Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Leden 2012Český krasobruslař Hotárek vidí i svou další budoucnost v Itálii

30. ledna 2012 v 18:32 | Claire |  Novinky
Krasobruslařský evropský šampionát v Sheffieldu nabízí v těchto dnech hodně příkladů existence mezinárodních párů, které spojily síly za účelem konkurovat zbytku světa. Jenom v české reprezentaci jsou takové tři.

Cizincem je v nich vždy mužská část páru a jde o dva Francouze a jednoho Rusa. Najít příklad na opačné straně barikády, tedy Čecha, který by reprezentoval cizí stát, dá víc práce. Přesto existuje. Je jím už téměř Ital Ondřej Hotárek.
Brněnský rodák začínal s krasobruslením v mužské kategorii, a to například s Tomášem Vernerem, který jej ale na domácích šampionátech pravidelně porážel. Spojení s kategorií sportovních dvojic, potažmo s Itálií, pak přišlo v kariéře českého bruslaře tak říkajíc za pět dvanáct.

"Zavolal mi z Německa Karel Fajfr, že tam má na soustředění nějaké Italy, a jestli nechci zkusit páry s jednou holkou z Itálie. Já jsem řekl: tak poslední zkouška, protože jinak jsem myslel, že už bych s tím sekl," vysvětluje Hotárek.
Český krasobruslař Hotárek vidí i svou další budoucnost v Itálii:

A svůj příběh potom doplnil. "Začal jsme jezdit s Laurou Magitteri, ale pak už to nikam dál nešlo. Tak jsme se ji rozhodl vyměnit a zkusil jsem oslovit Stefani. A nakonec to funguje lépe, než jsme na začátku předpokládali."
Úspěchy sportovní dvojice Hotárek- Bertonová na sebe totiž nenechaly dlouho čekat. Loni oba jako první Italové v historii stanuli na stupních vítězů závodu Grand Prix. Na evropský šampionát tak odjížděli už se snahou zkusit zabojovat třeba i o medaile.
Zvláště poté, co ze soutěže odstoupili němečtí favorité Savchenková se Szolkowym. To se nakonec nepovedlo a italský pár skončil za ruským triumvirátem na čtvrtém místě.

Hotárek: 'Svět' bude mnohem těžší :

"'Svět' bude mnohem těžší, ale oproti loňskému roku bychom se chtěli dostat do první osmičky. Lámou se tam vždycky dvě rozjížďky. Všechno to funguje na to, abychom pak třeba na olympiádě v Soči měli šanci být někde kolem 'pětky'. Aby se prostě s námi počítalo do bojů o medaile, nebo tak," plánuje si Hotárek.
Ten má v otázce své budoucnosti jasno nejen ve sportovní kariéře. Osud by rád už natrvalo spojil s italským Milánem.
"Všechno důležité, čeho jsem dosáhl, bylo, když jsem jezdil za Itálii. Takže je to těžké. Kdybych to tak řekl, bruslařské srdce je spíš spojené s Itálií. Zatím to všechno vypadá tak, že zůstanu v Itálii. Protože začínám trochu pomáhat s trénováním a už jsem se tam docela usadil," říká Hotárek.
Český krasobruslař tak začíná už pomalu myslet na dny, které nastanou po ukončení sportovní kariéry. Mimochodem Hotárek oslavil ve středu osmadvacáté narozeniny, a jak to tak mívá každý rok, znovu v dějišti mistrovství Evropy.
"Oslava žádná nebyla. Musím se přiznat, že jsem na to skoro zapomněl. Až když mi na tréninku zahráli písničku Happy birthday, tak jsem si vzpomněl, že mám vlastně narozeniny. A ono je to takové zvláštní, oslavím to až doma. Z mistrovství Evropy pojedu na chvilku do Brna, takže oslava bude až s kamarády, až přijedu domu," prozrazuje na sebe Hotárek, že i po šesti letech v Itálii, když se řekne doma, myslí se tím stále rodné Brno.


ME 2012: VÝSLEDKY TANEČNÍCH PÁRŮ

30. ledna 2012 v 18:13 | Claire |  Novinky
 1. Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA: 164.18
 2. Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS: 160.23
 3. Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS: 153.12
 4. Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA: 153.09
 5. Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS: 152.22
 6. Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR: 145.31
 7. Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA: 142.27
 8. Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER: 140.84
 9. Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU: 139.53
 10. Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE: 133.04
18. Gabriela KUBOVA / Dmitri KISELEV CZE: 113.51
19. Lucie MYSLIVECKOVA / Neil BROWN CZE: 111.46


ME 2012- VÝSLEDKY ŽEN

30. ledna 2012 v 17:58 | Clárka |  Novinky
 1. Carolina KOSTNER ITA: 183.55
 2. Kiira KORPI FIN: 166.94
 3. Elene GEDEVANISHVILI GEO: 165.93
 4. Polina KOROBEYNIKOVA RUS: 164.13
 5. Viktoria HELGESSON SWE: 160.82
 6. Ksenia MAKAROVA RUS: 159.59
 7. Alena LEONOVA RUS: 158.78
 8. Valentina MARCHEI ITA: 146.84
 9. Yretha SILETE FRA: 145.50
 10. Joshi HELGESSON SWE: 145.11
 11. Elena GLEBOVA EST: 141.92
 12. Natalia POPOVA UKR: 138.60
 13. Mae Berenice MEITE FRA: 137.33
 14. Monika SIMANCIKOVA SVK: 136.79
 15. Sonia LAFUENTE ESP: 133.64
 16. Alina FJODOROVA LAT: 133.48
 17. Juulia TURKKILA FIN: 130.33
 18. Jenna MCCORKELL GBR: 125.41
 19. Isabelle PIEMAN BEL: 122.13
 20. Romy BÜHLER SVI: 121.25
 21. Myriam LEUENBERGER SVI: 117.73
 22. Nathalie WEINZIERL GER: 115.89
 23. Francesca RIO ITA: 108.66
 24. Karina JOHNSON DEN: 92.12

Krasobruslař Gačinskij ukázal, že může být nástupcem Pljuščenka

29. ledna 2012 v 14:50 | Clárka |  Artur Gachiski
Místy až interní ruský šampionát připomínalo dnes ukončené mistrovství Evropy v krasobruslení. Rusové v něm posbírali co se týká medailí téměř vše, co se dalo, a i návrat jejich největší hvězdy na soutěžní led Jevgenije Pljuščenka se vydařil podle plánů.
Konkurence v podobě této legendy krasobruslařského sportu paradoxně pomohla k zisku patřičného respektu jinému ruskému reprezentantovi, Arturovi Gačinskému.
Oba mají stejného trenéra Alexeje Mishina a oba jsou zástupci ruské krasobruslařské školy (Artur odešel od Mishina k Tarasovové). Zde ale veškerá podobnost končí.

Zatímco Pljuščenko je hvězda ověnčená tituly, kterou doprovází na každém kroku hned několik lidí podpůrného týmu, Gačinskij je skromný až plachý mladík, který si na okázalost nepotrpí. Tedy mimo led. Na něm se už nějaký ten čas ukazuje naopak jako opravdová hvězda.

Audio StáhnoutKrasobruslařský svět má 'nového Pljuščenka', čerstvého vicemistra Evropy Artura Gačinského
"Nemyslím si, že Artur má na to, aby dosáhl kvalit Jevgenije Pljuščenka. Co se týče skokanských kvalit, tak ano, ale Jevgenij vletěl na seniorskou scénu tuším v 16 letech a všechno to tam pomlátil hlava nehlava. Tohle Artur už prošvihnul, ani v něm nevidím takový ten fenomén," říká Tomáš Verner.

"Pljuščenko když přišel na led, byl nepřehlédnutelný. Artura na tréninku klidně přehlédnete. Pljuščenka nikdy nikdo nepřehlédnul," poukazuje český krasobruslař na fakt, že skromná introvertní povaha by mohla být Gačinskému v boji o zápis do historie krasobruslení na obtíž.

Přesto tento ruský reprezentant dokázal na evropském šampionátu Pljuščenkovi pořádně zatopit, když po krátkém programu dokonce vedl a nakonec skončil za ním druhý.
"Jsem velmi spokojen s tím, co jsem tady předvedl, je to má druhá účast na evropském šampionátu a mám druhé místo. Navíc nejlepší výkon v sezóně, poprvé jsem ve volné jízdě skočil dva čtverné skoky, takže jsem opravdu velmi šťastný," nechal se slyšet Gačinskij, který by mohl být ještě šťastnější, kdyby se letos Pljuščenko nerozhodl opět vrátit na led.

Vyhlídky pro olympiádu v Soči
A to hlavně kvůli své účasti na olympiádě v Soči za dva roky, ve které je Pljuščenko podporován například i Vladimirem Putinem.
"Vzhledem k Soči si myslím, že by Rusové měli dávat víc nadějí Arturovi než Žeňovi, protože je mladší a skokově je na tom úplně stejně jako Žeňa. Pohybově si myslím, že na tom bude za dva roky určitě líp," shoduje se čtvrtý na ME Michal Březina s názorem odborné veřejnosti, že za dva roky by na tom měl být Gačinskij výkonnostně mnohem lépe než Pljuščenko.

"Vždycky bude těžké soupeřit s Jevgenijem, je to legenda našeho sportu. Nemohl jsem vidět jeho volnou jízdu, ale co se týká mě, soustředím se ne na ostatní, ale jen na sebe, při každém skoku, každé piruetě," říká Gačinskij, který bude moci potvrdit čerstvě nabyté přízvisko 'nový Pljuščenko' už třeba na březnovém mistrovství světa.
Tedy na šampionátu, kterého se kvůli zranění kolena teď už sedminásobný mistr Evropy Pljuščenko nezúčastní.


Srazila mě chyba u 'čtveráku', říká k ME zklamáný krasobruslař Verner

29. ledna 2012 v 14:47 | Clárka |  Tomáš Verner
Krasobruslař Tomáš Verner útočil na mistrovství Evropy v Sheffieldu po krátkém programu na medaili. Ze třetí pozice se ale po volných jízdách propadl kvůli několika chybám na pátou příčku a dostal se před něj i jeho reprezentační kolega Michal Březina, který obsadil čtvrtou pozici.

Tomáši, vy jste na led nastupoval jako první z té nejsilnější skupiny. Byla to třeba pro vás paradoxně výhoda, že jste měl čistou hlavu nebo tam byla i nervozita?
Pro mě to až tak velká výhoda nebyla. Díky tomu, že jsem neodjel tolik závodů, tak je třeba si tu rutinu šestiminutových rozjížděk trochu zažít. Já jsem si až tolik nezažil a moc rád bych si sundal boty po rozjížďce a jel až třetí. Ale ten los byl takový, jaký byl. Myslel jsem, že jsem se s ním vyrovnal dobře, ale hned v úvodu přišla chyba u 'čtveráku' a to mě úplně srazilo dolu. Neviním z toho první vylosované číslo, ale… Mně se teď těžko mluví, byl jsem smutný z toho, co se stalo.

Když půjdeme po stopách té volné jízdy, vy jste se nechal slyšet, že budete spokojený, když to bude někde kolem 160 bodů, nakonec 144. Vy jste tam měl i drobný problém technického rázu…

AudioStáhnout

To byla jedna starost. Vlastně hned při prvním pádu jsem si urval manžetový knoflík a ten zůstal na ledě, rozskočil se na dvě části. A já jsem už tak trochu přemýšlel odpředu, jestli se vrátím do těch míst, kde mi ten knoflík upadl, abych na něj nevjel. Naštěstí se do těch míst nevracím a ten knoflík už mi nevadil, zapomněl jsem na něj. Tam bylo důležité skákat až do konce, jak jen to jde.
Jak vysoko byste výkony a výsledek ze Sheffieldu, hodnotil ve svojí kariéře? Protože vy letos slavíte deset let od první účasti na mistrovství Evropy.
Představoval jsem si oslavu deseti let trošku jinak. Chtěl jsem zajet dobrou jízdu a potom nechat na rozhodčích, jak si to rozhodnou. To se nepovedlo. To desetiletí hodím za sebe a půjdu se připravit na mistrovství světa. A o tomhle jubileu si snad nenechám ani zdát.

Je nějaký zásadní poznatek, který si Tomáš Verner bude odvážet, nebo kterým bude třeba i poučen, z tohoto šampionátu?
Myslím, že tady žádné velké ponaučení pro mě není. Snad jenom to, že ve sportu se na náhody nehraje a všechno se musí odpracovat. A já si přece jenom toho musím v této sezóně ještě trochu odjezdit, a tím myslím i tréninkově, abych mohl vejít na led a vědět, že kdykoli, kdekoli a za jakýchkoli podmínek odjedu slušnou jízdu.

Vás v této sezóně trápila zranění, dalo se očekávat, že by forma ve vašem případě měla gradovat až na mistrovství světa. Souhlasíte s tím?
Díky všem patáliím, které mě potkaly ze začátku sezóny, se celá sezóna se posunula. A já jsem neměl jinou možnost než přehodnotit cíle a začít se soustředit až na mistrovství Evropy a světa, teď už jenom na mistrovství světa. A na něj budu odjíždět s úplně stejným cílem: zajet krátký program nad 80 bodů a volnou jízdu nad 160. Tam se potom ukáže, jak kdo přijede, jak bude mít zrovna štěstí a jak mu to vyjde.

Ještě jedna perlička na závěr. Vy jste si v závěru volné jízdy sundal kšandy. Bylo to tak naplánované, bylo to tak naučené, nebo to byla improvizace pro diváky?
Tak trochu pro diváky. Já jsem si dal předsevzetí, že když zajedu čistou jízdu, tak si na konci sundám kšandy na závěrečnou krokovou pasáž, tam už se nic nemůže stát. Tohle předsevzetí mi úplně nevyšlo, aspoň s tou jízdou. Tak jsem si do konce užil alespoň podporu diváků.


Zajet takhle loni, tak jsem první, lituje čtvrtý krasobruslař z ME Březina

29. ledna 2012 v 14:44 | Clárka |  Michal Březina
Těsně pod stupni vítězů skončili na mistrovství Evropy v krasobruslení oba čeští reprezentanti. Celkově čtvrtý byl Michal Březina a ještě o jedno místo za ním Tomáš Verner. Březina přitom o bronzovou medaili přišel za ruským duem Pljuščenko-Gačinskij až v posledních sekundách své volné jízdy.

Michale, obrovská gratulace k té volné jízdě, vaše sezónní maximum. Takže spokojenost?
Jsem spokojený s druhou půlkou jízdy, povedli se mi tam dát dvě kombinace skoků, za které jsem dostal přes patnáct bodů. Takže s tím jsem spokojený. Začátek byl výborný, tam jsem udělal nádherného trojitého axela, pak nevím proč, ale spadnul jsem u čtverného toeloopa, v rozjížďce jsem ho přitom skočil perfektně, a navíc, jak jsem se díval, tak jsem ho dostal nedotočeného, což mě trošku zaráží, ale Tomáš měl stejný problém. Co mi trenér říkal, tak ten Tomášův skok byl přetočený a stejně ho dostal nedotočený, takže myslím, že tam bude hodně otázek k technickému panelu, proč to tak bylo. Jinak jsem spokojený, ten program nebyl vůbec špatný.

Vy jste musel útočit ze šesté pozice, i proto byly naplánovány dva čtverné skoky. Kde jste ale nakonec přišel o nejvíce bodů? Protože tady byl váš trenér pan Starec, který říkal, že to bylo v té sekvenci, bylo to možná pět šest bodů a mohlo být vše jinak…

AudioStáhnout

Je pravda, že jsem na konci programu udělal místo kombinace trojitý salchow, dvojitý axel, dvojitý toeloop jenom dvojitý salchow, jednoduchý axel, dvojitý toeloop, takže za tu kombinaci místo osmi bodů byly tři. Tam jsem ztratil pět bodů, mohlo to být přes hranici 230. Samozřejmě kdyby se mi počítal ten 'čtverák' dotočený, tak to bylo dalších sedm bodů. Stává se to, nejsme roboti.
Jaký je to pocit nastupovat na soutěžní led po Jevgeniji Pljuščenkovi? Není to třeba u rozhodčích nevýhoda?
Já jsem po Žeňovi jel už v Tallinu, dokonce mám pocit, že jsme na olympiádě jel po Patricku Chanovi, což bylo horší. Protože když vám 15 tisíc lidí řve do ucha, tak je to určitě horší, než když vám tady zatleská pár tisíc Angličanů.

Když porovnáte své vystoupení tady v Anglii s tím před rokem v Bernu, jaké to porovnání bude?
To se v podstatě porovnávat nedá. Kdybych takhle zajel v Bernu, tak jsem byl první. Zatím jsem s tím závodem spokojený, pořád je na čem pracovat, ale do té první šestky na 'Evropě' alespoň takováto jízda patří.
Když budeme hodnotit tento šampionát obecně. Co podle vás řekl o evropském krasobruslení? Je to třeba nadvláda Rusů?
Určitě letos Rusové vládli. Ani nevím proč, nedokážu si pořád vysvětlit, proč chtěli po Žeňovi, aby přijel, protože i kdyby tady nebyl, tak by Artur stejně vyhrál. Stejně by to první místo měli! Ale to je na ruském svazu, koho si pozvou, koho si nepozvou.

Jak se Michal Březina těší na březen tohoto roku, to znamená na mistrovství světa?
Já se těším. Je to v Nice, kam jsem jezdil v podstatě pět let po sobě trénovat s tátou na kole, takže to tam perfektně znám. Ne teda město, ale celé to okolí těch hor, to mám prolezlé se vším všudy. Musím to zaklepat, já jsem na mistrovství světa měl vždycky lepší formu než na mistrovství Evropy, takže když se to tak potáhne dál a bude forma ještě lepší než tady, tak by bylo hezké, kdyby se volná ještě posunula o nějakých dvacet bodů.


ME v krasobruslení 2012: mistryní Evropy počtvrté v kariéře Italka Carolina Kostner

29. ledna 2012 v 14:42 | Clárka |  Carolina Kostner
Ženskou soutěž, která uzavřela celou soutěžní část letošního šampionátu, jasně opanovala italská favoritka Carolina Kostner. Stříbro si odveze do Finska Kiira Korpi. Ta uhájila svou druhou příčku, kterou držela už po krátkých programech. Dramatický souboj o bronzovou medaili vyhrála Gruzinka Elene Gedevanishvilli, která vybojovala druhou bronzovou medaili ve své kariéře. Česká reprezentantka Eliška Březinová vypadla už v kvalifikaci.

Žádná z favoritek neriskovala příliš těžký skokový part, jediná Gruzinka na třetím místě zařadila do své jízdy dva trojité lutzy a dostala za ni 108,79 bodu. Carolina Kostner zajela čistou jízdu a dostala od rozhodčích 120,33 bodu. Kiira Korpi jela jako první ze skupiny všech favoritek a zcela se chyb nevyvarovala. Přestože si vylepšila své sezónní maximum ve volné jízdě na 105,14 bodu, celkově to stačilo jen na čtvrtou nejlepší jízdu večera a svou stříbrnou medaili uhájila o pouhý bod.


Největším překvapením večera se ale stala Ruska Polina Korobeynikova, která se ziskem 114,72 bodu poskočila z dvanáctého na čtvrté místo. Ve své jízdě předvedla mj. i nejtěžší kombinaci večera, trojitého flipa s trojitým toeloopem. Do soutěže nastupovala jako papírově nejhorší ze všech tří Rusek a jako sedmá nejlepší z národního šampionátu. Na ME se dostala hlavně proto, že ostatní soupeřky, které byly před ní, jsou ještě juniorského věku a seniorské soutěže se nemůžou účastnit. Nakonec nechala obě své soupeřky za sebou, po krátkém programu třetí Ksenia Makarová si odváží šesté místo, Alena Leonová skončila ještě za ní na místě sedmém.
Program šampionátu ukončí tradičně v neděli odpoledne exhibice pěti nejlepších z každé kategorie.


ME: CELKOVÉ VÝSLEDKY SPORTOVNÍCH DVOJIC

27. ledna 2012 v 11:31 | Clárka |  Novinky
 1. Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS: 210.45
 2. Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS: 193.79
 3. Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS: 171.81
 4. Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA: 158.99
 5. Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER: 154.99
 6. Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA: 151.93
 7. Maylin HAUSCH / Daniel WENDE GER: 148.82
 8. Daria POPOVA / Bruno MASSOT FRA: 139.98
 9. Stacey KEMP / David KING GBR: 138.39
 10. Lubov BAKIROVA / Mikalai KAMIANCHUK BLR: 122.25
 11. Danielle MONTALBANO / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR: 120.32
 12. Carolina GILLESPIE / Luca DEMATTE ITA: 120.11
 13. Alexandra HERBRIKOVA / Rudy HALMAERT CZE: 115.87
 14. Anais MORAND / Timothy LEEMANN SVI: 114.20
 15. Stina MARTINI / Severin KIEFER AUT: 112.10
 16. Sally HOOLIN / James HUNT GBR: 94.08
 17. Elizabeta MAKAROVA / Leri KENCHADZE FNR
 18. Maria PALIAKOVA / Mikhail FOMICHEV FNR
WD: Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER