Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Interview s Táňou a Maximem po jejich vítězství na Russian Nationals 2010

8. ledna 2011 v 14:15 | Clárka |  Tatiana Volosozhor A Maxim Trankov
Pár, který vznikl ani ne před půl rokem. Tatiana Volosozhar a Maxim Trankov. Na domácím mistrovství vyhráli se ziskem 214.66 bodů a předběhli tak o více než 13 bodů trojnásobné mistry Ruska, Yuko Kawaguti a Alexandra Smirnova. Ihned po ukončení šampionátu poskytli rozhovor Valerii Mironové.

Kdo byl iniciátorem vzniku vašeho páru?

MT: My s Tatianou, a taky její bývalý partner Stanislav Morozov. Přičemž se to stalo dávno před Olympiádou ve Vancouveru. Děcka se rozhodli, že po OH neskončí oba dva, ale Táňa bude pokračovat v kariéře s novým partnerem a Stas je bude trénovat.

Proč si za svého partnera vybrala Táňa právě vás?

Když se rozšířila zpráva, že se rozpadne pár Volosozhar/Morozov, k Táně se natáhlo tisíc rukou. Bez zveličování 70% sportovních partnerů z celého světa. A ona vytáhla z toho klubka právě mou ruku. Měl jsem štěstí. Při trénincích před Hrami se mě Stas zeptal na mé budoucí plány. Řekl jsem, že po OH pojedu ještě na MS do Turína a potom udělám za svou kariérou tlustý kříž. Potom se mě zeptal: A s Táňou bys dál bruslit nechtěl? Já řekl: jestli bych chtěl, tak jedině s Táňou.

Táňo, proč jste si z těch 70% partnerů na světě vybrala právě Maxima?

Cítila jsem, že jeho ruka je tou nejnadějnější. A Stas to také tak cítil. Nehledě na to, že jsme řadu let jezdili na společné závody a dobře jsme viděli jak nezdravá atmosféra vládla v jejich trénikové skupině. Když člověku vtloukají do hlavy, že je - hrubě řečeno - hlupák, komu se to má potom líbit? Tím spíše, když jde o někoho tak citlivého a tak talentovaného jako je Maxim. Tak či tak, dříve než jsme si plácli, Stas s Maximem si sedli a velmi pečlivě si pohovořili, mimo jiné také o našich budoucích vzájemných vztazích.

Maxime, vy jste se těžko sžíval s minulými trenéry a váš imidž byl - jemně řečeno - nikoliv pozitivní.

Tento imidž mi vytvořil můj předchozí trenér Oleg Vasiljev. Nicméně déle než jinde jsem byl taky ve skupině Ludmily a Nikolaje Velikových a myslím, že jejich názor na mne je nejvěrnější. Všichni ví, jak hezky se ke mne chovali. A to, co o mne říká Oleg Vasiljev, to považuji za předpojaté. My jsme si nesedli charakterem. Hlavně se ale neshodovaly naše životní postoje. Nezlobím se na něj. Zkrátka jsme každý jiný, důsledkem čehož i jinak myslíme. Přitom s Ninou Mozer jsme si sedli okamžitě, protože máme stejné životní cíle. Na vrchol stavíme rodinu, klid v domě, na stadioně i ve skupině. A slávu a peníze a podobné atributy klademe až za ně, na druhé místo. Pro mě druhořadé peníze a slávu mi nutili jako základní životní stimul. Oleg Klimovič mi říkal, že nejsem šampion, protože neříkám na každém kroku jak chci vyhrát. Ale já myslím, že to není třeba říkat. Že se prostě má pracovat.

Po krátkém programu jste říkali, že ve volné jízdě je určitý prvek, z nějž máte strach ...

TV: Strachovali jsme se, jestli se nám povede čistě vyplnit společnou piruetu. Protože ve dvou minulých stratech jsme za ni obdrželi nula bodů. V Saransku jsme ale bruslili hodně emocionálně, souzněli jsme s hudbou, a před piruetou jsme se umírnili, zastavili a splnili ten prvek přesně.Odbruslili jste svého Romea a Julii opravdu inspirativně ...

Když začala znít hudba od prokofjeva, vyjeli jsme a začali dělat elementy. První - dobře, druhý - také, a dále se nám dařilo všechno lépe a lépe. Dostali jsme odvahu. A když bruslíš s odvahou a energií, je to stimul k tomu, aby celý program dopadl skvěle. Když jsme vyjeli na led, Maxim řekl: brusleme jeden pro druhého. A když jsme pak bruslili, už kolem nás nebyl stadion, žádní diváci ani rozhodčí. My jsme se zkrátka potkávali jako mladík Romeo a dívka Julietta. A pak se stalo, co se stalo.

Tatiana Tarasova to prožívala s vámi, zaťaté pěsti, přesně jako za svého žáka Alexeje Yagudina v Salt Lake City. Zdá se, že i ona měla svůj vliv mimo Niny Mozer a Stanislava Morozova na vznik vašeho páru a programu?

MT: Tatiana Anatolievna je konzultantem ruské sborné. Samozřejmě, pomáhala i nám. Chodila na tréninky, sdělovala nám své dojmy a vyjadřovala přání, dělala korektury - kde by měla Táňa něco udělat, kde bych zase měl něco udělat já. Ale program Romeo a Julie nám postavil Nikolaj Morozov. Naši trenéři Nina Mozer a Stanislav Morozov neskrývají, že jsou ochotni poslouchat všechny připomínky těch specialistů, kteří již své velké slovo v krasobruslení řekli. My se nikdy neotočíme zády k radám a pomoci. Výsledek je pro nás důležitý a neřešíme přitom, kdo si odnese vavříny. Za minulý půl rok s námi pracovala ohromná spousta lidí. Všichni jsme jedna parta. Dnes přijde na stadion Tatiana Anatolievna nebo kanadský choreograf Igor Čiňajev (foneticky), výborně. Zítra přijede Alexandr Žulin nebo Nikolaj Morozov - také výborně. Jsme schopni pracovat se všemi. Nyní je to jinak, než to bylo v Peterburgu. Tam je každá skupina skoro jako sekta. Sportovci chodí dělat zvedačky někam daleko do koridoru, aby je nezahlédl nikdo z potenciálních soupeřů na stadioně. Všechny tréninky u Vasiljeva byly přísně uzavřené. A teď jsme přístupní nejen veškeré pomoci, ale také postrannímu sledování ... Přijděte, sledujte, pomozte, my budeme jen rádi. Uvítáme i Vasiljeva.

Roční karanténa, díky níž nesmí podle pravidel ISU bývalá sportovkyně Ukrajiny vystupovat za Rusko, skončí 15. února. Jak a kde si budete do té doby udržovat formu?


Ve všech letošních naplánovaných ruských závodech jsme již bruslili. Čeká nás mezinárodní závod v Itálii, který proběhne od 16. února. Ale po návratu ze Saranska nás čeká dovolená. Dopřejeme si týden oddechu. A také vystoupíme na show ve Švýcarsku. Víme ze zkušeností, že na takových akcích sportovci bývají přijímáni publikem nesmírně pozitivně a nadšeně. Na stadioně pro 14.000 diváků bývá obvykle bouřlivo. Po show před takto silným publikem se vrací zpět na trénink člověk s energií a motivací, s vírou v sama sebe a s jistou sebejistotou. Slovem, lítáš jako bys měl křídla. V této show budou také vystupovat číňané Shue Shen a Hongbo Zhao. Být s nimi na jednom ledě, to jsou neocenitelné zkušenosti.

Jaký je hlavní rozdíl ve vaší práci s novým partnerem/partnerkou?

MT: Pro mě v tom, že Táňa skutečně velice pilně pracuje. Teď vidím, že to, co jsem prováděl dříve s Marií Muchortovou se prací nazvat nedá. Bylo to všechno možné, jen ne práce. Nyní je práce klíčovým bodem v našich vzájemných vztazích s partnerkou.

TV: Maxim je nesmírně emocionální. Což mi, člověku povahově spíše uzavřenému, velice pomáhá. Doplňujeme se výborně navzájem. Když jsem bruslila se Stasem, vždy jsem jej brala spíše jako svého trenéra než jako sobě rovného partnera.

Po Olympiádě nikdo kromě již zmíněných Číňanů neodešel od sportovní kariéry. Máte už představy o hlavním závodě sezóny - Mistrovství světa v Tokiu?

MT: Ambiciózní nálady nemáme. A strkat hlavu do písku a tvrdit, že přidáme na dramatičnosti soutěži, to taky nebudeme. Vždyť pracujeme celou sezónu podle plánu, a ta práce nám přináší své plody a svá vítězství.

TV: Já si taky myslím, že se nebudeme snažit předbíhat jedoucí vlak.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama