Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Kateřina Beránková & Otto Dlabola

Ptejte se Kateřiny Beránkové

29. března 2008 v 20:21 | Claire
Ptejte se Kateřiny Beránkové

Před nějakou dobou jste na těchto stránkách mohli pokládat otázky několikanásobné mistryni ČR ve sportovních dvojicích, Kateřině Beránkové. Jak žije krasobruslařka, která se svým sportovním partnerem, Ottou Dlabolou, obsadila 8. místo na olympiádě v Salt Like City v roce 2002? Co plánuje do budoucnosti a jaké má názory na momentální situaci v krasobruslení? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky naleznete v následujícím rozhovoru.

1. Ahoj (dobrý den) Katko. Chtěla jsem se zeptat, jak teď pokračuje tvá (vaše) krasobruslařská kariéra. Jako jestli jste u profesionálů nebo třeba trénujete nějaké nové dvojice (samozřejmě pokud nějaké máme, což teď myslím, že ne). Pak mám osobnější otázku. Kdy byste chtěla založit rodinu a mít děti?

Zdravím. Nyní se věnuji krasobruslení na profesionální úrovni, bruslila jsem se svým partnerem Ottou Dlabolou pro Royal Carribean International. S Ottou neplánujeme společnou budoucnost, ani pracovní ani životní. V současné době jsem v Brně, věnuji se studiu a trenérské praxi v brněnské krasohale. Své svěřence zatím nemám, stále plánuji ještě bruslit v zahraničí.

2. Český sportovní pár Prokuronová - Štefl spadl na ME 2006 při zvedačce. René Novotný kdysi prohlásil, že pád ze zvedačky si každý sportovní pár musí někdy zažít. Stalo se to někdy i vám?

Také jsme upadli ze zvedačky. V našem případě to 2x odnesl partner s otřesem mozku a šitím hlavy. Říká se, že v kariéře sportovní dvojice je vždy alespoň jeden těžší pád.

3. Jak byl Katko pro Tebe těžký přechod ze sóla do sportovních dvojic? Jak dlouho Ti trvalo naučit se twisty a odhazované skoky? Měla jsi někdy strach z vysokých zvedaček apod.? Rozhodovala jsi se dlouho, než jsi definitivně přešla k párovému bruslení?

K párovému bruslení jsem se rozhodla dá se říci ze dne na den. Zvedačky, spirály smrti, piruety a odhazované skoky jsem se naučila během jedné sezóny. S Ottou jsem začala zkoušet sportovní dvojice v lednu 1997 a v říjnu jsme se na závodech ve Vídni kvalifikovali na OH 1998. Byla jsem Ottova druhá partnerka, takže nácvik párových prvků netrval tak dlouho. Postupně jsme přidávali náročnější skoky, zvedačky , složitější choreografie a začali spolupracovat s ruskou trenérkou Natálií Pavlovovou z Petrohradu.

4. Čím se s Ottou zabýváte od doby, kdy jste ukončili amatérskou kariéru? Vydali jste se podobnou cestou jako Radka Kovaříková a René Novotný?

S Ottou je to pracovní vztah, každý máme jiné životní plány.

5. Chtěli byste si někdy zabruslit v muzikále na ledě, jako byl např. Mrazík?

V muzikálu Mrazík jsme účinkovali 2 roky jako alternace Radky a Reného. (1999,2000.)

6. Jak vzpomínáte na dobu, kdy jste trénovali v TJ stadiónu Brno? Stýská se vám po lidech, se kterými jste tam sdíleli led? Máte nějakou úsměvnou příhodu, která se odehrála za vaší amatérské kariéry? Udržujete s někým z českých krasobruslařů kontakt? Pokud bruslíte v show, setkáváte se někdy na těchto akcích s českými krasobruslaři?

Do krasobruslařské haly na Křídlovické se vracím moc ráda a jsem stále členem TJ Stadionu Brno. Když jsem v Brně, tak si jdu zabruslit a vypomůžu na ledě. S bruslením nekončím, je to součást mého života, takže budu chodit bruslit dál. S lidmi, se kterými jsem v krasobruslařské hale pracovala mám hezký vztah. Když přijdu na stadion, tak se moc rádi vidíme. Doufám, že budeme i dále v budoucnu spolupracovat.

7. Když Radka s Reném odcházeli k profesionálům, chtěli zůstat 4 roky, ale nakonec vystupovali v show 10 let. Máte vy nějakou představu, jak dlouho chcete bruslit v profesionálech?

Co se týká mé osoby, tak sezóna 2007/2008 bude pravděpodobně mou poslední. Radka Kovaříková odešla k profesionálům se svým partnerem, když jí bylo 20 let, já odešla, když mi bylo 27, takže desetiletou profesionální kariéru neplánuji.

8. Spousta krasobruslařů a vůbec vrcholových sportovců řeší otázku, jak skloubit školu s tréninkovým plánem. Bylo vám někdy líto, že nemáte na studium tolik času, co vaši vrstevníci? Máte představu, čemu byste se v životě věnovali, kdyby vás osud nezavál ke krasobruslení?

V době, kdy jsem se věnovala krasobruslení jsem vystudovala na Masarykově univerzitě Pedagogickou fakultu a nyní Fakultu sportovních studií. Na studia jsem opravdu mnoho času neměla, řešením byl individuální plán a rozkládání studia.

9. Litovali jste někdy, že jste se dali na krasobruslení? Šli byste do toho znovu, pokud byste se měli rozhodnout teď?

Ničeho nelituji a nikdy jsem nelitovala. Šla bych do toho klidně znova, ale za podmínek, kdyby do toho opět šli moji rodiče. Věnovali mi spoustu trpělivosti a volného času, jsem jim za to moc vděčná.

10. Který předmět ve škole jste nejvíce nenáviděli? Byli ve škole vaši učitelé vstřícní k vaši absenci kvůli tréninkům a účasti na závodech?

Já jsem do školy chodila a chodím moc ráda. Nemám předmět, ke kterému bych měla averzi.

11. V kolika letech jste začali bruslit? Jak jste se vlastně ke krasobruslení dostali? Máte krasobruslení v rodině?

Bruslit jsem začala v pěti letech. Do kurzů bruslení mě přihlásila máma, protože před domem máme rybník a na zimu už rodiče chtěli, abych uměla bruslit. Spotu se věnoval pouze můj táta, hrál fotbal a později se stal fotbalovým rozhodčím.

12. Na který závod své kariéry nejraději vzpomínáte a proč?

Nejraději vzpomínám na OH v Salt Lake City - Nejlepší závod a umístění naší sportovní kariéry.

13. Kdo byl vašim sportovním (krasobruslařským) vzorem?

Sportovní dvojice Gordějevová - Grinkov, olympijští vítězové a mistři světa

14. Ahoj Katko, psala jsi mi, že pobýváš v Americe. Co tě na této zemi nejvíce pobavilo, co tě nejvíce zaujalo, co se ti nejvíce líbí a co tam naopak nejvíc nesnášíš?

Do Ameriky jsem odjela za bruslením. Samozřejmě, když tam jsem, tak si najdu chvíli se podívat za kulturou, mezi lidi, ale jinak Ameriku moc nemusím. Nemám ráda americký styl života.

15. Jakou máte oblíbenou značku krasobruslařských bot a nožů? Který ze svých kostýmů a programu máte nejoblíbenější? Měli jste pro své programy raději klasickou hudbu či např. soundtracky z filmu?

Celou sportovní kariéru bruslím na botech Risport a anglických nožích Gold Seal. Nejraději mám kostýmy, které byly ušity na olympijskou sezonu do Turína 2005/2006, kam jsme nejeli a nikdy nebyly použity na závod.

16. Sledujete závody amatérů a vůbec dění na amatérském krasobruslařském světě?

Samozřejmě.

17. Který krasobruslařský prvek je váš nejoblíbenější?

Když se povedl, tak to byl odhozený trojitý Salchow.

18. Také se ztotožňujete s názorem, že se v České republice mrhá talenty?

To si nemyslím. Každý si to musí zařídit tak, jak potřebuje. Například my jsme si s partnerem taky našli trenérku v Rusku. Tomáš Verner trénuje v Oberstdorfu, Hájková-Vincour také, Michal Březina v Milánu, Oberstdorfu a Mnichově. Pořádají se různé tréninkové kempy a soustředění s vynikajícími specialisty jako je např. trenér Kudriavcev.

19. Nemáte někdy chuť se vrátit na led a soutěžit?

Úpony, vazy, klouby a svaly říkají závodění Ne, je čas se tedy věnovat zase něčemu jinému.

20. Dobrý den Katko, obdivuji krasobruslení a jsem bývalá gymnastka. Je mi ale už 18 let a tak mě zajímá, jestli se dá i v 18-ti naučit základní kroky v krasobruslení. Chodím na veřejné bruslení, ale nemá mi kdo pomoct. Děkuji a přeji hodně štěstí v roce 2007.

Například v brněnské krasohale se otevřelo bruslení pro dospělé. Výuka má podobnou formu a průběh jako při výuce dětí. Je velký zájem a dospěláky krasobruslení velice baví. Základní kroky a možná i něco víc se určitě naučíte. Stačí chodit pravidelně a být pod dohledem trenéra.

Dlabola spadl,Češi zůstali pátí

27. května 2007 v 15:11 | Claire

Dlabola spadl, Češi zůstali pátí

Páté místo se pokusil ve volné jízdě vylepšit český sportovní pár Kateřina Beránková, Otto Dlabola na evropském šampionátu krasobruslařů. Nepovedlo se, pád Dlaboly v úvodu jízdy myšlenky na vylepšení výsledku zhatil. Led v Budapešti ovládla ruská dvojice Tatjana Totmjaninová a Maxim Marinin, která získala třetí evropský titul v řadě.
4. 2. 2004 22:30BUDAPEŠŤ

Svěřenci Ivana Rezka zaváhali hned v úvodu volné jízdy, kdy Dlabola spadl při pokusu o trojitého toeloopa. Všechny zbývající prvky programu na hudbu Petra Hapky již největší české naděje na mistrovství Evropy zvládly bez výrazné chyby. Publikum čeští závodníci nadchli především vynikajícími piruetami a zvedanými figurami, při nichž se uplatnil výjimečný pohybový rozsah Beránkové.
Beránková s Dlabolou pátým místem vyrovnali nejlepší umístění na ME z roku 2002. České krasobruslení čeká na medaili na evropském kontinentu již devět let od stříbra Radky Kovaříkové a René Novotného.
Druhý český pár Veronika Havlíčková s Karlem Šteflem se při svém debutu na seniorském mistrovství Evropy nevyvaroval chyb. Po pádu partnerky u trojitého toeloopa a nejistých dopadech při odhazovaných skocích stejně jako v krátkém programu skončili jedenáctí.
Pořadí z první části soutěže se neměnilo ani na stupních vítězů. Obhájci titulu Totmjaninová s Marininem sice svou jízdu zahájili jen dvojitým sólovým salchowem, pak však předvedli bezchybný výkon a u sedmi z devíti rozhodčích skončili první. Za sebou nechali krajany Marii Petrovovou a Alexeje Tichonova, bronzovou medaili vybojovali Dorota Zagorská a Mariusz Siudek z Polska.

Beránková a Dlabola - Info

1. března 2007 v 8:32 | Claire
Kateřina a Otto :o)

 • Jméno : Kateřina Beránková
 • Místo Narození : Brno
 • Datum Narození : 12.10 1977
 • Výška : 161 cm
 • Koníčky : vaření,móda,čtení
 • Začala bruslit v roce : 1982
 • Váha : 49 kg
 • Jméno : Otto Dlabola
 • Místo Narození : Jaroměř
 • Datum Narození : 13.12 1973
 • Výška : 183 cm
 • Koníčky : Auta,koně,sport
 • Začal bruslit v roce : 1978
 • Váha : 81 kg
 • Katka začínala jako sólistka, v roce 1995 skončila na Mistrovství světa v krasobruslení dokonce 15. V roce 1997 se ale dala dohromady s Ottou. Společně teď trénují v Brně pod vedením trenéra Ivana Rezka a choerografky Natalie Pavlove.
 • Nejlepší sezónu zaznamenali v roce 2002, kdy skončili 5. na mistrovství Evropy a 8. na Olympijských hrách. Na mistrovství světa 2002 obsadili 11. místo.
 • Před Katkou závodil Otto s partnerku Veroniku Joukalovou, se kterou obsadil v roce 1995 15. místo na mistrovství Evropy, v roce 1996 20. místo na mistrovství světa a 13. místo na mistrovství Evropy.
 • V roce 2004 vynachali mistrovství světa. Důvodem bylo Katčino poraněné koleno.
 • Katka a Otto nejsou partnery jen na ledě,ale i mimo něj.
 • Kvůli vleklým zdravotním problémům ukončili v roce 2005 amatérskou kariéru.
 
 

Reklama