama