Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Leden 2011

ME v krasobruslení: Tomáš Verner získal bronzovou medaili, mistrem mladý Francouz Florent Amodio

30. ledna 2011 v 21:21 | Clárka |  Novinky
Tomáš Verner je zpět na evropském pódiu. V dnešních volných jízdách vybojoval bronzovou medaili. Naopak Michal Březina nezúročil své druhé místo po krátkých programech a po dvou pádech ve volné jízdě skončil na osmém místě. Vítězem je překvapivě mladý Francouz Florent Amodio, který obhájil svou pozici z krátkého programu. Stříbrnou příčku vybojoval po velmi kvalitním výkonu Brian Joubert z Francie.

..
Brian Joubert byl po pádu v krátkém programu až na sedmém místě. Nastoupil tedy v druhé nejlepší rozjížďce. Svou jízdu vyšperkoval čtverným toeloopem, dvěma trojitými axely a další škálou trojitých skoků a od rozhodčích dostal nejlepší hodnocení v letošní sezóně 152,57. Později se ukázalo, že to byla vůbec nejvyšší známka za volnou jízdu v soutěži.

Jako první z nejlépe umístěných borců po krátkém programu jel Florent Amodio. Rozhodl se neriskovat a jet jízdu bez čtverného skoku, nakonec se to vyplatilo a i přes chybu u trojitého rittbergera a menší počet kombinací, než je možno, byl se svou jízdou spokojen.

Hned po něm nastupoval Michal Březina, který zahájil jízdu výstavním trojitým axelem, pak ovšem místo kombinace dvou trojitých skoků následoval pád hned u toho prvního z nich, trojitého lutze. Dále v programu měl následovat poprvé v kariéře čtverný skok, konkrétně salchow, ale byl jen dvojitý. Jako kdyby našeho reprezentanta tyto nezdary ovlivnily, následovaly i další chyby ve skocích. V celkovém pořadí to znamenalo propad na osmé místo.

Celé soutěžní pole uzavíral Tomáš Verner. Po nádherném čtverném toeloopu v začátku jízdy přišly problémy u trojitého axela. Dále v jízdě zaváhal ještě když zdvojil lutze, ale jinak jízda v rytmech Michaela Jacksona znamenala obrodu našeho závodníka. I když po obdržení známek, které znamenaly třetí místo, vypadal Tomáš spolu se svým trenérem Robertem Emersonem trochu smutně, na stupních vítězů už zářil úsměvem. Zkompletoval tak svou medailovou sbírku, po stříbru v roce 2007 a titulu mistra Evropy z roku 2008, tedy v roce 2011 bronz.

Bez nadsázky heroickým výkonem, který obsahoval dva čtverné skoky, dva trojité axely a další vysoce náročné prvky, se probojoval Rus Konstantin Menshov ze čtrnáctého na sedmé místo, celkově zajel čtvrtou nejlepší volnou jízdu.
Naši krasobruslaři se umístili na třetím a osmém místě, dali dohromady součet umístění jedenáct a tím vybojovali třetí účastnické místo pro Českou republiku v této kategorii pro příští rok


ME v krasobruslení: novou mistryní Evropy Švýcarka Sarah Meier

30. ledna 2011 v 21:18 | Clárka |  Novinky
Krasobruslařka Sarah Meier překvapivě vybojovala titul evropské šampionky na domácím mistrovství v Bernu. Druhá skončia obhájkyně titulu Carolina Kostner z Itálie, třetí vedoucí žena po krátkých programech, Finka Kiira Korpi.

Jako scénář k romantickému filmu se jevil závěr soutěže žen na evropském šampionátu. Všechny favoritky více či méně kazily. Carolina Kostner i ve volné jízdě spadla a měla i další technické problémy, nicméně svou prezentací a technikou bruslení dohnala ztrátu z krátkého programu, získala za volnou jízdu 115,37 a posunula se kupředu.
Největší šanci na získání titulu měla v tu chvíli vedoucí závodnice po krátkém programu, Finka Kiira Korpi. Ta svou roli ale vůbec nezvládla, zřejmě psychicky, dopustila se několika chyb ve skocích a i když měla na Italku náskok deseti bodů, ve volné jízdě na ni ztratila třináct a spadla za ni na druhé místo.
Poslední startovní číslo si vylosovala domácí Sarah Meier. Závodnice, která poslední léta zápolila s táhlými zdravotními potížemi a nebýt letos mistrovství Evropy v její rodné zemi, těžko říct, jestli by už neukončila svou závodní kariéru. Naposledy startovala na mistrovství světa v březnu roku 2010, kde skončila 26. a nepostoupila do užší skupiny pro volné jízdy. Na podzim téhož roku musela pro další zdravotní problémy zrušit svou účast na Grand Prix, ale v Bernu už v krátkém programu ukázala, že se na domácí soutěž dobře připravila. Ve volné jízdě vyskákala zdaleka nejobtížnější skokový repertoár celého odpoledne, nedopustila se žádné vážné technické chyby a po konci její jízdy nebraly ovace publika konce. Publikum totiž, zřejmě na rozdíl od samotné Sarah, tušilo, co tato jízda znamenala v souvislosti s velmi chybujícími soupeřkami předtím. Po oznámení známek propukla závodnice v radost, ta pravá emoční exploze ovšem nastala, když se oficiálně objevilo, že je novou mistryní Evropy. Rozhodně je to jeden z nejpřekvapivějších výsledků dosavadního průběhu šampionátu, o to víc, že závodnici pro zdravotní problémy už mnozí odepisovali.

..

ME v krasobruslení: Francouzi Péchalat a Bourzat dotančili ke zlaté medaili

30. ledna 2011 v 21:16 | Clárka |  Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat
Mistry Evropy se na šampionátu v krasobruslení v kategorii tanců na ledě stali Nathalie Péchalat a Fabian Bourzat z Francie. Pořadí se po krátkých tancích na stupních vítězů neměnilo, druhé místo udrželi Rusové Ekaterina Bobrová a Dmitri Soloviev, třetí sourozenci Sinead a John Kerrovi z Velké Británie. Česká dvojice zajela devátou nejlepší volnou jízdu večer, na posun kupředu to ale nestačilo a obsadili celkové desáté místo.

..
Tanečníci při svém finále chybovali jen minimálně, o to byla celá soutěž napínavější až do konce. Italové Federica Faiella a Massimo Scali, kteří byli před začátkem soutěže jedni z favoritů na zlato, se po chybě partnerky v krátkém tanci propadli až na deváté místo a i když ve volné jízdě bojovali o posun kupředu, výše než na páté místo jejich výkon nestačil. V jejich avizované poslední soutěžní sezóně je to pro ně zklamání a jedno z překvapení této kategorie.
Umístění od prvního do čtvrtého místa se ve volných programech nezměnilo. Jízdy v závěrečné skupině odstartovali sourozenci Kerrovi a na hudbu britské skupiny Muse si vylepšili osobní rekord a svou jízdou zaujali. Po nich jely hned tři ruské páry. Ekaterina Riazanová a Ilja Tkachenko se propadli až za Italy Faiellu a Scaliho a skončili šestí. Dnes platilo známé pořekadlo, že to nejlepší nakonec. Poslední startovní číslo si vylosovali Francouzi Nathalie Pechálat a Fabian Bourzat a po procítěném tanci na hudbu z filmů Charlieho Chaplina se mohli radovat. Za svůj volný tanec dostali 100,49 bodů. Vybojovali svou první medaili v kariéře a hned zlatou. Radost z celého realizačního týmu přímo sálala.

Lucie Myslivečková a Matěj Novák prožili malé drama už při rozjížďce, na které se Lucie srazila s Massimem Scalim a odnesla si z toho krvavý šrám na pravé noze. Protože jel náš pár jako druhý ve skupině, nebyl čas na ošetření. Svou dynamickou jízdu odjel náš pár v tempu a zaznamenali úspěch jak u publika, tak u rozhodčích. Ve volných tancích obsadili deváté místo, ale bodová ztráta z krátkého programu rozhodla, že celkově zůstali desátí. I tak je to nejlepší výsledek českého tanečního páru za několik posledních let a také to znamená, že má Česká republika pro příští rok zajištěna dvě účastnická místa.

..

ME v krasobruslení: mistry Evropy Němci Savchenko a Szolkowy

28. ledna 2011 v 19:21 | Clárka |  Aliona Savchenko & Robin Szolkowy
Němečtí reprezentanti Aliona Savchenko a Robin Szolkowy vyhráli kategorii sportovních dvojic na mistrovství Evropy ve Švýcarsku. Těsně porazili obhájce titulu Yuko Kavaguti a Alexandra Smirnova z Ruska. Velmi zaujala česká dvojice Klára Kadlecová a Petr Bidař, kteří při své premiéře na velké mezinárodní seniorské soutěži obsadili sedmé místo.

Aliona Savchenko a Robin Szolkowy si zdaleka pro triumf nedojeli suverénně. V jízdě předvedla partnerka neobvyklou minelu, když zcela vypadla ze sólové piruety a tudíž si za celý prvek připsali nula bodů. Doslova tak otevřeli dveře k titulu pro druhou dvojici pro krátkých programech. Rusové Yuko Kavaguti a Alexander Smirnov nabídnuté šance nevyužili. Po technické stránce byl jejich program bezchybný a lepší, než u soupeřů, ale celkovým pojetím a předvedením jízdy nechytli ani diváky v promrzlé hale, a dle bodů ve druhé sadě známek, ani rozhodčí. Znamenalo to sice první místo ve volných jízdách, ale díky náskoku z krátkých programů se již ze čtvrtého titulu v kariéře radovali Němci. Bronzovou příčku naprosto bezpečně obsadili další Rusové, Vera Bazarová a Yuri Larionov.

Česká sportovní dvojice Klára Kadlecová a Petr Bidař se dopustila vážnější chyby při odhazovaném trojitém lutzu, kde partnerka spadla. Tomuto těžkému prvku předcházela plejáda zvládnutých a dobře provedených párových elementů. Naše dvojice zajela v tempu a s úsměvem na tváři a ještě o jedno místo vylepšila svou pozici po krátkých programech. Celkově skončila sedmá, což je při její premiéře na velké seniorské soutěži až nečekaný úspěch. Pro Českou republiku vyjeli pro příští rok dokonce dvě účastnická místa, je ale otázka, jestli budeme mít příští rok dvě dvojice, které bude možno vyslat.


ME v krasobruslení: soutěž mužů vede Francouz Amodio, Březina druhý, Verner pátý

28. ledna 2011 v 19:17 | Clárka |  Novinky
Mladý Francouz Florent Amodio vede po krátkých programech soutěž mužů na mistrovství Evropy v krasobruslení. Předvedl bezchybný program, za který dostal 78,11 bodu. Druhý je zatím Michal Březina, který předvedl svou jízdu rovněž bez zaváhání a ztrácí na první místo dva body. Tomáš Verner se dopustil pádu u trojitého axela, což jej stálo mnoho bodů. Z pátého místa ztrácí na lídra víc než pět bodů.

Ze všech favoritů na medaile nastoupil první na led Francouz Brian Joubert. Ten se rozhodl zařadit čtverný skok, ale po něm následovala protočka a až pak skok do kombinace, pádem u lutzu svůj bodový zisk ještě snížil. S celkovým součtem 70,44 ztratil hodně na svůj osobní rekord, skončil na sedmém místě a jen těsně se nedostal do poslední rozjížďky. Tomáš Verner svůj program na Zpívání v dešti jel dobře, až do osudného axela, kterého sice dotočil, ale nešlo jej ustát. Náš reprezentant ovšem dostal vysoké známky za předvední a choreografii a, i když jej bude nepovedený skok velmi mrzet, jeho pozice směrem k medailovým ambicím je pořád více než nadějná.

Michal Březina zahajoval boje v poslední skupině a svůj program na japonské bubny Kódo zajel bez zaváhání i s krásným trojitým axelem, jak jsme u něj zvyklí. Po zranění, které mu zabránilo závodit po celý podzim, ukázal opět, že je ve výborné formě. Mladý Francouz Florent Amodio odjel krátký program stejně, jako náš reprezentant, bez závažné chyby a se šmrncem. O jeho postavení na špici rozhodly drobné nuance a těžko odhadovat, které přesně. Z protokolů totiž vyplývá, že francouzský krasobruslař měl při odrazu na flipa špatnou hranu, což jej stálo srážky.

Velkým překvapením soutěže jsou Belgičan Kevin van der Perren a Rus Artur Gachinski. Oba ve svých vystoupení vystřihli kráské kombinace čtverného a trojitého toeloopa i trojitého axela. Tento skokanský part, kdy jen kombinace má hodnotu okolo patnácti bodů, je katapultovala na třetí, respektive čtvrté, místo. Šestici v nejlepší skupině pro volné jízdy doplňuje Ital Samuel Contesti.
Kompletní výsledky si můžete prohlédnout zde. Soutěž mužů bude vyvrcholením všech soubojů na mistrovství Evropy, tedy v sobotu 29. ledna večer.


Savchenková a Szolkowy útočí na čtvrté evropské zlato

27. ledna 2011 v 15:18 | Clárka |  Aliona Savchenko & Robin Szolkowy
Savchenková a Szolkowy pro letošní sezonu zvolili jako hudební doprovod ruské lidové rytmy a svou bezchybnou jízdou nadchli zmrzlé publikum v bernské hale. Především díky známkám za programové komponenty si vytvořili náskok před Kavagutiovou se Smirnovem, kteří loni ukončili jejich tříletou nadvládu na evropské scéně. Ruští reprezentanti zvolili dramatickou hudbu Richarda Strausse a rovněž se nedopustili žádné vážnější chyby.
Po loňském pátém místě útočí na první velkou seniorskou medaili sedmnáctiletá Vera Bazarovová a o sedm let starší Jurij Larionov. V krátkém programu se dopustili jediné chyby při odhazovaném trojitém flipu, kdy partnerka dopadla na obě nohy. Průběžně jsou třetí, ale díky bezchybnému výkonu se na ně ze čtvrté pozice tlačí český rodák Ondřej Hotárek, jenž závodí v italských barvách společně se Stefanií Bertonovou.
Česká republika má po pěti letech zastoupení v této kategorii díky patnáctileté Kadlecové a devatenáctiletému Bidařovi, kteří stále patří mezi juniory. Na závěr dnešního večera předvedli čistý krátký program, v němž však byl z trojitých skoků jen odhozený salchow. Umístili se tak ve středu startovního pole a ve čtvrtek budou bojovat o umístění v první desítce.

Němečtí krasobruslaři Aliona Savchenková a Robin Szolkowy útočí na čtvrté evropské zlato v kategorii sportovních dvojic. Na šampionátu v Bernu vyhráli krátký program, po němž mají náskok necelých tří bodů před obhájci titulu Juko Kavagutiovou a Alexanderem Smirnovem z Ruska. Čeští reprezentanti Klára Kadlecová a Petr Bidař jsou při svém debutu na velké seniorské akci zatím na skvělém osmém místě.


ME v krasobruslení: po krátkých tancích vedou Péchalat a Bourzat z Francie, Myslivečková a Novák desátí

26. ledna 2011 v 20:14 | Clárka |  Novinky
Francouzi Nathalie Péchalat a Fabian Bourzat vedou pro krátkých tancích soutěž této kategorie na mistrovství Evropy v krasobruslení v Bernu. Před volnými jízdami mají náskok bodu a půl na druhé Rusy Ekaterinu Bobrovou a Dmitrie Solovieva. Třetí jsou Britové Sinead a John Kerrovi. Česká dvojice Lucie Myslivečková a Matěj Novák je i přes pád partnerky na desátém místě.

Nathalie Péchalat a Fabian Bourzat jeli úplně poslední a velmi jistě. Naopak jejich papírově největší soupeři v boji o titul mistra Evropy, Italové Federica Faiella a Massimo Scali, kteří jsou dvojnásobní medailisté z mistrovství Evropy a úřadující bronzoví medailisté z mistrovství světa 2010, v krátkém programu v Bernu chybovali. Partnerka velmi špatně zatočila první sérii twizzlů a celkově je pár až na devátém místě s podstatnou ztrátou na medailové pozice. Druzí Rusové představili na šampionátu svůj nový program na hudbu z muzikálu Chess a nezaváhali. Třetí Britové Kerrovi se vrací po zranění partnerčina ramene, které je stálo skoro celou podzimní část sezóny.
Český pár Lucie Myslivečková a Matěj Novák jeli svůj tanec ve velmi dobrém tempu a čistě, než přišly tanečníky tak neoblíbené twizzly, tedy synchronní obrátky na jedné noze v pohybu. Matěj zaváhal v jejich konci a Lucie přes něj zakopla. I přes tuto chybu si dokázali už podruhé na šampionátu vylepšit osobní rekord. V kvalifikaci o pět bodů navýšili svůj maximální bodový zisk ve volné jízdě, ve středu o šest bodů vylepšili ten pro krátký program. Celkově to znamená desátou pozici s drobným náskokem na pozice za nimi. Volná jízda je navíc silnou stránkou našeho páru.

..

Výsledky krátkých tanců :))) vede Nath a Fabian :)

26. ledna 2011 v 17:58 | Clárka |  Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat
  1. Nathalie Pechalat a Fabian Bourzat 66,91
  2. Yekaterina Bobrova a Dmitri Soloviev 65,46
  3. Kerrovi 62,87
  4. Yelena Ylyinykh a Nikita Katsapalov 60,93
  5. Ekaterina Riazanova a Ilia Tkachenko 60,91
..

Verner kontra Březina. Kamarádi se utkají o krasobruslařskou medaili

25. ledna 2011 v 21:31 | Clárka |  Tomáš Verner
Poprvé v historii České republiky má české krasobruslení dva muže, kteří jsou na evropském šampionátu kandidáty na medaile. Znovuzrozený Tomáš Verner a "skokan roku" Michal Březina se tento týden v Bernu stanou kolegy i protivníky.

TORONTO, BERN Včera večer se v Bernu opět setkali. O den dříve, kdy vznikal tento dvojrozhovor, však byl ještě každý na opačném konci světa. Tomáš Verner se v Kanadě teprve chystal k odletu do Švýcarska, zatímco Michal Březina právě přicestoval z tréninkového centra v Oberstdorfu do dějiště mistrovství Evropy. Oběma jsme na dálku položili stejné otázky.

* Zkuste zavzpomínat. Kdy jste se viděli poprvé v životě?

Verner: Při Českém poháru v Brně, na Michalově domácím stadionu. Dokončil jsem tehdy svůj závod mužů a kdosi mi říkal: Je tu vynikající malý kluk s obrovským potenciálem. Tak jsem se šel podívat, jak Michal jede juniory.

Březina: To už je hodně dávno. Já si tam Tomáše dokonce natáčel.

* Co jste si tehdy o tom druhém mysleli?

Verner: Fascinovalo mě, jak pěkně a rychle skáče, bez strachu, plný sebevědomí. Což mu zůstalo.


Březina: Tomáš už měl tou dobou titul mistra republiky mužů. Byl pro mě "tím velkým", ke kterému bych se jednou chtěl přiblížit.

* Když jste nyní spolu na závodech, jak často se bavíte?

Verner: Na hotelu hodně. Až těsně před vystoupením se komunikace zužuje, každý se soustředíme jinak. Jsme přátelé, i když teď stojíme na startu proti sobě a nechceme nechat toho druhého vyhrát.

Březina: Když Tomáš ještě trénoval v Oberstdorfu, vídali jsme se tam denně na trénincích. Po jeho odchodu do Kanady už o sobě tolik nevíme, kvůli časovému posunu se ani po internetu moc nebavíme. Ale vycházíme spolu úplně normálně.

* Máte podobnou povahu?

Verner: Ne. Michal má velké sebevědomí a to ho žene dopředu, což je pro něj dobře. Jen někdy toho na veřejnosti říká až příliš. Já si radši dávám víc pozor na pusu.

Březina: Společnou máme touhu vítězit. A naše odlišnosti? Určitě by se něco našlo. Ale to už bych se pouštěl na pole psychologie a v té se vůbec nevyznám.

..
* Popiště, co cítíte ve vzduchu při čtverném skoku?

Verner: Přirovnal bych to k létání. Jako bych se najednou vznášel. Je to úplně jiné než při trojáku.

Březina: Já necítím nic. Odrazím se, zabalím skok a pokud možno ho vyjedu. Nebo když je něco špatně, sednu si po dopadu na zadek. Čtverák je tak rychlý, že nemám čas něco ve vzduchu cítit. Ani nestíhám přemýšlet, jestli jsem rovně nebo mám vystrčený zadek.

* Oba máte fankluby i v Japonsku. Jaký nejpodivnější dárek jste od fanoušků dostali?

Verner: Hrací skříňku s králíkem a zahrádkou, která se otáčela. Nepochopil jsem, proč mi ji dávají.

Březina: Hodiny s mou fotkou, vyrobené korejskou fanynkou.

* Který okamžik vaší kariéry byl zatím nejkrásnější?

Verner: Stříbro na Evropě ve Varšavě 2007, má první medaile. Stál jsem po své jízdě v zákulisí a nebyl si jistý, jak to všechno dopadne. Když se objevilo pořadí, šly na mě od samé radosti mdloby.

Březina: První desítka na olympiádě ve Vancouveru. Znamená pro měvíc než 4. místo loni na mistrovství světa, i když výkon lepší nebyl. Ale olympiáda je výjimečná, je jen jednou za čtyři roky.

* A kdy vám bylo naopak nejhůř?

Verner: Loni. Fyzicky jsem na tom byl hodně zle, přesto jsem chtěl bruslit. Jenže celý rok mi nic nešlo.

Březina: V roce 2008, když jsem měl před operací kolene. A pak na začátku této sezony, před operací křečové žíly v třísle.

* Je podle vás krasobruslení nespravedlivé? Pokud ano, proč?

Verner: Je nespravedlivé, protože máme 10 rozhodčích, každý z nich kouká na závod svýma očima a nikdo z nich ho neposoudí úplně objektivně.

Březina: Kdyby sudí hodnotili jen to, co zajedeme, je vše v pořádku. Jenže když dávají známky za to, jaké má člověk jméno a co dokázal vminulosti, pak nespravedlivé je.

* Jak se vám žije v cizí zemi?

Verner (od podzimu v Kanadě): Moc dobře, protože jsem v Torontu našel zázemí. Mám tu rodinu, u které bydlím, výborné trenéry i přátele.

Březina (připravuje se v Německu): Na bruslení je můj Oberstdorf úžasný. Je to vesnička mezi horami, kde není kromě bruslení moc co dělat a mohu se soustředit jen na trénink. Což už nemohu říct o Brně, kde musím občas dělat něco do školy a rušivých vlivů je mnohem víc.

,,
* Jste snaživí studenti?

Verner: Do loňska jsem na FTVS snaživě doháněl resty, abych každý ročník dokončil včas. Teď jsem si dal od studia chvilku pauzu - ale míním v něm pokračovat.

Březina: Dělám, co můžu. Ale občas jsem z tréninku tak unavený, že nemám vůbec chuť do učení a nechám ho založené v šupleti. Letos mám maturovat, poslední ročník jsem rozložil na dva roky. Uvidíme.

* Jakou nejhorší poznámku jste v dětství dostali?

Verner: V 1. a 2. třídě jsem měl plný notýsek poznámek, že se peru. Pral jsem se totiž v jednom kuse, s kamarády o holky.

Březina: Ježišmarjá, těch nebylo zrovna málo, já byl hyperaktivní. Snažil jsem se nedělat neplechu, aby mě uvolňovali na trénink, ale stejně jsem to nevydržel. Jakmile byl při hodině hluk, bylo to na mě
.
* Kdybyste měli oznámkovat vaši současnou formu školní známkou, co byste si dali?

Verner: Dvojku.

Březina: Krátký program jsem v posledních dvou týdnech zajel na tréninku vždy čistě, tak za něj bych si dal jedničku. A za volnou jízdu něco mezi dvojkou a trojkou. Většinou jsem v ní nějaké chyby dělal, hlavně u čtveráku.

* A v jakém stavu je tři dny před vstupem do soutěže vaše hlava?

Verner: Je v ní směs nadšení, euforie a trochu i obav. Natrénováno mám, ovšem je to sport, stát se může všechno. Každopádně se těším. Teď jsem jen pořád dokola jezdil své programy, až už mi to trochu lezlo krkem, protože šlo neustále jen o trénink a nedělo se nic velkého. Což v Bernu skončí.

Březina: Jsem v pohodě. Kvůli operaci jsem na podzim nemohl dva měsíce pořádně bruslit, takže po Vánocích jsem trénoval jako blázen, tři hodiny denně na ledě. Věřím, že jsem se dostal k loňské formě.
* Kdo z Evropanů může být pro vás v Bernu největší hrozbou?

Verner: Francouzi Joubert a Amodio, Michal, Ital Contesti a možná zazáří i někdo z Rusů. Poslední dobou se hodně mluví také o Španělu Fernandezovi a jeho čtverných skocích. Po krátkém programu se to protřídí.

Březina: Určitě Brian Joubert a Tomáš, to jsou moji největší soupeři. Uvidíme, s jakou formou přijedou Rusové a co předvede druhý Francouz Amodio.

* Co si chcete ze šampionátu odvézt?

Verner: Z vývoje sezony je jasné, že chci medaili (vede evropské tabulky). Tak nebudu kolem toho chodit jako kolem horké kaše a říkat, že chci být v první pětce nebo desítce, to bych plácal nesmysly.


Březina: Po loňském 4. místě by medaile byla super. Pokud zajedu krátký program čistě a volnou jízdu maximálně s jednou chybou, mělo by dobré umístění přijít samo. I když rozhodčí dělají divy.

Tomáš Verner
Narodil se: 3. července 1986 v Písku, vyrůstal v Borovanech. Později trénoval v německém Oberstdorfu a od loňského podzimu žije a trénuje v kanadském Torontu. Největší úspěchy: mistr Evropy v Záhřebu 2008 a stříbrný ve Varšavě 2007, dvakrát čtvrtý na MS (2007 a 2009). Trenéři: do této sezony Vlasta Kopřivová, nyní Bob Emerson. Silné stránky: vynikající krokové řady, jako jeden z mála skákal i kombinaci čtverného a trojitého toeloopa. Slabiny: v minulosti haprující psychika, častá onemocnění. Osobní rekord: 232,62 bodu z roku 2008. Letošní sezona: po olympijské zimě zmaru vyhrál závod Grand Prix v Moskvě, ve finále Grand Prix byl pátý. Po roční odmlce je opět mistrem republiky. Vede evropské tabulky. Program v Bernu: krátký program ve čtvrtek od 14.00, volné jízdy jsou v sobotu od 18.15 coby vyvrcholení šampionátu.

Michal Březina
Narodil se: 30. března 1990 v Brně, nyní trénuje v německém Oberstdorfu. Největší úspěchy: 4. na MS v Turíně i na ME v Tallinu 2010, 10. místo na ZOH ve Vancouveru 2010, stříbro z juniorského mistrovství světa 2009. Trenéři: Petr Starec a Karel Fajfr, poradcem je bývalý olympijský medailista Karol Divín. Silné stránky: rychlé a vysoké skoky, především trojitý axel, který komentátoři označují za nejkrásnější na světě. Slabiny: potřebuje ještě zapracovat na projevu na ledu. Osobní rekord: 236,06 bodu z roku 2010. Letošní sezona: kvůli operaci musel vypustit celý seriál Grand Prix, po návratu byl na mistrovství ČR druhý. Program v Bernu: krátký program ve čtvrtek od 14.00, volné jízdy v sobotu od 18.15.


Dva Češi na bedně? Není to nereálné, ví krasobruslař Březina

25. ledna 2011 v 21:22 | Clárka |  Michal Březina
Vloni Tomáši Vernerovi uzmul pozici české mužské jedničky, před startem letošní sezóny ho však výrazně zbrzdila operace třísel. Před mistrovstvím Evropy v Bernu je ale dvacetiletý Michal Březina podle svých slov fit a ve stejné formě jako vloni, kdy byl čtvrtý na mistrovství světa i Evropy. Čeští fanoušci se tedy mají na co těšit.

Už se vám podařilo dohnat tréninkové manko z úvodu sezóny?

Poslední tři týdny před šampionátem v Oberstdorfu už to vypadalo dobře, cítil jsem se fajn.

Ani bolest v tříslech už se neozývala?

Už mě nebolí, i když na to pořád musím myslet. Snažím se vždycky intenzivněji protáhnout a rozcvičit.

Jak vám v přípravě šly čtverné skoky?

Trénoval jsem je v celých jízdách, šly mi docela dobře, ještě uvidíme, jestli je zařadím i v závodě.

Budete se rozhodovat na poslední chvíli stejně jako vloni, kdy jste po dohodě s trenéry několikrát čtverný skok do jízdy nakonec nezařadil?

Na poslední chvíli to nebude, ale budeme se rozhodovat i podle toho, jestli ho zařadí ostatní závodníci.

Před sezónou jste mluvil o tom, že byste do jízdy zařazoval i dva čtverné skoky. Je to teď reálné?

Teď není, i když jsem skákal salchowa i toeloopa v tréninku. V závodě bych skákal na mistrovství Evropy jen jeden, v tréninku jsem teď jezdil volnou jízdu se salchowem.

Jak jste psychicky snášel tu pauzu po operaci?

Nebylo to nic příjemného, ale tím, že už jsem si prožil před dvěma lety operaci s kolenem, jsem se s tím vyrovnával líp. Dostal jsem se ale včas zpátky do tréninku a věřím, že už jsem se dostal na úroveň, na níž jsem byl vloni.

Nečekal jste, že vás zákrok vyřadí ze závodů na kratší dobu?

Hned na začátku mi bylo řečeno, že operace nebude jen tak, že ji provedou a všechno bude dobré. Chvíli trvá, než se žíla přizpůsobí tomu, že v podstatě nefunguje.

Je pro vás handicapem, že jste se letos po operaci nemohl představit na závodech Grand Prix a pořádně se předvést rozhodčím?

Nemělo by to hrát roli, Grand Prix je seriál, který se uzavře svým finále, mistrovství Evropy a světa jsou samostatné závody. Když v Bernu předvedu čisté programy, měl bych dostat tolik bodů, kolik si zasloužím.

Vloni vám medaile těsně unikaly, je reálné na stupně vítězů zaútočit i přes ty peripetie, které vás potkaly?

Nepřemýšlím tak, že kdybych se vracel bez medaile, byl by to problém. Přijel jsem si sem zazávodit, předvést své nejlepší jízdy a doufám, že ukážu, co umím.

Nebude pro vás i vzhledem k pozdějšímu vstupu do sezóny hlavním vrcholem mistrovství světa v Tokiu? Také krátký máte sestavený na japonské motivy…

Je pravda, že kraťas je dělaný hlavně pro mistrovství světa, ale věřím, že i lidem tady ve Švýcarsku se bude líbit. Hudba je energická a hlavně je to jiné, než u ostatních bruslařů.

Už Švýcarsko evropským šampionátem žije?

Atmosféra tu bude dobrá, už když přijíždíte do Bernu, jsou vidět po městě plakáty, zpopularizované je to tady dobře.

Dorazí za vámi do Švýcarska hodně známých a fanoušků?

Měl za mnou dorazit taťka, ale kvůli práci mu to nakonec nevyjde, takže z rodiny nikdo. Ale pokud dorazí čeští fanoušci mě podpořit, budu jedině rád.

Ti můžou mít dilema, jestli fandit vám nebo Tomáši Vernerovi. Co říkáte na jeho vzepjetí po odchodu do Kanady?

Slyšel jsem, že už vloni, když jsme byli na mistrovství světa, kam Tomáš nejel, šlo mu to výborně. Nebylo to, že by zapomněl bruslit, jen mu to nešlo při závodech, to se ve sportu stává. Ale vypadá to, že mu Kanada prospěla, každému vyhovuje něco jiného. Mně Oberstdorf sedí.

Tomáš Verner říkal, že jste spolu v kontaktu přes skype.

Občas si napíšeme, ale já nerad vyzvídám, co je nového, tak se spíš pozdravíme.

Může se povést, že byste byli v Bernu oba na stupních vítězů?

Bylo by to super a myslím, že se nedá říct, že by to bylo nereálné.