Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Krasobruslaři začínají a psychologický boj je cítit všude. Kdo uspěje?

16. února 2010 v 16:57 |  Novinky
Vancouver - Jevgenij Pljuščenko po tréninku oznamuje: "Z pověrčivosti neřeknu novinářům ani slovo. Do krátkého programu nebudu mluvit." Kanadský vicemistr světa Patrick Chan se odstěhoval z olympijské vesnice. "Byl jsem tu pod neúnosným tlakem," tvrdí.

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko
Američan Johnny Weir naopak ujišťuje, že ho z vesnice do města nikdo nedostane: "Ekologičtí aktivisté mi vyhrožují násilím kvůli mému kožešinovému límci."
Blíží se začátek krasobruslařského klání mužů, bude nejnabitější a nejvyrovnanější v olympijské historii. Existuje nejméně deset aspirantů na medaili. A psychologická válka na ledu i u ledu už dávno probíhá.
"Co přijeli Američani a Kanaďani, atmosféra zhoustla," povídá Michal Březina. "Nevnímají, jestli se někdo rozcvičuje, jdou po chodbě rovně a vy je musíte oběhnout. Snaží se ukázat: My jsme něco víc. Hrají takovou psychologickou hru.."
Ta v mnohem tvrdší i záludnější podobě probíhá i mezi rozhodčími. Americký sudí John Inman zaslal 60 kolegům mail, v němž víceméně vyzval k jednotnému postupu proti Pljuščenkovi a Joubertovi, tedy Evropanům. "Americká lobby tvrdě pracuje," čílí se Didier Gailhaguet, šéf francouzské federace.

Tomáš Verner

"Američané si zakládají na tom, že mají ve svých jízdách víc spojovacích prvků, a tvrdí, že někteří Evropané to jen vyskáčou," povídá Tomáš Verner. "Ale to není můj případ!"
Před osmi lety skandál se zmanipulovaným rozhodováním otřásl hrami v Salt Lake City a vedl k zavedení nového bodového systému. "Jenže jak se ukázalo, ani ten není úplně spravedlivý a dá se překroutit," uznává Březina.
"Doufám, že to se tu nestane. Všichni říkají, jak má být tahle olympiáda čistá na doping, tak ať je čistá i na rozhodování. Ať nikdo nerozhoduje podle toho, co mu někdo druhý nadiktuje."
Evropané jako by se pod tlakem zámoří semkli. Za Vernerem přichází Brian Joubert a nabízí mu společnou přípravu na mistrovství světa.
Ale teď jsme ve Vancouveru, v hale Pacific Coliseum, kde tréninky navštěvují i rozhodčí, aby si závodníky zaškatulkovali. "Každý jim chceme ukázat: Já na to mám!" říká Březina, vykrouží nádherný čtverný toeloop a přemýšlí, že ho zařadí ve volné jízdě.

Michal Březina při volné jízdě na ME v krasobruslení

Verner už druhý den do příjezdu vystřihl před zraky sudích kombinaci čtverného a trojitého toeloopa jako z partesu. "Už se rozskákal," raduje se trenérka Vlasta Kopřivová. "Ale nesmím to zakřiknout, já jsem bába pověrčivá."
Verner má na ledu triko s nápisem Czech Team. "Jsem hrdý na to, že jsem Čech," říká a ukazuje jeden trojitý skok za druhým. "Jen ať rozhodčí vidí, že mi to skáče."
Pak jde a v šatně klábosí s americkým mistrem světa Evanem Lysackem na téma aklimatizace. Březina si zase klidně pokecá s japonským světovým rekordmanem Daisukem Takahašim. "Ale ne o bruslení. Bavíme se o autech a o holkách." To je český, rozumějte kamarádský přístup k psychologické válce.
Ale dost tréninků a dost slov. Začíná závod s velkým Z.

 


Anketa

Sledujete Krasobruslení ?

To je přece jasný,že jo 39.9% (324)
No jak kdy 15.5% (126)
Ne-e 14.5% (118)
Vůbec mě to nezajímá 15% (122)
Když mám čas tak jo 15% (122)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama