Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Duben 2011

MS v Rusku: Výsledky tanečních párů :)

30. dubna 2011 v 20:13 | Claire |  Novinky
 1. Meryl Davis a Charlie White: 185.27
 2. Tessa Virtue a Scott Moir: 181.79
 3. Maia Shibutani a Alex Shibutani: 163.79
 4. Nathalie Pechalat a Fabian Bourzat: 163.54
 5. Kaitlyn Weaver a Andrew Poje: 160.32
 6. Ekaterina Bobrova a Dmitri Soloviev: 160.23
 7. Elena Ilinykh a Nikita Katsalapov: 154.50

MS v krasobruslení 2011: po krátkých tancích vedou Kanaďané Virtue a Moir, Češi do finále nepostoupili

30. dubna 2011 v 18:29 | Claire |  Novinky
Soutěži tanců na ledě v rámci Mistrovství světa 2011 v Moskvě se vedení ujali Kanaďané Tessa Virtue a Scott Moir. Druzí jsou zatím jejich tréninkoví partneři, Američané Meryl Davis a Charlie White. Třetí místo drží úřadující mistři Evropy, Francouzi Nathalie Péchalat a Fabian Bourzat. Česká dvojice Lucie Myslivečková a Matěj Novák po dvou pádech partnera v krokové řadě končí a mezi finálovou dvacítku nepostoupila.

Prakticky by se dalo říct, že první Kanaďané Tessa Virtue a Scott Moir a druzí Američané Meryl Davis a Charlie White jsou na tom stejně. Oba páry po bezchybném výkonu v krátkých tancích dělí jen 0,53 bodu. Což je nepatrná hodnota, která se dá lehce dohnat nebo prošustrovat. Volné jízdy tak v souboji o zlato slibují souboj mezi dvěma tréninkovými partnery ze skupiny Igora Spilbanda a Mariny Zuevy, jako už tomu bylo v loňském roce na olympijských hrách i na mistrovství světa. Loni se dvakrát radovali Kanaďané.
Francouzi Nathalie Péchalat a Fabian Bourzat předvedli svou jízdu taktéž bez závažné chyby, na oba páry před sebou ale drobně ztratili jak v technické, tak v komponentové sadě známek. Naopak si ale vybudovali slušný čtyřbodový náskok na své nejbližší pronásledovatele a potvrdili pozici kandidátů na medaile.
Lucie Myslivečková a Matěj Novák zajeli povinnou část krátkého tance velmi dobře, ovšem pak přišly dva pády partnera v krokové řadě a následné partnerovo zaváhání u twizllů. Bodové ztráty, které za to následovaly, měly za následek o devět bodů nižší součet než na lednovém mistrovství Evropy a propad mimo dvacítku párů, které pojedou v sobotu večer na závěr mistrovství volné jízdy.

MS v krasobruslení 2011: po krátkých programech žen vede těsně Korejka Kim

30. dubna 2011 v 18:27 | Claire |  Novinky
Mistrovství světa v krasobruslení v Moskvě v pátek zahájila i soutěž žen. V té prozatím vede Korejka Yu-Na Kim, ale jen o 0,33 bodu před Japonskou Miki Ando. Třetí je po krátkých programech domácí Ksenia Makarová. Žádná česká zástupkyně se soutěže neúčastní.
Olympijská vítězka z Vancouveru 2010 Korejka Yu-Na Kim se před sezónou za dramatických okolností rozešla se svým letitým trenérem Brianem Orserem. Také se rozhodla, že se letos nebude účastnit žádného jiného závodu, než právě mistrovství světa. Když si navíc ještě na krátké programy vylosovala až poslední startovní číslo, zaručila gradaci závodu až do konce. Program sice zahájila chybou po trojitém lutzu, ale ostatní prvky splnila bez chyb. O 0,33 bodu porazila Japonku Miki Ando.
"Při trénincích jsem předvedla hodně čistých programů, takže jsem byla zklamaná, když jsem udělala chybu, ale snažila jsem se soustředit na zbytek programu a dala jsem dvojitý toeloop za flipa. Stále jsem na dobré pozici, takže jsem šťastná," řekla na tiskové konferenci Korejka Kim.
Ta ve své jízdě předvedla technicky srovnatelně složité prvky jako vítězka, a také ji v této dílčí části bodově předstihla, Korejka ale zase více bodovala ve druhé známce komponentů. Jejich bodový rozestup je před volnými jízdami prakticky zanedbatelný. Průběžně druhá Japonka Miki Ando se před soutěží vyjádřila, že se necítí ve formě. V dějišti šampionátu měla problémy s kombinací dvou trojitých skoků v krátkém programu, kterou chtěla navýšit svou technickou známku.
"Rozhodla jsem se v programu zařadit kombinaci trojitého a dvojitého skoku, je to méně riskantní a mohla jsem se koncentrovat na zbytek programu. A to je to, o čem krátké programy jsou - není tam prostor na chyby, mohla jsem se soustředit na moji jízdu," dodala japonská závodnice na tiskové konferenci.
Třetí je domácí Ruska Ksenia Makarová, které ve své jízdě ve flamencovém rytmu také nechybovala.
"Jsem velmi spokojená se svým dnešním bruslením. Bruslila jsem, jako bruslím každý den v tréninku, skoky jsem měla pod kontrolou a zbytek byl velmi emotivní a líbila se mi podpora publika, velmi mi pomohla," dodala šťastná Ruska a přiznala, že se na tiskové konferenci, kam se vždy dostaví tři nejlepší, cítí po bodu olympijské vítězky velmi překvapená, ale šťastná.
Pátá je další Ruska Alena Leonová. Obě domácí zástupkyně mají ve volných jízdách naději na medaili. Naopak na medaili bude jen obtížně dosahovat obhájkyně titulu mistryně světa z Japonska Mao Asada, která v pátek doplatila na nedotočené skoky.
Soutěž žen bude pokračovat volnými jízdami v sobotu 30. dubna odpoledne. Páteční program v Megasport Aréně pokračuje krátkými tanci i s našimi Lucií Myslivečkovou a Matějem Novákem.

Co řekli o své jízdě?

28. dubna 2011 v 21:53 | Claire |  Novinky
Alexander Smirnov: Spadl jsem na rovném místě. :( Evidentně jsem se nechal příliš unést emociální částí programu, soustředil jsem se na výraz a už to bylo. Byla to moje chyba, přiznávám to. Top formu jsme se snažili nechat na MS v Tokiu, ale to bylo přesunuto. Naše trenérka Moskvina, nám nechala malou pauzu, a poté jsme zase trénovali naplno. Nevím jak bruslili ostatní, ale podle známek to vypadá, že dobře. My jsme sice dostali celkem málo bodů, ale určitě budeme zítra velmi bojovat.

Maxim Trankov: Bylo nám líto, že jsme nemohli vystupovat na ME, protože jsme byli ve velmi dobré formě, kterou jsme nabrali po ruském šampionátu.

Tatiana Volosozhar: Nejtěžší pro nás bylo vypořádat se s emocemi. První start nového páru, v nové sezóně, s novými trnérami, i oni měli debut. Snažili jsme se vypořádat s nervami a nemyslet na zodpovědnost.

Brian Joubert: Se svým dnešním výkonem jsem maximálně nespokojený. Byl jsem dobře připravený na MS v Tokiu, ale poté co se stalo v Japonsku jsme mysleli, že MS se neuskuteční. Když se zjistilo, že bude MS v Rusku, tak jsem se nedokázal už znovu připravit. Pro mě by bylo lepší, kdyby se šampionát nekonal. :( Necítil jsem dneska jistotu ve svém čtverném skoku, dopustil jsem se chyby a ta stála příliš mnoho bodů. Je to život, přijímám to. Přesto se pokusím zítra skočit dva čtverné skoky. Jako přípravu pro budoucí rok. Tato sezóna byla pro mě veli těžká, vím, že jsem nevrcholu svých možností. Chápu to.


MS v Rusku: výsledky sportovní dvojice

28. dubna 2011 v 21:20 | Claire |  Novinky
 1. Aliona Savchenko a Robin Szolkowy: 217.58
 2. Tatiana Volosozhar a Maxim Trankov: 210.73
 3. Qinq Pang a Jian Tong: 204.12
 4. Yuko Kawaguti a Alexander Smirnov: 187.36
 5. Vera Bazarova a Yuri Larionov: 187.13


MS v Rusku- výsledky muži :)

28. dubna 2011 v 21:16 | Claire |  Novinky
 1. Patrick Chan : 280.98
 2. Takahiko Kozuka: 258.41
 3. Artur Gachniski: 241.86
 4. Michal Březina: 233.61
 5. Daisuke Takahashi: 232.97
 6. Nobunari Oda: 232.50
 7. Florent Amodio: 229.86
 8. Brian Joubert: 227.67
 9. Richard Dornbush: 222.42
 10. Javier Fernandez: 218.26

Verner se od přítelkyně stěhoval na hotel. Máme jasná pravidla, vysvětluje

27. dubna 2011 v 18:47 | Clárka |  Tomáš Verner
S více než týdenním předstihem Tomáš Verner poznával prostředí moskevské Megasport Areny, kde bude ve středu a ve čtvrtek usilovat o medaili z mistrovství světa. Do ruské metropole se krasobruslař připravující se v Kanadě i díky své přítelkyni Nathalii Pechalatové mohl přesunout rovnou z úspěšné pražské exhibice Nebeské hrany.
26. 4. 2011 08:59 - 26. 4. 2011 09:25 Aktualizováno

Nebyli Rusové překvapeni, že jste dorazil s takovým předstihem?

Nejvíc jsem zaskočil koordinátora závodu Petera Kricka, potkali jsme se v hale v kantýně, on čekal, že se týmy začnou sjíždět až v pátek. Ale bruslaři o tom věděli, Nathalie jim dala avízo.
Na ten tréninkový týden mi to vyhovovalo maximálně, protože jsem to měl dvacet minut na halu, což je na Moskvu velmi příjemná vzdálenost, ale abych se pořádně soustředil na šampionát, přestěhoval jsem se. Určili jsme si jasná pravidla, už od doby, co jsme spolu začali chodit, že během závodu se potkáváme spolu jen u ledu a třeba na obědě a večeři.

Během toho přípravného týdne v Moskvě fungovalo vše tak, jak jste si představoval?

Ano. Zbavil jsem se časového posunu, měli jsme tu krásné počasí, vůbec není zima, i když jsme v Rusku, spíš to vypadá jako jaro. Já měl nakonec jen jednu možnost jezdit v hlavní hale, jinak jsem byl v tréninkové. Led je dobrý, ale rozměry jiné než v Kanadě.

To jste na tom jako hokejisté po návratu z NHL. V čem to dělá největší problém vám?

Jednak je to těžší na orientaci, druhá věc je takový pocit sebevědomí dobrého bruslaře. V Kanadě na jeden přešlap dojedu od mantinelu k mantinelu, tady těch přešlapů musím udělat víc. Ale letos jsem se s tím moc nepral, Grand Prix jsem jel také na velkém olympijském ledu.

Moskva krasobruslením žije?

Moc jsem neměl šanci potkávat lidi v centru Moskvy, jen v sobotu jsem se prošel, tam jsem nic neviděl. Ale Nathalie kupovala známým a kamarádům lístky před dvěma týdny a ten minulý už byly všechny vyprodány. Takže tím žít bude.

Projeví se na úrovni šampionátu jeho odložení z Tokia na termín o měsíc později?

Nemám představu, jak se to projeví na ostatních, já se to na sobě snažím skrýt. Ale mám pocit, že se to projeví. Nebude to katastrofální šampionát, ale bude to znát na výkonech.

Vy na sobě cítíte po delší sezóně větší únavu?

Udělali jsme vše, co šlo, abych byl v nejlepší formě, ale cítím to. Nejen celkovou únavou, ale bolí i záda, kolena. Ale teď už mám před sebou poslední dny sezóny, tak se na to těším.

Michal Březina říká, že na medaili může myslet až dvanáct lidí…

Já to nepočítal, ale je pravda, že špička se vyrovnává. Nejvíc skloňované jméno je Patrick Chan, který předváděl stabilně dobré výkony celou sezónu.

Vy o konkrétních umístěních mluvíte nerad, ale předpokládám, že po medaili toužíte.

Určitě. Při samotném závodě se to budu snažit odblokovat, ale medaile z mistrovství světa je něco, po čem toužím a čeho chci dosáhnout. Mám medaile z mistrovství Evropy, dvě "brambory" ze světa, takže mi pořád něco chybí. Tohle chci dokázat, než skončím.

Byl jste rád, že nemusíte na rozdíl od Michala Březiny do kvalifikace?

Jsem upřímně rád, že nemusím jet ještě jednu jízdu. Ale popral bych se s tím, stačí solidní jízda, není velký tlak, body se dál nepočítají. Když jsem začínal, tak se body z kvalifikace brali dál, užil jsem si to dostkrát, teď si to zkusil Michal a pro příští rok to samozřejmě zařídíme tak, abychom nemuseli do kvalifikace ani jeden. (úsměv)

Budou se vaše jízdy drobně lišit od těch, co vám vynesly evropský bronz v Bernu?

Několik kroků a spojovacích prvků jsme změnili, abych nedal rozhodčím šanci mi dát nižší známky. A měla by tam být čtverná kombinace v krátkém programu i volné jízdě.

Ve středu i ve čtvrtek pojedete už brzy odpoledne před sportovními dvojicemi.

Je to netradiční. Chápu, že Rusko nemá žádného černého koně v mužích, tak to pro ně není vrchol. Na druhou stranu si myslím, že bychom si aspoň jeden večer zasloužili pro sebe. Já se budu snažit probojovat i ve volné jízdě ideálně do poslední rozjížďky.

Mimochodem, připomněl jste si i v Moskvě Velikonoce a vyrazil za vaší přítelkyní Nathalií s pomlázkou?

Tady by byl problém pomlázku sehnat, ale jeden takový žertík jsem si pro ni ještě nachystal a teď už se stoprocentně soustředím na závod. (usmívá se)
Týden jste strávil v moskevském bytě své francouzské přítelkyně, ale v neděli jste se přesunul do oficiálního hotelu. Proč?

Březina i Verner jsou v polovině MS v první osmičce, zazářil Chan

27. dubna 2011 v 18:45 | Clárka |  Novinky
Krasobruslař Michal Březina je po krátkém programu na mistrovství světa v Moskvě sedmý, hned za ním následuje Tomáš Verner. V polovině soutěže vede s obrovským náskokem Kanaďan Patrick Chan, jenž vyhrál krátký program v novém světovém rekordu 93,02 bodu. Volnými jízdami vyvrcholí soutěž mužů ve čtvrtek, oba čeští reprezentanti nastoupí v předposlední rozjížďce.
27. 4. 2011 16:11 - 27. 4. 2011 16:46 Aktualizováno MOSKVA
Do krátkého programu vstupovali čeští krasobruslaři na led v poslední skupině. Březina, jenž se po podzimní operaci křečové žíly pokusí v Moskvě obhájit čtvrté místo, zajel program čistě a získal 77,50 bodu. Verner upadl při čtverném toeloopu a připsal si známku 75,94. Oba mohlo těšit, že patří do elitní desítky průběžného pořadí a před nimi jsou jen dva jiní Evropané. Oba ani nevzdávají boj o medaile.
"Sice byla menší chybička ve výjezdu z trojité kombinace, která mě možná stála místo v průběžném pořadí, ale to snad nebude hrát tak velkou roli. Teď už s tím nic nenadělám, můžu to napravit jedině ve volné jízdě," řekl Březina českým novinářům. Pro volnou jízdu si proto ponechal i čtverné skoky, které si v Moskvě zatím zkusil jen trénincích a v pondělní kvalifikaci, kdy dvakrát spadl. V hale však už podle vlastních slov nemá sucho v puse, necítí žádný extra problém, takže věří, že náskok soupeřů se dá smazat. "Možný je všechno, je to sport," řekl.

Verner po pádu měnil sestavu

Verner musel po pádu pozměnit sestavu, protože z posazu na ledě se nedalo přejít ke kombinaci s čtverným skokem. "Najednou jsem seděl na zadku a nedalo se dělat nic jiného, než jet dál, a to jsem udělal," prohlásil.

Český reprezentant je také přesvědčen, že boj o medaile není úplně ztracen, přestože Chanův náskok se už dohnat nedá. "Rozdíly nejsou až tak velký, všechno se dá ještě dohnat a skokanskou jistotu mám. To, že jsem dneska upadl, ještě neznamená, že bych chtěl házet flintu do žita," řekl. "Na černým koni ještě pořád sedím, jeden pád mě z něj nesesadil. Ještě pořád cválám a zítra to roztočíme," ujistil.

Hvězdou dnešního programu byl Kanaďan Chan, vicemistr světa z předchozích dvou let. Svou jízdu zahájil kombinací čtverného a trojného toeloopu a v rychlém tempu suverénně mířil za dílčím prvenstvím. Známkou 93,02 bodu překonal dosavadní rekord Jevgenije Pljuščenka (91,30) z loňského mistrovství Evropy v Tallinnu.

Ze druhého místa bude útočit na medaili Nobunari Oda, který však na Chana ztrácí více než jedenáct bodů, třetí je úřadující šampion a další Japonec Daisuke Takahaši. Volné jízdy pro 24 krasobruslařů odstartují ve čtvrtek v 11:30.

Dnes odpoledne ještě začne soutěž sportovních dvojic, v krátkém programu si odbudou světovou premiéru čeští reprezentanti Klára Kadlecová s Petrem Bidařem. Začátek je v 17:30.

Březina zvládl v kvalifikaci MS i čtverné skoky a patří mu třetí místo

25. dubna 2011 v 16:50 | Clárka |  Michal Březina
Krasobruslař Michal Březina prošel bez problémů kvalifikací na mistrovství světa v Moskvě, kde obhajuje čtvrté místo. Český závodník si v dnešní volné jízdě troufl i na čtverné skoky, ale dvakrát spadl. Obsadil třetí příčku se ziskem 130,87 bodu, ze 24 mužů v kvalifikaci postoupila polovina.

25. 4. 2011 16:21 - 25. 4. 2011 16:30 Aktualizováno MOSKVA

Březina musel na rozdíl od reprezentačního kolegy Tomáše Vernera absolvovat kvalifikaci, protože české krasobruslení mělo na základě loňských výsledků jen jedno přímé postupové místo. A to zásluhou postavení ve světovém žebříčku připadlo pátému Vernerovi, zatímco Březina je na světě osmý.
V moskevské Megasport Areně nastoupil jednadvacetiletý rodák z Brna s náročnou jízdou se dvěma čtvernými skoky, avšak dva pády jej nejspíše stály první postupovou příčku. Tu si suverénně zajistil japonský spolufavorit Takahiko Kozuka s vysokou známkou 165,00, lepší než Březina byl ještě ruský rodák reprezentující Švédsko Alexander Majorov.
"Uvidíme, jak dopadne vlastní závod. Tato jízda se do soutěže vůbec nepočítá," řekl ČTK po svém vystoupení. "Poprvé jsem spadl po čtverném toeloopovi. Vše tam bylo, akorát jsem spadl. Nejvíce mě štval pád po kombinaci s trojitým lutzem na konci. Asi jsem trošku nestačil s dechem, protože na konci programu jsem už byl docela zadýchaný. V hale je opravdu vedro a budu si na to muset víc zvyknout. Ale jinak žádný extra velký problém jsem neměl," poznamenal.
Březina na moskevském šampionátu obhajuje čtvrtou příčku, což je nejlepší české umístění od dob Ondreje Nepely. Na svůj úděl o nutnosti absolvovat kvalifikaci si nestěžoval. "Tato jízda mi pomohla, abych věděl, na co se mám v závodě připravit, co můžu čekat," řekl.
Ztráty sil se nebojí, neboť v předchozích dvou týdnech absolvoval velké tréninkové dávky. Navíc mu přišlo vhod odložení šampionátu, který se nemohl v březnu uskutečnit v Tokiu po ničivém zemětřesení a vlně cunami. Čas, který získal, prý dobře zužitkoval k pilování čtverných skoků.
"Ale závod je něco úplně jiného než trénink a teď to bylo vůbec poprvé, co jsem čtverného toeloopa dělal v závodě," připustil. "Teď vím, že si musím dát pozor, abych na něj najel v klidu a udělal ho jako v tréninku, a nebudu mít problém," dodal. S úpravami svých jízd nepočítá.
Verner i Březina se představí v krátkém programu ve středu, soutěž mužů vyvrcholí volnými jízdami o den později.