Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Únor 2015

Krasobruslařkám na ME vládnou Rusky, taneční páry vyhráli Francouzi

17. února 2015 v 16:09 | Clárka |  Novinky
Francouzský krasobruslařský pár Gabriella Papadakisová, Guillaume Cizeron ovládl soutěž tanečních párů na mistrovství Evropy ve Stockholmu, čeští reprezentanti Cortney Mansourová a Michal Češka skončili sedmnáctí.

Ve Stockholmu předvedli Francouzi v této kategorii nevídaný posun výsledkovou listinou, před rokem byli na kontinentálním šampionátu patnáctí. Stříbro získali obhájci titulu Anna Cappelliniová a Luca Lanotte z Itálie, bronz Rusové Alexandra Stěpanovová a Ivan Bukin.

Devatenáctiletá Papadakisová a o rok starší Cizeron své možnosti naznačili už výhrou ve dvou závodech seriálu Grand Prix. Do volných tanců nastupovali jako vedoucí pár, ale nenechali se svázat nervozitou a předvedli skvělé romantické vystoupení na Mozartovu hudbu. Získali nejvyšší známky za techniku i programové komponenty a v celkovém součtu se na tři setiny přiblížili hranici 180 bodů, čímž si o více než třináct bodů vylepšili osobní rekord.

Úřadující mistry světa i Evropy Cappelliniovou s Lanottem za sebou nakonec nechali o více než osm bodů. Tito italští krasobruslaři se posunuli ze třetího místa po krátkém tanci na stříbrnou příčku se značným přispěním chybujícího ruského páru Jelena Ilinychová, Ruslan Žiganšin.


Nově složený pár doplatil na chybu při pokusu o zvedanou figuru, kdy partnerka místo zaujetí správné polohy roztrhla patou brusle partnerovi kalhoty na stehně. Bodová ztráta znamenala pád ze stupňů vítězů, z bronzu se na jejich úkor radovali krajané Stěpanovová a Bukin. Ti se po juniorském světovém titulu z roku 2013 při debutu mezi seniory hned prosadili na pódium.

Dobrý dojem na severu Evropy zanechali i Mansourová s Češkou. Ve volném tanci na šachové téma si výrazně vylepšili osobní rekord a díky patnáctému výkonu večera se posunuli na sedmnáctou příčku. K vylepšení pozice o dvě místa jim pomohlo i odstoupení Britů, kteří byli po krátkém tanci desátí.

V soutěži žen se na medailových příčkách usadily po krátkém programu Rusky - vede Jelena Radionovová před Jelizavetou Tuktamyševovou, třetí místo drží Anna Pogorilá. Z 21. příčky postoupila do sobotních volných jízd česká reprezentantka Eliška Březinová.Dvojnásobná juniorská mistryně světa Radionovová v 16 letech zatím zvládá debut na velké seniorské akci s přehledem. Za bezchybný krátký program získala 70,46 bodu a díky vyššímu hodnocení technické úrovně jízdy si vypracovala náskok 1,44 bodu před Tuktamyševovou, bronzovou medailistkou z ME 2013.

Suverénní výkon předvedla i ruská trojka Pogorilá, která získala 66,10 bodu. Na krajanky sice ztrácí, ale na průběžně bronzové příčce je usazena pevně. Čtvrtá Kiira Korpiová z Finska se na šampionátu objevila poprvé od roku 2012, mezitím kvůli zdravotním problémům absolvovala jen několik menších závodů. Stejně jako ostatní krasobruslařky ze špičky se nedopustila výraznější chyby, ale k medaili by jí muselo pomoci selhání některé z Rusek.

Březinová, mladší sestra adepta na medaili Michala Březiny, v kombinaci místo dvou trojitých toeloopů zařadila na druhé místo jen dvojitý. Všechny prvky sice zvládla poměrně solidně, mnohdy však byla znát nejistota. Známkou 47,40 o dva body zaostala za osobním rekordem a od patnácté pozice, kterou obsadila na ME loni, ji dělí 3,4 bodu.
Osudný salchow. Březina medaili neuhájil, na mistrovství Evropy je pátý

8. února 2015 v 13:13 | Clárka |  Michal Březina
Ze třetího místa vstupoval do volných jízd. Michal Březina však medailovou pozici na mistrovství Evropy neuhájil. Dvakrát padl při pokusech o čtverný salchow a skončil pátý. Staronovým šampionem se ve Stockholmu stal španělský krasobruslař Javier Fernández, další medaile patří Maximu Kovtunovi a Sergeji Voronovovi z Ruska.

Březina tak nenavázal na svoji zatím jedinou evropskou medaili, bronzovou z roku 2013. Ke třem čtvrtým místům z předchozích let přidal tentokrát pátou příčku, jen o 11 setin za čtvrtým Izraelcem Byčenkem.
"Nebudu přemýšlet o tom, jak musím jet, abych měl medaili," tvrdil po krátkém programu Březina. "Prostě se jen budu soustředit na to, abych zajel slušný program. To je pro mě nejdůležitější. Pojedu závod hlavně sám proti sobě."

Nastupoval poslední ze všech. Favorité čekali, jak zamíchá pořadím.

Ale to medailové už nezměnil.

Přitom jízdu začal famózně: nádherným vysokým trojitým axelem, soustem pro labužníky, nejkrásnějším axelem večera. Poté takticky zařadil namísto riskantního čtverného toeloopa tento skok v trojitém provedení. "Výborné rozhodnutí. Na medaili by mohl jet v klidu jen s jedním čtverným skokem," podotkl u komentátorského stanoviště České televize bývalý evropský mistr Tomáš Verner.

Jenže pak...Dvakrát se Březina pokusil o salchow se čtyřmi otáčkami, ale na rozdíl od krátkého programu po něm pokaždé skončil na ledu. Když vzápětí namísto dalšího axela předvedl jen jednoduchého, vykázal sám sebe z medailových bojů. Zdařilý trojitý rittberger a flip už jen korigovaly jeho sestup výsledkovou listinou.
"Těžko říct, co se tam odehrávalo. Na medaile bohužel něco chybělo," komentoval Verner.
Březina dostal druhou nejvyšší známku večera za předvedení, ovšem v hodnocení technické obtížnosti za svými největšími konkurenty výrazně zaostal.

Výborně si při své premiéře na mistrovství Evropy vedl 19letý Petr Coufal. Jízdu, která sice zatím postrádá trojitého axela, ale nabízí sérii jiných trojitých skoků, zvládl bez zaváhání. Desátý krasobruslař z loňského juniorského mistrovství světa si tak vylepšil osobní rekordy jak ve volné jízdě (o 4,89 bodu), tak v celkové známce (o 5,54 bodu) a se 187,82 body si polepšil v pořadí ze 16. na 12. místo.

Třetí český zástupce Pavel Kaška obsadil ve finále soutěže mužů 17. místo a výrazně tak vylepšil své dosavadní maximum, 26. místo z roku 2012.

Na zlatý evropský hattrick dosáhl španělský krasobruslař Javiér Fernandéz, ačkoliv ani jeho výkon nebyl bezchybný.

Šampion z let 2013 a 2014 zahájil na hudbu Lazebníka sevillského čtverným toeloopem, ale pak ubral čtvernému salchowu jednu otáčku a při dalším pokusu o tento skok upadl. O obrátky ochudil i některé své trojité skoky.
Celková známka 262,49 přesto stačila. "Bude zlatý," věštil hned Verner, ačkoliv Španěl bruslil z kandidátů medailí nejdříve.

Ještě před zahájením volných jízd vyzdvihl Verner čtyři krasobruslaře, kteří jsou podle něj na úplně jiné úrovni než zbytek Evropy: Fernandéz, Rusové Voronov a­ Kovtun - a Březina.

"Měl jsem už při krátkém programu z rozhodčích pocit, že Javiera chtějí udržet na prvním místě, když jsem viděl, kolik bodů dostal i s chybami," podotkl Verner před začátkem rozhodujícího večera.

Jeho medailový tip tehdy zněl: 1. Fernandéz, 2. Březina, 3. Voronov.
Ale Michal musí urotovat své skoky, aby ho ti dva Rusové nepřeskákali," zdůraznil.
Voronov skákal jak o závod, ale dotýkal se ledu končetinami, kterými se ho dotýkat neměl, a na rotacích ubíral i on. Jednoduchého salchowa litoval.

Kovtun pokus o čtverného salchowa nedotočil a po čtverném toeloopu brázdil led rukou. Ani on nebyl jistý. Závěrečnou sérií povedených skoků však předstihl svého krajana.

Březina dlouho čekal. "Od konce rozjižďky uplyne do mé jízdy skoro tři čtvrtě hodiny, takže se budu muset jít ještě jednou rozcvičit, aby mi neztuhly nohy," připomněl před závodem. "Ovšem to by až takový problém být neměl."
Na hudbu Figarovy svatby výborně začal, jenže smutně skončil.

Po jízdě zůstal klečet na ledu, zhluboka oddechoval.

A když viděl známky, chvíli na ně nehybně hleděl. Pak zamával divákům. Sezona ještě nekončí. V březnu nabízí mistrovství světa šanci na reparát.
Na zlato v soutěži sportovních dvojic útočí ruští krasobruslaři

7. února 2015 v 13:04 | Clárka |  Novinky
Dva ruské páry se na mistrovství Evropy ve Stockholmu usadily po krátkém programu v čele průběžného pořadí sportovních dvojic. Na první příčce figuruje Xenia Stolbovová a Fjodor Klimov o necelé dva body před před Juko Kavagutiovou a Alexanderem Smirnovem. Třetí Francouzi Vanessa Jamesová a Morgan Cipres už nabrali výrazné manko.
Stolbovová s Klimovem se při absenci olympijských šampionů Taťjany Volosožarové a Maxima Traňkova snaží, aby pro ně skončila doba stříbrná. Loni byli druzí na evropském a světovém šampionátu i olympijských hrách. I když se v krátkém programu nevyhnuli drobným zakolísáním, získali nejvyšší známky za technickou hodnotu i programové komponenty.

Minimální odstup na ně však mají veteráni Kavagutiová se Smirnovem. Třicátníci, kteří mají ve sbírce evropský titul z roku 2010, se po loňské sezoně vynechané kvůli zranění znovu dostali do špičkové formy. Nadchli romantickým vystoupením a útočí na první evropskou medaili od roku 2011.

Šanci dostat se poprvé v kariéře na pódium mají Jamesová a Cipres, ale v nedělních volných jízdách budou muset odolávat tlaku soupeřů. Čtvrtý je s novou partnerkou Valentinou Marcheiovou český rodák v italských barvách Ondřej Hotárek. Od bronzu je dělí 2,18 bodu.Březinová si na ME polepšila na 15. místo. Vládly ruské krasobruslařky

7. února 2015 v 13:01 | Clárka |  Novinky
Ženám na mistrovství Evropy v krasobruslení dominovaly Rusky. Podle očekávání. Zvítězila nejzkušenější z nich, osmnáctiletá Jelizaveta Tuktamyševová. Díky lepší volné jízdě za sebou o 86 setin bodu nechala šestnáctiletou vítězku krátkého programu Jelenu Radionovovou. Bronz získala rovněž šestnáctiletá Anna Pogorilá. Eliška Březinová si polepšila o šest míst a zopakovala 15. příčku z loňska.Zatímco muži chybovali, elitní ženy stejně jako v krátkém programu předvedly naprosto precizní výkony. Tuktamyševová si ve volné jízdě se dvěma trojitými lutzy a trojitým flipem vylepšila osobní rekord na 141,38 bodu, což by ji pro srovnání v pátečních volných jízdách mužů řadilo na šestou příčku například před Michala Březinu.

Dvojnásobná juniorská mistryně světa Radionovová sice vedoucí pozici neuhájila, ale ani ona zřejmě nemohla ukázat víc. Zařadila obdobný repertoár skoků jako Tuktamyševová a jen velká matematika s přidělováním úrovní obtížnosti jednotlivým prvkům a plusových bodů za jejich předvedení ji zařadila těsně na druhé místo.

Jako jediná z Rusek drobně chybovala Pogorilá, ale její bronz nebyl v ohrožení. Zbytku Evropy, v jehož čele se k radosti fanoušků usadily domácí sestry Joshi a Viktoria Helgessonovy, odskočila o téměř 23 bodů.

Březinová sice na úvod upadla po dvojitém axelu, ale nijak ji to nepoznamenalo a zbytek programu zvládla s jistotou. Díky tomu se navzdory pádu na necelý půlbod přiblížila osobnímu rekordu a posunula se do poloviny druhé desítky.
Ve volných jízdách chyběla čtvrtá žena krátkého programu Kiira Korpiová. Finská krasobruslařka dostala střevní chřipku spojenou s horečkami a místo přípravy na soutěž vyvěsila na facebook pouze smutnou fotografii z postele.


Soutěž sportovních dvojic na ME ovládli Kavagutiová a Smirnov

7. února 2015 v 12:58 | Clárka |  Yuko Kawaguchi & Alexander Smirnov
Sportovní dvojice Juko Kavagutiová, Alexander Smirnov se po pěti letech vrátila na evropský trůn. Ruští krasobruslaři ve Stockholmu stejně jako v kategorii žen získali všechny medaile. Stříbro obhájili Xenia Stolbovová a Fjodor Klimov, na bronz při svém debutu dosáhli Jevgenija Tarasovová a Vladimir Morozov.
Třiatřicetiletá Kavagutiová a o tři roky mladší Smirnov, kteří na mistrovství Evropy získali medaili naposledy v roce 2011, se po roční pauze kvůli partnerovu zranění vrátili do skvělé formy. Ve volné jízdě lehce zvládli čtverný odhozený salchow a jedinou vážnou chybu udělali při zvedačce krátce před koncem jízdy. I z této ošemetné situace vybruslili bez pádu a ze druhého místa po krátkém programu se posunuli ke zlatu.

Pomohla jim k tomu také nevídaná minela Stolbovové s Klimovem, kteří byli při absenci olympijských šampionů Taťjany Volosožarové a Maxima Traňkova největšími favority na titul. Partner však při nájezdu na trojitý ohozený salchow zakopl a skončil na zemi, takže z tohoto skoku nebylo nic. To znamenalo výraznou ztrátu, která je připravila o titul.

Vydařená volná jízda vynesla z pátého místa po krátkém programu na stupně vítězů Tarasovovou s Morozovem. Juniorští vicemistři světa z loňského roku přitom na velké seniorské akci debutovali. Díky vyšší obtížnosti za sebou o 7,63 bodu nechali nově složenou italskou dvojici Valentina Marcheiová, Ondřej Hotárek.

Brněnský rodák Hotárek, který před dvěma lety získal bronz se Stefaniií Bertonovou, znovu zaujal. S Marcheiovou, která byla loni na ME šestá v jednotlivkyních, za necelý rok spolupráce vytvořil sehraný pár a blýskli se mimo jiné sólovým trojitým lutzem.

Volné jízdy sportovních dvojic uzavřely soutěžní program mistrovství Evropy. Dominovali na něm ruští krasobruslaři, kteří získali devět z dvanácti medailí.