Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Březen 2011

Norra Hofman je hospitalizována

30. března 2011 v 20:13 | Clárka |  Novinky
Norru Hofmanovou hospitalizovali v nemocnici s ostrou bolestí břicha v moskevské nemocnici. Po vyšetření jsou platné dvě diagnózy.
  • buď otrava jídlem
  • zánět slinivky břišní

Sinead a Johnn Kerr- vynechávají MS

30. března 2011 v 20:11 | Clárka |  Novinky
Sinead a John Kerrovi se nemohou zůčastnit mistroství světa v Moskvě, kvůli zranění Johnna. Který půjde v nejbližší době na operaci.

MS začne 25. dubna, šampionát převzalo Rusko

24. března 2011 v 16:27 | Clárka |  Novinky

Čtyřiadvacetiletý krasobruslař Tomáš Verner září poslední dobou štěstím. Nejen kvůli tomu, že stál na stupních vítězů při mistrovství Evropy, ale hlavně díky lásce k francouzské krasobruslařce Nathalii Pechalatové. V rozhovoru s Liborem Boučkem na Evropě 2 ale přiznal, že na svou partnerku zpočátku trochu žárlil, když ji viděl na ledě v objetí jiného muže.

Čtyřiadvacetiletý krasobruslař Tomáš Verner září poslední dobou štěstím. Nejen kvůli tomu, že stál na stupních vítězů při mistrovství Evropy, ale hlavně díky lásce k francouzské krasobruslařce Nathalii Pechalatové. V rozhovoru s Liborem Boučkem na Evropě 2 ale přiznal, že na svou partnerku zpočátku trochu žárlil, když ji viděl na ledě v objetí jiného muže.
AKTUALIZOVÁNO - Moskva uspořádá mistrovství světa v krasobruslení, které po ničivém zemětřesení nemohlo hostit Tokio. Šampionát se uskuteční od 25. dubna do 1. května v moskevské Megasport Areně. Oznámila to dnes Mezinárodní bruslařská unie.
Poté co Japonsko postihla 11. března přírodní katastrofa a krasobruslařský šampionát musel být zrušen, nabídlo se šest měst, že se hostitelství ujmou. Souhlas od ISU dnes dostala ruská metropole.

Ta už stejnou akci uspořádala v roce 2005, ale v jiné aréně. Tehdy se závodilo v Lužnikách, nyní se krasobruslaři včetně českých adeptů na medaili Tomáše Vernera a Michala Březiny představí ve čtrnáctitisícové Megasport Areně, dějišti hokejového MS před čtyřmi lety.

Březina nevidí v posunu šampionátu, který měl v Tokiu začít v pondělí 21. března, velký problém. Po zranění a operaci v úvodu sezony má alespoň o měsíc více času na přípravu. "Mám trochu více času na to, abych stabilizoval svoje čtverné skoky. Z tohoto pohledu beru odložení šampionátu jako určitou výhodu," řekl ČTK Březina z německého Oberstdorfu, kde trénuje. Čtverný salchow a toeloop měl připravené už na mistrovství Evropy, kde mu ale nevyšly.

Na druhou stranu se krasobruslařům protáhne sezona a budou mít méně času připravit se na další rok. "Až do konce května mám v programu exhibice. Sezona bude delší a v létě budu mít v přípravě honičku," uvedl čtvrtý muž z loňského mistrovství světa.

Nově přidělený šampionát by neměl ohrozit exhibici Nebeské hrany za účasti nejlepších závodníků, která se má v Praze konat 15. dubna za účasti Jevgenije Pljuščenka či Vernera. Eva Šťastná z pořádající společnosti Sport Invest dnes ČTK řekla, že by se akce v Tesla Areně měla uskutečnit s plánovanou účastí.

Zájem převzít od japonské metropole pořadatelství krasobruslařského šampionátu projevily také Kanada (Vancouver), USA (Colorado Springs nebo Lake Placid), Finsko (Turku), Rakousko (Štýrský Hradec) a Chorvatsko (Záhřeb). V Tokiu by se mohlo závodit příští rok, neboť ve středu Japonsku nabídla ze solidarity své pořadatelství Francie.

Maxim Shabalin: Domnina se už už stane matkou..

21. března 2011 v 21:53 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
O změnách v tancích na ledě.

Současné tance se odlišují rychlostí, s níž jsou ježděny programy. Všechny jsou velmi nasycené složitými prvky a jsou nesmírně zajímavé co do vytváření originálních obrazů. Díval jsem se na tance jedním dechem.

O perspektivách páru Chochlová a Andrejev.

Překrásný pár, který se již nyní vyděluje z obrovského množství ruských tanečních párů. Je na nich patrný zámořský styl, což je pochopitelné. Pracují v Detroitu. Objevení se takového páru v ruské sborné bude motivovat i ostatní.

O Domnině.

Ona se už už stane mámou. Proto také Oxana nevystupovala v žádných show a neúčastnila se ani televizních projektů, i když vím, že lecjaký hvězdný partner by s ní velmi rád tvořil pár.




Vrátím se, pokud budu moci bruslit na dřívější úrovni..

21. března 2011 v 21:50 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
O navrácení na led:

Musím přiznat, že doposud se zázrak nestal. Pokračuji v rehabilitacích u profesora Vladimíra Preobraženského, slavného specialisty, který mi velice pomohl v době před Olympiádou. Každý den strávím touto činností asi 2 - 3 hodiny. Je ale pravdou, že se cítím mnohem lépe. Jestliže zjistím, že bych byl schopen bruslit na stejné úrovni, na jaké jsem byl dříve, potom se vrátím. Přitom to platí pouze v případě, že bych bruslil s Domninou. Žádnou jinou variantu nejsem ochoten zvažovat. Vím dobře, že i ona by se ráda vrátila v plné síle na led.

O krátkých tancích:

Nejprve jsem se k tomuto kroku stavěl značně skepticky. Ale potom jsem uviděl, co vytvořila naše mládež a musel jsem názor změnit. Je to dobrý nápad a rozhodně bude krasobruslení jako sportu k užitku. Divákům se jistě bude lépe sledovat různé programy, v nichž je přitom integrován potřebný počet povinných prvků tance, než pozorovat stále stejně se opakující tance povinné.



O případné politické kariéře:

Jestliže zjistím, že jsem schopen tvůrčím způsobem se podílet na zákonodárných procesech, že jsem v tomto směru užitečný, potom bych se nebránil a na cestu politiky se dám. Jen tak zabíjet čas v kabinetech a sálech ale nemám zájem.

V delším rozhovoru se více rozpovídal o účasti v teleshow Led a plamen. Sděluje, že se jedná o něco jiného, než běžné tréninky, jde spíše o tvůrčí proces - každý týden nový program atd. Zatímco ve sportu vytvoří 2 programy na sezóny a denně je pak zajíždějí a trénují ty nejtěžší elementy, tady se spíše snaží vytvořit něco, co zaujme na jeden večer a není nutné se přitom strhnout. Líbí se mu to, líbí se mu poznávat nové lidi a být v páru s osobou, která se postavila na brusle před 2 měsíci poprvé ... trochu je to pro něj taková zkouška, jak by zvládal trenérskou činnost. Taky je rád, že se může realizovat umělecky a to společně s autoritami v tomto oboru.

Taky se vyjádřil k mladým ruským tanečníkům - myslí si, že mládež je na vysoké úrovni, umí dělat těžké a akrobatické zvedačky, točit twízly jako šílenci, bruslit velmi rychle. Jediné, co jim zatím chybí, jsou zkušenosti z velkých závodů a takový ten soulad mezi partnery, který musí přijít s časem ... musí tzv. "srůst maso s masem".


Oxana Domnina - Je čas myslet i na děti.

21. března 2011 v 21:47 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
Oxana a Maxim se budou nyní účastnit měsíc a půl v show Ilji Averbucha. Cítí se dobře a to hlavně proto, že jsou doma, před svým publikem. Maxim vysvětluje, že tréninky a zátěž na koleno je mnohem menší, a vlastně dělá něco jako pozvolné snižování zátěže. Kdyby ze dne na den najednou skončil se sportem, mohl by si spíše ublížit. Nechává se sledovat a je v kontaktu s lékaři. Nechtěl by znova na operaci, protože rehabilitace bývá potom hodně zlá a těžká a navíc se zdá, že operace stejně moc nepomáhají. Takže spíše doufá v nějaký inovativní způsob léčení, který by se objevil. Vitalij Mutko mu přislíbil jakoukoliv materiální pomoc při jeho léčení.

Oxana říká, že nejprve byli rozčarovaní z bronzové medaile, ale když si potom probrali své tréninky a hlavně jejich množství za poslední 2 roky, uznali, že i třetí místo je důstojné. I bronz je třeba vybojovat.
Maxim to nese hůř. Vypráví, že jeli bojovat o zlato. Věřili na sto procent tomu, že mohou nad Kanaďany vyhrát. Po povinných tancích je mrzel malý rozdíl mezi známkami, byli naštvaní a bylo jim jasné, že se na povinný tanec již nehraje, a všichni jsou na stejném startu v boji o zlato. Natalie Liničuk ale našla správná slova. Řekla jim, že nyní jsou nejen před sportovní, ale i velkou životní zkouškou a není čas povolit. Že šanci mají a tak ať bojují až do konce. Kdyby se nesnažili o zlato, nejspíše by neměli medaili žádnou, stejně jako Francouzi. Maxim se cítil po skončení her využitý a unavený a je to jáma, ze které se velmi pomalu hrabe ven.


Oxana dále vysvětluje, že si myslí, že to bylo dobře, že odjeli do USA za Liničuk. Prý to bylo hlavně proto, aby byli schopni v cizině Maxima dostatečně naladit na každodenní boj se sebou samým, aby se nerozptyloval okolím a měl před sebou jediný cíl. Liničuk brala ohledy na jeho momentální zdraví, ale ne nálady. U Gorškova to bylo zcela jinak. Oxanu vždy ochraňoval, ale s Maximem jednal dost drsným způsobem. Liničuk naopak vystupovala vždy s větším ohledem na Maxima. Především Maxim chtěl dosáhnout olympijského zlata, ale potřeboval hodně pochopení a síly o něj bojovat s vlastní nohou.

Maxim říká, že nevěřil, že by Kanaďané mohli nad nimi vyhrát. Vše je o tom, že oni představují naprosto nový pohled na tance na ledě. Když je viděl před 3 lety, řekl si, že je to talentovaný, dokonce snad geniální taneční pár, ale zdál se nezralý. Dokonce i loni vypadali jako pár, který zlato vyhrát nemůže. Připadali mu jako partneři nevyzrálí. Výborně bruslící, ale příliš mladí. Doufal, že dozrají až po Vancouveru.
Myslel si, že jejich Olympiáda by měla být ta v Soči - bývalo to tak, pár musel pro zlato dozrát. Ale jak je vidět, mýlil se. Je těžké pro něj říci, že byli lepší než on a Oxana, ale zasloužili si své zlato.


Pokud jde o Američany, tady nevidí v jejich bruslení duši. Pakliže u Kanaďanů ji vidí - zejména u partnera, který netančí, ale žije na ledě - tak u Američanů nevidí na ledě duši. Oni jezdí lehce, s rychlostí 90 km/h, dělají složité elementy, ale Maxim z nich nic necítí.

Oxana je mírnější. Myslí si, že prostě nestačili konkurenci. Jejich tréninky byly opatrnější a bylo jich málo. Zátěž nebyla taková, jaká by na OH měla být. Spíše si na tréninku bruslili než trénovali. Nepřijeli prostě v nejlepší formě jejich životů. Proto jsou spokojeni i s bronzem.
Podle ní je pár Virtue a Moir velmi talentovaný, silný a hodně mladý. Je to nezvyklé, ale nový systém bodování zrušil v tancích na ledě "fronty" na medaile. Zda-li je to dobře nebo ne, to vidí každý pár jinak. Stejně jako fakt, že by se měly zrušit od příští sezóny povinné tance. Oni s Maxem na nich vyrostli, jsou v nich mistři a proto tvrdí, že je to chyba. Američané a Kanaďané, mladé lidé, kteří povinné tance nemají tolik v krvi, jsou proti. Je to jednoznačné. Je to jediný tanec, kde je skutečně možné srovnání stejných kroků a prvků. Jak originální takce, tak i volná jízda dovolují vytvořit choreografii, která někomu "sedí" lépe a tudíž malinké nedostatky umí skrýt. To se dříve nestávalo a proto se na ty nejvyšší ocenění čekalo.

Maximovi se zdá zajímavá myšlenka sjednocení povinného a originálního tance. Moc si to neumí představit. Půl kruhu nebo celý jeden kruh po stadionu pojedou páry povinně všechny stejně a další zase jen podle sebe. Uvidí se, co z toho nakonec vyleze.

Oxana dodává, že celý tento systém podráží nohy ruské škole. Dříve nikdo nevěděl, jak v tancích Rusy porazit. Byli lepší ve skluzu, v držení, v emocích, v rozsahu využití plochy. Byli o hlavu jinde než zbytek světa. Dnes se hodnotí jiné věci. Vše je o akrobacii a složitosti konkrétních prvků. Nikoliv o kráse páru. Takže Oxana se svou výškou a váhou může jen těžko konkurovat v akrobacii například Meryl Davis.

Maxim kritizuje systém bodování. Jednoznačně chápe, že posunul sport k další kvalitě, ale přesto si myslí, že v něm jsou chyby, které je třeba napravit. Aby se nestal jen honěním za "sekundami". Dříve se o umístění rozhodovalo ve skupině rozhodčích, dnes vlastně vše rozhodne technický panel, který přiřadí hodnoty konkrétním prvkům, bez ohledu na celkovou choreografii a myšlenku. Ruská škola vždy nesla na led velkou myšlenku - duši. Když se člověk díval na jakékoliv ruské tanečníky, vždycky tam viděl celou duši - krásu choreografie tance. Dnes jde hlavně o to vytvořit co nejsložitější figuru, ať vypadá sebehloupěji a do choreografie naprosto nezapadá. Tance by měly být tancem, ale stávají se hlavně akrobacií na bruslích.

Oxana říká, že po OH ji přepadla jakási nespokojenost s jejím životem. To se stává všem, kdo nedosáhnou vysněného cíle. Nyní by ráda popřela všechny zvěsti o tom, že by trénovala s jiným partnerem. Po Vancouveru se chce věnovat rodině. Myslí si, že by i o dětech mohl být správný čas uvažovat. Pokud by se ale naskytla nějaká možnost, jak se vrátit, ráda ji zváží. Takovou možnost ale v tomto systému pro sebe nevidí.

Maxim se také nechce o konci kariéry vyjadřovat. Nyní studuje na státní univerzitě a ví, že bude moci dělat dále to, co jej baví. Chce si vyzkoušet postupně nějaké moderování, možná i půjde studovat dále na filozofii. Třeba se naskytne nějaká zajímavá nabídka i z krasobruslení. To se uvidí.





Krasobruslařská show Nebeské hrany - pozvánka

21. března 2011 v 21:36 | Clárka |  Novinky
Světoví krasobruslaři se opět vracejí do Prahy, aby se předvedli českému publiku ve světové přemiéře show nazvané Nebeské hrany. Organizátoři nachystali dokonce dvě představení, v pátek 15. dubna od 20:00 a v sobotu 16. dubna od 17:30. Obě proběhnou v holešovické Tesla Aréně (pro přesnou polohu na mapě klikněte zde). K největším hvězdám budou rozhodně patřit Tomáš Verner, Evgeni Pljuščenko či Američanka Sasha Cohen.
Pro Tomáše Vernera je vždy velmi speciální příležitostí, když si může zabruslit před domácím publikem. Už v lednu po návratu z mistrovství Evropy v Bernu se vyjádřil, jak se na show těší.
"Je to show ušitá pro české fanoušky. Už se na to moc těším, bude to mé první vystoupení doma v České republice po bronzovém mistrovství Evropy a budu obklopen samými hvězdami," říká nejlepší český krasobruslař Tomáš Verner.
Ruský krasobruslař Evgeni Plushenko se zase do České republiky vrací za poslední léta velmi rád, ale zdaleka nezůstalo jen u těchto dvou jmen. Diváci se můžou těšit na olympijské vítěze ve sportovních dvojicích Číňany Xue Shen a Hongo Zhaa, olympijskou medailistku Američanku Sashu Cohen či čerstvou mistryni Evropy Švýcarku Sarah Meier, která na domácím ME velmi emotivně získala zlatou medaili a hned poté ukončila sportovní kariéru.
Krasobruslaři nespojí svoji návštěvu Prahy jen s vystoupením v Tesla aréně, ale budou se podílet i na dalších doprovodných akcích. Fanoušci budou moci tyto světové hvězdy oslovit přímo na plánované autogramiádě, vybraní fanoušci budou mít šanci potkat se s olympijskými a světovými šampiony přímo na ledě.
Vstupenky na akci si můžete zakoupit již teď v předprodeji na Eventim.cz nebo na Ticketportal.cz.
Organizátoři ještě jednají i s dalšími reprezentanty České republiky. Aktuální informace o celé show získáte buď na oficiálních stránkách nebo na oficiálním profilu na sociální síti Facebook. Akci bude moderovat Libor Bouček.
Všichni krasobruslaři v čele s Tomáše Vernerem a významní partneři akce zároveň přispějí na dobrou věc. Charitativním partnerem Nebeských hran je respektovaná významná organizace - Nadace Terezy Maxové dětem. Ta získá díky dražbě speciálních dárků krasobruslařů finanční prostředky pro opuštěné a znevýhodněné děti, kterých je bohužel, dle výzkumu, v České republice nejvíce v Evropě.
"Velmi mě těší, že se tato unikátní a exkluzivní akce spojí s podporou dobré věci a upřímně děkuji za všechny děti, kterých se tato pomoc bude týkat.", uvedla patronka nadace a světová topmodelka, Tereza Maxová.
Zároveň bude věnována finanční částka i přírodními katastrofami postiženému Japonsku, kde se mělo konat i mistrovství světa v krasobruslení.
"Je to obrovská katastrofa. Právě v Japonsku lidé krasobruslení velmi milují, za mnou dokonce po celém světě jezdí fanynky z Japonska. Budeme rádi, když alespoň symbolicky budeme moci přispět a podpořit lidi v této neobyčejné zemi v jejich těžkých chvílích," řekl Tomáš Verner.

O osudu odloženého mistrovství světa v krasobruslení se rozhodne nejpozději v úterý,

21. března 2011 v 21:30 | Clárka |  Novinky
Odložené mistrovství světa v krasobruslení, které mělo začít v pondělí 21. března v Tokiu, se zřejmě uskuteční na konci dubna či na začátku května, ve hře je však i říjnový termín nebo úplné zrušení. Informaci přinesl server listu La Gazzetta dello Sport.

Mezinárodní bruslařská unie (ISU) má definitivně rozhodnout v pondělí nebo v úterý. V případě podzimního termínu by se šampionát mohl vrátit do Japonska, kde se měl původně konat, ale kvůli následkům zemětřesení se rozhodla ISU mistrovství světa odložit.
"Dostali jsme stanovisko od japonské federace i s jejími návrhy. Zároveň nám přišla řada nabídek, kde by se mohl šampionát uskutečnit v náhradním termínu. Musíme rychle rozhodnout i s ohledem na závodníky a jejich trenéry, aby věděli, jestli mají ukončit sezonu, nebo se dál připravovat. Úplné zrušení mistrovství světa je nejextrémnějším řešením," řekl prezident ISU Ottavio Cigquanta.
V případě zrušení MS by se tak nekonalo poprvé po padesáti letech. V roce 1961 před šampionátem v Praze tragicky zahynula při leteckém neštěstí v Bruselu výprava USA.


ISU stále ještě nerozhodla o osudu mistrovství světa v krasobruslení

21. března 2011 v 21:27 | Clárka |  Novinky
Mezinárodní bruslařská unie (ISU) vydala na svých stránkách další z mnoha prohlášení ohledně mistrovství světa 2011. To se mělo původně konat od 21. do 27. března v japonském Tokiu. Poté, co tuto lokalitu postihlo ničivé zemětřesení a následné vlny tsunami a přidaly se ještě možné problémy s únikem radioaktivity z místní jaderné elektrárny, bylo MS v tomto termínu a v této destinaci zrušeno. V dnešním pohlášení se na stránkách ISU jasně uvádí, že se japonská strana pořadatelství této akce definitivně vzdala.
O možných náhradních řešeních se od chvíle zrušení původního termínu velmi spekuluje. Japonci sami velmi stáli o to, aby se šampionát v zemi krasobruslení zaslíbené, uskutečnil. Předseda ISU Ital Ottavio Cinquanta přišel v této souvislosti s návrhem, uspořádat mistrovství na podzim, což se ovšem setkalo s nevolí u většiny odborné veřejnosti včetně samotných krasobruslařů. Podzim roku je vždy ve znamení zajíždění nových programů na méně důležitých závodech, než začne série Grand Prix a přemístit do tohoto období vrcholnou soutěž by mohlo narušit i celou sezónu 2011/2012.
ISU se s Japonskou bruslařskou unií definitivně dohodla i na zrušení World Team Trophy, tedy soutěži nejlepších krasobruslařských zemí, která se měla konat rovněž v Japonsku, konkrétně v Jokohamě, v polovině dubna 2011. Tato soutěž byla přesunuta na duben roku 2012. Jak v pondělním prohlášení uvádí představitelé ISU, v kontextu katastrofy a ztrát na životech se zdá řešení těchto záležitostí jako velmi nepodstatné a znovu vyjádřili svou velkou podporu celému Japonsku.
Poté, co se Japonská federace definitivně vzdala pořadatelství, nabízí se už jen dvě možnosti. Narychlo uspořádat šampionát v jiné lokalitě a nebo jej definitivně zrušit. Dle informací světových médií se o pořadatelství zatím oficiálně přihlásila jen Ruská federace a nabídla uspořádat soutěž v Moskvě. Neoficiálně se mluví ještě o Kanadě, konkrétně například Vancouveru, kde se loni konaly Olympijské hry či o Koreji, kde zase nedávno proběhlo jak Mistrovství čtyř kontinentů v Taipei City, tak i Mistrovství světa juniorů v Kangneungu.
ISU ve svém nejnovějším prohlášení uvádí, že udělat definitivní rozhodnutí není jednoduché a nejde jej učinit rychle i vzhledem ke všem ekonomickým a dalším souvislostem. V dubnu a květnu totiž zase například u mnoha krasobruslařů hrozí kolize s dalšími již nasmlouvanými projekty a exhibicemi. Koncil ISU se bude snažit celou věc prozkoumat ze všech úhlů pohledu a zvážit všechny možnosti. O svých rozhodnutích bude informovat v nejbližších dnech.
Všichni krasobruslaři a jejich týmy tedy i nadále zůstávají v nejistotě, jak celá záležitost dopadne a jak teď tedy mají trénovat a případně na kdy směřovat svou vrcholnou formu.