Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Leden 2014

Tatiana a Maxim - Rozhovor po ME 2014

23. ledna 2014 v 19:24 | Clárka |  Tatiana Volosozhor A Maxim Trankov
TATIANA VOLOSOZHAR se zástává svého partnera v krasobruslení! Dneska jsem chybovala i já ne jenom Max. Dopadla jsem na dvě nohy při odhazovaném skoku a neustála jsem salchowa.

NIKOLAJ VELIKOV říká. Myslím si, že odhlášení sportovního páru Aliony Savchenko a Robina Szolkowého mělo vliv na Maxima. Maxima znám, trénoval jsem ho. Všechny elementy umí udělat na úroveň 4, i se zavřenýma očima. Odhlášení Aliony a Robina nečekal- mělo to na něho určitý emoční vliv. Zřejmě se nedokázal zkoncentrovat, tolik se soustředit, když jejich nejsilnější soupeři nestartovali.


ROZHOVOR S MAXIMEM:

(Po krátkém programu)- Jaký máte pocit z jízdy?

na začátku jsme byli takový svázaní, ale snažili jsme se to dohnat na konci. Kvůli druhé známce.

Sál také utichl...

No to je nejmoudřejší kritik. :D

Maxime vypadá to, že jste zhubnul?

Zhubnul jsem? No děkuji, za kompliment, ale přibral jsem 1,5 kg.

Když jste šli na start- věděli jste, že Němci udělali chybu?

Ano, ale nezapomínejte, že Aliona a Robin, jsou takovými legendami párového krasobruslení, že se dá předpokládat, že dostanou vysoké známky. My si nemůžeme dovolit dělat chyby, pokud chceme vyhrávat. Bruslíme spolu teprve krátce (3roky). Můžeme vyhrát jen s čistými jízdami.

MAXIM- sám nedokážu říct proč jsem u skoku spadnul, nechápu to. Moc mě mrzí, že jízda nebyla čistá. Všechny chyby, které jsme měli jsem zavinil já. Budu na sobě pracovat.

ME 2014- CELKOVÉ VÝSLEDKY TANEČNÍCH PÁRŮ

23. ledna 2014 v 17:28 | Clárka |  Novinky
1) Anna Cappellini a Luca Lanotte ITA: 171,16
2) Elena Ilinykh a Nikita Katsalapov RUS: 170,51
3) Penny Coomes a Nicholas Buckland GBR: 158,69
4) Victoria Sinitsina a Ruslan Zhiganshin RUS: 153,73
5) Ekaterina Riazianova a Ilia Tkachenko RUS: 150,44


ME 2014- CELKOVÉ VÝSLEDKY ŽEN

23. ledna 2014 v 17:21 | Clárka |  Novinky
1) Julia Lipnitskaia RUS: 209,72
2) Adelina Sotnikova RUS: 202,36
3) Carolina Kostner ITA: 191,39
4) Alena Leonova RUS: 178,15
5) Mae Berenice Meite FRA: 173,37


ME 2014- CELKOVÉ VÝSLEDKY MUŽŮ

23. ledna 2014 v 17:17 | Clárka |  Novinky
1) Javier Fernandez ESP: 267,11
2) Seregi Voronov RUS: 252,55
3) Konstantin Menshov RUS: 237,24
4) Michal Březina CZE: 236,98
5) Maxim Kovtun RUS: 232,37
Patnáctiletá Lipnická vyhrála krasobruslařské ME, Březinová byla patnáctá

21. ledna 2014 v 17:50 | Clárka |  Julia Lipnitskaia

Patnáctiletá Ruska Julia Lipnická při svém debutu na velké seniorské akci vyhrála krasobruslařské mistrovství Evropy. Za famózní volnou jízdu získala 139,75 bodu, což ji zařadilo na druhé místo historických tabulek. Odsunula tak z vedoucí pozice po krátkém programu krajanku Adelinu Sotnikovovou. Obhájkyně titulu Carolina Kostnerová z Itálie tentokrát získala bronz. Česká reprezentantka Eliška Březinová sice nebyla ve volné jízdě tak bezchybná jako v krátkém programu, ale polepšila si na 15. pozici.

Lipnická hned na úvod svého programu na hudbu z filmu Schindlerův seznam zařadila náročnou kombinaci trojitého lutzu s trojitým toeloopem a předvedla ji naprosto suverénně stejně jako všechny ostatní skoky. Tři týdny před startem olympiády si vylepšila osobní rekord ve volné jízdě o více než osm bodů. Celkem nasbírala 209,72 bodu a zařadila se na druhé místo historických tabulek za olympijskou vítězku z Vancouveru Kim Ju-na.

Sotnikovová na ni nakonec ztratila více než sedm bodů, i když získala vyšší známku za programové komponenty. Sedmnáctiletá krasobruslařka ztratila v technice také kvůli chybě při výjezdu z trojitého lutzu, ale ani bez ní by na reprezentační kolegyni nestačila.

Mladé Rusky připravily o šanci na šestý evropský titul šestadvacetiletou Kostnerovou. Zkušená Italka by si musela vylepšit osobní rekord, aby je mohla předstihnout, ale k tomu měla daleko. Upadla totiž při trojitém toeloopu a rittberger zařadila jen se dvěma otáčkami. Stačilo jí to alespoň na bronzovou medaili, což je její devátý cenný kov z ME za sebou.
Březinová hned v úvodu volné jízdy selhala při pokusu o trojitý lutz, z něhož zbyl jen jednoduchý. Pak zakolísala při piruetě, ale nenechala se rozhodit a zbytek programu odjela solidně včetně kombinací ve druhé polovině jízdy. Ve volné jízdě byla sice stejně jako v krátkém programu šestnáctá, ale celkově si o jednu příčku polepšila.

"S jízdou jsem spokojená, i když tam byla velká chyba, když jsem proskočila jeden skok a vynulovala jednu piruetu," řekla Radiožurnálu Březinová. Zmíněné chyby přitom podle ní měly kuriózní příčinu: "Když jsem jela na lutze, přejela jsem přes sponku, která se posunula na místo, kde jsem točila piruetu, ze které jsem vypadla," uvedla krasobruslařka.


Češi na ME medaili nezískali, Březinovi unikla těsně o čtvrt bodu

21. ledna 2014 v 17:43 | Clárka |  Novinky
Čeští krasobruslaři na mistrovství Evropy na medaili nedosáhli. Michal Březina skončil čtvrtý se ztrátou pouhých 26 setin bodu na bronzového Konstantina Meňšova z Ruska, Tomáš Verner klesl ze třetího místa po krátkém programu na sedmou příčku. Titul obhájil Španěl Javier Fernández s náskokem 14,56 bodu před Rusem Sergejem Voronovem.Březina místo plánovaných dvou čtverných salchowů skočil jen jeden, při druhém pokusu ubral dvě otáčky. Sice skočil dva trojité axely, ale v kombinacích zařadil jen dvojité toeloopy a pak ubral otáčku u rittbergeru. Tyto drobné chyby nakonec rozhodly, že těsně neobhájil loňský bronz a celkem popáté v kariéře skončil na velké akci těsně pod stupni vítězů. "Čtvrtá místa jsou pro mě trochu prokletí. Příště musím zajet lépe, aby o medaili nebylo pochyb," řekl Březina ČTK.

V sobotu byl ale se svým vystoupením spokojený. Prakticky poprvé v sezóně se mu podařilo zajet solidní volnou jízdu. "Sice tam byly chybičky, ale jízda nebyla tak špatná. Konečně jsem zajel na závodě dobrou jízdu a doufám, že se to bude posouvat dále a na olympiádě to bude ještě lepší," uvedl krasobruslař z Brna.
Dobře si přitom uvědomoval, že od obhajoby bronzu jej dělil jen kousek. "Byla to moje chyba. Kdybych skončil správně jeden ze skoků, které byly jen dvojité, tak bych byl třetí," řekl Březina.


Verner: Bylo to zlé


Verner si sice oproti loňskému ME polepšil o čtyři místa a získal o více než 46 bodů vyšší známku, ale místo útoku na medaili přišel znovu rozpačitý výkon. Na druhý pokus skočil čtverný toeloop, ale pak mu "ulétl" flip i druhý axel, zařadil pouze jednu místo tří kombinací a vypadl ze závěrečné piruety. Sen o medaili i výborné volné jízdě se tak evropskému šampiónovi z roku 2008 při rozlučce s evropskou scénou rozplynul.

"Dneska to bylo zlé. Jediný hezký zážitek mám ze skvělé divácké kulisy. To, co se dělo na ledě, nestálo za nic," řekl Verner ČTK. Velká podpora českých fanoušků v hledišti mu ale udělala radost. "Kulisa byla famózní. Takovou podporu jsem nečekal, byl jsem z toho v šoku," uvedl.

Svěřenec trenérů Michaela Hutha a Vlasty Kopřivové se chtěl soustředit na první dva elementy, přesto hned v úvodu chyboval. "Pak přišla chyba při čtvrtém elementu a medaile byla pryč. Vše se rozsypalo jako domeček z karet," řekl Verner.

Meňšov překvapivě získal bronz:


Do boje o medaile se překvapivě zapojil třetí ruský krasobruslař, třicetiletý Meňšov. Ten se teprve podruhé v kariéře dostal do ruské reprezentace pro ME a po krátkém programu byl až jedenáctý. Ve volné jízdě však s jistotou skočil dva čtverné toeloopy, dva axely i ostatní skoky. Za techniku dostal druhou nejvyšší známku ze všech a díky osobnímu rekordu 165,12 bodu vylétl pořadím vzhůru.

Nakonec se zastavil až na bronzové příčce, k čemuž mu pomohla i zaváhání soupeřů včetně ruského šampiona Maxima Kovtuna. Osmnáctiletý krasobruslař zůstal z plánovaných tří čtverných skoků jen u jednoho, dělal i další chyby a skončil pátý.

Naopak pro stříbro si výbornou volnou jízdou dojel jeho krajan Voronov, který si vylepšil osobní rekord o více než 21 bodů a s přehledem uhájil druhou příčku po krátkém programu. Zlato pro něj bylo nedosažitelné, protože Fernández při olympijské generálce prokázal, že je v současnosti jednoznačně nejlepším evropským krasobruslařem. Ve volné jízdě sice udělal drobné chyby při některých výjezdech, ale s třemi čtvernými skoky a vysokou známkou za programové komponenty konkurenci výrazně odskočil.Soutěž sportovních dvojic ovládli na ME krasobruslařů Rusové

20. ledna 2014 v 20:27 | Clárka |  Novinky
Ruští krasobruslaři ovládli na mistrovství Evropy v Budapešti soutěž sportovních dvojic. Navzdory chybám ve volné jízdě získali třetí titul za sebou Taťjana Volosožarová a Maxim Traňkov. Na stupně vítězů je doprovodili Xenia Stolbovová a Fjodor Klimov a Věra Bazarovová s Jurijem Larionovem.
K ruské dominanci přispělo odstoupení průběžně druhého páru po krátkém programu Aljony Savchenkové a Robina Szolkowého, které na start nepustilo onemocnění partnerky. Savchenková dostala chřipku, a i když němečtí krasobruslaři ještě absolvovali ranní trénink, vzhledem k blížící se olympiádě v Soči se rozhodli boj o medaile vzdát.

Úřadující mistři světa a Evropy Volosožarová a Traňkov, kteří v krátkém programu vytvořili nový světový rekord, tak do volné jízdy nastupovali s velkým náskokem. Své vystoupení však pokazili, když partner upadl při pokusu o trojitý toeloop a partnerka při výjezdu odhozeného salchowu. Traňkov navíc nezvládl čistě ani úvodní trojitý salchow, takže místo radosti z titulu se po obdržení známek zračilo ve tváři staronových šampiónů zklamání.

Na rozdíl od Volosožarové a Traňkova předvedli čistý program jejich krajané Stolbovová s Klimovem, kteří dokonce vyhráli hodnocení volných jízd. Známkou 137,08 bodu si vylepšili osobní rekord o více než šest bodů a dostali se před Bazarovovu s Larionovem na stříbrnou příčku.

Souboj těchto ruských dvojic rozhodly především lepší sólové skoky Stolbovové s Klimovem. Zatímco Bazarovová bojovala s trojitým toeloopem i s dvojitým axelem, Stolbovová byla stejně jako její partner naprosto jistá. Dvojitý axel si dokonce dovolili zařadit až v druhé polovině jízdy.

Těsně pod stupni vítězů skončil brněnský rodák Ondřej Hotárek v italských barvách s partnerkou Stefanií Bertonovou. Po jejím pádu při trojitém salchowu je od obhajoby loňského bronzu dělilo rovných šest bodů.
ME 2014- CELKOVÉ VÝSLEDKY SPORTOVNÍCH DVOJIC

20. ledna 2014 v 20:22 | Clárka |  Novinky
1) Tatiana Volosozhar a Maxim Trankov RUS: 220,38
2) Ksenia Stolbova a Fedor Klimov RUS: 207,98
3) Vera Bazarova a Yuri Larionov RUS: 201,61
4) Stefania Berton a Ondřej Hotárek ITA: 195,61
5) Vanessa James a Morgan Cipres FRA: 185,48

V tancích zatím vedou Italové Cappellini a Lanotte, o titul ale musí zabojovat

16. ledna 2014 v 12:41 | Clárka |  Novinky
V kategorii tanců na ledě vedou sice po krátkých programech Italové Anna Cappellini a Luca Lanotte, boj o evropské zlato ale bude ještě napínavý, protože druzí Rusové Elena Ilinykh a Nikita Katsalapov na ně ztrácejí jen 0,04 bodu. Je to nejmenší rozdíl v historii. Z osmi bodovým odstupem jsou průběžně třetí Britové Penny Coomes a Nicolas Buckland, ale i oni nemají nic jisté, protože až do 8. místa jsou páry srovnány v 3,5 bodech.Český pár Lucie Myslivečková a Neil Brown do volných jízd nepostoupili. Lucka ke své chybě v twizzlech řekla: "Nevím, co se stalo, jelo se mi dobře, bylo to takový blackout. Snažila jsem se to ještě zachránit, ale to se evidentně nepovedlo." Češi totiž obdrželi 0 bodů za celý prvek. Chyba je stála kolem 5-6 bodů.

Naopak se dařilo slovenskému páru Federica Testa a Lukáš Csolley a jsou průběžně 12. "Všchno, co jsme chtěli, jsme předvedli. Naším cílem bylo zajet dobře, konkrétní umístění, kterého bychom chtěli dosáhnout, zatím neprozradíme. Na krátkém tanci jsme velmi dřeli, takže jsme věděli, čeho jsme schopni a máme z toho velkou radost, protože jsme dostali vysoké známky," řekla novinářům partnerka. Slováci jsou také prvními náhradníky v tancích na ledě pro olympiádu, k tomu Lukáš Csolley dodal: "Nikomu nepřejeme, aby se zranil, a to by byla naše jediná možnost cesty na olympiádu."
Oba vedoucí páry jsou si vědomi, že vše se rozhodne až ve volných jízdách. Anna Cappellini nešetřila spokojeností: " Jsme samozřejmě šťastní. Naše dnešní vystoupení bylo přesně takové, v jaké jsme doufali, bezchybné a silné. Budeme se soustředit na sebe v tréninku i v závodě a uvidíme." Luca zhodnotil vše ještě stručněji: "Jsme spokojeni s naším vystoupením a chceme si zachovat naše pocity a sílu pro zítřejší volné jízdy."

Třetí Britové byli také spokojeni - "Dnešní vystoupení bylo to nejlepší, jaké jsme mohli předvést," zhodnotila partnerka.
I na další věci se shodly všechny tři "medailové" páry, že jejich přípravu a výkony neovlivnila neúčast Rusů Bobrové se Solovievem a Francouzů Péchalat a Bourzata - "Taková věc nemůže změnit vaši přípravu a váš cíl zajet program nejlépe, jak můžete," zodpověděl otázku na toto téma Luca Lanotte a ostatní jen souhlasně přikyvovali.


Mistrovství Kanady: Virtue a Moir o krůček blíž k obhajobě olympijského zlata

16. ledna 2014 v 12:39 | Clárka |  Novinky
V týdnu od 9. do 14. ledna hostila kanadska Ottawa stý národní šampionát v krasobruslení. Kromě cenných medailí se krasobruslaři snažili získat také nominaci na Zimní olympijské hry v Soči. Úřadující olympijští vítězové, Tessa Virtue a Scott Moir si pošesté v kariéře vybruslili titul mistrů Kanady a v únoru se v Rusku pokusí obhájit zlato z Vancouveru. Druhé místo v kategorii tanečních párů vybojovali Kaitlyn Weaver a Andrew Poje. Bronz ukořistil pár Paul & Islam.Patrick Chan již delší dobu kraluje kanadskému ledu a vyjimkou nebylo ani toto národní mistrovství. V počtu sedmi titulů se letos vyrovnal legendě Elvisu Stojkovi. I přes chyby v krátkém programu celkově zvítězil s bodovým náskokem více než 30 bodů před druhým Kevinem Reynoldsem. Třetí místo a první medaile v kariéře na domácím šampionátu putovala k Liamu Firusovi.

Mistry v kategorii sportovních dvojice se stali potřetí v řadě Meagan Duhamel a Eric Radford.
Závod žen vyhrála Kaetlyn Osmond.
Nominace na olympijské hry 2014:
  • Ženy: Kaetlyn Osmond, Gabrielle Daleman
  • Muži: Patrick Chan, Kevin Reynolds, Liam Firus
  • Sportovní dvojice: Meagan Duhamel a Eric Radford, Kirsten Moore-Towers a Dylan Moscovitch, Paige Lawrence a Rudi Swiegers
  • Taneční páry: Tessa Virtue a Scott Moir, Kaitlyn Weaver a Andrew Poje, Alexandra Paul a Mitchell Islam