Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Duben 2012

Nejlepší český krasobruslař Tomáš Verner: Za láskou jezdím 500 km

27. dubna 2012 v 15:27 | Claire |  Tomáš Verner
Je králem českého krasobruslení, mistrovství republiky vyhrál osmkrát, zlato má i z evropského šampionátu. Jenže na světovém klání, které o víkendu skončilo ve francouzském Nice, pohořel. Zatímco jeho přítelkyně Nathalie Pechalat (28) získala stříbro, Tomáš Verner (25) skončil až na 16. místě.


Není pomalu čas myslet na krasobruslařský důchod?

"V mužské kategorii je hranice někde kolem 28 let. Pak se můžete živit bruslením v show. Druhá varianta je stát se trenérem. No a další varianta je najít si normální práci."

K jaké se kloníte vy?

"Doufám, že na tohle rozhodnutí mám ještě čas. Každopádně v Torontu, kde nyní žiji, mě čekají přijímací zkoušky na univerzitu. Chci si udělat titul, abych si mohl hledat práci kdekoli po světě."

Jak si vlastně domlouváte rande se svojí přítelkyní, krasobruslařkou Nathalii Pechalatovou (28)?

"Dnes už je to hračka. Nathalie se totiž loni v létě přestěhovala do Detroitu, který je "jen" necelých 500 kilometrů od Toronta."

Tuhle vzdálenost překonáváte letadlem, vlakem, nebo autem

"Už jsem vyzkoušel všechny druhy dopravy mezi Torontem a Detroitem, nejsnáze to jde autem. Jen ty kolony před americkou hranicí jsou nepříjemné. Mimo to se vídáme díky společným závodům a exhibicím."

Jak dlouho se chcete takhle "míjet"?

"Máme několik scénářů, ale ani v jednom z nich ve třiceti letech nežijeme ve vztahu na dálku. Jaké jsou, si ale necháme pro sebe."

Plánujete společný život v zámoří?

"Ne. Jednou se vrátím na starý kontinent, mým domovem jsou Jižní Čechy."

Je náročné mít vztah s cizinkou?

"Nathalie už pro mě žádnou cizinkou není. Ze začátku jsem měl obavy z jistých kulturních rozdílů, ale ty nakonec náš vztah jen zpestřily. Z české kultury je Nathalie zatím nejbližší naše kuchyně."

Mluvíte spolu hodně o bruslení?

"Když je třeba, můžeme si navzájem i profesně poradit, ale krasobruslení není hlavní téma našich hovorů."

Jste pojištěný pro případ, že byste kvůli zranění musel skončit?

"Jsem. Měl bych tak finanční prostředky na to, abych začal normálně pracovat jako každý jiný a opět se postavil na nohy."

Byl někdy konec hodně blízko?

"V roce 2005. Zlomil jsem si kotník na pravé noze, která je u mého bruslení stěžejní, jelikož je to noha dopadová. Tehdy jsem si uvědomil, jak rychle se může sen o olympijských medailích rozplynout."


V začátku letošní sezóny vás zase trápila ploténka.

"Tak každého vrcholového sportovce permanentně něco trápí... Bolesti mě omezovaly měsíce. Cítil jsem to při sezení, vstávaní, obouvání bot, i v noci jsem se někdy probouzel."

Je krasobruslení spíše jako sport, nebo umění?

"Je to sport. Každý den trénuji a když vstanu, něco mě bolí. A je to i umění, protože vymýšlíme choreografie, vybíráme hudbu. Před začátkem sezony, když mi v divadle šijí kostýmy, si připadám jako herec."

Máte nějaké rituály před závody?

"Každý rituál může být narušen a pak je zle. Méně rituálů znamená čistší mysl. Ale jeden mám. Jako první si obouvám levou brusli."

Kolik párů vlastně máte?

"Jen jeden. Kdyby se cestou něco stalo, nebudu moci závodit. Po 11. září je nemůžeme přímo u sebe v kabině letadla."

Proč máte jen jeden?

"Každý bruslař má jen jedny boty ve kterých bruslí do té doby, než je úplně zničí. Já sám měním boty i brusle dvakrát do roka."

Co je na tomhle sportu nejtěžší?

"Předvést vše, co ve vás je ve třech minutách. A i když se to podaří, můžete si být jisti, že nemáte nic jistého do chvíle, než nad vámi vyřknou ortel rozhodčí."

Máte pak na ně občas vztek?

"Když je kritika dobře mířená, slyším ji rád a pokouším se zapracovat na nedostatcích. Je-li ale mířená jen na to, aby mě naštvala nebo urazila, pak jde jedním uchem dovnitř a druhým ven."

Co s vámi dělá neúspěch?

"Už dlouho se snažím řídit že úspěch ani porážka by člověka nikdy neměla vykolejit natolik, aby zapomněl odkud a kam jde. Kdyby nebylo trpkých zklamání, člověk by si pak nevychutnal sladký úspěch."

Máte někdy chuť pověsit brusle na hřebík?

"Za dvacet let, co bruslím, by se jich asi několik našlo. Ale sport je návykový. Krasobruslení sice bolí, ale v mých očích stále převládá radost, kterou mi přináší."

Bylo vám někdy do breku?

"Moc si toho přes rok nenabrečím, ale pak jsem někdy v takovém rozpoložení, že mi stačí podívat se v televizi na Forresta Gumpa a..."

Jak zní top rada krasobruslařům?

"Aby se nepřejídali."


Brian má dva trenéry!

27. dubna 2012 v 15:13 | Clárka |  Brian Joubert
Véronique Guyon už není Brianova jediná trenérka.
Od nynějška jim pomáhá i Patrick Gueppe. Brian si to tak přál.
Po ME jsme si s Véronique sedli a diskutovali. Řekl jsem jí, že netrénujeme dost (kvantitativně). Chctěl jsem zkusit trénovat s Patrickem. Bylo to skvělé, dynamické." konstatoval francouzský šampion. To ale podle bruslaře nic nemění na spolupráci s Véronique Guyon.

Krasobruslař Březina odchází trénovat do USA. Nechtěl jsem stát na místě, vysvětluje

27. dubna 2012 v 15:04 | Clárka |  Michal Březina
Byl čtvrtý na mistrovství Evropy, mezi elitní šestku se dostal i na mistrovství světa. Přesto krasobruslař Michal Březina sáhl k rázné změně. Opouští kouče Starce a Fajfra, teď bude jeho přípravu řídit Viktor Petrenko. Pod vedením vítěze ZOH z roku 1992 se bude bývalý juniorský vicemistr světa chystat v americkém New Jersey, kde žije i Březinova přítelkyně, krasobruslařka Allison Reedová.


Měnil byste trenéry, i kdybyste na mistrovství světa udržel druhé místo z krátkého programu?

Asi ano. V hlavě jsem to měl už od mistrovství Evropy. Ne, že bych byl s trenéry nespokojený, nebo něco nefungovalo. Jen jsem potřeboval nový impuls, co mě nakopne k další práci. Připadal jsem si, že tréninkově stojím na místě.

Jak jste se dal dohromady s rodákem z Oděsy Petrenkem?

Mluvil jsem s více trenéry, pak mě napadlo oslovit Viktora. Je také východní škola, jako byli moji trenéři, tak to technicky nebude velká změna.

Jak na váš návrh Petrenko reagoval?

Psal jsem mu mail, trvalo asi tři dny, než odpověděl, tak jsem nevěděl, na čem jsem. Ale co jsem slyšel, byl celkem nadšený. Už jsme se znali ze závodů, on na ně jezdil jako technický specialista. Občas jsem i trénoval v hale, kde působí.

Ta je v americkém New Jersey, kolik času tam budete trávit teď vy?

Ještě to musíme doladit, až tam koncem dubna vyrazím, ale většina přípravy proběhne určitě v Americe. Už jsem v té hale párkrát byl, je to podobné jako v Oberstdorfu, vlastně to jsou čtyři malé haly pod jednou střechou.

O kolik dražší bude příprava v zámoří než v Oberstdorfu?

O moc ne, ani tam jsem neměl nic zadarmo a přibude jen letenka. Navíc v New Jersey mají závodníci z první desítky na mistrovství světa slevu na hodiny na ledě. Sponzorů moc nemám, tak si budu něco platit sám, pomůže mi i svaz.

Petrenko v minulosti trénoval Američana Weira i Švýcara Lambiela, koho potkáte v jeho skupině teď?

Johny Weir se má vracet, tak uvidíme. Viktor ale říkal, že já bych měl být ve skupině hlavní.

S kým jste se o změně nejvíc radil? S vaším otcem, nebo i s Tomášem Vernerem, jenž se rovněž připravuje v zámoří?

Tomášovi jsem to neříkal, v podstatě jsem se nebavil s nikým, jen jsem o tom přemýšlel sám, pak se rozhodl, oznámil to trenérům a ostatním. Ani s tátou jsem detaily neřešil, už dřív mi řekl, že to rozhodování je stejně na mně a on mě může jen podpořit.

Stihnete ještě před odletem podpořit hokejovou Kometu v boji o titul?

Doufám, že se na stadión dostanu! Chtěl jsem jít už na semifinále s Plzní, ale kluci to rychle ukončili, tak snad se mi povede se dostat na finále, chci u toho být.


Nelehká sezóna pro Elene Gedevanishvili

27. dubna 2012 v 12:41 | Clárka |  Novinky
Gruzie není zrovna centrem krasobruslení. Malý horský stát s pěti milióny obyvatel leží mezi Ruskem a Tureckem na východ od Černého moře. Gruzie byla v minulosti součástí Sovětského svazu. Osamostatnila se až v roce 1991.

Kromě toho, Gruzie nikdy neměla žádné nadějné krasobruslařské šampióny, pokud nepočítáme Vakhtanga Murvanidzeho, který se na Mistrovství Evropy a na mistrovství světa juniorů probojoval do první desítky nejlepších. Dokud se neobjevila Elene Gedevanishvili.

Když bylo Elene 14 let, byla to útlounká krasobruslařka, která při svém mezinárodním debutu skončila na uctihodném 12. místě na mistrovství světa juniorů. Její talent se ovšem projevil velice rychle: stala se první Gruzínkou v historii, která získala medaili a to zároveň zlatou na juniorské Grand Prix. (na Skate Slovakia 2005 a na Tallin Cupu v témže roce). Na mistrovství světa juniorů 2005 a 2006 skončila pátá. Z olympiády (mezi seniory) si odnesla 10. místo.

Z Gedevanishvili se v Gruzii stala celebrita. Gruzínský prezident Mikhail Saakashvili ji za její úspěchy udělil zvláštní cenu. Elene si olympiádu opravdu užila."Byl to pro mě prostě jen další závod." řekla. "Nešla jsem tam z žádným zvláštním cílem, nešla jsem si pro medaili. Byla to soutěž jako každá jiná, olympiáda neolympiáda. Nesnažila jsem si říkat: 'Oh, to je velký závod!' a třást se hrůzou. Ale jsem moc spokojená, nečekala jsem takové dobré umístění.

Gedevanishvili začala s bruslením ve dvou letech.

"Rodiče mě chtěli dát na lyžování, kam později zapsali mého bratra." vypráví. "Matka pak někde četla, že bude lepší před lyžováním začít s bruslením, tak jsme začali chodit na nejbližší stadión."

Elene měla problém najít brusle, které by ji seděly, ale přesto si bruslení užívala.
"První věc, která se mi vybavuje, je závod. Skončila jsem na něm třetí, bylo mi tak sedm nebo osm. Bruslila jsem dva roky, když nám zrušili led. Znovu ho obnovili, až když mi bylo šest, takže jsem měla delší pauzu. Když mi bylo sedm, začala jsem jezdit po závodech a rok od roku jsem se zlepšovala."

Trenéři objevili v Elene velký talent, a tak přesvědčili její rodiče, aby malou bruslařku u sportu nechali. Podmínky na trénink však v Gruzii nejsou nejlepší, proto jsou děti posílány na soustředění do Moskvy.

"Bruslili jsme tam, a pak se vraceli zpátky do Gruzie. Po nějaké době se rozhodlo, že bude lepší, abych se tam rovnou přestěhovala, a tak jsme to s matkou udělaly. Bylo mi devět. Trénovala jsem tedy v Moskvě a na léto jsem se vracela do Gruzie. Od jedenácti jsem začala navštěvovat skupinu Paní Vodorezové-Buianové."

Pod vedením zkušené trenérky se mladá sportovkyně rychle zlepšovala. Gedevanishvili se naučila všechny trojité skoky, včetně lutze, stejně jako kombinace dvou trojitých skoků. Její skoky jsou působivé, neméně však její piruety. Elene se točí opravdu rychle, za svou ohebnost při piruetách a spirálách je hodnocena těmi nevyššími úrovněmi (levlem 4).

Gedevanishili byla objevem a její kariéra vypadala velice slibně do té doby, než se stala nechtěnou obětí politické krize mezi Ruskem a Gruzií. Politické napětí mezi tímto malým státem a jeho silným sousedem vyústilo na severu, Rusko začalo po gruzínských přistěhovalcích vyžadovat předpisově víza. Moskva je domovem pro největší skupinu gruzinských přistěhovalců na světě, v hlavním městě žilo kolem 300 000 Gruzínců.


Do konce minulého roku byla Elene a její rodina členem právě této komunity. Během pasové kontroly však bylo zjištěno, že její matka nemá platný pas, a tak musela během 24 hodin opustit zemi.

"Matka provedla přes agenturu oficiální registraci ale ukázalo se, že jí nebyla správně vyřízena." vysvětluje Elene."Otec měl dokumenty v pořádku, jenom matka ne, bohužel."

17-ti letá krasobruslařka však nechtěla v Rusku zůstat na vlastní pěst, a tak se s matkou vrátila zpátky do Gruzie. Do Ruska už se vrátit nemohou.

"Matka dostala do pasu razítko. Nedá se to vzít zpět."

Kvůli těmto okolnostem musela Elene vynechat polovinu sezóny. Nebyl čas na bruslení, a když byl, nebylo kde trénovat. Aby toho nebylo málo, Elene dostala černý kašel.

"Dlouho jsme nevěděli, co to je. Zkusila jsem všechny možné léky, ale nic nepomáhalo. Byli jsme u různých doktorů, až poslední nám řekl, že mám možná černý kašel, protože jsem hodně kašlala a měla jsem problémy s dýcháním. Chtěla jsem začít trénovat, ale nemohla jsem. Ještě teď chytám záchvaty kašle, především, když jsem unavená. Bude to trvat tak rok, než to kompletně odezní."

Gruzínská krasobruslařská federace chtěla Elene posílat na tréninky do Estonska. Tento nápad však ztroskotal, protože Estonsko nemá v Gruzii žádné velvyslanectví. Do prosince tedy zůstala Elene doma s rodinou, poté se přestěhovali do Spojených států. Kvůli tomu ztratila celou sezónu Grand Prix, naplno začala s tréninkem až tři týdny před Mistrovstvím Evropy, kde byla po krátkém programu na třetím místě a celkově skončila osmá.

V současné době trénuje Elene s Galinou Zmievskou, která pomáhá jí i její hodině v zabydlování.

"Má nová trenérka nám hodně pomohla. Když jsme přijeli, zařídila pro nás všechno. Uvítala nás a pro začátek nás ubytovala ve svém domě."

Krátce poté si rodina pronajala byt, Elene se v nové zemi rychle zabydlela.

"Docela dobře jsem se přizpůsobila." říká Elene."Vylepšila jsem si angličtinu a začala jsem tady chodit do školy."

Mladší bratr Elene, Dmitri, kterému bylo v únoru čtrnáct, je aktivním lyžařem. Začal navštěvovat školu v Lake Placidu (New York), kde bydlí, trénuje i studuje.

Na mistrovství světa 2007 v Tokiu nebyla Elene v nejlepší formě, poté co nezvládla v krátkém programu trojitý lutz a udělala chyby ve volné jízdě, skončila celkově sedmnáctá.

"Myslím, že se mi jízdy na Mistrovství světa příliš nevyvedly." lituje Elene. "Nevím, proč jsem nezajela lépe, možná jsem byla příliš nervózní."

Teď má Elene dostatek času připravit se na nadcházející sezónu. Chce zapracovat na svých programech, choreografii a prvcích.

"Musím se naučit všechny prvky v jízdě propojit. Zatím je zvládám jen samostatně!" řekla Elene, která plánuje vytvořit pro příští sezónu dva nové programy.

Jako své krasobruslařské idoly jmenovala Elene olympijské vítěze - Kristi Yamaguchi a Viktora Peterenka. Peterenko byl kdysi studentem Zmievské a Elene si teď u něj bere lekce. Dnes vzhlíží Elene především k Irině Slutské a Shizuce Arakawě. Chtěla by umět skákat stejně dobře jako Slutská, Arakawu obdivuje jen proto, že je prostě skvělá krasobruslařka.


Mimo led se Elene zajímá o módu, čehož si snadno všimnete, protože nosí celkem moderní a neobvyklé oblečení.

"Vybírám si ho. Mám ráda moderní oblečení a kabelky. Pročítám časopisy a vytvářím si návrhy. Chtěla bych být módní návrhářkou. Navrhuji kalhoty. Nejdříve dělám náčrty, a potom to sešívám po částech. Také mě napadají nejrůznější krasobruslařské kostýmy a podílím se na jejich vytváření."

Elene také ráda poslouchá hudbu. Především hip hop a R'n'B.

Na otázku, co je jejím největším snem odpovídá bez zaváhání: "Mým největším snem je stát se olympijskou šampiónkou a postavit v Gruzii zimní stadión, aby tady mohli trénovat děti. Když se o mě lidé doslechli, přišlo jich mnoho zkusit štěstí na náš malý stadión, ale nemohli jich příjmout moc, protože plocha byla hned přeplněná."

Elene doufá, že se díky ní stane v její rodné zemi z krasobruslení tradice.


Verner má plán: Sesadit Rusy z prvních dvou příček

9. dubna 2012 v 18:15 | Claire |  Tomáš Verner
Sheffield /ROZHOVOR/ - Český krasobruslař Tomáš Verner už má z evropského šampionátu kompletní sadu medailí, v Sheffieldu má nakročeno k další.


Mužům je pro tentokrát večerní finále odepřeno. Na evropském šampionátu v Sheffieldu se krasobruslaři utkají o cenné kovy dnes odpoledne. "Jsme jediná kategorie, které nedopřáli večerní finále, nevím proč," říká Tomáš Verner, mistr Evropy z roku 2008. Do volných jízd nastoupí ze třetího místa po krátkém programu. Před ním je jen ruské duo Gačinskij a Pljuščenko. "Ale mně je jedno, jestli jedu odpoledne, nebo večer."

A to, že jedete první po rozjížďce, vám taky nevadí?

V krátkém programu by mi to bylo úplně jedno. Do volné to není ideální los, protože je tam pět minut na rozježdění, pak minuta pauzy a rovnou zase program. Ale má to i své výhody. Nemusím přemýšlet o tom, co jedou ostatní, soustředím se jen na sebe. A nemusím čekat 40 minut po rozjížďce na to, než půjdu na led.

Studoval jste výsledkovou listinu?

Ne, vůbec. Ani jsem si nevzal ten modrý papír s pořadím. Jen jsem se podíval na to, za jaké prvky dali rozhodčí komu kolik bodů, ale abych studoval rozestupy mezi bruslaři, to jsem nedělal.

Je tam sedm bodů mezi prvním a šestým místem...

... to není ve volné v podstatě nic, jeden povedený skok, všechno se to může přeházet.

Závodíte s ortézou, vnímáte ji?

Vnímám ji na tréninku, při rozjíždění i ve chvíli, kdy stojím a čekám, než mě vyhlásí. Ale když hlasatel oznámí: Tomáš Verner, Česká republika, tyhle myšlenky z hlavy vypudím.

Kdy jste ke zranění kolene přišel?

Přesně dva týdny před šampionátem. Doktor v Torontu se na to podíval a řekl: Tak za dva týdny budete mít koleno zase v pohodě. Máte něco důležitého? Já říkal fajn, za dva týdny mám jet Evropu. Tak jsme to zkusili s ortézou.

A co přesně s kolenem máte?

Natažený vnitřní vaz, stalo se mi to po pádu na axelu. Tehdy to byla šílená bolest. To samé se stalo Finovi Ari Peka Nurmenkarimu při kvalifikaci tady a musel hned v průběhu jízdy odstoupit.

Měl jste strach, že šampionát nestihnete?

Ne, tak jsem nepřemýšlel. V první chvíli mi moc pomohl Bob (trenér Emerson), poslal mě z tréninku za doktorem a uklidňoval mě, že to bude dobré a že všechno zvládneme.

Jak dlouho jste byl bez tréninku?

S tou ortézou jsem mohl hned jezdit, jen jsem nemohl skákat. Po třech dnech jsem začal dělat zase skoky, kde koleno nedostává tolik zabrat. S těmi jako axel a flip, kde je na koleno větší nápor, jsem radši chvíli počkal.

Bojový plán pro svou volnou jízdu máte?

Je jednoduchý. Sesadit Rusy z prvních dvou příček. Jsme tam dva Češi proti dvěma Rusům, navrch Francouz a Španěl, tak doufám, že budeme v tomhle boji úspěšní.Verner si sezonu za rámeček nedá. Je zklamaný, ale sen trvá dál

9. dubna 2012 v 18:06 | Claire |  Tomáš Verner
Praha /ROZHOVOR/ - Čas se mu neúprosně krátí, ale on stále sní svůj sen a za žádnou cenu se ho nechce vzdát. Šestadvacetiletý krasobruslař Tomáš Verner stále nemá medaili ze světového šampionátu ani z olympijských her.

"Sen o světové medaili trvá a já budu dělat všechno pro to, abych, než skončím po olympiádě kariéru, si tento sen splnil," říká majitel kompletní sady medailí z mistrovství Evropy. "Už se mi ten čas krátí, ale musím se teď dát zdravotně do pořádku."


Byly zdravotní potíže tou hlavní příčinou, proč vám nevyšel světový šampionát v Nice?
Bob (trenér Emerson) to spočítal, že bych měl mít 45 tréninkových týdnů v sezoně, a já jich odtrénoval 14. To není poměr, jaký bych si představoval, abych mohl předvést perfektní výkony. Přesto jsem věřil, že můžu zajet dobré jízdy. Možná však ten můj sen o medaili na světě nebyl letos úplně reálný.

Ale lepší než šestnácté místo z toho mohlo být, že?
Doufal jsem v trochu lepší tečku, ale ve sportu se nedá nic obehrát. Těším se na to, že se vrátím domů, dám záda do pořádku a na příští sezonu se připravím bez zdravotních komplikací.

Je ještě něco, co do budoucna plánujete?
Chci se pořádně připravit na Grand Prix, abych si v něm zvedl sebevědomí a abych zase věřil, že jsem jeden z těch, co jezdí o medaile. Sám pro sebe si potřebuju příští rok trochu víc zazávodit, abych nejen mluvil o tom, jaké chci mít body a jaká umístění, ale aby to bylo i nějakými závody v sezoně podložené. Letos to nebylo podložené ničím.

Celkově tedy asi se sezonou nemůžete být spokojený, že?
Byl jsem jen jednou v Japonsku, jenže to ani nepočítám, protože šlo o katastrofální závod. Pak jsem jel mistrovství republiky, kde mi všechno vyšlo. Evropa a svět tak úplně nevyšly. Nebyly to katastrofální závody, ale za rámeček si je nedám.

Co teď prožíváte?
Byl jsem smutný z toho, že jsem nedokázal držet krok se světovou špičkou. Ale asi bych si nalhával sám sobě, kdybych si myslel, že se můžu jen tak srovnávat s kluky, kteří měli opravdu dobrou sezonu prostě jen tak přijít, zajet a vyprášit jim kožich. To se nestalo.
A jak na výkon reagovala vaše přítelkyně Nathalie Péchalatová, bronzová medailistka v tanečních párech?
Ona bohužel nemá na mé bruslení úplně objektivní názor. Pořád se jí líbí, nevím proč. Já se sebou tak spokojený nejsem.

Konec volných jízd jste v Nice strávil v hledišti. Co jste tomu říkal?
Připomínalo mi to můj první šampionát, kdy jsem odjel, pak si sedl do hlediště a koukal na ty nejlepší. To je ale pěkné v době, kdy sbíráte zkušenosti, ne v době, kdy mezi těmi nejlepšími chcete být. Pak už to není moc příjemné. Viděl jsem poslední dvě rozjížďky, některé programy si užil. Mrzí mě, že Michalovi (Březinovi) nevyšlo pár skoků, protože ta medaile byla možná.

Nechal byste jako někteří jiní vyhrát Japonce Takahašiho?
Já ano, protože ten jeho program byl daleko zajímavější než Patricka. Chan zase vydělal na tom, že mu rozhodčí zvedají druhou známku. Vím, že to vypadá, že hodně kritizuju, ale mně jsou opravdu body pro Patricka trnem v oku. On nepředstavuje to nejlepší bruslení, co tu máme.Alena & Sergei

7. dubna 2012 v 21:56 | Clárka |  Alena Leonová
Že by se dala Alča na sportovní dvojice? No posuďte sami jak by jí to šlo.. :D


Nice 2012 ICE - LADIES FP - Alena LEONOVA

7. dubna 2012 v 13:37 | Clárka |  Alena Leonová
Alenky volná jízda díky, které obsadila poprvé ve své kariéře 2. místo na MS.
Trenér: Nikolai Morozov, Alla Piatova.
Věk: 21
Music: Adagio for Strings, Requiem for a Tower


2012 Worlds Alena LEONOVA SP

7. dubna 2012 v 13:34 | Clárka |  Alena Leonová
Alenky krátký program na MS v Nice 2012, po kterém obsadila zaslouženě 1. místo.

Trenér: Nikolai Morozov, Alla Piatova.
Věk: 21
Music: Sirens, Pirates of The Caribicen.
Score: 64,61


Krasobruslař Březina mění trenéry, zřejmě ho povede Petrenko

7. dubna 2012 v 13:25 | Clárka |  Michal Březina
Nejlepší současný český krasobruslař Michal Březina ukončil spolupráci s trenéry Petrem Starcem a Karlem Fajfrem. Jméno nového kouče oznámí do poloviny dubna.

O tom, kdo ho povede, má již jasno.
"Dohoda je takřka uzavřená. Zatím ale jméno nového trenéra nechci uvádět, ještě je potřeba doladit některé drobnosti," řekl dnes ČTK dvaadvacetiletý krasobruslař.

Podle neoficiálních informací ČTK by měl být novým Březinovým trenérem olympijský vítěz z roku 1992 Ukrajinec Viktor Petrenko.
V minulém týdnu na mistrovství světa v Nice byl Březina po krátkém programu druhý, ale pak pokazil volnou jízdu a skončil šestý.
"Potřebuji nový impulz. Dohodl jsem se proto s oběma trenéry na ukončení spolupráce. Chtěl bych všem poděkovat za to, že mi pomohli v cestě do světové elity," řekl Březina.
K jeho úspěchům patří dvě druhá místa z mistrovství světa, dvakrát byl čtvrtý i na evropském šampionátu. Na olympijských hrách 2010 ve Vancouveru obsadil desáté místo.