Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Tom ve Vancouveru

18. února 2010 v 9:16 |  Tomáš Verner
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Stačil jediný skok a v desetině vteřiny se zhroutilo vše, k čemu Tomáš Verner čtyři roky směřoval. Jeho vysněnou ledovou katedrálu pohltilo zemětřesení. Selhal v kritický okamžik. Nikoliv poprvé.

Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010)

Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010)

Proč? "Protože je Tomáš na krasobruslení moc chytrý," říká trenérka Vlasta Kopřivová. Verner, syn primáře a výborný student, zabíjí možné úspěchy vlastní hlavou.
Tak moc toužil po olympijské medaili, tak moc trénoval, dvakrát víc než jindy. Vstával v Oberstdorfu ve dvě v noci, aby přivykl vancouverskému času. "Jenže příliš ho to začalo svazovat. Potřeboval by být na ledu jednodušší. O všem moc přemýšlí."
Čtverný toeloop zvládl na hrách v tréninku, předvedl ho i při závěrečném rozbruslení před svým krátkým programem. Načež stanul uprostřed ledu, Pacific Coliseum ztichlo očekáváním, zazněly první tóny hudby k filmu Řek Zorba a v jeho mysli přeskočila výhybka.
Dělal to, co předtím. Najížděl na čtverný skok a hleděl na zelený mantinel. "Na zelenou jsem koukal a na zelenou myslel."
Vzápětí mu blikla červená.
"Chtěl jsem toho čtveráka vykroužit vysokého, abych se nemusel dřít na dopadu. A najednou jsem rameny jinde a všechno se sype," líčil. Ze čtverného toeloopu byl dvojitý, body mizely v černé díře.


Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010)

Pád českého krasobruslaře Tomáše Vernera při krátké jízdě. (16. února 2010)

"Napadlo mě: Teď zařadím čtverného axela, abych ty body zase nahnal," pokusil se o černý humor. Bohužel, takový skok nikdo neumí. Při trojitém axelu navíc padá. "Strašné. Noční můra. Tím pádem byl program mrtvý, jiskra vyprchala." Seděl na křesle, vyčkával známky, pusa otevřená, pohled do prázdna. Brzy věděl: 65,35 bodu, o 15 bodů méně než jeho maximum v sezoně.
Devatenácté místo, konec nadějí. "Zavřu ho do koupelny a poleju studenou vodou," říkala trenérka, v očích smutek a bolest.
Nebyl sám z padlých hvězd. Francouz Joubert pohlédl na své známky, vzdychl a promnul si oči, předobraz zoufalství. Neskočil kombinaci, při lutzu se zřítil k zemi jak podťatý. Je jen o příčku výš než Verner.
Sezona zmaru, tak může budějovický bruslař nazvat letošní zimu. Dvakrát onemocněl, pohubl, ztratil sílu a možná i víru. "Těch ran bylo moc. A tohle je ta největší v největším závodě," povídala Kopřivová. "Něco musíme změnit."
Ještě předtím pojede o čest ve volné jízdě, s nevděčným startovním číslem 1. "Nebudu si vymýšlet zranění a odstupovat," ujistil. "Nebudu se tím užírat. Zkusím se proskákat do první desítky. Ukáže se, jestli jsem závodník, nebo ne."

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama