Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Listopad 2014

Z černé díry k pátému zlatu. Co bude s krasobruslařskými šampiony dál?

28. listopadu 2014 v 11:09 | Clárka |  Aliona Savchenko & Robin Szolkowy
Aljona Savčenková měla v ruce tahák a japonsky děkovala divákům. Robin Szolkowy anglicky dodával: "Našli jsme tu možná nejlepší publikum na světě." Zasloužili si ho. Ocitli se na konci společné cesty. S pátým titulem mistrů světa v krasobruslení se v Saitamě loučí duo, které obohatilo kategorii dvojic dynamikou, originálními nápady i vtipem. Koho z šampionů by napadlo bruslit na Růžového pantera? Je ano.
Před deseti lety je dal trenér Ingo Steuer v Chemnitzu dohromady. Energická rodačka z Ukrajiny našla ledový protipól v tichém synovi německé zdravotní sestry a tanzanského lékaře, který se po Robinově narození tiše vypařil.
Závěrečný akord jejich kariéry byl nyní opět zlatý. Přesto i německý list Welt psal o králech bez nejcennější koruny. Dvakrát bušili na vrata olympijského titulu, ale pokaždé marně. V ty nejnevhodnější chvíle si vybírali zlé dny.

V Soči, po jízdě, která byla jen bronzová, zůstali dlouho nehnutě v objetí, se slzami v očích. "Naše deprese byla tak hluboká, že jsem si připadal jako v černé díře," líčil Szolkowy. "Až po návratu domů jsme zase začali hledět dopředu."
Kam až? To je ta otázka. Jistě, ke startu v Saitamě. Ale po něm? Szolkowy ve 34 letech se závoděním končí. I třicetiletá Savčenková v Soči tvrdila: "Další čtyřletý cyklus? Ach ne, prosím, už ne."

Jenže mezitím si to rozmyslela. Bruslařským světem letí zpráva: Aljona hledá nového partnera. Savčenková teď řeší dilema. Přijmout tříletý kontrakt v show Art on Ice, nebo se zříci tučných příjmů a s jiným mužem závodit dál?

Peněz nikdy neměli dost. Jejich cesta k titulům byla zamotaná na ledě i mimo něj. Zvlášť od roku 2006, kdy se provalilo, že jejich kouč pracoval pro tajnou službu Stasi. Od té doby byl Steuer na německém svazu nežádoucí, museli ho platit sami. Marně za ně orodovala i Katarina Wittová: "Nechme už minulost konečně minulostí. Ingo byl tehdy proklatě mladý. Jeho práce si zaslouží uznání."

Vyhovět přání svazu a najít si jiného kouče odmítli. "Ingo z nás stvořil to, co jsme," říká Szolkowy. "Funkcionáři nám házeli balvany pod nohy, ale my je vždy odvalili."
Ve čtvrtek tak na ně Steuer naposledy hleděl, jak stojí na zlatém stupni, a říkal: "Jsem pyšný. Co dokázali, je mimořádné." Říkal to právem. Vždyť jediný pár, legendy z jiné éry Rodninová - Zajcev, je se šesti světovými tituly v historickém žebříčku výš.


Tom SHRNUTÍ KARIÉRY:)

28. listopadu 2014 v 11:00 | Clárka |  Tomáš Verner
- MISTR EVROPY v Záhřebu 2008
- Bronzový na ME 2007 a 2011, celkem 10x v TOP desítce Smějící se
- Čtvtrtý na MS 2007 a 2009
- Desátý ma MS v Saitamě 2014
- Na MS ČR byl 10x MISTREM Usmívající se
- Závody GP: 1x první, 3x druhý
- Účast: 12x na MS i ME, 3x na ZOH (nejlépe 11 v Soči)

První Čech, který skočil trojitý axel


Je ze mě důchodce, loučil se Verner. Ale nelituji, že jsem sem jel

27. listopadu 2014 v 20:26 | Clárka |  Tomáš Verner
Nebyl to konec s blyštivým happy-endem. Tomáš Verner obsadil na mistrovství světa krasobruslařů, v posledním závodě své kariéry 10. místo. Přesto měl jasno: Stálo to za to, že jsem ještě do Japonska vyrazil. Tisíckrát to za to stálo.ROZHOVOR:

Je to definitivní konec?

Definitivní. Už je ze mně důchodce.

Nikdo vás nezviklá?

Ne, to by bylo velmi naivní, abych si myslel, že zvládnu třeba ještě jednu další sezonu.

Ani 0,01 procenta té možnosti nedáte? Hokejový brankář Dominik Hašek se vracel čtyřikrát.

To já nevím proč, třeba potřeboval peníze. Já nic takového rozhodně neplánuju. Přece jen se všemi těmi kostýmy, choreografiemi a nápady do každé sezony investujete velké úsilí i finance. A já si nemyslím, že by bylo ode mě zodpovědné, kdybych se do té další pouštěl.

Chtěl jste odejít už po hrách v Soči. Ale minimálně kvůli těm euforickým pocitům po krátkém programu v Saitamě nejspíš nelitujete, že jste si kariéru prodloužil, že?

Stoprocentně. Nelituji ani v nejmenším. Jistě, ta dnešní volná jízda je mé osobní zklamání. Mrzí mě chyby, co jsem v ní udělal. Jsem v Japonsku známý jako skokan čtverných skoků a dneska jich tam moc nebylo. Ale ten zážitek z krátkého programu se snad ani nedá popsat a nedá se ani ničím zaplatit. Jsem moc rád, že jsem byl v Japonsku.
Právě po krátkém programu jste říkal, jak jste byl krásně uvolněný. Nebyl jste uvolněný až moc?

Možná že byl. Já si ale opravdu nechtěl připouštět, že jedu naposledy, nebo že ve hře jsou možná i medailová umístění. Říkal jsem si: Ber tu jízdu jako trénink.

Při rozjížďce jste skočil krásného čtverného toeloopa - a stále jste se usmíval.

Tam jsem žádný stres nepociťoval.

Ani kvůli tomu, že nastupujete hned první po rozjížďce? Tu pozici jste neměl nikdy rád.

To je pravda. Nikdy!

Teď už to problém nebyl?

Aspoň jsem si nemusel sundavat brusle. Já si to přebral tak, že když se k losu budu stavit negativně, stejně mi to nepomůže. Tak jsem si naopak připomínal, že na tréninku mi taky trenér rovnou pustí hudbu a nemám po rozježdění žádnou pauzu. Říkal jsem si: Vezmu to jako tréninkovou záležitost a všechny nervy hodím stranou. Ale asi jsem je všechny stranou neposlal.

Znovu jste před jízdou dlouze stál u mantinelu s koučem Huthem. Co vám říkal?

Že za ty roky, co jsem se nadřel, si zasloužím být tady mezi těmi šesti nejlepšími. Že mezi ně patřím, tak ať jedu a ukážu všem, že tam nejsem náhodou. Já myslím, že náhodou jsem tam nebyl. Akorát ten výkon pak nepřišel. Ale být ještě jednou v nejsilnější rozjížďce na mistrovství světa, před vyprodanou halou v Japonsku, bylo i tak úžasné. Nepřipadalo mi, že jsem nervózní. Cítil jsem se dobře a nic nenaznačovalo tomu, že by měla přijít nějaká katastrofa. Ale kdo ví, byl to poslední závod, emoce nějakou roli možná sehrály.

Tréninky vám předtím vycházely?

To ano. Moc chyb jsem v nich neudělal, ani před odletem na šampionát, ani přímo v Saitamě.

Volnou jízdu jste začal čtverným toeloopem, který byl sice s dotekem ruky, ale to stále nebylo špatné.

Z nepochopitelných důvodů jsem na toho prvního čtveráka změnil nájezd. Jen o malinko, ale přece. Hned jsem si to uvědomil, ale už bylo pozdě. Ne že by to znamenalo, že ho neskočím, já jsem schopný skočit čtveráka z jakéhokoliv nájezdu, ale bylo to něco, co se mi nikdy nestalo - až teď.

Už ten první čtverný skok mohl naznačit, že při jízdě nebudete úplně ve své kůži?

Ne ne, to jsem ještě byl v klidu a říkal si: Dobře, druhého čtveráka uděláš v kombinaci a jede se dál, žádný problém. Jenže u druhého čtveráku už nastal problém, byl jen dvojitý. A jednoduchým axelem se to najednou začalo bortit. Pak už jsem do jízdy nevstoupil zpět. Spousta chyb se udála. Nečekal jsem na odskok, chvátal, spěchal. Na jednu stranu jsem byl klidný a na druhou jak utržený od řetězu.

Psychika byla opět větším problémem než fyzička?

Mé nohy sice nebyly úplně nejlehčí, ale fyzicky na tom dnes spousta kluků byla hůř. Já tam naopak aspoň jako poslední skok dokázal zařadit trojitého axela...

...který v této části jízdy původně vůbec neměl být.

Ale já si ho takhle zkoušel při tréninku v Oberstdorfu. Na konci jízdy jsem si tam vždycky skočil jen tak trojitého axela, abych si posílil kondičku a utvrdil sám sebe, že ho mohu zkusit kdykoliv a kdekoliv. Jen mě mrzí, že jsem i ty ostatní skoky neudělal jako v tréninku.Na co jste myslel, když dozněla hudba?

Měl jsem v hlavě pocit, kterému se vždycky chci vyhnout: Pojďme pustit hudbu ještě jednou a já to zajedu líp. Což je ten nejhorší možný pocit. Viděl jsem, že diváci zase jásají. Myslím ale, že mi aplaudovali za kariéru a ne za předvedený výkon. A já se s nima chtěl rozloučit líp.

Tolik českých vlajek bylo v japonském hledišti. Ohromilo vás to?

Bylo to dechberoucí. Fanoušci jsou tu jedineční. Když vyhlásili moje jméno, tak jsem měl velmi podobné ovace jako jejich japonští matadoři. A těch českých vlajek byla vážně spousta. V mém pokoji se teď nedá hnout, kolik je tam dárků. Mám upsanou ruku od autogramů a vyfotil jsem se s fanoušky tolikrát, že mi to snad i poškodilo zornici. Ale to jsou milé povinnosti. Sportovec by si měl najít čas na lidi, kteří si naopak našli čas na nás, obětovali vlastní volno i peníze a přišli nás podpořit. A dnes to platí dvojnásob.

První tři muži pořadí byli bodově vysoko, ovšem minimálně 4. místo bylo zcela ve vašich silách. Souhlasíte?

Úplně hravě. Mohl jsem udělat předěl mezi tou první trojkou a velkým propadem, který pak byl mezi třetím a čtvrtým. Vletěl bych tam mezi ně, stačilo zajet obyčejnou volnou jízdu jako v téhle sezoně na závodech v Nice nebo Bratislavě. Nemusel jsem ani vymýšlet nic světoborného a bylo by to. No ale... neni to, neni.

Ten závod byl jako celá vaše kariéra, nemyslíte? Nahoru-dolů.

To je pravda. Byl to koncentrát z mé dvaadvacetileté pouti světem krasobruslení, z extrému do extrému. Ale když se mě někdo za deset let zeptá, co si z něj pamatuju, tak si budu pamatovat především můj krátký program.

Celkově jste desátý. Je to stále vaše třetí nejlepší umístění ze světových šampionátů.

Co se dá dělat, tak to je, už to nezměním a na žádné další mistrovství nepojedu. Už jsem jednou v Göteborgu na mistrovství světa zažil, že jsem byl po kraťasu čtvrtý a pak ve volné dvaadvacátý. Ani dnes na ty mé výsledky není pěkný pohled, ale aspoň je to první desítka a příští rok mohou dva čeští kluci jet na svět.

A pro toho druhého to bude cenná zkušenost.

Určitě. Akorát sleduji, že limity pro svět se přitvrďují. Bez všech trojitých skoků v repertoáru ho jen těžko splníte. Ale doufejme, že Michal (Březina) nebude mít zdravotní komplikace a třeba se k němu přidá i další kluk se splněným limitem. A třeba jim pak budu dělat teamlídra.

Lákalo by vás to? Nebo třeba trenéřina?

Na trenéra nejsem zatím dost zkušený. Mohl bych pracovat se staršími dětmi, tak čtrnácti- nebo patnáctiletými, ale na ty nejmenší zatím nemám ani dost trpělivosti. Uvidíme, co bude. Hlavní je teď pro mě dodělat školu a objet pár exhibic, abych si taky vydělal nějakou korunu do dalšího života.

Jak se vám bude usínat?

Dneska asi spát nebudu vůbec. Posedíme, popovídáme u pozdní večeře. A brzy ráno jsme se chtěli zajít podívat na tokijský rybí trh, který je od pěti do sedmi. Až pak to dospím. A v sobotu večer půjdu podpořit Carolinu (Kostnerovou). Doufám, že si vyjede svůj titul zpátky. Je ve skvělé formě... a je psychicky silnější než já.


Ksenia a Fedor SOCHI 2014 Free Skating

25. listopadu 2014 v 11:08 | Clárka |  Ksenia Stolbova a Fedor Klimov
Ksenia a Fedor a jejich volná jízda na Zimních Olympijských hrách v Soči 2014, díky které obsadili druhé místo. Usmívající seThe Adams Family by Marc Shaiman.

Tuto volnou jízdu jezdili druhým rokem...


Ksenia Stolbova a Fedor Klimov - PROGRAMY NA SEZONU 2014/2015

25. listopadu 2014 v 11:03 | Clárka |  Ksenia Stolbova a Fedor Klimov
KRÁTKÝ PROGRAM:

Crouching Tiger, Hidden Dragon (soundtrack) by Tan Dun
House of Flying Daggers (soundtrack)
VOLNÁ JÍZDA:

Tu vas me detruire (from Notre Dame de Paris) by Richard Cocciante
Bohemien (from Notre Dame de Paris) by Richard Cocciante

Danse Mon Esmeralda (from Notre Dame de Paris) by Richard CoccianteSvětový titul mezi tanečníky si překvapivě vybruslili Italové

24. listopadu 2014 v 16:17 | Clárka |  Novinky
Italský krasobruslařský pár Anna Cappelliniová a Luca Lanotte nečekaně ovládl mistrovství světa v tancích na ledě. Uhájil vedení po krátkém tanci a o pouhé dvě setiny bodu porazili Kanaďany Kaitlyn Weaverovou a Andrewa Pojeho.

S odstupem dalších čtyř setin skončili v ojediněle vyrovnané soutěži na třetím místě francouzští krasobruslaři Nathalie Péchalatová a Fabian Bourzat, pro které byl šampionát v japonské Saitamě posledním závodem kariéry.

Evropští šampioni Cappelliniová a Lanotte dokázali proměnit náskok z krátkého tance v životní úspěch. Ustáli tlak, ani ve volném tanci neudělali žádnou vážnější chybu a známkou 105,73 bodu si o 3,7 bodu vylepšili osobní rekord. V hodnocení volného tance byli sice až čtvrtí, ale v konečném součtu jim to stačilo na zlato.
Jen drobné partnerovo zakolísání v twizzlech odsunulo na stříbro Kanaďany Weaverovou a Pojeho, kteří uhájili druhou příčku po krátkém tanci a stejně jako Italové získali první medaili z mistrovství světa.
Hořkosladkou příchuť bude mít nakonec loučení s kariérou pro Péchalatovou a Bourzata. Francouzští krasobruslaři se ve volném tanci rovněž překonávali, známkou přes 107 bodů si také oni vylepšili osobní rekord, ale kvůli ztrátě z krátkého tance to stačilo jen na bronz.

I když je pouhých šest setin dělilo od titulu, nakonec nedokázali naplno využít absence Meryl Davisové s Charliem Whitem a Tessy Virtueové se Scottem Moirem, kteří ovládali světové soutěže v posledním olympijském cyklu.
Nejlepší volný tanec předvedli bronzoví olympijští medailisté Jelena Ilinychová a Nikita Kacalapov. Ruským krasobruslařům to však nepomohlo ke smazání bodového manka, které nabrali pokaženými twizzly v krátkém tanci, a v celkovém součtu skončili čtvrtí.

Čeští reprezentanti Gabriela Kubová a Matěj Novák byli v krátkém tanci sedmadvacátí a do finále se neprobojovali.Krasobruslaři Kubová a Novák nepostoupili na MS do volných tanců

24. listopadu 2014 v 16:10 | Clárka |  Novinky
Čeští krasobruslaři Gabriela Kubová a Matěj Novák skončili v krátkém tanci na mistrovství světa sedmadvacátí a postup do finálové dvacítky pro volné tance jim unikl. Po úvodní části soutěže v japonské Saitamě vedou po velkých chybách favoritů překvapivě Italové Anna Cappelliniová a Luca Lannotte.
Pro Kubovou s Novákem to byl první velký společný závod. Museli před ním navíc dohánět tréninkové manko, které nabrali na přelomu roku kvůli partnerově operaci slepého střeva a následným komplikacím. Jízdu zvládli bez výraznější technické chyby, ale nižší hodnocení programových komponentů je odsunulo mimo postupové příčky. Po známce 50,43 bodu je od účasti ve volných tancích dělilo 2,6 bodu.

Průběžné pořadí v čele je překvapivé. Díky bezchybné jízdě půjdou z vedoucí pozice do volných tanců Cappelliniová a Lanotte. Evropští šampioni známkou 69,70 jen těsně zaostali za osobním rekordem a mají půlbodový náskok před Kanaďany Kaitlyn Weaverovou a Andrewem Pojem. Až třetí jsou zkušení Francouzi Nathalie Péchalatová a Fabian Bourzat, které srazilo partnerovo zaváhání při twizzlech a nepovedená druhá část povinného finnstepu.
Ještě větší minela postihla v krátkém tanci bronzové olympijské medailisty Jelenu Ilinychovou a Nikitu Kacalapova. Největší favorité nezískali žádný bod za twizzly, protože partner hned při první sérii zakolísal, dostal se do kontaktu s partnerkou a nemohl v tomto prvku pokračovat.

Ruští krasobruslaři tak přišli minimálně o sedm bodů a budou útočit až z páté příčky. Na medaili ztrácejí 2,5 bodu, od vedoucích Italů je dělí čtyři. Na mistrovství světa se nakonec nepředstavil žádný z medailistů z loňského šampionátu. Američané Meryl Davisová a Charlie White ani Kanaďané Tessa Viruteová a Scott Moir do Japonska vůbec nepřijeli a Rusové Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov odstoupili těsně před začátkem krátkých tanců, protože si partner při ranním tréninku poranil třísla.Asadaová je potřetí mistryní světa. Březinová si polepšila o šest míst

24. listopadu 2014 v 15:52 | Clárka |  Novinky
Mao Asadaová je potřetí - a možná naposledy - mistryní světa v krasobruslení. Třiadvacetiletá Japonka před domácím publikem v Saitamě dominovala a přemýšlí, zda ukončí kariéru. Potěšila Češka Eliška Březinová, která si oproti krátkému programu polepšila o šest míst na 18. místo.
Nádherný trojitý axel se stal pro Asadaovou vstupní bránou k vytoužené zlaté medaili. Zprvu napjatý výraz ve tváři nagojské krasobruslařky se postupně uvolňoval, až se při závěrečné krokové pasáži začala smát. Její ladné pohybové kreace na Rachmaninův 2. klavírní koncert přiváděly diváky do vytržení.

Očima fanoušků v Superareně v Saitamě to byla jízda jedinečná, nejen s trojitým axelem, ale navrch i s přetěžkými kombinacemi, například trojitého flipa s trojitým rittbergerem. Pouze po druhém z axelů dopadla na dvě nohy. Technický panel rozhodčích poté našel nepřesnosti také v dotočení skoků a hraně při lutzu, přesto 216,69 bodu bezpečně stačilo na triumf - s převahou devíti bodů.

Kdesi v minulosti zůstal temný den z krátkého programu v Soči, v němž obsadila až 16. místo a ani vynikající volná jízda jí pak nestačila na lepší než šestou příčku.

"Dnes jsem byla schopna kontrolovat samu sebe," říkala v Saitamě. "Byla jsem nervóznější než ve čtvrtek, ale povzbuzování publika mi pomohlo, abych se uvolnila."

Co bude dál, to možná neví ani Asadaová. "Je to 50 na 50," odpovídala mistryně světa z let 2008, 2010 a 2014 na otázky o pokračování její kariéry.

Stříbro si navzdory pádu při trojitém salchowu a unavenému výrazu vyskákala patnáctiletá evropská mistryně Julija Lipnická. Bronz patří další ženě, která se patrně loučí: 27leté Carolině Kostnerové - přestože její Ravelovo Bolero postrádalo magično z olympijských her. Na konci předlouhé sezony pokazila Italka hned tři skoky, přičemž rittberger i flip byl pouze jednoduchý.

"Skoky dnes nefungovaly tak, jak bych si představovala. Ale to je sport, ne?" říkala sparingpartnerka Tomáše Vernera.

Eliška Březinová pronikla do finálových volných jízd jako poslední, 24. postupující, v sobotním japonském večeru však rázně zamířila výš. Čtyři trojité skoky, včetně lutze, zdařilé kombinace i rozhodčími ceněná obtížnost v podobě ruky nad hlavou při některých skocích opět prokázaly, že Eliška stejně jako její starší bratr Michal má v těle skokanské geny. Když dojela, sepjala radostí ruce. Bratr ji u ledu dlouze objímal.

"Úspěšně zachránila v Saitamě čest rodiny Březinů," říkala mezinárodní rozhodčí Olga Žáková v přenosu České televize. "Ještě jsem ji neviděla takhle zajet. Dneska měla ještě větší tempo než na republice, všechny skoky jsou dotáčené. Potřebuje jen přidat v druhé sadě známek, tam má rezervy."

Známka 145,15 bodu, která je vynesla na 18. místo, je jejím novým osobním rekordem. Technickou známku měla šestnáctou nejvyšší. Byla v Saitamě osmou nejlepší Evropankou a zároveň se postarala o nejlepší umístění české ženy na mistrovství světa od roku 1998, kdy skončila Lenka Kulovaná patnáctá. Od té doby vypadávaly Češky v kvalifikacích či krátkých programech, případně se ani nenominovaly.

Po 22. místě Elizavety Ukolové na olympijských hrách v Soči je to další pozitivní zpráva o obrození této kategorie na českém ledu.

"Máme teď dvě ženy do evropské i světové dvacítky," říkala Žáková. "Prospěje jim, když se budou vzájemně povzbuzovat, tak jako dříve Březina a Verner."

Problémem je, že na mistrovství Evropy i světa má zatím Česko v kategorii žen jen jedno místo. Teprve až se jedna z nich probojuje do první desítky, otevře tím dveře i té druhé.
Březinu už nepovede Petrenko, krasobruslař se vrací k trenéru Fajfrovi :)

24. listopadu 2014 v 15:42 | Clárka |  Michal Březina
Dvouletý krasobruslařský svazek končí, Michal Březina se rozešel s olympijským vítězem Viktorem Petrenkem, pod jehož vedením se dvě sezony připravoval v Hackensacku v USA. Český reprezentant se vrací ke svému dřívějšímu trenérovi Karlu Fajfrovi.

"Chtěl bych Viktorovi za vše poděkovat. Jsem mu vděčný a zůstáváme přátelé. Teď se ale těším na návrat do Oberstdorfu a obnovení spolupráce s dřívějším trenérem," vysvětloval Březina na facebooku Mezinárodní bruslařské federace.

Pod Petrenkovým vedením získala aktuální česká jednička bronzovou medaili na mistrovství Evropy v roce 2013. Na olympijských hrách v Soči skončil Březina desátý a na následném světovém šampionátu odstoupil po nevydařeném krátkém programu kvůli zranění. Fajfr jej v letech 2010 a 2011 dovedl ke čtvrtému místu na MS.


Učí nás i zklamání. Kostnerová zlomila olympijské prokletí a odchází

19. listopadu 2014 v 11:02 | Clárka |  Carolina Kostner
Před osmi lety na hrách v Turíně 2006 neunesla evropská mistryně Carolina Kostnerová tíhu domácího prostředí, padla při prvním skoku a z šoku už se nevzpamatovala.

Před čtyřmi lety na hrách ve Vancouveru opouštěla led s hlavou v dlaních, sotva schopná stát po "nejhorší jízdě mého života".

Když třikrát padnete na olympiádě a celý svět se dívá, je přetěžké pohnout se zase vpřed. Půvabná Italka to dokázala.
Letos v Soči své olympijské prokletí zlomila. "Ten bronz má pro mě cenu zlata," říkala tam. A dalším bronzem, tentokrát světovým, se v sobotu v Saitamě patrně loučila.

"Pro Carolinu je to konec, příští rok určitě závodit nebude," věděl její sparingpartner Tomáš Verner.

Už po Vancouveru 2010, plna zklamání, tvrdila: "Končím. Dosáhla jsem svého limitu." Studovala a snažila se zapomenout.
Záhy však zjistila: postrádám krasobruslení. "Tehdy jsem si řekla: Nesnaž se být dokonalá, už nemysli na výsledky a jen brusli, pro radost a pro sebe."

Vrátila se do Oberstdorfu k trenérům Huthovi a Kopřivové, nalezla ztracenou sebedůvěru a v roce 2012 dobyla světové zlato.

Tehdy mohla odejít na vrcholu. "Ale nebyla jsem připravena." Vábničce jménem Soči neodolala, vždyť olympiády kolují v její krvi. Otec na ní hrál za italské hokejisty, sestřenice Isolde má dva bronzy z alpského lyžování.
Carolinina matka je naopak profesorkou umění - a uměleckými zážitky se staly také programy vyzrálé Kostnerové.

"Zkusíme volnou na Ravelovo Bolero," navrhla jí choreografka Lori Nicholová.

Odmítala. Copak může bruslit na posvátnou hudbu Torvillové a Deana, kterou posvětili dvanácti šestkami v Sarajevu 1984? Ale i otec, který v Sarajevu seděl při vystoupení britských tanečníků na tribuně, ji přesvědčoval: "Zkus to."

V Soči bolerem hypnotizovala tribuny. "Nikdy líp nezajela," říkala trenérka Vlasta Kopřivová.

V Saitamě to ve volné tak oslnivé nebylo. "Jako bych neměla vlastní nohy," posteskla si Kostnerová, přesto se opět smála ze stupňů vítězů. "Každý má v životě vrcholy a pády. Učíme se i z největších zklamání, nemyslíte? Učíme se být pokorní.

Čím jsem starší, tím víc vnímám hodnotu každé medaile."

Je jí 27 let. Jen 29letá Japonka Suzukiová je ze špičky starší.

Teď už i ona cítí: Je čas jít.