Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Mao Asada

Konec jedné éry? Japonská celebrita zvažuje loučení

19. listopadu 2014 v 10:57 | Clárka
Světovým šampionátem v Saitamě skončil olympijský cyklus a s ním i jedna éra. Nyní začne krasobruslařský národ počítat ztráty. Kdo z hvězd opustí závodní led? O loučení hovořila také Mao Asadaová.

MAO ASADA:
Skončí, nebo ne?
To je otázka, kterou řeší takřka celé Japonsko.

"Je to má poslední sezona," řekla přece Mao Asadaová na jejím počátku.
Najednou však tvrdí: "Konec? Je to padesát na padesát." Dala národu naději.

Evropan si jen stěží představí, jak populární je tato křehká 23letá žena v Japonsku, zemi krasobruslením posedlé. Obří fotografie Asadové hledí z trupu Boeingu 777 letecké společnosti JAL. Má vlastní řadu kimon MaoMao, pojmenovali po ní chryzantému, suši i hot dog, hudba k jejím jízdám vyšla na samostatném albu, založila show The Ice.

Doma má status popové hvězdy.

Jsem jen člověk!

V roce 2007 v Tokiu stříbrem na světovém šampionátu debutovala. Nyní, znovu v Japonsku, se třetím světovým titulem možná loučila.

"Usmívej se, i když se ti nedaří, protože kolem tebe je krásný svět. Uvidíš slunce, které na tebe září," vybízel text písně, na kterou bruslila při nedělní závěrečné exhibici.

Jako by tím prozrazovala návod, s jehož pomocí ze sebe setřásla černé úterý na olympiádě v Soči. Vítězka série Grand Prix přijela na hry se plánem zlatého útoku, jenže pád při trojitém axelu ji srazil na 16. místo v krátkém programu!

Tehdy opustila led duchem nepřítomná, sotva registrovala známky. Životní volná jízda posunula Asadovou už jen na 6. místo.

Dokonce i Jevgenij Pljuščenko jí pak na Twitteru blahopřál: "Mao, ty jsi opravdový bojovník." Jeho zprávu sdílelo 40 tisíc dalších uživatelů Twitteru a 30 tisíc ji "lajklo". Ovšem v duši rodačky z Nagoje setrvala bolest. "Mé srdce je velmi unavené. Tohle měla být má olympiáda," nešťastně říkala v Soči.

Zázračné ledové dítě už v jedenácti poprvé vykroužilo trojitý axel a trojitou kombinaci! Ve dvanácti coby první "žena" v historii předvedla trojkombinaci tří trojitých skoků. Ve čtrnácti přidala dva trojité axely v jedné jízdě. Vybojovala světové zlato v letech 2008 a 2010.

Přesto po pádu v Soči 76letý Joširo Mori, bývalý premiér a nyní šéf organizačního výboru her v Tokiu 2020, pronesl: "To děvče vždycky upadne, když o něco jde."

Mnozí mu vyčetli ostrá slova.
A Asadaová? Zapomněla na japonskou úctu k mocným. Ohradila se: "Jsem jen člověk! To se stane, že upadnete. Snad pan Mori bude aspoň trochu litovat svých slov."


Po bok Wittové a Kwanové:
Možná i proto přehodnotila úmysl hned po olympiádě skončit. Přijela na šampionát do Saitamy, v krátkém programu skočila skvostný trojitý axel a překonala světový rekord Korejky Kim. Do volné jízdy vjela v sobotu s upjatým výrazem, který s každým dalším vydařeným prvkem roztával. Při závěrečné krokové řadě se rozesmála.

Svět byl znovu tak krásný.

Pouze dvě ženy získaly za předchozích 45 let světový titul třikrát a víckrát: Katarina Wittová a Michelle Kwanová. Mao Asadaová vstoupila do exkluzivního klubu.

"Letošní sezona mi dala tolik radosti i smutku," bilancovala. "Ale právě proto je krasobruslení tak nádherné.

Mao Asada- Programy na sezónu 2013/2014

11. listopadu 2013 v 14:54 | Clárka
KRÁTKÝ PROGRAM:

Nocturne in E flat major op. 9, no. 2 Andante by Frederic Chopin


VOLNÁ JÍZDA:

Piano Concerto No. 2 in C minor by Sergei RachmaninovMao- o ideální vystoupení a partnerovi

16. prosince 2010 v 20:19 | Clárka
O ideálním vystoupení: Mým nejpodařenějším vystoupením byl debut na Grand Prix v roce 2005. Tehdy jsem byla menší, než jsem nyní a to mi dost pomáhalo. I když jsem nebyla větším mistrem skoků než jdem dnes, skákala jsem díky svému vzrůstu výš. Potřebuji vrátit tu výšku skoků a to co nejrychleji. Začala jsem na tom již pracovat a taky jsem už něčeho málo dosáhla.

O ideálním partnerovi: Má sestra vám na to odpověděla, že by měl být vysoký, veselý a přitažlivý. Souhlasím s ní. Ale kromě toho by se mi ještě líbilo, kdyby můj budoucí skvělý partner byl výborným kuchařem, vařil nejrůznější dobroty a nosil mi je a říkal: ochutnej to . Co jím? V restauracích jím maso, zeleninu téměř nikdy. Vždyť potřebuji mít sílu na všechny ty skoky, no ne?

Mao o své jízdě

16. prosince 2010 v 20:16 | Clárka
Mao ke svému výkonu říká:

Snažila jsem se v mezisezóně pracovat nad skoky, ale ta práce ještě není u konce. Sice jsem se naučila lépe skákat, ale ty skoky se zatím nestaly částí mne samotné. Jsem nyní v polovině práce a jestli ji budu schopna dokončit, skoky se vpíší do hudby. U nového trenéra jsem se nerozpadla na kousíčky. Myslím, že jsem udělala ve svých trénincích správný krok.

Šok v podání Mao :(

26. října 2010 v 20:29 | Claire
Doslova šokem jak pro domácí publikum, tak pro celý krasobruslařský svět skončily krátké programy žen. Největší domácí krasobruslařská hvězda součastnosti Mao Asada byla jednoznačnou favoritkou celého závodu. A to i přesto, že před sezónou přestala trenérsky spolupracovat se slavnou Tatianou Tarasovovou a přešla k méně známému trenérovi. Jenže krátký program na domácí soutěži se Mao krutě nepovedl a byla průběžně až na osmém místě. Zradil jí už její excelentní trojitý axel, který, jako jediná žena v současném krasobruslení, pravidelně zařazuje, a ani zbytek programu se nepovedl jak technicky, tak interpretačně. Naopak pozitivním šokem bylo první místo Italky Caroliny Kostner, která v minulých dvou sezónách spíše paběrkovala. Všichni čekali, že se u Mao jednalo pouze o jednorázově zkažený program a že ve volných jízdách se posune kupředu, i když na pozice, na kterých se papírově měla pohybovat už ztrácela mnoho bodů.
Ještě větší šok svým fanouškům a odborníkům připravila Mao Asada ve volných jízdách, kdy skočila během čtyř minut jízdy pouze jeden trojitý skok a všechny ostatní byly jednoduché nebo s pádem. Celkově za celou soutěž nasbírala tolik bodů, jako je její tři roky starý osobní rekord pouze z volné jízdy. Dalo by se jen spekulovat, co je příčinou takových výkonů. Domácí diváky a fanoušky tak musela potěšit jiná japonská krasobruslařka, Kanako Murakami. Sice nezajela ve volných jízdách tak bezchybný výkon jako v pátečních krátkých programech, v součtu to ovšem stačilo na konečné třetí místo. Volné jízdy vyhrála Američanka Rachael Flatt, která v soutěži plné technických chyb chybovala zdaleka nejméně. Celkovou vítězkou je ale Italka Carolina Kostner, která snad tímto výkonem vzpruží svoji psychiku, která byla hlavní příčinou jejích podprůměrných výsledků v posledních sezónách.

..

Asadaová vrátila v Turíně Kim Ju-na porážku a je podruhé mistryní světa

27. března 2010 v 18:48 | Clárka
Japonská krasobruslařka Mao Asadaová se opět stala mistryní světa. Na šampionátu v Turíně jako jediná předvedla dvě vyrovnané jízdy a vrátila své hlavní konkurentce Korejce Kim Ju-na porážku z olympijských her ve Vancouveru. Olympijská vítězka a obhájkyně titulu se po nepovedeném krátkém programu v sobotu probojovala nejlepší volnou jízdou na stříbrnou pozici, na Asadovou však ztratila téměř sedm bodů.
27. 3. 2010 17:31 TURÍN
Největší hvězda současného ženského krasobruslení Kim Ju-na v krátkém programu propadla, když udělala hrubou chybu v nájezdu do jedné z piruet i v sekvenci spirál. Ani volná jízda jí nevyšla úplně podle představ, když upadla při trojitém salchowu a za svým světovým rekordem z olympiády zaostala o 20 bodů. Přesto předvedla nejlepší jízdu dne a ze sedmé pozice se posouvala vzhůru.
Nakonec ji překonala pouze její největší rivalka Asadaová, která se jako jediná z nejlepší šestice po krátkém programu vyvarovala větších chyb a znovu předvedla svou specialitu trojitého axela v kombinaci. Zásluhou zisku 197,58 bodu tak získala svůj druhý titul mistryně světa. Poprvé se jí to povedlo v roce 2008.
Bronz brala Finka Laura Lepistöová, která se tak může pyšnit rolí nejlepší Evropanky. Její přemožitelka z evropského šampionátu a domácí favoritka Carolina Kostnerová skončila až šestá.
Dominanci asijských krasobruslařek doložila čtvrtým místem další Japonka Miki Andová. Ta byla po krátkém programu 11., ovšem třetí nejlepší volnou jízdou si výrazně polepšila.
Volná jízda naopak vůbec nevyšla Američance Mirai Nagasuové, která po krátkém programu vedla. Šestnáctiletá krasobruslařka ve volné jízdě ale zaostala o 21 bodů za svým maximem a nakonec se propadla až na konečnou sedmou příčku.
Česká reprezentantka Martina Boček do volných jízd nepostoupila. V krátkém programu jí patřilo až 39. místo.

Mao Asada se nechce pouštět do debaty o hodnotě svých skoků

1. března 2010 v 14:40
Z výsledků je zklamaná. Vinu ale dává především sobě.

V článku se připomíná, že Mao porazila konkurentnku ze Severní Koreje, Yu-Na Kim jen dvakrát na společných závodech a to na MS 2008 a na letošním Finále GP. Obě dvě jsou stejně staré. Pro obě dvě šlo o premiérovou Olympiádu.

Mao Asada skočila jak v krátkém programu 3A a úspěšně skok dotočila, program neměl jiné chyby ... a současně dvakrát zařadila 3A do volné jízdy. Z toho jednou v kombinaci s 2T.

Na otázku, jestli si nemyslí, že její skoky, které se rovnají čtverným skoků v mužském krasobruslení, byly ohodnoceny nízkou známkou řekla: Nemám co bych k tomu více sdělila. Jsem moc hrdá, že jsem tady, na Olympiádě, předvedla třikrát tento složitý skok.

Yu-Na Kim otevřela program s nejvíce hodnocenou kombinací, jejímž prvním skokem je 3L. Jedná se o těžký, přesto méně složitý skok, než je 3A.
Yu-Na předvedla celkem 6 trojitých a v součtu 11 skoků ve volné jízdě. Získala za ně 150.06 bodů. Celkem za jízdu potom 228.56 bodů.

Asada měla kromě axelů v jízdě skokové výpadky. Konkrétně s trojitým flipem, který byl ponížen při doskoku na dvě nohy a následný trojitý toulup byl po problému v nájezdu vyměněn za jednoduchý. Za svou jízdu získala ve skokové hodnotě 131.72 bodů a celkem potom 205.50 bodů.

Mao po udělení známek, řekla: Jsem šťastná, že jsem zařadila a úspěšně skočila všechny tři své trojité axely, protože jsem na nich těžce pracovala. Ale i přes tento úspěch se cítím stále zklamaná.

Podle dalších zpráv by měla být nastolena diskuse o ohodnocení skoků. Trenérka Mao Asady, Tatiana Tarasovová a někteří další vznesli oficiální dotaz, zda je v pořádku, aby perfektně provedený skok s výrazným ohodnocením v GOE (i v případě, že ponese hodnotu +3 od všech rozhodčích) byl ve výsledku bodově na vyšší úrovni, než dobře provedený složitější skok v jeho základní hodnotě. Podle některých je to demotivující výsledek, který bude nutit bruslaře místo toho, aby se učili složité skoky a kombinace, k tréninku jednodušších skoků v precizním provedení.


Výzva Mao Asada

13. února 2010 v 15:47 | Clárka
Mao Asada se zúčastnila závodu 4CC (Mistrovství 4 kontinentů) s jediným cílem. Vyzkoušet a předvést svou silnou zbraň - trojitý axel.

Mao se po krátkém programu ocitla až na 3. místě, výbornou volnou jízdou se ale vyšvihla na zlatou medaili a co je hlavní - v jízdě se jí podařilo skočit dvakrát 3A. Je doposud jedinou příslušnicí krásnějšího pohlaví, která dokáže zařadit dva trojité axely do jedné jízdy. Poprvé předvedla Mao tyto skoky v prosinci 2008 na Finále GP.

"Skočila jsem dvakrát 3A v roce 2008 na Finále GP a nyní jsem to zopakovala", říká šťastná medailistka z Koreje, která volnou jízdu bruslí na těžkou skladbu od Rachmaninova. "Jsem moc ráda, že jsem bruslila tady v Koreji. Abych vydobyla úspěch na OH, musím jen přidat čistotu jízd obou programů, bruslit bez chyb."

Na stříbrné příčce skončila její krajanka Suzuki Akiko a bronzovou medaili vybojovala američanka Caroline Zhang.

Asada bojuje s korejskou kráskou Yu-Na Kim, která je starší jen o 20 dnů, již dlouhá léta. V roce 2005 na juniorském MS byla Asada první a Kim druhá. O rok později si tyto role vyměnily. Ve Vancouveru ale kromě těchto dvou nadějných asiatek budou o titul bojovat také stříbrná medailistka z MS 2009 Joannie Rochette, Mistryně světa 2007 Miki Ando, Američanky Rachael Flatt nebo Mirai Nagasu.

Prosadit se pokusí také trojnásobná Mistrině Evropy Carolina Kostner. Bude mít ale velmi těžkou pozici. Jednak vyhrála ME v Tallinu bez ohledu na obrovské množství drobných chyb zejména ve volné jízdě. A jednak v posledních letech v ženském krasobruslení vládnou bez rozdílu ledovému sálu příslušnice Asie a Ameriky. Poslední evropankou, které se povedlo vyhrát titul na OH, byla v roce 1994 Ukrajinka Oxana Baiul. Nadvláda Asiatek a Američanek na trůnu světových mistrovství byla přerušena v posledních 10 letech jen dvakrát. V letech 2002 a 2005 se to podařilo jedné a té samé ženě - Irině
Slucké z Ruska.

Mao Asada viz Yu - Na- Kim :)

1. března 2009 v 17:52 | Clárka

Mao Asada viz Yu - Na- Kim :)

Základní informace : )

7. ledna 2009 v 15:49
Základní informace : )

Jméno : Mao Asada
Datum narození : 25.9 1990
Místo narození : Nagoya
Výška : 160 cm
Záliby : nakupování,hudba
Začala bruslit v 5 letech

  • Mao se nejdříve věnovala baletu, teprve roku 1995 se dala na bruslení.
  • Mao má pudlíka, který se jmenuje Areo. Její mazlíček dostal jméno podle jedné z řad čokolád Nestlé.
  • V roce 2005 se na japonském šampionátu stala první ženou, která ve volné jízdě předvedla dvakrát trojitého axela. Kromě tohoto rekordu se Mao zapsala do krasobruslařské historie již několikrát - je první ženou, která předvedla v závodě kombinaci tři trojitých skoků (flipa, rittbergera a toelopa), tento skokanský kousek se jí povedl ve dvanácti letech. Je rovněž první krasobruslařkou, která skočila trojitého axela v juniorské kategorii.
  • V roce 2005 vyhrála Mistrovství světa juniorů. O rok později si ze stejného závodu odnesla stříbro.
  • Mao má starší sestru Mai Asadu, která rovněž patří mezi elitní japonské krasobruslařky.
  • Jejími největšími vzory jsou Midori Ito a Sasha Cohen.
  • Mao drží první příčku v ženské kategorii v krasobruslařském žebříčku s největším celkovým počtem bodů dosažených v novém systému hodnocení. První místo jí zajistilo 199.52 bodů z Grand Prix NHK Trophy v roce 2006.
  • Přestože Mao skočila druhá na Mistrovství Japonska v roce 2006, nemohla kvůli svému nízkému věku reprezentovat Japonsko na olympijských hrách.
  • V sezóně 2006/2007 změnila Mao společně se sestrou trenéra a odjela trénovat do USA za Rafaelem Arutunianem.
 
 

Reklama