Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Verner kontra Březina. Kamarádi se utkají o krasobruslařskou medaili

25. ledna 2011 v 21:31 | Clárka |  Tomáš Verner
Poprvé v historii České republiky má české krasobruslení dva muže, kteří jsou na evropském šampionátu kandidáty na medaile. Znovuzrozený Tomáš Verner a "skokan roku" Michal Březina se tento týden v Bernu stanou kolegy i protivníky.

TORONTO, BERN Včera večer se v Bernu opět setkali. O den dříve, kdy vznikal tento dvojrozhovor, však byl ještě každý na opačném konci světa. Tomáš Verner se v Kanadě teprve chystal k odletu do Švýcarska, zatímco Michal Březina právě přicestoval z tréninkového centra v Oberstdorfu do dějiště mistrovství Evropy. Oběma jsme na dálku položili stejné otázky.

* Zkuste zavzpomínat. Kdy jste se viděli poprvé v životě?

Verner: Při Českém poháru v Brně, na Michalově domácím stadionu. Dokončil jsem tehdy svůj závod mužů a kdosi mi říkal: Je tu vynikající malý kluk s obrovským potenciálem. Tak jsem se šel podívat, jak Michal jede juniory.

Březina: To už je hodně dávno. Já si tam Tomáše dokonce natáčel.

* Co jste si tehdy o tom druhém mysleli?

Verner: Fascinovalo mě, jak pěkně a rychle skáče, bez strachu, plný sebevědomí. Což mu zůstalo.


Březina: Tomáš už měl tou dobou titul mistra republiky mužů. Byl pro mě "tím velkým", ke kterému bych se jednou chtěl přiblížit.

* Když jste nyní spolu na závodech, jak často se bavíte?

Verner: Na hotelu hodně. Až těsně před vystoupením se komunikace zužuje, každý se soustředíme jinak. Jsme přátelé, i když teď stojíme na startu proti sobě a nechceme nechat toho druhého vyhrát.

Březina: Když Tomáš ještě trénoval v Oberstdorfu, vídali jsme se tam denně na trénincích. Po jeho odchodu do Kanady už o sobě tolik nevíme, kvůli časovému posunu se ani po internetu moc nebavíme. Ale vycházíme spolu úplně normálně.

* Máte podobnou povahu?

Verner: Ne. Michal má velké sebevědomí a to ho žene dopředu, což je pro něj dobře. Jen někdy toho na veřejnosti říká až příliš. Já si radši dávám víc pozor na pusu.

Březina: Společnou máme touhu vítězit. A naše odlišnosti? Určitě by se něco našlo. Ale to už bych se pouštěl na pole psychologie a v té se vůbec nevyznám.

..
* Popiště, co cítíte ve vzduchu při čtverném skoku?

Verner: Přirovnal bych to k létání. Jako bych se najednou vznášel. Je to úplně jiné než při trojáku.

Březina: Já necítím nic. Odrazím se, zabalím skok a pokud možno ho vyjedu. Nebo když je něco špatně, sednu si po dopadu na zadek. Čtverák je tak rychlý, že nemám čas něco ve vzduchu cítit. Ani nestíhám přemýšlet, jestli jsem rovně nebo mám vystrčený zadek.

* Oba máte fankluby i v Japonsku. Jaký nejpodivnější dárek jste od fanoušků dostali?

Verner: Hrací skříňku s králíkem a zahrádkou, která se otáčela. Nepochopil jsem, proč mi ji dávají.

Březina: Hodiny s mou fotkou, vyrobené korejskou fanynkou.

* Který okamžik vaší kariéry byl zatím nejkrásnější?

Verner: Stříbro na Evropě ve Varšavě 2007, má první medaile. Stál jsem po své jízdě v zákulisí a nebyl si jistý, jak to všechno dopadne. Když se objevilo pořadí, šly na mě od samé radosti mdloby.

Březina: První desítka na olympiádě ve Vancouveru. Znamená pro měvíc než 4. místo loni na mistrovství světa, i když výkon lepší nebyl. Ale olympiáda je výjimečná, je jen jednou za čtyři roky.

* A kdy vám bylo naopak nejhůř?

Verner: Loni. Fyzicky jsem na tom byl hodně zle, přesto jsem chtěl bruslit. Jenže celý rok mi nic nešlo.

Březina: V roce 2008, když jsem měl před operací kolene. A pak na začátku této sezony, před operací křečové žíly v třísle.

* Je podle vás krasobruslení nespravedlivé? Pokud ano, proč?

Verner: Je nespravedlivé, protože máme 10 rozhodčích, každý z nich kouká na závod svýma očima a nikdo z nich ho neposoudí úplně objektivně.

Březina: Kdyby sudí hodnotili jen to, co zajedeme, je vše v pořádku. Jenže když dávají známky za to, jaké má člověk jméno a co dokázal vminulosti, pak nespravedlivé je.

* Jak se vám žije v cizí zemi?

Verner (od podzimu v Kanadě): Moc dobře, protože jsem v Torontu našel zázemí. Mám tu rodinu, u které bydlím, výborné trenéry i přátele.

Březina (připravuje se v Německu): Na bruslení je můj Oberstdorf úžasný. Je to vesnička mezi horami, kde není kromě bruslení moc co dělat a mohu se soustředit jen na trénink. Což už nemohu říct o Brně, kde musím občas dělat něco do školy a rušivých vlivů je mnohem víc.

,,
* Jste snaživí studenti?

Verner: Do loňska jsem na FTVS snaživě doháněl resty, abych každý ročník dokončil včas. Teď jsem si dal od studia chvilku pauzu - ale míním v něm pokračovat.

Březina: Dělám, co můžu. Ale občas jsem z tréninku tak unavený, že nemám vůbec chuť do učení a nechám ho založené v šupleti. Letos mám maturovat, poslední ročník jsem rozložil na dva roky. Uvidíme.

* Jakou nejhorší poznámku jste v dětství dostali?

Verner: V 1. a 2. třídě jsem měl plný notýsek poznámek, že se peru. Pral jsem se totiž v jednom kuse, s kamarády o holky.

Březina: Ježišmarjá, těch nebylo zrovna málo, já byl hyperaktivní. Snažil jsem se nedělat neplechu, aby mě uvolňovali na trénink, ale stejně jsem to nevydržel. Jakmile byl při hodině hluk, bylo to na mě
.
* Kdybyste měli oznámkovat vaši současnou formu školní známkou, co byste si dali?

Verner: Dvojku.

Březina: Krátký program jsem v posledních dvou týdnech zajel na tréninku vždy čistě, tak za něj bych si dal jedničku. A za volnou jízdu něco mezi dvojkou a trojkou. Většinou jsem v ní nějaké chyby dělal, hlavně u čtveráku.

* A v jakém stavu je tři dny před vstupem do soutěže vaše hlava?

Verner: Je v ní směs nadšení, euforie a trochu i obav. Natrénováno mám, ovšem je to sport, stát se může všechno. Každopádně se těším. Teď jsem jen pořád dokola jezdil své programy, až už mi to trochu lezlo krkem, protože šlo neustále jen o trénink a nedělo se nic velkého. Což v Bernu skončí.

Březina: Jsem v pohodě. Kvůli operaci jsem na podzim nemohl dva měsíce pořádně bruslit, takže po Vánocích jsem trénoval jako blázen, tři hodiny denně na ledě. Věřím, že jsem se dostal k loňské formě.
* Kdo z Evropanů může být pro vás v Bernu největší hrozbou?

Verner: Francouzi Joubert a Amodio, Michal, Ital Contesti a možná zazáří i někdo z Rusů. Poslední dobou se hodně mluví také o Španělu Fernandezovi a jeho čtverných skocích. Po krátkém programu se to protřídí.

Březina: Určitě Brian Joubert a Tomáš, to jsou moji největší soupeři. Uvidíme, s jakou formou přijedou Rusové a co předvede druhý Francouz Amodio.

* Co si chcete ze šampionátu odvézt?

Verner: Z vývoje sezony je jasné, že chci medaili (vede evropské tabulky). Tak nebudu kolem toho chodit jako kolem horké kaše a říkat, že chci být v první pětce nebo desítce, to bych plácal nesmysly.


Březina: Po loňském 4. místě by medaile byla super. Pokud zajedu krátký program čistě a volnou jízdu maximálně s jednou chybou, mělo by dobré umístění přijít samo. I když rozhodčí dělají divy.

Tomáš Verner
Narodil se: 3. července 1986 v Písku, vyrůstal v Borovanech. Později trénoval v německém Oberstdorfu a od loňského podzimu žije a trénuje v kanadském Torontu. Největší úspěchy: mistr Evropy v Záhřebu 2008 a stříbrný ve Varšavě 2007, dvakrát čtvrtý na MS (2007 a 2009). Trenéři: do této sezony Vlasta Kopřivová, nyní Bob Emerson. Silné stránky: vynikající krokové řady, jako jeden z mála skákal i kombinaci čtverného a trojitého toeloopa. Slabiny: v minulosti haprující psychika, častá onemocnění. Osobní rekord: 232,62 bodu z roku 2008. Letošní sezona: po olympijské zimě zmaru vyhrál závod Grand Prix v Moskvě, ve finále Grand Prix byl pátý. Po roční odmlce je opět mistrem republiky. Vede evropské tabulky. Program v Bernu: krátký program ve čtvrtek od 14.00, volné jízdy jsou v sobotu od 18.15 coby vyvrcholení šampionátu.

Michal Březina
Narodil se: 30. března 1990 v Brně, nyní trénuje v německém Oberstdorfu. Největší úspěchy: 4. na MS v Turíně i na ME v Tallinu 2010, 10. místo na ZOH ve Vancouveru 2010, stříbro z juniorského mistrovství světa 2009. Trenéři: Petr Starec a Karel Fajfr, poradcem je bývalý olympijský medailista Karol Divín. Silné stránky: rychlé a vysoké skoky, především trojitý axel, který komentátoři označují za nejkrásnější na světě. Slabiny: potřebuje ještě zapracovat na projevu na ledu. Osobní rekord: 236,06 bodu z roku 2010. Letošní sezona: kvůli operaci musel vypustit celý seriál Grand Prix, po návratu byl na mistrovství ČR druhý. Program v Bernu: krátký program ve čtvrtek od 14.00, volné jízdy v sobotu od 18.15.

 


Anketa

Ledové ostří ? Které je nej ? :)

Ledové ostří 1 16.8% (98)
Ledové ostří 2 19.9% (116)
Ledové ostří 3 21.1% (123)
Ledové ostří 4 32.9% (192)
Ledově ostří 9.3% (54)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama