Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Březen 2013

Korejka Kim Ju-na při svém návratu ovládla krasobruslařské MS

21. března 2013 v 11:09 | Clárka |  Novinky
Olympijská šampionka Kim Ju-na při svém návratu na led nenašla na mistrovství světa v kanadském Londonu přemožitelku. Korejská krasobruslařka, která vynechala celou loňskou sezonu, dominovala po krátkém programu i ve volné jízdě a jasně porazila obhájkyni titulu Carolinu Kostnerovou z Itálie i Japonku Mao Asadaovou.


Radka Kovaříková o Reném Novotném: Už jsem vedle něj nemohla ani dýchat!

7. března 2013 v 10:40 | Clárka |  Novinky
Trojnásobní mistři světa Radka Kovaříková (36) a René Novotný (48) jsou už rok a půl rozvedeni. Stále se hádají o majetek. Spory vygradovaly ukončením profesionální kariéry Radky Kovaříkové, její tehdejší manžel ji prý nutil, aby navštěvovala psychologa, pak vyměnil zámky u domu, který si společně postavili, nechtěl podepsat rozvodové papíry.
SPOR O DÍTĚ
Jak jste s exmanželem vyřešili spor o dítě?

"Žádný takový spor nebyl a není. Nemyslím si, že by o Klárku René nějak usiloval, ani nevěděl, že jsem byla těhotná, bydlíme každý v jiném městě."

Je to bezpochyby dítě vašeho druhého manžela Jindřicha Šimka?

"Bezpochyby je to její otec. Existuje nějaká ochranná lhůta matky, která vás vlastně chrání tak, že vy musíte jít prosit svého bývalého o to, aby se dítě jmenovalo tak a tak..."

A vy jste to absolvovala? Šla jste žádat bývalého manžela o svolení?

"Tím, že jsme se s Jindrou vzali, tak jsem nic takového nemusela dělat. Vzali jsme se ještě před narozením Klárky, Jindra je tedy i papírově otcem dítěte. Jinak bych musela jít žádat Reného, aby mi povolil jméno Klára, což nepřipadá v úvahu. Nechtěla jsem dopustit, aby se mé první dítě narodilo s tím, že jméno není určeno."

Plánovali jste vůbec dítě?

"No... Já už jsem byla v takovém životním rozpoložení, že jsem tomu nechávala volnou cestu. Ale je mi jasné, že v pětatřiceti letech už byl ten nejvyšší čas."

A když jste ještě byli manželé s Reném, to jste dítě neplánovala?

"My jsme měli dlouho profesionální kariéru. Takže ne. Ten problém nastal tím, že ač je René o dvanáct let starší než já a měl by smýšlet jinak, pořád chtěl bruslit, ale já už ne. Domluvili jsme se, že skončíme, ale on trval na tom, abych musela bruslit, i když budu těhotná, co nejdéle to půjde. To jsem radikálně odmítla."

Vy jste s ním snad byla těhotná?

"Ne, ale to byly jeho plány. Jeho jediný cíl byl bruslit. A protože některé bruslařky jezdí až do třetího čtvrtého měsíce, myslel si, že to stejné budu dělat já. To ale nepřipadalo v úvahu. Já už jsem před sebou viděla jiný život. Toho profesionálního světa jsme si užili dost, já jsem chtěla být konečně zodpovědná vůči sobě. Život byl před námi a já jsem celý život podřizovala krasobruslení. Nemohli jsme se domluvit, jak vlastně bude vypadat náš život po krasobruslení."

A René Novotný ještě pořád bruslí?

"Nebruslí, protože nemá s kým. Dokonce si hledal i jinou partnerku, není jednotlivec na ledě. Ve chvíli, kdy jsme řekla, že končím s krasobruslením, šel do kytek i náš život. Ve finále už jsme byli pár na práci. Ale ne na život."

KONEC KARIÉRY
Co vás vedlo k tomu, že jste se vzali a vytvořili i manželský pár?

"Taková ta euforie, zamilování. Mně bylo 21 let, když jsme se brali. Bylo to fajn, vždycky jsme spolu trávili »26 hodin denně«, ale všechno bylo nalinkováno přes ten sport. Pak najednou se vytratilo něco, co nás poutalo."

Ublížil vám někdy v životě sport?

"Zaplaťpánbůh ne, já jsem tím prošla docela dobře, žádné operace ani šrámy na duši jsem neměla. Byla jsem dítě štěstěny. Já jsme ten sport milovala a miluju a on má rád mě."

Ale to asi záleželo i na bruslařském partnerovi?

"My jsme byli dobrý a kvalitní pár. Nutno říct, že já jsem byla Reného čtvrtá partnerka. On se mnou začal bruslit na sklonku své kariéry. Oslovil mě, zkusil to se mnou, a vlastně od prvního momentu jsme měli lepší výsledky než on kdykoli předtím. Jenom se mnou byl mistr světa. Museli jsme spolupracovat, abychom byli dobří. Dělali jsme těžké a náročné prvky, došlo i na kolize, ale ty se vždycky nějak vyřešily."

Co všechno obnášel profesionální život?

"Jste mistr světa, máte svého agenta, už nezávodíte a nemáte lvíčka na prsou, už nesbíráte vavříny. My jsme ale začali soutěžit jako profesionálové, ta speciální mistrovství se konala pouze v Americe. Bylo to na pozvání, zvaly se tam tři čtyři páry z celého světa. My jsme to dvakrát vyhráli. Zařadili jsme se mezi top bruslaře světa. Jistou dobu jsme dokonce žili v Americe, měli jsme spoustu zkušeností, vydělali jsme si peníze. Postavili jsme společně dům a plánovali jsme spolu život. Mě taky nenapadlo, že to jednou nebude možné. Bylo to o každodenní řeholi, člověk musel pořád trénovat, aby dostával ta různá pozvání. Konkurence je veliká."

Stejně ale přišel zlom a vy jste ukončila kariéru?

"Žili jsme pět roků v Americe, kde jsme měli opravdu dobrou kariéru, ale člověk musí vědět, kdy skončit, což je trochu bolístka chlapů, kteří nevědí a neumějí to odhadnout. Já jsem to cítila zřetelně, ale René to viděl jinak, měl jiné představy a jiné vize. Nenašli jsme společnou řeč. Já jsem najednou začala odmítat všechny nabídky. Pak jsme ještě rok žili vedle sebe, ale už to nebyl manželský život."

Co se stalo pak?

"Já jsem musela jít na žádost Reného k psycholožce. Snažil se mě dotlačit do poradny, co dál se mnou. Podle něj jsem najednou nesměla myslet jinak, měla jsem mít stejné myšlenky jako před deseti lety. Specialistka dospěla k tomu, že už jsem z té dívčiny vyspěla ve zralou ženskou a člověk se může změnit a mít jiný pohled na svět. Najednou mezi námi byla velká díra."


ROZVOD A BITVA
Vy jste podala žádost o rozvod?

"Ano, už jsem neviděla jiné východisko. Prožili jsme spolu maximum a dál to nešlo."

V té době v tom nebyl žádný jiný muž, třeba vás současný manžel?

"Ne, já už jsem vedle něj nemohla dýchat. On chtěl něco jiného než já. Neměli jsme děti, rovnoprávně jsme si měli rozdělit majetek, ale nakonec to je velký problém."

Nemůžete se domluvit na vypořádání společného jmění manželů?

"My jsme se měli rozvést smírně, já jsem na tom trvala, ale René nechtěl na tu smírnou cestu přistoupit. Dnes si myslím, že je to kvůli tomu, že se nechce vzdát majetku, kterého se mnou nabyl. Nakonec jsme se sice rozvedli, bylo to v době, kdy já jsem byla těhotná, takže i to tomu napomohlo a bylo to rychlejší."

Jak vygradovaly spory o majetek, komu zůstal dům, který jste si postavili u Brna?

"My jsme spolumajitelé domu - a vlastně všeho jsme spolumajitelé. Já odjela do Prahy, kde jsem začala dělat trenérku. Teď žije v našem domě s mými všemi věcmi René, a dokonce vyměnil zámky."

Kdy se domůžete půlky domu?

"To nevím, dva a půl roku čekám, až se vyjádří ohledně vypořádání, jak to bude, mám samozřejmě nárok na půlku, naše angažmá vždy řešila jedna společná smlouva, není to těžká matematika. Ještě nejde o soudní spor, jde o debatu mezi našimi právníky. Sama jsem zvědavá, co by ještě chtěl vymyslet. Nechápu ho."

Má váš exmanžel dluhy? Vlastnil v Praze jednu restauraci, která už neexistuje.

"Do rozvodu žádné dluhy neměl, alespoň co jsem měla informace. Jestli to nějak vygradovalo po rozvodu, to nevím. Se spolumajitelem se ale nerozešel v dobrém."

Stýkáte se?
"Vůbec, nebavíme se spolu. Myslím, že se sám ještě snaží bruslit, ale jinak ho nevidím. A co slyším, neřeším."

MUZIKÁL POPELKA
Vy jste momentálně zapojená v muzikálu na ledě Popelka, jak se na něm podílíte?

"Já jsem casting manažerka, podílela jsem se na choreografii. A jako bývalá krasobruslařka jsem pyšná na to, jaká show se nám podařila, ohlasy diváků jsou úžasné. Víte, mé první profesionální angažmá v mých 17 letech bylo v americkém showbyznysu a to měřítko a pohled na věc mám zakódované dodnes."

Do rolí jste vybrali téměř všechny zahraniční krasobruslaře, proč tam nejsou žádní Češi?

"Tady nejsou tak dobří bruslaři, kteří by to zvládli. Aby to odpovídalo úrovni herců a zpěváků, kteří tam účinkují, musela jsem hledat do pozic sólistů a semisólistů mezinárodní akrobaty a bruslaře."

V tomto muzikálu jste potkala svého druhého manžela, režiséra Jindřicha Šimka?

"My už jsme se znali dřív. Cestu blíž k sobě jsme našli v době, až když jsem se ocitla v Praze."

Váš manžel byl taky ženatý?

"On už byl rozvedený, má dvě dospělé děti, které berou Kláru jako sestru. Já jsem s nimi taky zadobře. Důležité je, že s nimi vychází Jindra. Má rád všechny své tři děti."

KRASOBRUSLAŘKA MATKA
Vy jste celý život trávila na ledě, před rokem se vám ale narodila dcera, co se změnilo?

"Narodila se skoro včera, má čtrnáct měsíců, teď začala chodit. Jsou to krásné starosti navíc, prožívám si to každý den. Chtěla jsem ji a - ona je tady."

Kdy jste poprvé po porodu obula brusle?

"Nespěchala jsem na to. Vlastně to bylo až teď na zkouškách Popelky. Teď počítáme s tím, že muzikál nebude jen jednoroční záležitostí, podle mě má Popelka cestu otevřenou i do světa, takže budu dělat na muzikálu."

Zranil se vám už někdo z herců nebo krasobruslařů?

"Ne, musím to zaklepat. Ale vlastně - Evgen spadl při saltu na zkouškách. Ale je to frajer, nahrával si to na kameru a smál se tomu... No a těch milion bolístek krasobruslařů nepočítám, to je holt riziko."

Vy trávíte na ledě spoustu času, máte tam s sebou i dceru, už dostala své první brusle?

"Ano, tatínek jí dal asi z recese k narozeninám její první brusličky."

Vy nechcete, aby dcera bruslila jako vy?

"Kdyby si dcera užila kariéru jako já, tak ano. Ale jinak bych to nechtěla. Je to strašný risk. Krasobruslení nemá v Česku dobré zázemí. Krasobruslení není jediný a ideální sport na světě. Já hlavně nechci být matka trenérka, chudák dítě. Mé dítě rozhodně ve třech letech na led nepůjde. Klidně ji naučím bruslit a dám ji rovnou do show, ale vrcholový sport nechci."

Co všechno jste musela dělat navíc, vaše úspěchy, to není jen vyjet na led?

"Atletika, gymnastika, balet, to všechno k tomu patří. Musíte mít dobrou postavu, být štíhlounká, ale zároveň silná."

Hlídala jste si kila?

"Ano, hlavně ve sportovních dvojicích, kdy člověk lítá hlavou centimetr od ledu. Každé kilo by bylo k újmě. Nevážili jsme se před každým vstupem na led, ale to jenom proto, že jsem se hlídala a nepřejídala se. Ale znám holky, které se v těžkém psychickém stavu přejídaly, to je pak k ničemu. Pokud má člověk váhu a je štíhlý, je snadnější naučit se ty trojité skoky. Musela jsem se vejít do těch padesáti kilo. Víc už by se partnerovi těžko zvedalo."

Jak vznikal rozhovor

Našemu setkání předcházela informace o tom, že se nejslavnější krasobruslařský pár posledních let Radka Kovaříková a René Novotný rozvedl. Chtěla jsem vědět víc a mistryně světa Kovaříková se zřejmě zase chtěla někomu svěřit. Nebála se prozradit všechny detaily ohledně rozchodu se svým exmanželem.
Svou roční dceru svěřila do rukou chůvy, abychom měly klid na rozebrání nepříjemné životní situace. Ze všeho špatného se už však oklepala, ani na chvíli, co popisovala etapy svého života, se nepřestala smát. Bylo však jasné, že posezení v kavárně je pro ni momentálně příjemnější, než aby znova nazula brusle a vrhla se do profesionální řehole - krasobruslení.