Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Pljuščenko krasobruslařský titul nezískal, předčil ho Američan Lysacek

19. února 2010 v 19:07 |  Novinky
Olympijským vítězem v krasobruslení se stal Američan Evan Lysacek. Na druhém místě skončil při svém comebacku obhájce turínského triumfu Jevgenij Pljuščenko z Ruska, třetí byl Japonec Daisuke Takahaši. Michal Březina uzavřel první desítku, Tomáš Verner byl devatenáctý.
19. 2. 2010 01:50 - 19. 2. 2010 07:05 Aktualizováno VANCOUVER
Lysacek díky lepší volné jízdě vyhrál velmi těsným rozdílem o 1,31 bodu a s jeho triumfem skončila nadvláda ruských reprezentantů, kteří na ZOH vítězili nepřetržitě od roku 1992. Bronz získal Japonec Daisuke Takahaši. Další Čech Tomáš Verner obsadil devatenácté místo. Stejná pozice mistrovy Evropy z roku 2008 patřila i po krátkém programu. Březina si o jedno místo pohoršil, ale zaznamenal nejlepší olympijský výsledek pro české mužské krasobruslení od roku 1992, kdy si Petr Barna v Albertville dojel pro bronz.

Americký krasobruslař Evan Lysacek se raduje z titulu olympijského vítěze.


Americký krasobruslař Evan Lysacek se raduje z titulu olympijského vítěze.
Finálové drama v hale Pacific Coliseum vyneslo na trůn Lysacka, rodáka z Chicaga s českými kořeny, který Pljuščenka porazil i přesto, že ve volné jízdě neměl na rozdíl od Rusa čtverný skok. Ve prospěch Američana rozhodlo preciznější provedení vystoupení, v němž nechyboval a výkonem 167,37 bodu si udělal osobní rekord ve volné jízdě. Zároveň předvedl třetí nejlépe obodovanou volnou jízdu v historii. Lysacek dohromady získal 257,67 bodu, Pljuščenko 256,36.

Trojnásobný mistr světa neudržel půlbodový náskok po krátkém programu. Pljuščenkovi jako by ve volné jízdě odešla skokanská jistota. Některé pokusy ustál jen s vypětím všech sil a rozhodčím se víc líbilo i Lysackovo celkové provedení. Pljuščenko utrpěl první prohru od loňského návratu mezi elitu a rozplynul se mu sen o tom, že bude druhý mužem v poválečné historii, který olympijský triumf obhájí. Naposledy se to povedlo Američanovi Richardu Buttonovi v letech 1948 a 1952.

Michal Březina po volné jízdě na olympiádě

Michal Březina po volné jízdě na olympiádě

Březina si oproti krátkému programu z devátého místa nepolepšil, ale těšit jej může to, že ze své první olympiády a zároveň první velké seniorské světové akce odjede s umístěním v první desítce a jako třetí nejlepší Evropan. Ze starého kontinentu jej předčili pouze Pljuščenko a čtvrtý Švýcar Stéphane Lambiel, který neobhájil stříbro z Turína. "Být v desítce je výborné. Povedlo se to po dlouhé době, což je pro mě obrovský úspěch," prohlásil Březina.

Souboj krasobruslařů o medaile jsme sledovali zde

Devatenáctiletý juniorský vicemistr světa a čtvrtý muž lednového ME mohl myslet ještě výš, ale při volné jízdě, do níž nakonec nezařadil čtverný skok, se především v její druhé části nevyhnul několika zaváháním.

První chyba přišla při kombinaci, kdy na trojitý flip navázal pouze jednoduchým toeloopem. Pak Březina upadl při trojitém lutzu a v trojkombinaci skočil jen axela s jednou otáčkou. Březina dostal za volnou jízdu 137,93 bodu a celkem 216,73, což je téměř o osm méně, než když na sebe v lednu poprvé výrazně upozornil na evropském šampionátu v Estonsku.

"Naštvaný jsem byl hlavně při pádu u lutze, protože letos se mi to ještě nestalo. Asi to bylo únavou, na ledě je strašný vedro a hodně těžko se dýchá. Je to návod, jak se dál připravovat, projíždět víc volných jízd v tréninku za sebou, abych únavu i při teplu byl schopen překonat," podotkl Březina.

S trenéry se až těsně před volnou jízdou dohodli na vynechání čtverného skoku. "Co řeknou oni, je svaté. Když viděli celý závod, tak se rozhodli, že pojedeme bez čtveráku, na čistou jízdu a na udržení pozice, než na útočení," vysvětlil Březina.

Tomáš Verner během volné jízdy

Tomáš Verner během volné jízdy

Třiadvacetiletý Verner chyboval víc, stejně jako ve středu. Při volné jízdě se nejprve při povedeném čtverném toeloopu zdálo, že může zahájit posun vpřed výsledkovou listinou, ale pak navršil mnoho chyb. Nepovedl se mu trojitý axel, ten samý skok pak předvedl jen v jednoduché verzi a nepřidal toeloop v kombinaci. Třiadvacetiletý rodák z Písku neskočil trojitý flip a v závěru ještě spadl na led, když zakopl při krokové pasáži.

Verner byl z několika chyb zklamaný. "Začal jsem dobře čtverným toeloopem, ale když mi pak nevyšel axel, začal se mi ten domeček z karet sypat. Měl jsem to postavené na tom, že první tři elementy udělám dobře a potom to doskáču do konce. Nejsem úplně rozradostněný z toho, jak to dopadlo," řekl Verner novinářům.

Sám prý neví, co za jeho současnou výkonnostní krizí je. "Když jsem na závodním ledě, mám trochu problém s technikou. Se skoky jsem měl problémy v průběhu sezony, ale od nového roku se forma stabilizovala a vypadalo to daleko lépe. Ale na závodním ledě se mi třepou kolena a nejsem schopen prodat, co umím v tréninku," litoval Verner.

Mistr Evropy z roku 2008 horší volnou jízdu než dnes naposledy předvedl před dvěma lety, kdy úplně vyhořel při mistrovství světa, celkem dnes nasbíral 184,74 bodu. Hůře dopadl naposledy při své olympijské premiéře před čtyřmi lety v Turíně, kdy se teprve mezi elitu dostával (180,07).

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama