Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Prosinec 2011

„Na Vánoce nesmí chybět kapr a salát, to si neodpustím,“ prozrazuje Lucie Myslivečková

26. prosince 2011 v 18:22 | Clárka |  Lucie Myslivečková & Matěj Novák
Krasobruslařka Lucie Myslivečková měla úspěšně našlápnutou kariéru v kategorii tanců na ledě se svým partnerem Matějem Novákem. Ten se ale nečekaně po loňské sezóně rozhodl ukončit sportovní kariéru a před mladou sportovkyní stálo rozhodnutí, jestli v krasobruslení pokračovat a hledat nového partnera, nebo vrcholový sport opustit. Pro čtenáře Erasport.cz se o tom rozpovídala. Nezapomněla přidat ani vyprávění o tom, jak tráví Štědrý den a jestli si jako sportovkyně i na Vánoce pečlivě hlídá linii nebo i občas hřeší.

Jaká byla Vaše reakce, když na konci minulé sezóny Váš taneční partner Matěj Novák ukončil kariéru?
Matěje jsem do ničeho nechtěla nutit, a tak jsem jeho rozhodnutí akceptovala. Ptala jsem se ho, jestli si je svým rozhodnutím jistý, když oznámil, že ano, věděla jsem, že chci pokračovat dál. Začala jsem bruslit sama a hledat si nového partnera.

Pochybovala jste, jestli chcete ve sportovní kariéře pokračovat, nebo jste hned věděla, že ano?
Pochybovala jsem, jestli by nebylo jednodušší skončit, ale bez bruslení a závodů si nedokážu svůj život představit. Už po týdnu volna se těším zase na led.

Můžete nám přiblížit, jakým způsobem se v krasobruslařském prostředí hledá nový partner a jak jste nakonec našla nového partnera?

Většinou si krasobruslař založí profil na serveru Partnersearch.com nebo na podobné internetové stránce, prostě rozhodí kontakty. S tím mi hodně pomohli moji tehdejší trenéři Natalie Karamyševa a Rostislav Sinicyn. Já jsem kontaktovala víc bruslařů, ale ne všichni byli výkonnostně vhodní a ochotní pokračovat v závodním bruslení. Neil Brown, můj současný partner, byl minulý rok zraněný a v létě ještě nevěděl, jestli bude moct bruslit. Takže jsem čekala až do října a nakonec vše dobře dopadlo. Jela jsem zkusit štěstí do Lyonu a bruslení spolu se nám i našim trenérům zalíbilo.
Váš partner má rodiče z Velké Británie, ale od dětství žije ve Francii. Můžete nám o něm něco říct?
Ano, Neil je Brit, ale odmala žije s rodinou ve Francii. Je pracovitý velmi milý a galantní. Máme spoustu věcí společných. Na ledě i mimo něj si rozumíme.


Kvůli trénování s ním jste se přesunula do Lyonu, jak těžké je to po stránce psychické i krasobruslařské takto naprosto změnit prostředí a jak to zatím zvládáte?

Úplně ze začátku jsem byla nadšená. Je to velmi dobré, když sportovec pozná trochu jiné prostředí, jiný styl tréninků. Po dvou týdnech na mně dolehla nostalgie a stesk po Česku, po přátelích a hlavně po rodině. Ale když trénujete a víte, co chcete a proč to děláte, je to mnohem jednodušší. Chvíli jsme trénovali i v Praze před mistrovstvím republiky, takže Neil poznal Prahu, mé bývalé trenéry, se kterými jsme spolupracovali, a byla to zase změna k lepšímu. Nakonec vám trenéři řeknou skoro stejné nedostatky, které máte, ale každý trochu jinými slovy a to hodně pomáhá v přípravě na závody.

S Vaším novým partnerem, se kterým jste se rozhodli reprezentovat Česko, máte za sebou první dva závody, které jste absolvovali po pětitýdenním společném tréninku. Jaký z toho máte pocit a jak se Neilovi líbí v české reprezentaci?

Nemůžu mluvit úplně za něj, ale myslím, že byl Prahou nadšený celkově. Jeho názor se bude určitě ještě utvářet, zatím se tady sotva rozkoukal. Náš pocit ze závodů je kladný, je potřeba si tyto situace vyzkoušet, zvyknout si na sebe při závodě a myslím , že se to povedlo. Od prvního startu na začátku prosince do Mistrovství republiky o týden později se nám podařilo zvýšit skóre v obou programech, což je velmi pozitivní. Chceme se oba zlepšovat a věřím, že nám to společně půjde.

Svým druhým místem na Mistrovství České republiky jste si zajistili postupové místo na Mistrovství Evropy 2012 v britském Sheffieldu, jaká bude Vaše příprava na tento závod?

V naší tréninkové skupině v Lyonu budou ještě tři páry, které se na ME chystají. Moc se těším, protože ve větší skupině se vždy vzájemně táhnete dopředu. Příprava bude hlavně na našich trenérech, Muriel Zazui a Romainu Haguenauerovi. Na nás je jen být každý trénink co nejlepší a snažit se dostat ze sebe maximum.

Máme Štědrý den, můžete našim čtenářům přiblížit, jak tyto svátky prožíváte u Vás doma v Břeclavi. Dodržujete nějaké tradice?

Tradičně nesmí chybět kapr a ani salát, to si neodpustím. Jinak si většinou užívám pohodový den u sledování pohádek, zdobím stromeček a balím dárky - vždy až na Štědrý den, to je moje tradice. Ten den chci mít sprostě jiný a nic nepřipravuju dopředu. A nesmí chybět Popelka. Když jsem ji před lety prošvihla, protože jsem byla na show v Litvě, vezla jsem si ji na DVD a dívala se v autobuse.

Jak jste letos zvládla nakupování dárků pro Vaše nejbližší, měla jste opravdu náročný podzim?

Letos jsem začala nakupovat vánoční dárky už v září. Trávila jsem po dlouhé době víc času v Česku, a tak jsem na to měla čas. Když jsem teď přijela domů a zkontrolovala jsem, že mám opravdu všechno, uklidnila jsem se, že nemusím nic shánět na poslední chvíli, byl to trochu nezvyk.

Jako sportovkyně si jistě musíte hlídat, co sníte a kolik toho bude, děláte to tak i o Vánocích nebo si v tomto svátečním čase dovolíte trochu "zahřešit"?

Maminka naštěstí nepeče cukroví - a ví, proč to dělá. (smích) Občas na návštěvě neodolám a nějaké si vezmu, ale když jsou ty svátky... Pak je to akorát můj problém to zase vyběhat. (smích)
Elena Ilinich: Je zábavné potkat se s Fedorem na stejné soutěži

17. prosince 2011 v 20:08 | Clárka |  Elena Ilyinykh a Nikita Katsalapov
Elena Ilinich a Nikita Katsalapov obsadili druhé místo po krátkých tancích na právě zakončeném šampionátu Ruska. Po vystoupení v krátkém tanci partnerka vyjádřila spokojenost se soutěží a také se podělila o pocity ze soutěžení s párem Chochlová a Andrejev.

"Uvnitř sebe jsme velmi spokojeni s tím, co jsme předvedli. Na našich tvářích nejsou vidět žádné velké emoce, ale jsme zkrátka rádi. Před námi je ještě volná jízda. Byly nějaké technické srážky, na soutěžích se prostě sem tam něco vyvrbí."

Se známkami jste spokojeni?

"Ano, šlo o naši nejlepší krátkou jízdu v sezóně. Ještě ale potřebujeme zkontrolovat, jaké úrovně nám při jakém prvku nasadili."

Na co jste se soustředili po svém vystoupení na moskevském Grand prix?

"Hodně jsme pracovali, i když v jednu chvíli se do přípravy zamíchaly mé problémy s nohou. Měla jsem ji opuchlou. Nikita asi týden, ne-li déle, pracoval sám, protože já jsem nemohla bruslit. Na led jsem vyšla jen několik dnů do Saranska a musela jsem hodně dohánět."

Povedlo se vám sledovat vystoupení Chochlové a Andrejeva?

"Bohužel, ne. Ale viděla jsem jejich trénink. Je to skutečně krásný pár. Jsem za Janu ráda, hodí se k takovému partnerovi a on se dobře hodí k ní. Fedora znám dlouho, ještě z tréninků v Detroitu. I mne stihl ještě trénovat. Proto je teď tak zábavné být společně na jedné soutěži. Kdo by si to tehdy pomyslel? I když jsme se tehdy smáli a říkali mu - tebe by Feďo měli dát k někomu do páru!"Alena Leonová: Nerada prohrávám s malými dětmi, ale myslím, že Adelina bruslila důstojně

17. prosince 2011 v 20:06 | Clárka |  Alena Leonová
Před výjezdem na led jsem měla na mysli to, že už mi jednou v této sezóně poslední číslo přineslo štěstí. V Nice jsem také bruslila jako poslední a vyhrála jsem. Takže jsem prostě vzpomínala a dělala všechno stejně jako tam. A hle! Nejlepší jízda v sezóně! Nevěděla jsem, jaké známky dostala Adelina, takže jsem si myslela, že by mne mohli dát na první místo. Samozřejmě, že nerada prohrávám s malými děvčátky, ale zdá se, že Adelina bruslila důstojně.
Má složitěji postavenou jízdu než já a bruslila čistě, takže jsem za ni ráda. Ale já jsem také zajela všechno dobře, tak jsem "moloděc".Jerome Blanchard: Ujistil jsem se, že ruský šampionát je srovnatelný s evropským

17. prosince 2011 v 20:04 | Clárka |  Maria Mukhortova a Jerome Blanchard
O získání ruského pasu.

Víte, proces získání ruského pasu je složitější, než by se mohlo zdát. Obdivuji Yuko Kawaguti, která to celé trpělivě prošla. Tím spíše, že vrátit zpět japonské občanství je téměř nemožné. Ve volných chvílích mi dává trenér Oleg Vasiljev vyplňovat nejrůznější dokumenty. Zabírá to tolik času! Nevím, jak se to vše podaří.

O mistrovství Ruska.

Vystupoval jsem s pocitem odpovědnosti. Ve Francii, ale i vůbec v západní Evropě mi říkali, že Mistrovství Ruska, speciálně v kategorii sportovních párů, je stejně silné a konkurenční jako Mistrovství Evropy. Nyní jsem se o tom sám mohl přesvědčit.Maxim Trankov: Chceme vyhrát čestně, bez výsledků vytažených za uši

17. prosince 2011 v 19:57 | Clárka |  Tatiana Volosozhor A Maxim Trankov
Po krátkých programech pár Volosozhar a Trankov vedl. Maxim sdělil v rozhovoru novinářům:

"Nepřijeli jsme na mistrovství speciálně soutěžit s Kawaguti a Smirnovem, přijeli jsme ukázat co jsme se naučili, čeho jsme na ledě schopni, dostat vyjádření od rozhodčích a specialistů, nad čím je ještě nutné pracovat. A to hlavní - odebrat se na Mistrovství světa.
Jestli je nám souzeno vyhrát - možná ne nyní - možná příští rok - tak chceme vyhrát čestně. Bez výsledků přitažených za uši. Nechceme, aby se říkalo, že přijela "velká Volosozhar" a oni ji posadili na zlato."Volosozhar a Trankov vynechají domácí ruské mistrovství

16. prosince 2011 v 16:13 | Clárka |  Tatiana Volosozhor A Maxim Trankov
Důvodem jsou zdravotní komplikace, které neustávají. Maxim bude muset opětovně projít speciálním vyšetřením, aby se ukázalo, v čem konkrétně jeho problém s třísly spočívá a jak jej dále léčit. Existují dvě kliniky, které jsou schopné jej postavit na nohy v krátkém čase - jedna v Mnichově a jedna v NY. Prvaděpodobně se vydá do NY, protože nemá vízum do šengenské zóny.


Brian Joubert se rozpovídal o svých plánech

16. prosince 2011 v 16:04 | Clárka |  Brian Joubert
Sezónu zahájil ve Švédsku tréninky s Alexejem Urmanovem. Chtěl změnit styl tréninků, zkusit něco jiného než na co byl zvyklý a hlavně věnovat hodně času technice, což byl jeho hlavní problém v minulé sezóně. Takže vyzkoušel ruskou metodiku. (Za moře mazej, tam mají metodiku dneška!)

Pokračuje v práci s Davidem Wilsonem a myslí si, že u něj zůstane do konce kariéry. Tato sezóna je pro něj nesmírně důležitá, takže není vhodná doba něco kardinálně měnit. Kulminovat bude příští jaro v Nice. Chtěl by být připraven na šampionát tak, aby po jeho skončení ničeho nelitoval.

Programy pro tento rok jsou zcela jiné než loni. Devátá od Beethovena byla jistě zajímavá zkušenost a je dobře, že to vyzkoušel, ale cítí, že to prostě není on. Cítil proto často stres během jízdy. Rozhodl se vrátit k hudbě Matrix :roll: na kterou vyhrál titul mistra světa v sezóně 2004. Krátký program bude postaven na skladbu francouzské skupiny Justice. Konec kariéry vidí v Soči 2014. Zkrátka by chtěl skončit Olympiádou. A to pokud možno vydařenou Olympiádou. Nechce aby se o něm i nadále po ukončení sportovní kariéry psalo, že Olympijské Hry nejsou zkrátka jeho turnaj. Přičemž tato sezńa je pro něj poslední plnohodnotnou sezónou, následující dva roky potom bude účastníkem jen na velkých soutěžích. Rád by si zachoval do roku 2014 svěží mysl .Krasobruslař Březina skončil ve finále GP šestý, vyhrál Chan

13. prosince 2011 v 20:14 | Clárka |  Michal Březina
Český krasobruslař Michal Březina nevylepšil ve finále Grand Prix v Québeku poslední místo z pátečního krátkého programu a i po volných jízdách zůstal šestý. Zvítězil domácí kanadský reprezentant Patrick Chan, obhájce prvenství a mistr světa.


Jednadvacetiletý Březina jakožto poslední muž po krátkém programu jel svou volnou jízdu jako první v pořadí. Zařadil do ní čtverný salchow, po němž si sáhl rukou na led, úvodní trojitý axel zvládl, upadl však při druhém, původně zamýšleném do kombinace.
V součtu dostal čtvrtý krasobruslař z loňského i letošního mistrovství světa od rozhodčích 218,98 bodu, více než při svém vítězství na Americké brusli i než při třetím místě v Paříži. Nikoho z pětice soupeřů však v Kanadě nepředstihl, na pátého Američana Jeremyho Abbotta nakonec ztratil bezmála 20 bodů.
Chan za mohutného aplausu domácích diváků zvítězil o více než 11 bodů před Japoncem Daisukem Takahašim, který navzdory až pátému místu po krátkém programu nakonec zůstal až do poslední chvíle ve hře o prvenství. Třetí skončil Španěl Javier Fernández.
Ženské finále v Québeku vyhrála Italka Carolina Kostnerová. Japonská favoritka Mao Asadaová se krátce před soutěží odhlásila a vydala se domů za vážně nemocnou matkou, ta však ještě před jejím příjezdem zemřela.


Pljuščenka čeká ruský šampionát, první soutěž od Vancouveru

13. prosince 2011 v 20:11 | Clárka |  Evgeni Plushenko
Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko se poprvé od loňské olympiády ve Vancouveru představí v soutěžním vystoupení a na národním šampionátu v Saransku si chce zajistit účast na mistrovství Evropy i světa. Devětadvacetiletý olympijský vítěz z Turína 2006 je už v pořádku po říjnové zlomenině ruky, kterou dostal na měsíc do sádry.

V Saransku se bude o ruské tituly bojovat od 25. do 27. prosince a Pljuščenko ubezpečuje, že je v současnosti už opět v plné přípravě.
"Ruka už je v pořádku," řekl trojnásobný mistr světa a šestinásobný mistr Evropy listu Sport-Express.
Po letní operaci kolena se s trenérem Alexejem Mišinem rozhodli vynechat seriál Grand Prix.
"Nechtěli jsme riskovat a potom se případně zase odhlašovat. Nejdůležitější je pro mě budoucnost, a budoucnost, to znamená olympiáda v Soči," prohlásil Pljuščenko, který při každém ze tří olympijských startů získal medaili.
Olympijské hry 2014 v Rusku jsou pro něho velkým hnacím motorem.
"Rád bych tam startoval, je to doma a byly by to navíc už moje čtvrté hry. Nedávám si na nich za cíl žádné umístění, ale samozřejmě bych si ještě chtěl vylepšit osobní rekord a bojovat o co nejdůstojnější výsledek," uvedl.
Mezinárodní unie UCI loni Pljuščenka suspendovala kvůli jeho účasti na nepovolených exhibicích, které se navíc konaly jen krátce poté, co se odhlásil z mistrovství světa. Po letošním zrušení trestu mu další přípravu narušily zdravotní problémy.

Pljuščenko si však nemyslí, že by na něm dlouhá soutěžní pauza mohla zanechat stopy.
"Před Vancouverem jsem se vracel po tříleté přestávce a vyhrál jsem mistrovství Evropy. Tenkrát taky všichni tvrdili, že to nedokážu. Bylo to hodně těžké, ale dokázal jsem to. A i teď mám cíl a za tím půjdu," dodal.Rozhovor s Tatianou a Maximem

8. prosince 2011 v 18:02 | Clárka |  Tatiana Volosozhor A Maxim Trankov
Tatiana Volosozhar a Maxim Trankov jdou od úspěchu k úspěchu i přesto, že spolu začali bruslit terpve loni. Vyhráli na Skate Canada a teď i na Trophée Eric Bomprad, a do závěrečné Grand Prix jdou se dvěma silnými programi- a to jsou jak technicky tak umělecky na svém vrcholu.

ROZHOVOR: Usmívající se

  • Gratulujeme k vítězství, jste spokojení se svými výkony?
MAXIM: Ano jsme moc šťastní, byli tam sice nějaké chyby, ale skoky jsme měli skvělé, výtahy byli také dobré a dokonce volný program jsme si zlepšili. Takže jsme opravdu spokojení. Nyní máme medaili ve všech barvách a Tatiana má konečně zlatou. Publikum bylo také skvělé, povzbuzovalp nás, a my jsme moc rádi za vítězství.

  • Jaké jsou vaše současné plány?
Tatiana: Maxim měl teď nějaké zdravotní problémy.
MAXIM: Ano, mám bolesti, které jsem měl už od začátku sezóny. Trápilo mě to jak na Skate Canada tak i teď, takže je dobře, že teď mám čas se o sebe postarat a dát se do kupy. Po Paříži půjdem fandit na Cup of Russia, a potom se začneme připravovat na finále.

  • Když jste viděl v kině film Černá labuť, věděl jste hned, že to bude inspirace pro vaši volnou jízdu?
MAXIM: Vlastně jsem ten film viděl nejprve sám a pak jsem Táně řekl, Táňo na ten film se musíš kouknout Natali Portman v hlavní roli, ta je jako ty. A tak se šla na něj podívat. Líbilo se jí to a začali jsme se bavit o hudbě. Řekl jsem, že hudba by byla dobrá.
  • V této sezóně používáte různé styly jízd, už víte co chcete do budoucna dělat ?
MAXIM: My nevíme co přesně chceme dělat,,,
TATIANA: Ale máme nějaké nápady...

  • Plánujete nějaké změny v programu?
MAXIM: Jen malé změny ve volném programu, jako například konec ve volné jízdě. Ale nic velkého, jen nějaké přechody.

  • Začali jste spolu bruslit teprve vloni, Jak se vyvíjíte jako bruslaři?
MAXIM: Začátky byly opravdu složité, ale měsíc po měsíci jsme se lepšili a začali jsme se cítit lépe. Výhodou je, že jsme neustále spolu, a máme si co říci i mimo led. Trávíme spolu spoustu času a jsme jako nejlepší přítelé.

  • Řekněte mi něco o vašem denním plánu:
TATIANA: Je to nuda :))
MAXIM: Obvykle se vzbudíme okole 9. hodiny a jdeme s našimi psy na procházku. Pak máme snídani a sprchu a náš první trénink začíná asi v 10:15 a končí cca 12:30-13:00.
TATIANA: Žijeme ve stejné budově, která je velmi blíuko kluziště, a to je velká výhoda.
MAXIM: Ano je od našeho domu asi dvě minuty chůze. Po prvním tréninku si jdeme odpočinout, na čtyři hodiny. Dáme si nějaké jídlo, trochu se prospíme, a já jdu do nemocnice. A pak začíná druhý trénink.
TATIANA: ten začíná v 17:15 a končí cca 19:30 a poté si jdeme domů odpočinout a to je asi celý náš den.

  • Takže nemáte moc času na něco jiného než na bruslení?
MAXIM: Ale tak někdy jdeme na nějaký muzikál či balet.
TATIANA: a nebo do kina...

  • Jaké jsou vaše cíle?
MAXIM: Chceme vyhrávat.. :D Na závodě v Obertsdorfu (což byl náš první společný závod), jsme vyhráli a od té doby, jsme vyhráli skoro všechny závody na, kterých jsme byli. Kromě MS kde jsme získali stříbro. A cíl ? Chceme se pokusit vyhráv vše co se dá.. :)