Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Joubert říká, že jeho vášeň pro krasobruslení se mu vrátila

13. ledna 2011 v 20:45 | Clárka |  Brian Joubert
Vítězstvím na franc. národním mistrovství "Masters", které se konalo minulý týden, se Brian Joubert vrátil do světa soutěžního krasobruslení. Toto mistrovství vyhrál poprvé za poslední 3 roky.
Joubert si sednul s icenetwork.com, aby pohovořil o svém vystoupení ve Vancouveru a o nadcházející sezóně.

icenetwork.com: Vždycky jste tvrdil, že vaší hlavní motivací je vaše vášeň pro krasobruslení. Jak se vám ta vášeň vrátila, po minulé sezóně?

Brian Joubert: Zaplaťpánbůh se mi radost a potěšení z bruslení opět vrátila! V minulých letech tomu tak moc nebylo a proto je to pro mě hodně důležité. Vracím se ke své úplně první trenérce,Véronique Guyon,která mě v mém domovském městě Poitiers, trénovala od mých 4 let. Moc dobře mě zná. Naslouchá mi, dokáže mě znovu ujišťovat. Dokáže mě zklidnit. Takže věci jsou na dobré cestě, opět nacházím základy své techniky. Když se zlepším v technice, potřebuji dokonce méně energie na skoky, a méně se unavím.
Moje tělo je v dobré formě, i když už to není to samé jako dříve, jelikož stárnu (Joubert oslavil 26 narozeniny 20.9.2010). Obnova sil po vynaložené námaze už není tak rychlá jako když mi bylo 17, ale to mě nechává klidným. Rozhodl jsem se, že snížím svou váhu ze 77 na 75 kilo, abych to kompenzoval. Pořád mi zbývá kilo a půl navíc. Snížení váhy by mi mělo pomoci k tomu, abych se cítil lépe. Dokonce i takhle brzo v této sezóně dokážu zajet komplet celé dva programy. A to se mi vloni nedařilo. Když stoupnu na led tak chci je jedinou věc, jít do toho, překonat sám sebe. Po pravdě, znovu si užívám to že mě něco bolí. Ve své hlavě se cítím o mnoho svobodnější, volnější.

icenetwork.com: Jak jste se vlastně dokázal vrátit po té Olymp.sezóně?

Brian Joubert: Minulá sezóna byla vyčerpávající a na OH jsem prožíval velmi těžké období. Ale najednou zjistíte, že některé věci jsou mnohem horší než ztratit Olympiádu! Jako krasobruslaři máme šanci prožívat mimořádné věci a na to bysme měli pořád myslet. Možnost účástnit se MS, které bylo 3 týdny po katastrofě na OH, byla pro mě obrovská výzva. A protože jsem nechtěl zakončit svojí kariéru ve stylu Vancouver, rozhodli jsme se podstoupit toto riziko. Bylo to nesnesitelné. Později na mě padl pocit přesycení, že mám všeho dost, zhruba někdy, kdy jsme tvořili mé nové programy, v půlce léta.Stalo se to v červenci, když jsem odjel trénovat do Courchevelu, nejznámnějšího Alpského střediska. Zrovna jsem se vrátil ze svých 10 denních prázdnin, ale vůbec jsem necítil, že bych měl nebo chtěl bruslit. Věřte tomu nebo ne, moje nové programy byli komplet hotové, ale já jsem si dokonce nedokázal ani vzpomenout na choreografii. Pak mi došlo, že už toho mám dost. V této fázi ze mě spadlo všechno napětí. Rozhodl jsem se tedy, že jediné co můžu udělat je, že si dám v bruslení pauzu. Což jsem také udělal. Na 3 týdny.


icenetwork.com: A co vám pomohlo se odrazit ode dna?

Brian Joubert: Krasobruslařské exhibice v Korei pro mě byli obrovským povzbuzením, bylo to něco jedinečného. To byste musel zažít na vlastní kůži. Nedokážu si představit, že by někde jinde na zemi existovalo podobné místo, kde byste mohl zažít něco podobného. Dokonce i když bruslím doma ve Francii, tak to není to samé. Show, kterou vyprodukovala Yu-na Kim byla prostě jedinečná, o celou dimenzi výš, než kdekoliv jinde. Obecenstvo bylo úžasné. Atmosféra byla úžasná, dokonce jsme měli i ohňostroj. Dokonce i způsob, jakým se o mě postarali byl jedinečný: mohl jsem cestovat první třídou!
Když jsem byl na místě, připadal jsem si jako popová hvězda. A musím přiznat, že se mi ten pocit líbil. Chtěl jsem tedy bruslit nejlépe jak dovedu. Neskutečně mě to nabilo, posílilo a pomohlo mi to vrátit se zpátky tuto sezónu. Takovéto akce vám dávají vůli pokračovat dál a dělat výsledky. Pokud nemáte výsledky, nikdo vás už nepozve!

icenetwork.com: Mohl byste nám něco říci o nových programech?

Brian Joubert: Oba dva se mi stašně líbí. Volný program vytvořil David Wilson na Beethovenovu 9th Symphoniiy. A můj krátký program je postaven na Flamencu. Spolupracoval jsem na něm s Antoniem Najarrem, který udělal choreografii pro originální tanec v olymp. roce 2002 pro Marinu Anissinu a Gwendal Peizerata. V tomto programu se snažím ztvárnit 3 různé postavy: býka, tanečníka a toreadora.

icenetwork.com: To je zajímavé. Před dvěmi léty jste se zmínil o tom, že byste nedokázal bruslit jako někdo jiný, že dokážete bruslit jenom sám za sebe. Teď najednou představujete 3 role naráz, co se stalo?

Brian Joubert: Máte pravdu. V té době jsem bruslil na Posledního mohykána a tento program jsem změnil právě v období mezi Grand Prix a mistrovstvím Evropy.
Dobře, znamená to, že se ve mě stala velká změna. To je pro mě strašně důležité a velmi mě to těší. Dokazuje to, že jsem sám se sebou spokojen, protože jinak bych nebyl schopen cítit se dobře při představovaní někoho jiného.

icenetwork.com: Jak vidíte nadcházející roky?

Brian Joubert: Ještě se necítím na to, abych si založil rodinu (smích). Stále ještě mám v bruslení čeho dosáhnout. Budu i nadále podstupovat oběti, ale nedělám to z donucení, pod tlakem. A jelikož vím, že v současné době nemám žádné problémy, tak se cítím daleko více motivovaný. Mé tělo je ve formě a moje technika se mi navrátila.
Dokonce je pro mě i snazší bruslit v Poitiers. Po mnoho let jsem netrénoval s Veronikou, i když ona tam stále byla, trénovala ostatní. Několik let jsme spolu neprohodili ani pár slov, a to způsobovalo určité napětí. V současné době nemusím svojí energii utrácet na jiné věci, než na bruslení.
Rád bych také poděkoval i všem mladým bruslařům, kteří mě ženou dál. Jejich jediné přání je, mě porazit. A mají pravdu, takhle to je správně. Ale v současné době se jim ještě nevzdám, ještě je nenechám vyhrát.
Pokud všechno půjde dobře, mám v plánu pokračovat v krasobruslení až do roku 2012, kdy se v Nice pořádá MS. Potom uvidíme. Bylo by velmi nedospělé myslet na OH 2014, které se budou pořádat v Sochi.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama