Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Michal Březina

Krasobruslař Březina byl na MS 18., vyhrál Japonec Hanju

8. dubna 2017 v 10:49 | Klári
Český krasobruslař Michal Březina skončil na mistrovství světa v krasobruslení osmnáctý, což je jeho nejhorší výsledek na této akci v kariéře. Díky světovému rekordu ve volné jízdě se z pátého místa ke zlatu posunul Japonec Juzuru Hanju. Stříbrnou medaili získal jeho krajan Šoma Uno, bronz z loňského světového šampionátu obhájil Číňan Ťin Po-jang.

Vedení po krátkém programu neuhájil Španěl Javier Fernández, který útočil na třetí světový titul za sebou. Pád při druhém čtverném salchowu a další zaváhání ho odsunuly na čtvrtou příčku. Od medaile ho dělily více než dva body. Nejlepší evropský krasobruslař Fernández na MS naposledy nezískal medaili před pěti lety. Nestačilo mu na ni ani více než 300 bodů v součtu krátkého programu a volné jízdy.
Čerstvě sedmadvacetiletý Březina zahájil volnou jízdu ve velkém stylu, výborným čtverným salchowem a trojitým axelem. Solidní byla ještě kombinace trojitého flipu s dvojitým toeloopem, ale pak se českému krasobruslaři přestalo dařit. Plánovanému druhému trojitému axelu ubral jednu otáčku, pouze dvojitý byl také flip. Při trojitém lutzu se dotkl rukou ledu a náhradní pokus o trojitý flip skončil pádem.
Známkou 146,24 za volnou jízdu Březina o více než devět bodů vylepšil výkon z ME, ale propadu o tři příčky to nezabránilo. "Udělal jsem, co jsem mohl," glosoval Březina svůj výkon při odchodu z ledu.
Nejlepším výsledkem českých krasobruslařů na letošním MS tak zůstalo čtrnácté místo sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař. Na rozdíl od nich má ale Březina jistý start na olympijských hrách v Pchjongčchangu, neboť mužů se kvalifikovalo 24.
Olympijský šampion ze Soči Hanju nechal ve volné jízdě zapomenout na chyby z krátkého programu. Skočil čtverný rittberger, dva čtverné salchowy a čtverný toeloop a naprosto bezchybně zvládl i zbytek náročného programu. Za volnou jízdu dostal 223,20 bodu, čímž téměř o čtyři body překonal vlastní světový rekord. Například Březina měl v součtu krátkého programu a volné jízdy jen o tři body více než Hanju za volnou jízdu.
Překonávali se i zbývající asijští krasobruslaři ve finálové rozjížďce. Devatenáctiletý Uno jen s malými chybičkami zvládl program se čtyřmi čtvernými skoky včetně rittbergeru a flipu. Stejně starý Ťin Po-jang se odrazil ke skvělému výkonu vysokým a dalekým čtverným lutzem. Oba poprvé v kariéře v součtu získali více než 300 bodů, ale na Hanjua to nestačilo.

Třetí pozici po krátkém programu neudržel Kanaďan Patrick Chan, který klesl na pátou příčku. Až šestý skončil objev letošní sezony Nathan Chen. Sedmnáctiletý Američan zaostal za pověstí fenomenálního skokana. V boji o světovou medaili zařadil do volné jízdy šest místo obvyklých pěti čtverných skoků, ale při dvou z nich upadl.

Krasobruslař Březina je na MS po krátkém programu jedenáctý

20. února 2017 v 11:12 | Klári
Český krasobruslař Michal Březina na mistrovství světa v krátkém programu spadl při čtverném salchowu a patří mu zatím jedenáctá příčka. V čele mužské soutěže na šampionátu v Bostonu se dnes pevně usadil světový rekordman Juzuru Hanju. Jednadvacetiletý Japonec má před volnou jízdou více než dvanáctibodový náskok před Španělem Javierem Fernándezem.
Ani v den 26. narozenin se Březinovi nepodařilo najít jistotu ve čtverných skocích, které ho trápí celou sezonu. Navíc zaváhal také v kombinaci. Nakonec se nedostal přes osmdesátibodovou hranici a známkou 79,29 bodu zaostal o více než osm bodů za osobním rekordem.

Ve volné jízdě ale může zaútočit na pozici v nejlepší desítce, od osmého Američana Maxe Aarona ho dělí přibližně dva body. Na druhou stranu bude muset odolávat tlaku bronzového medailisty z loňského MS Denise Tena z Kazachstánu a třetího muže letošního ME Maxima Kovtuna z Ruska, kteří se po pokažených krátkých programech zařadili těsně za něj.

Olympijský šampión Hanju zajel excelentní krátký program a známkou 110,56 bodu zaostal o pouhých 39 setin za vlastním světovým rekordem z prosincového finále Grand Prix. K maximální obtížnosti se dvěma čtvernými skoky přidal vynikající ztvárnění jízdy za doprovodu Chopinova klavíru. Ve druhé sadě známek získal 49,04 z maximálně možných 50 bodů.

Fernándeze zradil čtverný salchow
K velkému náskoku mu ale pomohly i pády hlavních konkurentů. Obhájce titulu Fernándeze zradil čtverný salchow, takže tentokrát nepřekonal stobodovou hranici. Navrátilec Patrick Chan z Kanady zase nezvládl trojitý axel. Trojnásobný mistr světa se tak ziskem 94,84 bodu zařadil na průběžnou třetí příčku.

Má více než čtyřbodový náskok před trojicí krasobruslařů, kteří nasbírali kolem devadesáti bodů. Na čtvrtém až šestém místě se seřadili Japonec Šoma Uno, Číňan Ťin Po-jang, který zaujal čtverným lutzem v kombinaci, a Rus Michail Koljada.

Boj o medaile v kategorii mužů vyvrcholí v noci z pátku na sobotu středoevropského letního času.

Březina se na MS vešel do desítky. V Bostonu obsadil deváté místo

20. února 2017 v 10:42 | Klári
Český krasobruslař Michal Březina obsadil na mistrovství světa v krasobruslení devátou příčku. Pomohla mu k tomu opatrnější volná jízda. Z titulu mistra světa se v americkém Bostonu radoval Španěl Javier Fernández, jenž předčil chybujícího olympijského vítěze Juzurua Hanjua z Japonska. Bronz při debutu na světovém šampiónátu bral Číňan Ťin Po-jang.
Březina měl tentokrát ve volné jízdě naplánovaný pouze jeden čtverný skok místo tří, které chtěl zařazovat až do nevydařeného mistrovství Evropy. Čtverný salchow opět skončil pádem, ale český krasobruslař se tím nenechal rozhodit a předvedl solidní výkon bez dalších hrubých chyb. Ve srovnání s krátkým programem se polepšil o dvě příčky a zaznamenal na MS nejlepší výsledek od roku 2012, kdy byl šestý.

Jako první z favoritů nastoupil k volné jízdě suverénní vítěz krátkého programu Hanju. Olympijského šampióna ale zradil čtverný salchow, při prvním se dotkl rukou ledu, při druhém dokonce spadl. Když se k tomu přidala další zakolísání, znamenalo to šanci pro ostatní.

Evropský šampión Fernández se jí chopil ve velkém stylu. Odskákal všechno včetně tří čtverných skoků a dvou trojitých axelů a získal absolutní známku 10 v průměru od všech rozhodčích za choreografii a interpretaci programu na hudbu Franka Sinatry. Hanjuův dvanáctibodový náskok se rázem rozplynul. Fernández díky osobnímu rekordu 314,93 bodu svého kolegu z tréninkové skupiny Briana Orsera porazil bezmála o dvacet bodů.

Čtyři čtverné skoky včetně lutzu, který na rozdíl od krátkého programu neměl čistý výjezd, vynesly k překvapivému bronzu osmnáctiletého Číňana Ťin Po-janga. Po stříbru na mistrovství čtyř kontinentů tak ve své první seniorské sezóně získal další cenný kov.

Přispělo k tomu také selhání někdejšího suveréna Patricka Chana z Kanady, který byl po krátkém programu třetí. Ve volné jízdě řadě skoků včetně čtverného toeloopu a trojitého axelu ubíral otáčky. Při kombinaci čtverného a trojitého toeloopu se navíc dostal do kontaktu s mantinelem. Ve volné jízdě byl až osmý, což znamenalo propad na konečnou pátou příčku. Trojnásobnému šampionovi z let 2011 až 2013 tak návrat k závodů další světovou medaili nepřinesl.

Čtvrtým místem překvapil jednadvacetiletý Rus Michail Koljada, který zastoupil krajana Maxima Kovtuna. Bronzový medailista z ME totiž volnou jízdu pokazil a na MS skončil až osmnáctý.

Březinovo gesto fair play! Sháněl brusle pro soupeře

6. února 2017 v 14:52 | Klári
Na malou medaili z krátkého programu Michal Březina útočil marně, přesto se v pátek v Ostravě jednoho ocenění dočkal. Na pravidelné poradě organizátorů s mezinárodní federaci ISU českého krasobruslaře koordinátor soutěží veřejně pochválil. Čím si to zasloužil?


Juniorskému mistru světa Danielu Samohinovi do Ostravy nedorazila taška s věcmi, kde měl i nejstřeženější krasobruslařský poklad - brusle.

"Zkoušeli jsme mu s Tomášem (Vernerem) a lidmi ze stadiónu pomoct. Nakonec jel na bruslích od bráchy, který mu je přivezl ze Švýcarska, na nových od firmy Edea jet nechtěl, protože jet v úplně nových botách je jako bruslit v lyžákách," přirovnával Březina.

Izrael reprezentující Samohin, jenž mohl patřit k medailovým adeptům, v zapůjčených bruslích kazil skoky a ze 33. místa neměl šanci projít do volných jízd. "Je to škoda, je hodně talentovaný kluk. Kdyby měl své brusle, možná by na prvních pozicích byl. Ale na to, že je od pondělí neměl, klobouk dolů, že vůbec nastoupil," oceňoval Březina.

Jak sám uznal, jeho gesto fair play není v krasobruslařských kruzích rozhodně obvyklé. "Já a Tomáš jsme byli jediní, kdo se o to vůbec zajímali," přiznával osmý muž krátkého programu. "Myslím, že každý jiný by byl rád, že mu odpadl jeden soupeř. Ale já takový nejsem. Když můžu a mám, jak pomoct, tak pomůžu," sympaticky doplnil.

Teď nechci brusle vůbec vidět. Asi mě schramstla černá díra, nechápal Březina

3. února 2017 v 15:44 | Klári
Byl skleslý, rozhodně mu nebylo do smíchu. Michal Březina právě zpackal svou volnou jízdu a místo útoku ze zadních pozic třeba i ke stupňům vítězům přišel propad. Skokansky se šestadvacetiletému Březinovi v Ostravě nepovedlo takřka nic, poprvé od svého debutu v roce 2008 končí na mistrovství Evropy mimo elitní desítku, dvanáctý. "Teď nechci brusle vůbec vidět," hlesl.
V čem byl dnes největší problém?

Neměl jsem den. Na tréninku všechno šlo, jak před krátkým programem, tak před volnou jízdou, neměl jsem s ničím problém. Ale za poslední tři týdny přípravy to byla nejhorší jízda, jakou jsem zajel. Asi jsme to špatně načasovali.
Trojitého axela jste před jízdou předvedl čistě hned třikrát…

Asi budu muset začít jezdit tak jako v tréninku, bez rozjížďky. Když tady jdu ráno trénovat, pustím si hudbu a zajedu volnou líp než tady…
Spoléhal jste na to, že ze zadních pozic by se vám po krátkém programu mohlo útočit lépe.

Já tu volnou začal dobře, čtverák s rukou na zemi nebyl až tak velká chyba. Ale pak přišla protočka u axela a trochu blbý pád u kombinace, kdy jsem si nepohlídal výjezd.
Při mistrovství republiky jste si poranil rameno a měl tréninkový výpadek. Mohlo se i to projevit?

Je možné, že tam ten týden, kdy jsem v tréninku nemohl skákat, chyběl. Ale já se nerad vymlouvám na zranění. S trenéry jsme udělali maximum, abych ten deficit smazal. Ale nevím… Jako by bylo něco mezi diváky a mnou, co mě rozhodilo, netuším co. Asi tam byla nějaká černá díra, která mě schramstla. Jak je trojitý rittberger můj nejhorší skok, tak v dnešní volné jízdě dostal nejlepší ohodnocení…
Svázalo vás domácí prostředí?

To určitě ne, já si užíval, když mě diváci roztleskávali u krokovky, nabral jsem tam energii.
Také jste divákům po jízdě děkoval na kolenou.

Moc mi pomohli, musím jim poděkovat, atmosféra byla vážně vynikající. Akorát mě mrzí, že jsem nepředvedl to, co diváci mohli vidět v tréninku.
Říkal jste, že brusle teď nechcete vidět, ale příští týden vás čeká univerziáda. Jste rád, že brzy přijde další závod?

Myslím, že to je určitě dobře. Mám týden, abych na to zapomněl, a doufám, že se mi to povede. Ale z tohohle se budu vzpamatovávat déle než z loňské Bratislavy (propad z 3. místa na 10.). Tam jsem věděl, že jsem přijel a neměl to natrénované. Tady jsem natrénováno měl, o to víc mě to mrzí. Ještě se mi nestalo, že bych přijel na závod tak připravený a potom zajel takhle…
Ve svých začátcích jste přitom platil za bezstarostného skokana.

Už nejsem mladej… Bezstarostnost v těch skocích je, akorát ne v závodě. Čím je člověk starší, tím větší má ke všemu respekt a tím je to i bohužel horší.
A dochází i k přemotivovanosti?


Taky. Nejsem první, kdo takhle zajel. Ale určitě musím zapracovat na tom, aby to bylo zase lehké, bezstarostné. Až se vrátím do Los Angeles, tak nevím, jestli mě uvidíte na mistrovství světa v Helsinkách. Jestli mě trenér nezabije…

Krasobruslaře Březinu povede nově gruzínský kouč Arutjunjanov

21. prosince 2016 v 16:37 | Clárka
Nejlepší český krasobruslař Michal Březina po nevydařené sezóně mění trenéra. Šestadvacetiletý reprezentant přechází do skupiny, kterou vede v Kalifornii gruzínský kouč Rafael Arutjunjanov. Někdejší juniorský vicemistr světa a bronzový medailista z evropského šampionátu v roce 2013 Březina skončil letos devátý na mistrovství světa v Bostonu a desátý na ME v Bratislavě.

"Sezóna se mi moc nepovedla, ale důvod trenérské změny je jiný," řekl ČTK Březina, který se momentálně připravuje v rodném Brně.
Před dvěma lety ukončil spolupráci s Ukrajincem Viktorem Petrenkem a vrátil se ke skupině, kterou vedl v Oberstdorfu kouč Karel Fajfr. Ta se postupně rozpadla a Březina v ní zůstal sám.
"Ztrácel jsem motivaci, připravovat se sám bylo hodně těžké. S trenérem Fajfrem jsme se rozešli v dobrém, sám mi tuto změnu doporučil," vysvětlil Březina.
Nyní si hodně slibuje od společných tréninků s kvalitními bruslaři. Pod vedením trenéra Arutjunjanova se například připravuje stříbrná medailistka z letošního MS Ashley Wagnerová z USA, americký mistr a šestý ze světového šampionátu Adam Rippon i další americký bruslař Nathan Chen.
"Nejdu do neznámého prostředí. Vím, jak Arutjunjanov trénuje. Jezdí k němu přes léto i hodně dalších výborných krasobruslařů," dodal Březina, který zamíří za oceán příští úterý. V Kalifornii bude trénovat do poloviny srpna, Potom se vrátí na dva týdny do Brna, kde absolvuje přijímací zkoušky na Masarykovu univerzitu.


Březina je po krátkém programu na Kanadské brusli devátý

21. prosince 2016 v 16:30 | Clárka
Český krasobruslař Michal Březina je devátý po krátkém programu na Kanadské brusli. V čele pořadí druhého dílu seriálu Grand Prix je i přes pád při trojitém axelu domácí favorit, trojnásobný mistr světa Patrick Chan.

Chan dostal i díky preciznímu čtvernému toeloopu 90,56 bodu a vede s devítibodovým náskokem před Japoncem Takahitem Murou. Těsně třetí je další kanadský bruslař Kevin Reynolds, až po něm následuje olympijský vítěz Juzuru Hanju z Japonska. Březina má při premiérovém startu v sezoně na kontě 70,36 bodu, čímž zaostal o více než 17 bodů za osobním maximem.

Dvanáctičlenná soutěž vyvrcholí dnes volnými jízdami. Po krátkém programu si vypracovaly nejlepší výchozí pozici také mistryně světa Jevgenia Medveděvová, domácí taneční pár Tessa Virtueová, Scott Moir a sportovní dvojice Meagan Duhamelová, Eric Radford rovněž z Kanady.

Březina si na Kanadské brusli polepšil na čtvrté místo

21. prosince 2016 v 16:26 | Clárka
Krasobruslař Michal Březina obsadil na Kanadské brusli čtvrté místo. Po krátkém programu byl až devátý, ale díky volné jízdě si výrazně polepšil. Zvítězil trojnásobný mistr světa Kanaďan Patrick Chan, i když ve volné jízdě upadl při čtverném skoku.

Březina dostal za své sobotní vystoupení 157,06 bodu, což mu vyneslo čtvrté místo ve volných jízdách a posun na stejnou příčku v celkovém pořadí. Za svým osobním rekordem ve volné jízdě z mistrovství Evropy v roce 2013 zaostal zhruba o 6,5 bodu.
Volné jízdy ovládl olympijský vítěz Juzuru Hanju z Japonska a poskočil ze čtvrtého místa na druhé za Chana, s kterým nakonec prohrál o necelé čtyři body. Domácí favorit předvedl ze tří čtverných skoků, které má ve své ambiciózní nové volné jízdě, pouze ten první. Při druhém upadl a třetí zjednodušil na trojitý skok.

Mezi ženami zvítězila mistryně světa a Evropy Jevgenija Medveděvová z Ruska. V soutěži tanečních párů triumfovali Kanaďané Tessa Virtueová a Scott Moir, kteří se představili na první významné akci od zisku stříbra na olympijských hrách v Soči. Kategorii sportovních dvojic ovládli navzdory pádu další domácí reprezentanti Meagan Duhamelová a Eric Radford.

Březina je na Grand Prix v Číně sedmý po krátkém programu

19. prosince 2016 v 22:05 | Clárka
Krasobruslař Michal Březina je sedmý na Čínském poháru po krátkém programu. V druhém startu v Grand Prix v sezóně si známkou 75,86 polepšil o více než pět bodů oproti říjnové Kanadské brusli. V Mississauze se tehdy v následné volné jízdě vyhoupl z devátého místa na konečné čtvrté.

Při vstupu do soutěže v Pekingu Březina výrazněji zaváhal jen při trojitém flipu v kombinaci a nechal za sebou tři soupeře. V čele je s velkým náskokem domácí bronzový medailista z mistrovství světa Ťin Po-jang se známkou 96,17. Následuje osmnáctiletý Izraelec Daniel Samohin (83,47) a až za ním je vítěz Kanadské brusle a trojnásobný mistr světa Patrick Chan z Kanady (83,41).

Březina tentokrát volnou jízdu nezvládl a v Číně skončil poslední

19. prosince 2016 v 21:57 | Clárka
Krasobruslař Michal Březina obsadil na Čínském poháru v rámci Grand Prix desáté místo. Ve volné jízdě se neodhodlal v úplném úvodu ke čtvernému salchowu, od několika plánovaných prvků upustil i v dalším pokračování a propadl se ze sedmé pozice na dno pořadí.
Českému reprezentantovi se vedlo přesně naopak oproti předchozímu startu na Kanadské brusli, kde se po devátém místě v krátkém programu vyhoupl na čtvrté. Tentokrát dostal za volnou jízdu o více než dvacet bodů horší hodnocení. S celkovou známkou 211,77 zaostal Březina za výsledkem z Mississaugy o více než patnáct bodů.

Méně bodů za volnou jízdu dostal v Pekingu jen Izraelec Daniel Samohin, který prožil sešup z druhé na devátou příčku. Závod vyhrál stejně jako na domácím ledě v Kanadě trojnásobný mistr světa Patrick Chan (279,72), třebaže do finále šel s téměř třináctibodovým mankem na lídra. Domácího vítěze krátkého programu Ťin Po-jang nakonec porazil o 1,18 bodu. Na bronzovou pozici poskočil ze čtvrté Rus Sergej Voronov.

 
 

Reklama