Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Oxana Domnina - Je čas myslet i na děti.

21. března 2011 v 21:47 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
Oxana a Maxim se budou nyní účastnit měsíc a půl v show Ilji Averbucha. Cítí se dobře a to hlavně proto, že jsou doma, před svým publikem. Maxim vysvětluje, že tréninky a zátěž na koleno je mnohem menší, a vlastně dělá něco jako pozvolné snižování zátěže. Kdyby ze dne na den najednou skončil se sportem, mohl by si spíše ublížit. Nechává se sledovat a je v kontaktu s lékaři. Nechtěl by znova na operaci, protože rehabilitace bývá potom hodně zlá a těžká a navíc se zdá, že operace stejně moc nepomáhají. Takže spíše doufá v nějaký inovativní způsob léčení, který by se objevil. Vitalij Mutko mu přislíbil jakoukoliv materiální pomoc při jeho léčení.

Oxana říká, že nejprve byli rozčarovaní z bronzové medaile, ale když si potom probrali své tréninky a hlavně jejich množství za poslední 2 roky, uznali, že i třetí místo je důstojné. I bronz je třeba vybojovat.
Maxim to nese hůř. Vypráví, že jeli bojovat o zlato. Věřili na sto procent tomu, že mohou nad Kanaďany vyhrát. Po povinných tancích je mrzel malý rozdíl mezi známkami, byli naštvaní a bylo jim jasné, že se na povinný tanec již nehraje, a všichni jsou na stejném startu v boji o zlato. Natalie Liničuk ale našla správná slova. Řekla jim, že nyní jsou nejen před sportovní, ale i velkou životní zkouškou a není čas povolit. Že šanci mají a tak ať bojují až do konce. Kdyby se nesnažili o zlato, nejspíše by neměli medaili žádnou, stejně jako Francouzi. Maxim se cítil po skončení her využitý a unavený a je to jáma, ze které se velmi pomalu hrabe ven.


Oxana dále vysvětluje, že si myslí, že to bylo dobře, že odjeli do USA za Liničuk. Prý to bylo hlavně proto, aby byli schopni v cizině Maxima dostatečně naladit na každodenní boj se sebou samým, aby se nerozptyloval okolím a měl před sebou jediný cíl. Liničuk brala ohledy na jeho momentální zdraví, ale ne nálady. U Gorškova to bylo zcela jinak. Oxanu vždy ochraňoval, ale s Maximem jednal dost drsným způsobem. Liničuk naopak vystupovala vždy s větším ohledem na Maxima. Především Maxim chtěl dosáhnout olympijského zlata, ale potřeboval hodně pochopení a síly o něj bojovat s vlastní nohou.

Maxim říká, že nevěřil, že by Kanaďané mohli nad nimi vyhrát. Vše je o tom, že oni představují naprosto nový pohled na tance na ledě. Když je viděl před 3 lety, řekl si, že je to talentovaný, dokonce snad geniální taneční pár, ale zdál se nezralý. Dokonce i loni vypadali jako pár, který zlato vyhrát nemůže. Připadali mu jako partneři nevyzrálí. Výborně bruslící, ale příliš mladí. Doufal, že dozrají až po Vancouveru.
Myslel si, že jejich Olympiáda by měla být ta v Soči - bývalo to tak, pár musel pro zlato dozrát. Ale jak je vidět, mýlil se. Je těžké pro něj říci, že byli lepší než on a Oxana, ale zasloužili si své zlato.


Pokud jde o Američany, tady nevidí v jejich bruslení duši. Pakliže u Kanaďanů ji vidí - zejména u partnera, který netančí, ale žije na ledě - tak u Američanů nevidí na ledě duši. Oni jezdí lehce, s rychlostí 90 km/h, dělají složité elementy, ale Maxim z nich nic necítí.

Oxana je mírnější. Myslí si, že prostě nestačili konkurenci. Jejich tréninky byly opatrnější a bylo jich málo. Zátěž nebyla taková, jaká by na OH měla být. Spíše si na tréninku bruslili než trénovali. Nepřijeli prostě v nejlepší formě jejich životů. Proto jsou spokojeni i s bronzem.
Podle ní je pár Virtue a Moir velmi talentovaný, silný a hodně mladý. Je to nezvyklé, ale nový systém bodování zrušil v tancích na ledě "fronty" na medaile. Zda-li je to dobře nebo ne, to vidí každý pár jinak. Stejně jako fakt, že by se měly zrušit od příští sezóny povinné tance. Oni s Maxem na nich vyrostli, jsou v nich mistři a proto tvrdí, že je to chyba. Američané a Kanaďané, mladé lidé, kteří povinné tance nemají tolik v krvi, jsou proti. Je to jednoznačné. Je to jediný tanec, kde je skutečně možné srovnání stejných kroků a prvků. Jak originální takce, tak i volná jízda dovolují vytvořit choreografii, která někomu "sedí" lépe a tudíž malinké nedostatky umí skrýt. To se dříve nestávalo a proto se na ty nejvyšší ocenění čekalo.

Maximovi se zdá zajímavá myšlenka sjednocení povinného a originálního tance. Moc si to neumí představit. Půl kruhu nebo celý jeden kruh po stadionu pojedou páry povinně všechny stejně a další zase jen podle sebe. Uvidí se, co z toho nakonec vyleze.

Oxana dodává, že celý tento systém podráží nohy ruské škole. Dříve nikdo nevěděl, jak v tancích Rusy porazit. Byli lepší ve skluzu, v držení, v emocích, v rozsahu využití plochy. Byli o hlavu jinde než zbytek světa. Dnes se hodnotí jiné věci. Vše je o akrobacii a složitosti konkrétních prvků. Nikoliv o kráse páru. Takže Oxana se svou výškou a váhou může jen těžko konkurovat v akrobacii například Meryl Davis.

Maxim kritizuje systém bodování. Jednoznačně chápe, že posunul sport k další kvalitě, ale přesto si myslí, že v něm jsou chyby, které je třeba napravit. Aby se nestal jen honěním za "sekundami". Dříve se o umístění rozhodovalo ve skupině rozhodčích, dnes vlastně vše rozhodne technický panel, který přiřadí hodnoty konkrétním prvkům, bez ohledu na celkovou choreografii a myšlenku. Ruská škola vždy nesla na led velkou myšlenku - duši. Když se člověk díval na jakékoliv ruské tanečníky, vždycky tam viděl celou duši - krásu choreografie tance. Dnes jde hlavně o to vytvořit co nejsložitější figuru, ať vypadá sebehloupěji a do choreografie naprosto nezapadá. Tance by měly být tancem, ale stávají se hlavně akrobacií na bruslích.

Oxana říká, že po OH ji přepadla jakási nespokojenost s jejím životem. To se stává všem, kdo nedosáhnou vysněného cíle. Nyní by ráda popřela všechny zvěsti o tom, že by trénovala s jiným partnerem. Po Vancouveru se chce věnovat rodině. Myslí si, že by i o dětech mohl být správný čas uvažovat. Pokud by se ale naskytla nějaká možnost, jak se vrátit, ráda ji zváží. Takovou možnost ale v tomto systému pro sebe nevidí.

Maxim se také nechce o konci kariéry vyjadřovat. Nyní studuje na státní univerzitě a ví, že bude moci dělat dále to, co jej baví. Chce si vyzkoušet postupně nějaké moderování, možná i půjde studovat dále na filozofii. Třeba se naskytne nějaká zajímavá nabídka i z krasobruslení. To se uvidí.
 


Anketa

Ledové ostří ? Které je nej ? :)

Ledové ostří 1 17% (99)
Ledové ostří 2 19.9% (116)
Ledové ostří 3 21.1% (123)
Ledové ostří 4 32.9% (192)
Ledově ostří 9.2% (54)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama