Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Únor 2010

Dokázaly jsme to, ale maminku už jsem pozdravit nemohla, litovala dojatá Rochetteová

27. února 2010 v 19:01 Novinky
Dojemná olympijská story naplněná emocemi má pro krasobruslařku Joannie Rochetteovou medailovou tečku. Čtyřiadvacetiletá Kanaďanka se dokázala vyrovnat s šokem, který jí v neděli připravilo úmrtí její matky Therese na infarkt, a po čtvrteční volné jízdě s bronzovým koncem k ní také hned nasměrovala své první myšlenky.
26. 2. 2010 16:53 VANCOUVER
"Kdyby máma viděla mého trojitého lutze, byla by určitě pyšná," prohlásila Rochetteová, která dřív s tímto skokem mívala problémy. Ve volné jízdě, ve které si výkonem 131,28 bodu vytvořila osobní rekord, při něm však nechybovala a také díky tomu se přiblížila bronzové medaili. "Jsem hrdá, na bodech ani nezáleží," tvrdila Kanaďanka.
Třetí místo brala jako osobní vítězství. "Jsem šťastná, že jsem na stupních vítězů. Pro mě a moji maminku to byl životní projekt. Dokázaly jsme to," radovala se Rochetteová, která zaostala jen za suverénní vítězkou Korejkou Kim Ju-na a druhou Mao Asadaovou z Japonska.
Rochetteová v soutěži zvládla hru nervů, kdy se musela vyrovnat s rodinnou tragédií. Rodačka z Montrealu si prý v nejtěžších chvílích pořád dokola vybavovala věty své matky těsně před olympiádou. "Říkala mi: získáš medaili, vím to," líčila úřadující vicemistryně světa.

Joannie Rochetteová se v nelehké situaci připravuje na olympijský závod

Joannie Rochetteová se na olympijský závod připravovala v hodně složité situaci.
Misi splnila. Pro Kanadu navíc získala olympijskou medaili v ženské kategorii po 22 letech, v Calgary 1988 brala stříbro Elizabeth Manleyová. "Bojovala jsem i za svoji zemi," prohlásila Rochetteová.
Po volném programu mávala do kamery a zdravila všechny své kamarády a známé z Montrealu. "Vždycky jsem poprvé říkala ahoj mami a tati, takže dnes to bylo trochu jiné. Nemohla jsem pozdravit maminku," řekla Rochetteová.
Před olympiádou její zlomenou duši vzpružily tisíce pozdravů od lidí z celého světa, kteří ji vyjadřovali podporu. "Najednou jsem ucítila tolik lásky v tak krátkém čase. Pomohlo mi to k tomu, abych skákala za sebe, Kanadu a svoji maminku," poznamenala.
Před olympijskou soutěží pro ni prý bylo horší připravit se na krátký program, který se uskutečnil jen dva dny po matčině nečekaném skonu. "Byl to první důležitý závod, při kterém máma neseděla v hledišti. Byla mojí největší fanynkou, nejlepší přítelkyní. Byla při mně při každém životním kroku," vysvětlovala Rochetteová.
"I když jsem se snažila od všeho oprostit, emoce ze mě vysály to nejlepší. I tak jsem na sebe hrdá, že jsem to dokázala kontrolovat. I když jsem se necítila jako na bruslích, protože moje myšlenky byly trochu jinde," uvedla kanadská krasobruslařka.
Dnes je ráda, že ze soutěže neodstoupila, i když i takové myšlenky jí zprvu letěly hlavou. "Jsem šťastná, protože za deset let všechna ta bolest trochu ustoupí. A pak bych si bývala přála, abych tady bruslila. Proto jsem se rozhodla závodit a jsem si jistá, že by to chtěla i máma," prohlásila.
Věří, že její příběh inspiruje další generace krasobruslařů. "Medaile tomu doufám pomůže," dodala Rochetteová.


Britští krasobruslaři sklidili ovace za obrácenou zvedačku

26. února 2010 v 13:09 Novinky
Vancouver - Neobvyklou zvedačku zařadila do svého programu při soutěži tanečních párů krasobruslařů britská dvojice Sinead a John Kerrovi. Při jejím provedení si totiž oba sourozenci prohodili obvyklá obsazení a Sinead na bruslích držela ve vzduchu svého bratra, který byl hlavou dolů.


Olympijský vítěz Lysacek prý nebude obhajovat titul na MS

26. února 2010 v 13:08 Novinky
Kontroverzní vítěz olympijské soutěže krasobruslařů Evan Lysacek nebude podle agentury AP obhajovat svůj loňský titul na mistrovství světa v Turíně. Čtyřiadvacetiletý Američan s českými kořeny má v úmyslu vynechat březnový šampionát, takže sejde z odvetného souboje s Rusem Jevgenijem Pljuščenkem, který mu chtěl za měsíc oplatit překvapivou porážku z Vancouveru. Končit kariéru prý Lysacek nehodlá.
26. 2. 2010 03:40 VANCOUVER
Rodák z Chicaga vyhrál olympijské hry jako první americký krasobruslař od triumfu Briana Boitana v Calgary 1988, přestože nepředvedl čtverný skok, což kritizoval Pljuščenko. Zlatý medailista z předchozích her v Turíně, jenž se loni po více než tříleté pauze vrátil k soutěži kvůli snu o obhajobě, prohrál s Lysackem o 1,31 bodu.

Zklamaný Pljuščenko ještě pár dnů po soutěže uvažoval o dodatečném protestu proti výsledkům, ale Mezinárodní bruslařská unie mu vzkázala, že už je pozdě. Porážku chtěl vrátit Lysackovi v Turíně. Při Američanově absenci ubude soupeř i českým reprezentantům Michalu Březinovi a Tomáši Vernerovi.


Krasobruslařka Kim Ju-na vyhrála po fantastickém výkonu, medaili má i Rochetteová

26. února 2010 v 13:05 Novinky
Korejská krasobruslařka Kim Ju-na na hrách ve Vancouveru

Korejská krasobruslařka Kim Ju-na na hrách ve Vancouveru

Olympijskou vítězkou v krasobruslení se stala favorizovaná Korejka Kim Ju-na. Mistryně světa předvedla fantastický výkon a vylepšila vlastní světový rekord o 18 bodů na 228,56 bodu. Druhou Japonku Mao Asadaovou porazila o 23 bodů. Bronz získala domácí Joannie Rochetteová, které dva dny před soutěží zemřela matka.

26. 2. 2010 07:42 - 26. 2. 2010 07:36 Aktualizováno VANCOUVER
Devatenáctiletá Kim Ju-na již v krátkém programu zajela nový rekord a v nastoleném trendu pokračovala ve volné jízdě. Bezchybným vystoupení vylepšila své předchozí maximum z listopadové Americké brusle dokonce o 16 bodů a v součtu obou jízd posunula hranici světového rekord na neuvěřitelných 228,56 bodu.
O zlato ji nepřipravila ani Asadaová, která do své jízdy jako první žena v historii zařadila hned dva trojité axely, které skočila bezchybně. Po menších chybách uprostřed vystoupení jí připadla stříbrná medaile.
Medailové vyvrcholení měl tragický příběh Kanaďanky Rochetteové. Přestože jí těsně před startem soutěže přímo ve Vancouveru zemřela matka na infarkt, rozhodla se startovat a vylepšila si osobní maximum na 202,64, což ji znamenalo bronz.

Kanaďanka Joannie Rochetteová vybojovala bronzovou medaili

Kanaďanka Joannie Rochetteová vybojovala bronzovou medailifoto

Volná jízda se vůbec nepovedla mistryni Evropy Carolině Kostnerové. Italka hned při pěti skocích upadla a dostala šestou nejhorší známku. V celkovém hodnocení se propadla ze sedmého místa až na šestnácté a podtrhla nevydařené vystoupení evropských krasobruslařek.
Nejlepší Evropankou byla šestá Finka Laura Lepistöová, jež si vylepšila osobní rekord na 187,97 bodu. Do nejlepší desítky se vešly ještě Rusky Alena Leonovová a Ksenia Makarovová, ale nezdar ruských krasobruslařů nenapravily. Krasobruslařská velmoc skončila na hrách poprvé od roku 1964 bez zlaté olympijské medaile.


Krasobruslařčiny slzy a bolest. Přesto útočí na olympijskou medaili

24. února 2010 v 14:51 Novinky
Srdce jí krvácí žalem, tělo se poslušně žene za olympijskou medailí. Dojemný příběh kanadské krasobruslařky Joannie Rochetteové, které dva dny před soutěží přímo ve Vancouveru zemřela na infarkt matka, neskončí šťastně. Ale bolest aspoň může milosrdně zmírnit vědomí, že "takhle by se jí to líbilo".
BOLEST. Krasobruslařce Joannie Rochetteové zemřela dva dny před olympijskou soutěží matka.

BOLEST. Krasobruslařce Joannie Rochetteové zemřela dva dny před olympijskou soutěží matka.
Jedna z favoritek zvládla krátký program skvěle, emocemi nabitou jízdu na nejznámější tango La Cumparsita ocenili diváci bouřlivým aplausem a arbitři velmi dobrou známkou, která zatím Rochetteové stačí na třetí příčku.
"Byla to jízda snů. Myslím, že její matka v nebi skáče radostí," řekl šéf kanadského krasobruslařského svazu William Thompson.
Čtyřiadvacetiletá krasobruslařka na ledě obdivuhodně udržela koncentraci, slzy ji přemohly až na konci.
Joannie Rochetteová během krátkého programu na zimních olympijských hrách ve VancouveruJoannie Rochetteová po krátkém programu na zimních olympijských hrách ve VancouveruKrasobruslařka Joannie Rochetteová po krátkém programu se svou trenérkou

EMOCE. Krátký program Joannie Rochetteové byl výtečně provedený, po něm už krasobruslařka nedokázala slzy zadržet.
"Slovy nedokážu popsat, jak se teď cítím. Uvítání v hale bylo neuvěřitelné. Této podpory si velmi vážím, o to těžší pro mě bylo udržet slzy. Budu si dnešek navždy pamatovat," vzkázala Rochetteová prostřednictvím šéfa kanadského krasobruslení Mika Slipchuka.
V těžké situaci pomáhá šestinásobné kanadské šampionce několik psychologů a také bývalá akvabela Sylvie Fréchetteová, které se při letních hrách v Barceloně zabil snoubenec.

Fanoušci krasobruslařky Joannie Rochetteové

DOJETÍ I V HLEDIŠTI. Fanoušci krasobruslařky Joannie Rochetteové oceňují její statečný boj.
"Když jsem se o tom dozvěděla, vrátilo mě to o sedmnáct let zpátky," řekla agentuře Reuters třiačtyřicetiletá Fréchetteová. Její snoubenec spáchal sebevraždu během olympiády v Barceloně, kde získala zlatou medaili.
"Joannie se musí k něčemu upnout. Jsem přesvědčená, že pro ni teď v životě existuje jen krasobruslení. Když si vzpomenu na sebe, tak první den jsem pořád potřebovala dokazovat, že žiju," dodala.


Korejka Kim Ju-na ozdobila olympijské krasobruslení světovým rekordem

24. února 2010 v 14:48 Novinky
Olympijský krátký program krasobruslařek zvedal diváky v hale Pacific Coliseum ze sedadel. K vidění byly dva historické okamžiky -světový rekord Korejky Kim Ju-na a historická premiéra skokové kombinace v podání Mao Asadaové z Japonska.

Korejská krasobruslařka Kim Ju-na a její kanadský trenér Brian Orser.

Korejská krasobruslařka Kim Ju-na a její kanadský trenér Brian Orser.
Korejská mistryně světa z loňského roku potvrdila roli největší favoritky a získala před volnými jízdami výrazný náskok. Její výkon ohodnotili rozhodčí známkou 78,50, jakou žádná žena před ní nikdy nedostala.
Už na loňském světovém šampionátu vytvořila Kim světový rekord jak v krátkém programu, tak v celkové známce po součtu s volnou jízdou.
Ve Vancouveru jela na hudební motivy z filmů o agentovi Jamesi Bondovi a předvedla zcela bezchybný výkon. Dostala nejvyšší známku jak za náročnost, tak za programové komponenty. O 2,22 bodu překonala vlastní rekord z krátkého programu na listopadové Americké brusli.
"Pomáhá mi, že tu cítím velkou sebedůvěru," řekla novinářům Kim Ju-na, která se nebrání roli hlavní favoritky a s tím spojených očekávání.
"Nemá cenu ji chránit před tlakem. Spíše se tomu snažíme čelit. Nemůžeme tvrdit, že je to jen další závod, protože není. Je to výjimečná událost a my chceme vyhrát," upozornil její trenér Kanaďan Brian Orser, který sám má ve sbírce dvě olympijská stříbra.
Dvanáct ze svých 78,50 bodu získala jen za kombinaci trojitého lutze a trojitého toeloopa. Od rozhodčích si za tento prvek vysloužila dokonce ještě větší bodový zisk než druhá Asadaová za premiéru trojitého axela v závodu žen v kombinaci s dvojitým toeloopem.

Japonská krasobruslařka Mao Asadaová, druhá po krátkém programu.

Výrazně na sebe upozornila i druhá v pořadí Asadaová (na snímku). Jako první žena v historii skočila na olympijských hrách trojitý axel v kombinaci.
"Hodně se mi ulevilo. Krátký program jsem pilně trénovala, abych mohla předvést trojitý axel. Mám z toho velmi dobrý pocit. Pětibodová ztráta není tak hrozná, budu se snažit to ve volné jízdě dohnat," slíbila Asadaová.
Třetí místo drží domácí favoritka Joannie Rochetteová, pro kterou byl start o to těžší, že dva dny před závodem jí přímo ve Vancouveru zemřela matka na infarkt.
Kanaďanka jela emocemi nabitou jízdu na nejznámější tango La Cumparsita. Po celou jízdu udržela koncentraci a svému pohnutí podlehla až při závěrečném bouřlivém potlesku zaplněné haly. Ziskem 71,36 bodu se drží v boji minimálně o stříbrnou medaili.
"Slovy nedokážu popsat, jak se teď cítím. Uvítání v hale bylo neuvěřitelné. Této podpory si velmi vážím, o to těžší pro mě bylo udržet slzy. Budu si dnešek navždy pamatovat," vzkázala šestinásobná kanadská šampionka Rochetteová prostřednictvím šéfa kanadského krasobruslení Mika Slipchuka.
Vůbec se nedařilo evropským závodnicím. Nejlepší z nich byla na sedmém místě Italka Carolina Kostnerová. úřadující mistryně Evropy však na medaile ztrácí již přes osm bodů.


Krasobruslaři Hájková a Vincour skončili na ZOH jedenadvacátí

24. února 2010 v 14:46 Novinky
Čeští krasobruslaři Kamila Hájkova a David Vincour skončili jedenadvacátí v olympijské soutěži tanečních párů. Zlato získala kanadská dvojice Tessa Virtueová a Scott Moir.

Český taneční pár Kamila Hájková a David Vincour na olympijských hrách

Český taneční pár Kamila Hájková a David Vincour na olympijských hrách
Vítězové utnuli dosavadní dominanci Evropanů v této disciplíně.
Úspěch zámořských dvojic ještě podtrhli stříbrnou medailí Američané Meryl Davisová s Charliem Whitem, zatímco mistři světa Oksana Domninová s Maximem Šabalinem z Ruska skončili třetí.
Kanadský pár šel do vedení po originálním tanci a první místo potvrdil
volnou jízdou na motivy Mahlerovy Páté symfonie, která mu vynesla 110,42 bodu. Pro pořadatelskou zemi získali Virtueová a Moir už páté zlato.
"Nesundám tu medaili z krku aspoň týden. Asi si ji vezmu i do sprchy," mazlil se s cenným kovem Moir. "Vancouver je teď naše nejoblíbenější místo. Byly to perfektní hry," dodala jeho partnerka Virtueová.
Teprve potřetí v historii nevyhráli tance na ledě reprezentanti Ruska
respektive bývalého Sovětského svazu.
"Severní Amerika šla do sebe. Tahle olympiáda je takový mezník a je vážně skvělé, že jsem toho součástí," prohlásila stříbrná Davisová, která se svým partnerem získala pro USA pětadvacátou medaili z Vancouveru. Více americká výprava z her mimo svou zemi nikdy nepřivezla.
Vyprodaný stadion Pacific Coliseum své miláčky hnal už před jízdou a během čekání na verdikt rozhodčích spustil mohutné skandování.
Očekávaný útok Domninové s Šabalinem se nekonal. Mistrům Evropy nepomohlo k posunu ze třetího místa ani kontroverzní vystoupení na motivy původních obyvatel Austrálie, kvůli němuž čelili protestům.
Hájková s Vincourem se po volném tanci doprovázeném šansony Edith Piaf posunuli o jednu příčku výš na 21. místo. To je pro brněnský pár nejlepší umístění na světové akci.
České krasobruslaře nerozhodilo ani zranění Hájkové, která se bruslí pořezala na ruce. "Stalo se to při první zvedačce, prostě jsem na ní nešikovně sáhla. Ale stalo se nám to už při tréninku, tak jsem věděla, že budu moci pokračovat," řekla Hájková.
Oba si soutěž pochvalovali. "Největší akce, na které jsme kdy byli, a taky pro nás dopadla zatím nejlépe," uvedla dvaadvacetiletá studentka.


Joannie Rochette - Domácí hvězdě zemřela matka, bude bojovat za ni

24. února 2010 v 14:43 Novinky
Měl to být báječný rodinný výlet s pár přáteli pod olympijskými kruhy a mohl skončit oslavou dceřiny medaile. Za kanadskou krasobruslařkou Joannií Rochetteovou přijeli v sobotu do Vancouveru rodiče, aby jí podpořili při úterním krátkém programu a čtvrtečních volných jízdách. Jenže největší domácí naději na medaili v této disciplině zasáhl krutý osud. Její pětapadesátiletou matku Therese postihl infarkt, jemuž v noci ze soboty na neděli podlehla.


Bolest Maxima, slzy Oxany

24. února 2010 v 14:42 | Claire |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
"V tuto chvíli potřebuji obrovskou přestávku. Minimálně na rok," odpověděl Maxim v Ruském domě na otázku, co hodlají podniknout nyní. Všeobecně je známo, že Maxim vystupoval s těžkým handicapem kolene poslední dva roky.

Sportovec oznámil, že "na jednu stranu bych si nerad zavřel dveře ke krasobruslení. Na druhou stranu situaci chápu a nemyslím si, že by lékaři dokázali něco udělat."

"Krasobruslení jsme věnovali celý život. Kdyby lékaři přišli na to, jak mi spravit koleno, budu rád. Ne, že bych s tím nějak počítal, že by toho byli schopni. Spíše počítám s tím, že ne," zněla odpověď na otázku, jak to vidí se Soči 2014. Dodal, že velmi tam bude vystupovat, pokud bude noha v pořádku.

Řekl, že to bylo jeho rozhodnutí připravovat se na tuto Olympiádu, bez ohledu na bolest a bez ohledu na to, že tréninkové nároky a zátěž na nohu mohla způsobit trvalou invaliditu. "Sport, který má vést k nejvyšším oceněním, je vždycky na úkor zdraví sportovce. Hledejte, ale nenajdete jediného úspěšného a zdravého sportovce. Sám jsem se rozhodl. Dlouho jsem přemýšlel. Byl jsem tehdy 4 měsíce nepřetržitě v péči lékařů a ti se všichni shodli. Doporučovali mi z aktivního sportu odejít. Bylo to přede dvěmi lety," vzpomíná Shabalin.

Dodal, že poté, co se jednou takto rozhodl a účast přislíbil, bylo by nečestné říci později zase "ne". Navíc už tolik tomu obětoval - zdraví, sil - bylo by nesnesitelné, kdyby musel všechno zahodit. Řekl si, že jediná správná cesta je dovést věci do logického konce.

Na dotaz vysvětlil, že koleno jej mohlo kdykoliv zradit a rozpadnout se. A to Olympiádu nevyjímaje. "Ano, mohlo se to stát v jakoukoliv chvíli. Na trénincích, během vystoupení, v rozjížďce."

Jeho partnerka Oxana Domnina často plakala kvůli jeho žalostné situaci a prosila jej, aby přestali s bruslením.

"Bývaly chvíle, kdy člověk už nemůže. Je unaven z toho, že nemůže běžně trénovat jako jiní sportovci, že tréninky jsou závislé na jiných podmínkách, které nejste schopni ovlivnit. Že velkou část jízdy musíte vzít na sebe. Kontrolovat situaci. Pomáhat," vysvětluje Oxana. "No, je to pravda. Byla jsem nešťastná. To vše vyčerpává. Ano, plakala jsem."

Řekla nám, že v začátku loňského roku, když situace byla ještě o mnoho horší, než je nyní, kdy měli speciálně upravené jízdy a tréninkové metody, nabídla Maximovi, aby s bruslením skončili. Maxim o tom ale nechtěl slyšet. Říkal, že dokud se nerozpadne, bude bruslit.
Na zvídavé dotazy ohledně své budoucnosti unavená Oxana řekla, že zatím nepřemýšlela o tom, jestli bude hledat jiného partnera a pokračovat v tancích na ledě. Neví, jestli se chce účastnit OH v Soči. "Nejvíce si teď potřebuji odpočinout."


Elvis Stojko - vidím jich pět!

22. února 2010 v 16:07 Novinky
Mužská soutěž ve Vancouveru bude událostí, kde může vyhrát nakonec skoro kdokoliv, komu se právě bude dařit, v případě, že jiným se dařit nebude. Rozhodující by ale měl být čtverný skok, respektive skočený celý repertoár skoků - včetně čtverného.

Ví, že se ozvou nesouhlasné názory s tímto argumentem. On to ale vidí tak, že stále snad jde o sport a tedy je jisté riziko nutné. Programy, které by byly zcela bez rizika, ježděné na jistotu by publikum nakonec nudily. Pokud někdo trvá zejména na tom, aby byly "hezké" a "umělecké", ať nechodí na závody, ale na show.

Umění může znamenat různé věci pro různé lidi a mnoho bruslařů, kteří patří k těm silovým sportovcům, muskulaturním a dynamickým, jsou kritizování ve svých programech za nedostatek uměleckého projevu. Nezbývá jim potom než si říci, fajn, já to vynahradím lepšími a těžšími skoky, abych získal své body.

Větší problém je to, že "umění" zde definují rozhodčí a lidé ze systému. Vidí jej jen jako klasickou hudbu a zženštilé baletní pohyby, takže když bruslař zakončí element ladným pohybem rukou, bum, je dostatečně umělecký.
Já dokážu ocenit všechny bruslařské talenty. A aby mužské krasobruslení získalo své publikum, hlavně také mezi muži - potřebujete mít více dynamiky a síly v jízdě. Já se mohu ztotožnit s hudbou, ale nemohu být zženštilý.

Pět Stojkových tipů:

Pljuščenko - on je tím největším kandidátem na zlato. Je to typicky ruská tvář, bez známek tlaku a nervozity. Je velmi konzistentní a je nesmírně těžké jej proto porazit. Má arzenál všech nejtěžších skoků. Jako jeden z mála díky své psychické vyrovnanosti je dokáže úspěšně zařadit do krátkého programu i volné jízdy. Elvis je zvědavý, kdo jiný to ještě riskne ve snaze zvítězit. Zatímco jeho skoky jsou výborné, jeho piruety zaostávají za konkurencí a krokové řady se někdy zdají být až mimo kontrolu. Přesto je v kontaktu s publikem a nedostatky v technice a rychlosti kroků vynahrazuje jméno a charisma. Jeho jízdy jsou dynamické a vytváří dojem rozpohybovaného bruslaře.

Měl silnou sezónu a to si Elvis myslí, že nebyl na svém vrcholu sportovní formy. Problémem se může ukázat být koleno. Pokud se bude snažit příliš, koleno to nemusí vydržet, potom bude muset přejít na paty a nebude tak rychlý.

Pljuščenko je přesto favoritem. Kdo jej bude chtít porazit, musí prostě viditelně bruslit lépe než on ve vší složitosti. Podle něj poveze domů zlato.

Lysacek - úřadující mistr světa se zdá být klidný. Někdo si myslí, že ztráta titulu domácího mistra jej mrzela, ale Elvis si myslí, že je to výhoda. Není dobré předvést to nejlepší v závodě s menší konkurencí. Ten největší závod je teprve teď. Evan zkoušel čtverné skoky a nedařily se mu. K tomu, aby porazil Pljuščenka ale nutně bude alespoň jeden v jízdě potřebovat. Lysacek se jich bojí, ale měl by do závodů čtverné skoky zařazovat. Ony se nedají přidat do jízdy na poslední chvíli, protože mění celou její dynamiku, celý styl nájezdu je jiný. Je nutné je ale zařazovat do soutěží. Umět je v tréninku je k ničemu. Takže se musí zkoušet v závodech - pod tlakem. Když nevyjdou, potom je to alespoň zkušenost pro příští závod. A jednou vyjdou a stanou se stabilními. Skoky Evana jsou dobré, ale musí být provedeny čistě, protože nejsou příliš vysoké a silné, jako u ostatních mužů. Mívá dlouhé přípravy a neměl by do toho dělat žádné pohyby rukou, protože když nemají spojení s hudbou a jsou tam jen násilně v rámci přípravy na skok, mohou působit až chaoticky. Evan má dlouhé končetiny a to máchání je nepřehlédnutelné. Někdy působí přehnaně a někdy způsobují špatný dopad.

Piruety má Evan dobré, a to není Elvis právě zastáncem nového bodování těchto prvků, protože si myslí, že zbytečné změny hran a pozic ubíjejí rychlost a čistotu jednoduchých piruet. Jeho výška umožňuje dobré hranění, opět ale může být problémem nekoordinované mávání pažemi.

Pokud provede dobrý čtverný skok v obou částech soutěže, podle Elvise by mohl skončit druhý. Současně by ale jiní bruslaři museli něco pokazit.

Joubert - Je to Pan Téměř Ale Ne Zcela. V roce 2007 když klepal na světové dveře, ony se mu otevřely a on zcela ztratil schopnost vejít. Jeho problémem je, že prostě chce až příliš mnoho. Několik minulých sezón to bylo nahoru a dolů, ale posílilo jej to. Pokud provede čtverné skoky jak je umí v programech, může vyhrát. Jeho slabým místem je 3A, musí se soustředit, aby byl v pořádku a když jej pokazí, nese se to dál programem. Piruety má dobré, i když opět - jemu zde nahrává nový systém a pomáhá mu. Mnoho divných pozic, které dynamický a přirozeně rychlý skokově dobře vybavený Joubert umí měnit a tvrdě točit tak, že vytvářejí nakonec velmi vzrušující program. Přítelem je mu rychlost a přesnost a nesluší mu dlouhé táhlé pohyby.

Někteří lidé si myslí, že Joubert je příliš ostrý a tvrdý v hranách. Já ale preferuji přirozené a jisté bruslení bez pomocného peří. Jedno se Joubert ale naučit ještě musí. A to - nedávat tolik najevo své zklamání ze špatně zajetého programu. Na OH ještě i po skončení jízdy atmosféra kolem bruslaře dost ovlivňuje známkování rozhodčích. Hlavu vzhůru!

Pokud by zajel čisté jízdy, mohl by se stát druhým, a dokonce by mohl i porazit Pljuščenka. Chce to zůstat klidný a jistý na bruslích, energicky útočit. Elvis ho ale na medailích nevidí.

Chan - 19ti letý mladík, který se stal loni stříbrným na světě, nejmladším na této pozici, ale současně se tváří a chová, jako by tam byl už roky. Otázkou je, jak se s touto pozicí vypořádá doma v době OH. Chan má šanci být medailistou, ale je nutné, aby se srovnal se svými skoky. Bolestí je 3A a potom kombinace s 3A. Protože prohlásil, že čtverné skákat nebude, tyto musí být čisté a konzistentní s jízdou. Oba programy musí být bezchybné. Bude potřebovat dvě těžké kombinace trojitých skoků ve volné a zcela čistý krátký program, pokud by chtěl vyhrát zlato. Má dobré piruety, rychle rotující a přesné. Dobré pohyby a cítění svého těla. Někdy se ale zdá být velmi zaměstnán sebou samým a ztrácí kontakt s hudbou. Používá mnoho stejných prvků a potom jeho programy nudí. To je také důvod, proč je pro něj důležité vybavit se těžkými skoky.

Předpověď: bude třetí. Ale pokud by ostatní pokazily své těžké skoky, mohl by být i výš. Nebude riskovat, pojede na jistotu. Přesto - není Olympiáda od toho, abys vybalil všechno co umíš?

Takahashi - je skvělé vidět jej zpátky po zranění kolene a vynechané sezóně. Jeho muzikálnost je TOP a jeho projev je úchvatný. Elvis mluvil o nutnosti zachovat dynamiku programu a Daisuke je tím, kdo ji má v celé jízdě. I když některé prvky ve své konečné fázi, kdy dokončuje pohyb mohou vypadat příliš měkké a bez mužské jistoty a síly. Elvis je celý pryč z jeho vlasů. Skoky Daisukeho jsou silné a mají dobrý odraz. Čtverný skok není tak solidní jak by měl být v této soutěži, díky operaci kolene. Ale smeká před ním. Daisuke pracuje na komplexnosti jízd. Je výborný skokan, zařazuje čtverný skok, má výborné piruety, rotaci a rychlost, snaží se o propojení všech elementů a dává jim smysl.

Je to největší osobnost z nich všech. Jeho charisma opravdu svítí a to taky může být potíž. Může se stát, že díky snaze o propojený výborný program se divoce ztratí v hudbě a přestane se soustředit a nadělá řadu chyb. Může mít všechno, pokud se mu povedou čtverné skoky a pokud se nepřestane soustředit na detaily ostatních elementů. Potřebuje vytáhnout všechny své zbraně. Pokud zajede čistě, vyhraje.

Předpoklad: bude druhý, pokud ale zajede čistě se čtvernými skoky, může i vyhrát. Je nejvíce unikátním bruslařem v nabídce.

Kozuka - Není jedním z kandidátů na medaile, ale Elvis se rád dívá na tohoto bruslaře z Japonska. Jeho skluz a lehkost bruslení patří k jeho oblíbeným. Silné skoky, dobré piruety a bruslařské dovednosti z něj dělají dobrého konkurenta. Má gentlemanský styl bruslení, který je úžasné sledovat, bez všech těch "koukni na mě" prvků a bez těch přehnaně baletních pohybů, které potřebují někteří muži pro svůj projev.

Styl a osobitost je to, co vidím u tohoto bruslaře. Jeho problémem, který jej drží zatím od světové špičky, je skákání pod tlakem a pády z těžkých skoků.