Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

ISU Grand Prix: Tomáš Verner vyhrál Grand Prix v Rusku. Myslivečková a Novák pátí

24. listopadu 2010 v 17:29 | Clárka |  Novinky
Od 19. do 21. listopadu pokračovala závodem Cup of Russia v Moskvě série seniorských závodů Grand Prix. Jednalo se o předposlední závod celé série. Česká republika měla v závodě zastoupení v kategorii mužů, kde startoval Tomáš Verner, ale také v kategorii tanců na ledě, kde startoval pár Lucie Myslivečková a Matěj Novák. Tomáš Verner potvrdil postupný vzestup formy i výkonů a náš taneční pár může být se svým výkonem taky spokojený.

  • Tomáš Verner po závodě v Číně, kterého se účastnil před čtrnácti dny a ve kterém obsadil krásné třetí místo, i v Moskvě v krátkých programech přesvědčil o tom, že udělal před letošní sezónou změny k lepšímu. Jeho krátký program byl sice bez čtverného skoku, ale zato všechny ostatní technické prvky splnil na vysoké úrovni. Jediný problém byl opět s hranou brusle u trojitého flipa, což ho stálo srážky za špatné technické provedení prvku. Bodově to byl ale lepší výkon než v Číně, dostal 74,10. A stejně jako v Číně drží po krátkých programech průběžné třetí místo. Na druhém místě je Američan Jeremy Abbott, který si po bezchybném výkonu také vylepšil svůj letošní nejlepší výkon na 77,61. Vítězem krátkých programů se stal s náskokem Kanaďan Patrick Chan. V krátkém programu skočil poprvé ve své kariéře kombinaci čtverného a trojitého toeloopa, následně pak ale spadl u trojitého axela. V součtu se jako jediný dostal přes hranici 80 bodů, dostal konkrétně 81,96.

  • Tomáš Verner předvedl stoupající tendenci svých výkonů i ve volných jízdách. Sice to nebyla jízda bez chybičky a opět chyběl čtverný skok, ale Tomášovy výkony i jeho sebevědomí rostou a to je dobře. Dostal o dvanáct bodů víc než před dvěma týdny v Číně a po konci jízdy měl oprávněný důvod se radovat, udržel totiž nervy na uzdě. Nervy na uzdě naopak neudržel průběžně druhý Jeremy Abbott z USA. Ve volné jízdě chyboval, zjednodušoval skoky a za výkonem Tomáše zaostal ve volných jízdách o sedmnáct bodů! To znamenalo, že se Tomáš posunul na průběžné druhé místo, příblížil se na dosah Grand Prix Final. Do finále Grand Prix totiž postupuje vždy šest nejlepších bruslařů z každé kategorie, kteří nasbírali za svoje výkony na Grand Prix nejvíc bodů. Ještě tu byl ale průběžně vedoucí Kanaďan Patrick Chan. A pak to přišlo, Patrick Chan opět ve svém programu padal, jeden z pádů byl i u čtverného skoku. Po velkých nervech při čekání na body to nakonec pro českého fanouška znamenalo velkou radost. Tomáši Vernerovi se sázka na jistotu a čisté provedení jízdy naprosto vyplatila a stal se s náskokem tří bodů vítězem Grand Prix v Rusku.

Ke svému vítězství řekl na tiskové konferenci toto: "Opravdu jsem nečekal, že budu první. Nikdo ještě nezmínil, že je to moje vůbec první vítězství na Grand Prix v kariéře. Protože jsem neměl moc času na trénink, nepočítal jsem s tím, že mám šanci dostat se do Grand Prix Final. Je to velká změna a velké překvapení. Dnes jsem bruslil jen pro diváky a doufám, že si při pohledu na mě jízdu užili. Bylo to speciálně pro ně, protože za poslední čtyři roky jsem od publika dostával strašně moc a nikdy jsem jim nic nedal zpět, takže toto bylo pro vás!"
A co Tomáš a čtverný skok? "Čtverný skok teď není na pořadu dne, sezóna je příliš v začátku. Za posledních pět týdnů jsem udělal mnoho změn, takže dokážu skočit čtverný skok při tréninku, ale ještě ne v programu. Možná se pokusím skočit čtverný skok v Grand Prix Final, protože tam není co ztratit. Největší obava ze čtveráku je z toho, že při nepodařeném skoku můžete vypadnout z dobrých pozic, ale na Grand Prix Final je jen šest nejlepších a není tam tedy kam vypadnout," dodal Verner.

TANCE NA LEDĚ V PODÁNÍ LUCIE MYSLIVEČKOVÉ A MATĚJE NOVÁKA:

Do krátkých tanců nastoupili naši Lucie Myslivečková a Matěj Novák jako třetí v první skupině. Svůj tanec na hudbu valčíku a quickstepu vystřihli opravdu bravurně, jediné viditelné zaváhání přišlo v twizzlech, kde byli asynchronní. Získali za svůj tanec 48,45 bodů, což je o tři body víc, než dostali na předchozí Grand Prix v Japonsku. K radosti domácích, a trochu i překvapivě, vedli Rusové Ekaterina Bobrová a Dmitri Soloviev. Až druzí byli Italové Federica Faiella a Massimo Scali, kteří se před závodem považovali za mírné favority. Na své ruské soupeře ztratili v technické známce a před volnými jízdami na ně mají manko tří bodů. Na třetím místě jsou Maďaři Nora Hoffmann a Maxim Zavozin.

Velké věci se ovšem děly ještě před začátkem volných tanců. Z osmi párů, které nakonec přijely do Moskvy soutěžit (původně mělo být v soutěži dokonce deset párů) se před volnými jízdami tři odhlásili. Byli to Kanaďané Alexandra Paul a Mitchel Islam, kteří byli po krátkých tancích osmí. Následně se pro ústřel zad partnera odhlásili i průběžně druzí Italové Federica Faiella a Massimo Scali. Do třetice se odhlásili i průběžně pátí sourozenci Hubbelovi ze Spojených států.
Naši Lucie Myslivečková a Matěj Novák nastoupili do volných jízd tedy jako první a se svým výkonem mohou být spokojeni. Jediné, co je může mrzet, jsou jen levely 2 za obě krokové řady. Oproti Grand Prix v Japonsku si ve skóre za volný tanec polepšili o šest bodů. Na třetí místo se volnou jízdou bez vážnějších chyb dostali Rusové Elena Ilinykh a Nikita Katsalapov, úřadující juniorští mistři světa. Po odstoupení Italů byli neohroženě první Ekaterina Bobrová a Dmitri Soloviev. V celkovém skóre získali obrovský náskok dvanácti bodů.

ŽENY:

Doslova šokem pro domácí publikum skončily krátké programy žen. Rusové měli dvě želízka v ohni, ne snad na vítězství, ale rozhodně měly obě ruské zástupkyně na to, aby se umístily v první pětce, či dokonce na stupních vítězů. Ani jedna ale nezvládla tíhu domácího závodu - Ksenia Makarová byla průběžně na osmém, Alena Leonová dokonce až na devátém místě, v závodě startovalo deset závodnic. Šok přišel i pro japonské fanoušky, když byla Miki Ando ohodnocena tak, že to stačilo jen na průběžné páté místo. Ovšem na soupeřky před sebou nemá takovou bodovou ztrátu, která by se ve volných jízdách nedala dohnat. Na stupních vítězů byly ještě dvě Američanky, na druhém místě Agnes Zavadzki, na třetím Ashley Wagner. Celé soutěži vévodila Japonka Akiko Suzuki.
Ruské závodnice nezvládly ani volné jízdy a příliš kupředu se neposunuly. Naopak, Miki Ando zabojovala. Ze šatů ji vykoukávaly náplasti, kterými měla zřejmě nahřívaná zraněná záda, jejichž bolest naznačovala i na konci včerejších krátkých programů. Ve volných jízdách ale skákala jako divá a na konci jízdy se mohla radovat z bodového zisku 120,47. Po krátkých programech vedoucí Japonka Akiko Suzuki ve své volné jízdě bojovala a i když svou krajanku porazila ve známce komponentů, v technické známce na ni naopak ztratila. V součtu to znamenalo první místo pro Miki Ando a druhé pro Akiko Suzuki. Třetí ve volných jízdách i celkově skončila Američanka Ashley Wagner, která si ve volné jízdě vylepšila svůj nejlepší letošní výkon.

SPORTOVNÍ DVOJICE:

V kategorii sportovních dvojic vedli po krátkých programech domácí hvězdy, dvojnásobní bronzoví medailisté z mistrovství světa, Yuko Kavaguti a Alexander Smirnov. Na druhé Japonce Narumi Takahashi a Mervina Trana měli náskok šesti bodů. Třetí byli průběžně další Rusové, Katarina Gerboldt a Alexander Enbert. Partnerka z tohoto páru ještě loni jezdila jako sólistka, s disciplínou sportovních dvojic začala až před touto sezónou.
Ve volných jízdách byl napínavý souboj o druhé až čtvrté místo, nikoliv o to první. Romantickou jízdou si Rusové Yuko Kavaguti a Alexander Smirnov jednoznačně udrželi vedení. I když jejich technická známka byla o bod nižší, než u ve volných jízdách druhých Američanů Amandy Evory a Marka Ladwiga, třeba i kvůli piruetě, která měla u Rusů jen level 1. Celá jedna zvedačka nebyla Rusům vůbec uznána a měla hodnotu 0. Američané útočili ze čvrtého místa po krátkých programech. Jak už bylo zmíněno, v sobotu zajeli druhou nejlepší volnou jízdu a celkově se posunuli na třetí místo. Japonský pár, který překvapil svými výkony už před měsícem na domácí Grand Prix, opět neudržel nervy a ve volné chyboval, ve volných jízdách to znamenalo až třetí místo, celkově to ale i přes chyby stačilo na stříbrnou pozici.

Kompletní výsledky všech soutěží, včetně protokolů, si můžete pročíst zde. Sérii závodů seniorské Grand Prix zakončí příští týden závod Trophée Eric Bompard ve francouzském hlavním městě Paříži. Z tohoto závodu se musel ze zdravotních důvodů odhlásit Michal Březina, ale přesto bude mít Česká republika v soutěži svého zástupce. Nedávno byli dodatečně nominováni juniorští reprezentanti ve sportovních dvojicích, Klára Kadlecová a Petr Bidař.

 


Anketa

Sledujete Krasobruslení ?

To je přece jasný,že jo 39.9% (324)
No jak kdy 15.5% (126)
Ne-e 14.5% (118)
Vůbec mě to nezajímá 15% (122)
Když mám čas tak jo 15% (122)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama