Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Krasobruslení je sport pro dívky."

1. ledna 2011 v 19:31
Krasobruslení je sport pro dívky."
Ilja Averbuch

Jeho tvář dnes nemizí z titulních stránek deníků a časopisů a také z televizních obrazovek. 35-letý Ilja Averbuch, který ukončil i kariéru profesionálního krasobruslaře, přesto neskončil s krasobruslením jako se sportem. Naopak k němu aktivně přivádí velké masy obyvatelstva. Show Lednikovij Period, kterou produkuje, překonává všechny rekordy sledovanosti a divácké popularity a interview rozdá Averbuch bezmála stejně jako hlavní hvězda Arsenalu Andrej Aršavin.

Jsou dnes v Rusku podmínky pro rozvoj krasobruslení? Pro přípravu nových hvězd, jako byli Yagudin, Slucká, Averbuch?

Víte, když je v zemi tolik zimních stadionů a další se otevírají, to znamená, že vnímání krasobruslení mezi širokou vrstvou lidí je na vysoké úrovni. Se svou show jsme objeli téměř celou Sibiř a Ural. Byli jsme v Magnitoborsku, Omsku, Čeljabinsku, kde jsme vystupovali v nových arénách, kde bývá vyprodáno do posledního místečka jak na hokejové zápasy, tak i na show krasobruslařů. Nová hala byla postavena v Ekatěrinburgu, kde jsme my, krasobruslaři velmi vřele přijímáni. Jen Barnaul a Novokuzněck se trochu vymyká z tohoto rytmu, ale věřím, že nebude trvat dlouho a i zde postaví nové stadiony a my potom budeme vychovávat nové hvězdy krasobruslení, právě ze Sibiře.

Školy krasobruslení jsou prakticky v každém větším Ruském městě, ale neprodukují sportovce tak vysoké úrovně jako například před 5 nebo 6 lety. Může se tak stát, že na OH ve Vancouveru a potažmo i v Soči zůstane naše země bez medailí v jednom z našich tradičně úspěšných zimních sportů.

Já pevně věřím, že to se nestane. Jak správně říkáte, v Rusku jsou tradičně kvalitní školy krasobruslařů a doufám, že své pozice i v tomto sportu udržíme. Obzvláště když je teď v zemi takový boom krasobruslení. Považte, že Lednikovij Period měl nejvyšší sledovanost a to byl vysílán v prime-timu na Pervom kanále. Zájem vzbudil i TV seriál Žhavý led, kde hraje celá řada hvězd našeho krasobruslařského nebe.

V rámci svého turné uskutečňují Yagudin a Kostomarov pro žáky krasobruslařských škol mistrovské hodiny. Myslíte, že tyto akce mohou pomoci mladým talentům k rozvoji?

No, naučit někoho bruslit za 30 minut, to nemůže opravdu žádný sebevětší trenér. Ale dát mladým žáčkům nový impuls do dalších tréninků, to setkání s takovými hvězdami sportu mohou naplno. Dám vám příklad na tom jmenovaném Ljoškovi Yagudinovi. On přichází mezi mladé sportovce a oni v něm vidí hrdinu, hvězdu sportovního nebe, která dosáhla všeho a stala se opravdovou ikonou ve vlastní zemi. Vidí jej na vlastní oči, na bruslích a to dokáže rozohnit nejedno mladé sportovní srdce. A ten zápal, to je v tu chvíli to nejvážnější.

Krasobruslení bylo i v dobách Sovětských i nyní předmětem častých diskusí velkého kruhu Ruských fanynek. Proslýchá se leccos. Že se nebavíte s Pljuščenkem a nezdravíte Žulina.

Natřásám sám ty pověsti ... (se smíchem). Samozřejmě, že máme se všemi kolegy normální vztahy. Když se potkáme, pozdravíme se, zeptáme se jeden druhého, jak jde život. Setkáváme se. Všichni máme stejný cíl, pracujeme pro publikum.

Krasobruslení bylo vždy sportem pro dívky. Podle toho, jaké na vás chodí publikum je jasné, že pánové jsou stále od krasobruslení dost daleko.

Opravdu, 90% diváků na našich show jsou ženy. Bylo to tak, je a asi podle všeho bude. Dokonce v dobách mého bezstarostného dětství jsem se nemohl přiznat veřejně k tomu, že se věnuji krasobruslení. Kluci ze školy chodili na fotbal a na hokej. Krasobruslení bylo sportem pro děvčata.

Víme, že na exhibice krasobruslařů rád chodí současný Ruský prezident Medveděv. Přiznal se k tomu v jednom ze svých interview.

Bylo pro mě moc příjemné to slyšet. Ale pojďme hovořit otevřeně. Spíše navštěvuje krasobruslařské exhibice první dáma Ruska, Světlana Medveděvová. A pan prezident potom všechny detaily slyší doma od ní. Ale na jednom vystoupení v rámci turné jsem měl tu čest sdílet lóži s jedním z vedoucích představitelů vlády a jsem nesmírně rád, že náš sport se stává populárním i na tak vysokých místech.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama