Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Březen 2010

Maxim Trankov

31. března 2010 v 15:01 Maria Mukhortova & Maxim Trankov


V posledních letech byla situace v našem týmu hodně těžká a to nám nedovolovalo ukázat co je doopravdy v nás. Nevidím smysl pokračovat a dostávat známky, které jsme dostávali.

Rozhodl jsem se odejít budu zřejmě bruslit v show, možná se ještě pokusím najít partnerku.. Maria chce však bruslit dál, bude, ale velmi těžké najít jí partnera na stejné úrovni jako je ona

Mé rozhodnutí zrálo už dávno, chtěl jsem zkončit po olympijských hrách, ale federace mě požádala, abych jel ještě do Torina.

,,

Evgenij Platov - Pljuščenko v mnohém zůstal žít v šestkovém systému.

29. března 2010 v 16:43 Novinky
Dvojnásobný Olympijský vítěz Evgenij Platov se rozpovídal o kladech a záporech systému hodnocení a o změnách, které postihly tance na ledě.


O trenérské práci.

Když jsem byl sportovcem, vůbec jsem netušil, jak těžká je to práce. Když jsem sám byl na ledě, nemohl jsem pochopit pocity člověka, který v tu chvíli stál za mantinelem. K rozhovorům o potížích trenérské práce jsem se stavěl skepticky. Teprve nyní, když již nějakou chvíli sám stojím na místě za mantinelem, chápu v plné míře zákulisí tohoto řemesla.

O novém systému hodnocení.

Novinky, zavedení současným prezidentem ISU Ottavio Cinquantou mi byly od začátku sympatické. Objevila se kritéria jak hodnotit jednotlivé elementy. Specialisté okamžitě vidí, za co jim byly sníženy nebo naopak povýšeny body. Nyní se do seniorů dostaly páry, které točí čtverné a osmerné twízly, a o nichž se vědělo již v juniorech. A vidíte, i publikum se již postupně začalo orientovat v jednotlivých prvcích hodnocení a aplaudují sportovce přesně tam, kde vidí technicky výborně vyplněný element.

O nespokojenosti Pljuščenka s novým systémem hodnocení.

Žádný systém hodnocení nemůže být ideálním. Tradiční šestkový systém tady byl více než 100 let a současný systém bodů existuje jen nějakým pátým rokem. Je nepochybné, že čas od času je zapotřebí renovovat zavedená pravidla.

Největší problém je v tom, že sám Pljuščenko zůstal žít v šestkovém systému. Kdyby neodešel ihned po svém triumfu v Turíně, nebo naopak se vrátil alespoň o rok dříve, patrně by byl schopen bez potíží vyhrát své druhé olympijské zlato. Potenciál je u něj stále kolosální.

O Tesse Virtue a Scottu Moirovi.

Žáci Mariny Zuevy a Igora Spielbanda jsou neskutečně obdařeni. Jsou to výborní techničtí sportovci a současně jsou nesmírně artističtí. Já jen nevěřím, že Tessa Virtue a Scott Moir vydrží ještě 4 roky, aby dostihli náš triumf druhého olympijského zlata, které jsme vybojovali s Oxanou Griščuk.


..

Yu-Na Kim - Po úspěchu ve Vancouveru jsem si řekla, že většího úspěchu dosáhnout nemohu.

29. března 2010 v 16:39 Novinky
"Mistrovství světa v Turíně se pro mne stalo složitým zejména po stránce psychiky. Na druhou stranu, jsem prostě šťastná, že sezóna skončila. Úterní trénink nebyl moc dobrý. Byla jsem nervózní a nemohla jsem se zkoncentrovat. Dokonce jsem přemýšlela, že se ze závodů odhlásím.

Vítězství na Olympiádě bylo největším snem mého života. Takže po Vancouveru jsem si říkala, že ničeho víc už dosáhnout nemohu. Přesto jsem ráda jela do Turína a chtěla jsem zde předvést maximum. Ve Vancouveru jsem byla na vrcholu formy a myslela jsem si, že to ještě na jeden závod vydrží.

Teď pojedu domů, Do Koreji a strávím nějaký čas se svou rodinou. Uklidním se a uvolním. Potom uvidíme co dál."


MS Turín 2010 - Tisková konference k tancům na ledě

29. března 2010 v 16:21 Novinky
Kanadský pár Virtue a Moir, připravovaný trenérskou dvojicí Zueva/Spielband, se dopustil ve volné jízdě několika drobných chyb. Přesto se mu podařilo uchránit svou pozici, kterou vybojovali po dvou částech soutěže a získat titul Mistrů světa.

"Potřebujeme si vzít nějaký time-out", řekla na dotazy Tessa Virtue. "Tak úporně a dlouho jsme pracovali tuto sezónu, směřovali jsme k olympijskému zlatu, a teď potřebujeme popřemýšlet a rozhodnout se, co budeme dělat dál."

Sportovci řekli, že neměli v úmyslu vypustit tento šampionát, bez ohledu na jejich výsledek ve Vancouveru, jako to udělal v mužské kategorii Evan Lysacek. "Už na začátku sezóny jsme věděli, že se MS zúčastníme, byl v našich plánech. Bez ohledu na výsledek, kterého se nám dosáhnout na OH. Je to titul, který zatím v naší sbírce nebyl," sdělil Moir.

Stříbrní medailisté, Charlie White a Meryl Davis oznámili, že budou určitě pokračovat v kariéře. Na dotaz, jak si vysvětlují svůj úspěch dvou párů v jedné trenérské skupině, oba páry vzdaly hold svým trenérům - Marině Zuevové a Igoru Spielbandovi. Také je dokázala motivovat společná práce. "Jsou to nejpracovitější trenéři, jaké jsem kdy viděl," řekl Scott.

Potvrdili také, že jsou mimo led přáteli. Podporují se, vzájemně se hecují i v práci. Meryl říká, že jejich trenéři jsou neuvěřitelně oddaní své práci, milují krasobruslení a vedou je k naprosté dokonalosti. Tessa dodává, že i přesto, že na závodech spolu soutěží, na trénincích i mimo ně jsou přáteli, což není vůbec těžké, protože Meryl a Charlie jsou super lidé. Na soutěži jsou konkurenty, ale po ní si jdou klidně sednout na kávu, což je skvělé.

Ve skvělé náladě přišli na tiskovou konferenci Italové Faiella a Scalli. Sdělili, že dosažená medaile pro ně hodně moc znamená. Massimo prozradil, že "zhruba týden před MS si mysleli, že se budou muset odhlásit, protože Federica po OH onemocněla těžší formou virózy a pořád nebyla fit. Nemohli vůbec trénovat. Na led se vrátili 4 dny před závodem. Bylo to nesnadné jak fyzicky, tak i po psychické stránce. Massimo řekl, že je prostě na Federicu hrdý. Udělala na tomto šampionátu něco neuvěřitelného. On sám si vůbec neumí představit, jak je možné v takovém stavu takto skvěle bruslit.

Na otázku o dalších plánech říká Massimo s úsměvem, že oni už nejsou tak mladí, takže se nemohou dívat daleko dopředu. Hned po Olympiádě si sedli a probrali své možnosti a řekli si, že ještě minimálně rok zůstanou u závodění. Utvrdila je v tom tato medaile. Myslí si, že ještě mají k čemu směřovat.

Vypadá to, že se tato sezóna stala poslední, kdy se na ledě objevil povinný tanec. Oficiálně se má toto rozhodnutí přijímat na ISU až v létě na konferenci, ale mezi krasobruslaři je již dávno rozhodnuto a tato skutečnost je považována za fakt. Mnohým krasobruslařům rozhodnutí Federace udělalo radost.

Scott Moir má tento názor: "Rozhodně mi nebude povinný tanec chybět. Myslím si, že po jeho provedení se páry nedostávají na ta místa, která by si zasloužili. Je nespravedlivý. A podle něj opravdu dozrál čas na změnu. Čas, který tanečníci věnují povinných tancům by mohli účelněji vynaložit na zlepšení originálního tance nebo volné jízdy. A to vidí jako hlavní progres jejich sportu.

Charlie White s jeho názorem souhlasí. Dodává, že povinné tance jsou důležité pro mladé páry, které se teprve sjíždějí. Sport se rozvíjí, má jít kupředu a on si také myslí, že povinný tanec tento progres brzdí a je dobře, že nastane změna.

Naopak italský pár tvrdí, že mu bude po povinných tancích smutno. Měli je velice rádi. Je pro ně opravdu neoddělitelnou součástí závodů. "I když", dodává s úsměvem Scalli, "je pravda, že i když nám v soutěži bude chybět, nebudou nám jistě chybět jeho tréninky a to zejména ty úterní."

...

Maria a Maxim už spolu bruslit nebudou

29. března 2010 v 16:18 Maria Mukhortova & Maxim Trankov
Ruský sportovní pár, který zaujal 4. místo na MS v Turíně oznámil, že dále již nebude spolu bruslit v páru. 

O této skutečnosti informoval sám Trankov, z jehož iniciativy k rozpadu páru došlo. Řekl, že po této sezóně a dosažených výsledcích nevidí dál smysl v tom, bruslit spolu s Mášou v páru pod vedením Olega Vasiljeva. Může tedy zodpovědně prohlásit, že již nebude existovat pár Muchortová/Trankov.

V kuloárech jdou zvěsti o tom, že prezident ruské federace V. Pisejev dojednal vznik nového páru, který by zastupoval Rusko a novou partnerkou se má stát T. Volosozhar, ukrajinská krasobruslařka. Protože však Pisejev bude v létě opouštět své prezidentské křeslo, není jisté, zda této změně bude nová hlava krasobruslení v Rusku nakloněna.

"Valentin Pisejev byl nakloněn tomu, aby pár Volosozhar/Trankov vznikl. Nyní ale není jasné, kdo jej ve funkci vymění a zda bude tento krok podporovat. Pokud by na něm byl zájem, a ruský pár Volosozhar a Trankov by měl šanci vzniknout, vstoupím do něj s potěšením."

Podle Maxima je k tomu, aby pár měl šanci, nutná materiální podpora. On je z Permu a aby mohli společně s Tatianou trénovat například v Moskvě nebo Peterburgu, budou potřebovat peníze. Nechce mnoho, jen tolik, aby si mohli najmout byt.

Oleg Vasiljev dal na vědomí, že pro Marii bude hledat nového partnera.

..

Výsledky na MS v Torině - ženy

27. března 2010 v 19:07 Novinky
  1. Mao Asada -  197.58
  2. Yu - Na Kim  - 190,79
  3. Laura Lepistö - 178,62
  4. Miki Ando - 177,82
  5. Cynthia Phaneuf - 177,54
  6. Carolina Kostner - 177,31
  7. Mirai Nagasu - 175,48
  8. Ksenia Makarova - 169,64
  9. Rachael Flatt - 167,44
  10. Viktoria Helgesson - 161,79
..

Krasobruslařská suverénka má potíže, tanečním párům vládli zlatí z olympiády

27. března 2010 v 18:58 Novinky
Favoritka soutěže žen na mistrovství světa v krasobruslení? Netřeba váhat! Olympijská šampionka z Vancouveru a světová rekordmanka Kim Ju-na. Jenže po krátkém programu je v Turíně všechno jinak. Korejka má zdravotní problémy a figuruje až na sedmé příčce.

Kim Ju-na

Při své premiéře na MS překvapivě vede šestnáctiletá Američanka Mirai Nagasuová, která se jako jediná dostala přes hranici 70 bodů. Z druhého místa po krátkém programu bude útočit Japonka Mao Asadová, třetí je zatím Finka Laura Lepistöová. Česká reprezentantka Martina Boček skončila na 39. místě daleko za finálovou čtyřiadvacítkou.
Nagasuovou, která skončila na nedávných olympijských hrách těsně pod stupni vítězů, vynesly do čela soutěže především skvělé piruety a krokové pasáže. Porazila tak i stříbrnou z olympiády Asadovou, jejíž trojitý axel v kombinaci rozhodčí ohodnotili jako nedotočený.
Navzdory drobnému zaváhání u dvojitého axelu se na třetí příčku jako nejlepší Evropanka prosadila Lepistöová. Na čtvrtou pozici odsunula domácí naději Carolinu Kostnerovou.

Velké trable postihly suverénní královnu z Vancouveru Kim Ju-na. Korejská krasobruslařka sice zvládla všechny skoky, ale udělala hrubou chybu v nájezdu do jedné z piruet i v sekvenci spirál. Italské televizi Rai pak řekla, že má problémy s levou nohou.
Za svým světovým rekordem z olympiády zaostala o více než 18 bodů na vedoucí Nagasuovou ztrácí přes deset bodů. Stále však může zaútočit na obhajobu titulu, protože osobní rekord ve volné jízdě má o více než 23 bodů lepší.
Italská rodačka Boček se drobné chyby dopustila hned v úvodní kombinaci, pak navíc upadla při trojitém rittbergeru. Za krátký program tak získala 32,90 bodu, o dva body méně než na mistrovství Evropy. Třiadvacetileté krasobruslařce to v konkurenci 53 závodnic stačilo jen na umístění na konci čtvrté desítky.

Tanečním párům kralovali Virtueová a Moir
Tessa Virtueová a Scott Moir se měsíc po triumfu na olympijských hrách dočkali premiérového světového titulu v kariéře. Kanadští krasobruslaři ve volném tanci uhájili náskok před Američany Meryl Davisovou a Charliem Whitem a ke stříbru z roku 2008 a bronzu z loňska přidali v Turíně nejcennější medaili. Bronz získali domácí Italové Federica Faiellaová a Massimo Scali.
Dvacetiletá Virtueová s dvaadvacetiletým Moirem procítěným představením na hudbu Mahlerovy Páté symfonie jen těsně zaostali za svou známkou z olympiády, ale volné tance v pátek nevyhráli. Rozhodčí ocenili výše Fantoma opery v podání Davisové s Whitem, kteří se známkou 110,49 bodu zařadili na třetí místo historických tabulek.

Kanadští krasobruslaří Tessa Virtueová a Scott Moir na mistrovství světa v Turíně.

V součtu zaostali za svými rivaly ze stejné tréninkové stáje o 1,4 bodu, ale pokud se potvrdí spekulace o odchodu Kanaďanů z amatérského ledu, mohly by další šampionáty patřit jim.
Daleko za vedoucí dvojicí vybojovali bronz Faiellaová se Scalim, kteří se na rozdíl od originálního tance nedopustili žádné vážnější chyby a partnerka po skončení jízdy, inspirované příběhem emigrantů, nedokázala zadržet slzy. Pro pořadatelskou zemi získali první cenný kov na tomto šampionátu.
Čeští reprezentanti Lucie Myslivečková a Matěj Novák si v programu na bluesové rytmy vylepšili osobní rekord z této části soutěže o 2,59 bodu a
posunuli se ze sedmnácté na konečnou šestnáctou pozici. K tomu jim však pomohlo především odstoupení průběžně šestých Rusů Jany Chochlovové a Sergeje Novického.

Německé hvězdy zase narazily na čínskou zeď. Končit přesto nehodlají

27. března 2010 v 18:55 | Claire |  Aliona Savchenko & Robin Szolkowy
Turín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ona je ohnivá, přidrzlá a někdy neukočírovatelná. On je silný, tichý, melancholický. Dva roky ovládali němečtí krasobruslaři Aljona Savčenková a Robin Szolkowy kategorii sportovních dvojic. Suverénní a neporazitelní, jen sami sobě soupeřem.

Ale v sezoně nejdůležitější, té s přívlastkem olympijská, žádné zlato nemají. Narazili na čínskou zeď. Olympijský titul slavili Šen - Čao, světový primát v Turíně nyní dobylo duo Pchang - Tchung.

Diváci v hale Palavela smýšleli jinak. Pro ně byli Němci vítězi, proto je při medailovém ceremoniálu vítali nejbouřlivějším potleskem. Ovace vestoje pouze pro stříbrné duo? V Turíně se to stalo. Jejich romantická volná jízda na soundtrack z filmu Vzpomínky na Afriku si získala srdce fanoušků. Savčenková líčila: "Bylo to nejemocionálnější vystoupení naší kariéry."

A zároveň i poslední? Když hudba dozněla, dlouze se objímali, oba zjevně dojatí. Kouč Ingo Steuer se kousal do rtů. Ve Vancouveru právě on zkritizoval Szolkowého: "Nesoustředil se. Kdyby při axelu neupadl, máme zlato." Delší dobu napjaté vztahy na ose závodník - kouč se vyostřily.

Ledová legenda Katarina Wittová pak Steuerovi vyčítala: "Celou zimu hovořil jen o zlatě. Ta prokletá medaile mu zatemnila mozek, dostal pár pod neúměrný tlak."

Co dál? Szolkowy po hrách uvažoval o konci kariéry. "Bude mi 31 a jsem ze závodů duševně i fyzicky opotřebovaný," tvrdil. Německá média spekulovala: Savčenková si už hledá nového partnera, dokonce zvažuje změnu země.

Šestadvacetiletá Ukrajinka, která se za Szolkowým přestěhovala před sedmi lety, dobře věděla, že na německém ledu žádný další adekvátní partner nebruslí. Se Steuerem (s nímž v soukromí žije) přemlouvali Szolkowého.

Ve středu po závodě měli na tiskové konferenci oznámit své rozhodnutí. Zásadní otázka hned zazněla: "Pokračujete?" Pohlédli na sebe, jako by se ještě ujišťovali, než Savčenková vyřkla: "Ano, až do her v Soči."

Szolkowy, opět sedící s melancholickým pohledem, dodal: "Tohle byla sezona nahoru a dolů. Aljona byla nemocná, měnili jsme volnou jízdu, nevítězili. Poučíme se z té zkušenosti."

V dubnu tedy dorazí na exhibici do Prahy coby kandidáti olympijského zlata z roku 2014. Koneckonců, už ve Vancouveru vítězný Číňan Čao radil Szolkowému: "Ještě nejsi starý. Podívej se na mě. Já na to své zlato čekal až do sedmatřiceti."


Virtueová s Moirem získali první světový titul v tancích na ledě

27. března 2010 v 18:50 Novinky
Tessa Virtueová a Scott Moir se měsíc po triumfu na olympijských hrách dočkali premiérového světového titulu v kariéře. Kanadští krasobruslaři ve volném tanci uhájili náskok před Američany Meryl Davisovou a Charliem Whitem a ke stříbru z roku 2008 a bronzu z loňska přidali v Turíně nejcennější medaili. Bronz získali domácí Federica Faiellaová a Massimo Scali.
26. 3. 2010 18:01 - 26. 3. 2010 22:45 Aktualizováno TURÍN
Dvacetiletá Virtueová s dvaadvacetiletým Moirem procítěným představením na hudbu Mahlerovy Páté symfonie jen těsně zaostali za svou známkou z olympiády, ale volné tance dnes nevyhráli. Rozhodčí ocenili výše Fantoma opery v podání Davisové s Whitem, kteří se známkou 110,49 bodu zařadili na třetí místo historických tabulek.
V součtu zaostali za svými rivaly ze stejné tréninkové stáje o 1,4 bodu, ale pokud se potvrdí spekulace o odchodu Kanaďanů z amatérského ledu, mohly by další šampionáty patřit jim.
Daleko za vedoucí dvojicí vybojovali bronz Faiellaová se Scalim, kteří se na rozdíl od originálního tance nedopustili žádné vážnější chyby a partnerka po skončení jízdy, inspirované příběhem emigrantů, nedokázala zadržet slzy. Pro pořadatelskou zemi získali první cenný kov na tomto šampionátu.
Čeští reprezentanti Lucie Myslivečková a Matěj Novák si v programu na bluesové rytmy vylepšili osobní rekord z této části soutěže o 2,59 bodu a posunuli se ze sedmnácté na konečnou šestnáctou pozici. K tomu jim však pomohlo především odstoupení průběžně šestých Rusů Jany Chochlovové a Sergeje Novického.

Američanka Mirai Nagasuová během krátkého programu na MS v Turíně.

Nagasuová vede po krátkém programu 

Američanka Mirai Nagasuová je při své premiéře na mistrovství světa na vedoucí pozici po krátkém programu. Šestnáctiletá krasobruslařka se v pátek v Turíně jako jediná dostala přes hranici 70 bodů a překvapivě porazila všechny favoritky včetně olympijské šampionky Kim Ju-na, která je až sedmá. 
Ze druhého místa po krátkém programu bude útočit Japonka Mao Asadová, třetí je zatím Finka Laura Lepistöová. Česká reprezentantka Martina Boček skončila na 39. místě daleko za finálovou čtyřiadvacítkou.
Nagasuovou, která skončila na nedávných olympijských hrách těsně pod stupni vítězů, vynesly do čela soutěže především skvělé piruety a krokové pasáže. Porazila tak i stříbrnou z olympiády Asadovou, jejíž trojitý axel v kombinaci rozhodčí ohodnotili jako nedotočený.
Navzdory drobnému zaváhání u dvojitého axelu se na třetí příčku jako nejlepší Evropanka prosadila Lepistöová. Na čtvrtou pozici odsunula domácí naději Carolinu Kostnerovou.
Velké selhání potkalo suverénní královnu z Vancouveru Kim Ju-na. Korejská krasobruslařka sice zvládla všechny skoky, ale udělala hrubou chybu v nájezdu do jedné z piruet i v sekvenci spirál. Zaostala o více než 18 bodů za svým světovým rekordem z olympiády a na vedoucí Nagasuovou ztrácí přes deset bodů. Stále však může zaútočit na obhajobu titulu, protože osobní rekord ve volné jízdě má o více než 23 bodů lepší.
Italská rodačka Boček se drobné chyby dopustila hned v úvodní kombinaci, pak navíc upadla při trojitém rittbergeru. Za krátký program tak získala 32,90 bodu, o dva body méně než na mistrovství Evropy. Třiadvacetileté krasobruslařce to v konkurenci 53 závodnic stačilo jen na umístění na konci čtvrté desítky.

..

Asadaová vrátila v Turíně Kim Ju-na porážku a je podruhé mistryní světa

27. března 2010 v 18:48 | Clárka |  Mao Asada
Japonská krasobruslařka Mao Asadaová se opět stala mistryní světa. Na šampionátu v Turíně jako jediná předvedla dvě vyrovnané jízdy a vrátila své hlavní konkurentce Korejce Kim Ju-na porážku z olympijských her ve Vancouveru. Olympijská vítězka a obhájkyně titulu se po nepovedeném krátkém programu v sobotu probojovala nejlepší volnou jízdou na stříbrnou pozici, na Asadovou však ztratila téměř sedm bodů.
27. 3. 2010 17:31 TURÍN
Největší hvězda současného ženského krasobruslení Kim Ju-na v krátkém programu propadla, když udělala hrubou chybu v nájezdu do jedné z piruet i v sekvenci spirál. Ani volná jízda jí nevyšla úplně podle představ, když upadla při trojitém salchowu a za svým světovým rekordem z olympiády zaostala o 20 bodů. Přesto předvedla nejlepší jízdu dne a ze sedmé pozice se posouvala vzhůru.
Nakonec ji překonala pouze její největší rivalka Asadaová, která se jako jediná z nejlepší šestice po krátkém programu vyvarovala větších chyb a znovu předvedla svou specialitu trojitého axela v kombinaci. Zásluhou zisku 197,58 bodu tak získala svůj druhý titul mistryně světa. Poprvé se jí to povedlo v roce 2008.
Bronz brala Finka Laura Lepistöová, která se tak může pyšnit rolí nejlepší Evropanky. Její přemožitelka z evropského šampionátu a domácí favoritka Carolina Kostnerová skončila až šestá.
Dominanci asijských krasobruslařek doložila čtvrtým místem další Japonka Miki Andová. Ta byla po krátkém programu 11., ovšem třetí nejlepší volnou jízdou si výrazně polepšila.
Volná jízda naopak vůbec nevyšla Američance Mirai Nagasuové, která po krátkém programu vedla. Šestnáctiletá krasobruslařka ve volné jízdě ale zaostala o 21 bodů za svým maximem a nakonec se propadla až na konečnou sedmou příčku.
Česká reprezentantka Martina Boček do volných jízd nepostoupila. V krátkém programu jí patřilo až 39. místo.