Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Leden 2010Oksana a Maxim mají zlato :D

23. ledna 2010 v 18:32 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
Domninová se Šabalinem se vrátili na evropský taneční trůn

Ruští krasobruslaři Oksana Domninová a Maxim Šabalin se po roční pauze znovu radují z evropského titulu v soutěži tanečních párů. Úřadující mistři světa, kteří loni ze soutěže odstoupili kvůli partnerovu bolavému kolenu, v pátek v Tallinnu udrželi náskok před Italy Federikou Faiellaovou a Massimem Scalim. Bronz získali obhájci titulu Jana Chochlovová a Sergej Novickij z Ruska.

22. 1. 2010 21:35 TALLINN
Volné tance se odehrávaly bez české účasti, protože Kamila Hájková s Davidem Vincourem do nich z osmnáctého místa po originálním tanci nepostoupili.

Domninová se Šabalinem zvolili poměrně málo známý hudební doprovod z filmu Dvojí život Veroniky a nevyvarovali se drobných technických chyb. Nesoulad se objevil především při sérii sólových tanečních otáček. Ziskem 94,98 bodu zůstali deset bodů za svým maximem a z titulu se radovali jen díky náskoku z povinného tance.

Stejně jako v originálním tanci je totiž i dnes předčili Faiellaová a Scali. Ti na rozdíl od ostatních medailových kandidátů nesáhli k expresivnímu pojetí dramatické hudby, ale k civilnímu ztvárnění Příběhu emigrantů od Nina Roty. Ruské favority porazili díky vyšší technické obtížnosti programu, ale pětibodové manko smazat nedokázali. Stejně jako loni tak skončili na ME stříbrní.

Titul z Helsinek neobhájili Chochlovová s Novickým, kteří museli tvrdě bojovat alespoň o bronz. Při vystoupení na hudbu z opery Pták Ohnivák partnerka zaujala červeno-žlutým kostýmem, který doplnila chocholkou nad čelem. Rozhodčí jejich experiment, kdy v posledních vteřinách změnili operní doprovod na moderní aranžmá, zařadili v dnešním večeru na třetí místo.

Až v poslední minutě jízdy přišli o šanci na první velkou medaili Francouzi Nathalie Pechalatová a Fabian Bourzat. Jejich dramatický volný tanec v závěru nabíral na tempu a gradoval, což partner zřejmě kondičně nezvládl. Udělal velkou chybu při sólových otočkách, kdy se předčasně dotkl zvednutou nohou ledu, a vzápětí mu chyběla lehkost při jedné ze zvedaček.

Francouzi tak nesmazali mizivou ztrátu dvou setin na bronz, s níž vstupovali do dnešní soutěže. Za Chochlovovou s Novickým nakonec zaostali o 1,16 bodu.


Caroline má zlato :)

23. ledna 2010 v 18:30 Carolina Kostner
Krátký program krasobruslařek patřil Kostnerové, Češka Boček vypadla
Dvojnásobná evropská šampionka Carolina Kostnerová vyhrála krátký program žen na mistrovství Evropy. Italská krasobruslařka za páteční vystoupení v Tallinnu získala 65,80 bodu a v sobotních volných jízdách bude odrážet útok Finek Kiiry Korpiové a Laury Lepistövé, které se seřadily za ní.
22. 1. 2010 16:21 TALLINN
Česká šampionka Martina Boček, která žije a trénuje v italském Meranu, skončila sedmadvacátá a volné jízdy se odehrají bez ní. Dvaadvacetiletá krasobruslařka získala za krátký program 35,08 bodu, což je o 3,65 bodu méně než na národním mistrovství, a za postupovou dvacítkou zaostala o více než devět bodů.

Česká výprava tak měla v Tallinnu ve finálových večerech zastoupení jen v kategorii mužů, v níž se Michal Březina i Tomáš Verner umístili v první desítce.

Kostnerová, která před touto sezonou opustila Vernerovu tréninkovou skupinu a odešla do Spojených států amerických k Franku Carrollovi, předvedla v Estonsku nejlepší výkon sezony. Zatímco loni byla po krátkém programu až třetí a přišla o evropský primát, tentokrát bude na třetí zlato útočit s náskokem 1,54 bodu před Korpiovou.

Bronzová medailistka z ME 2007 se udržela v kontaktu s italskou favoritkou díky životnímu krátkému programu, osobní maximum si vylepšila o více než tři body.

Obhájkyně titulu Lepistöová se při kombinaci dotkla rukou ledu a zařadila se na průběžné třetí místo. Na Kostnerovou však ztrácí necelé tři body, což je pro volnou jízdu minimální manko.

Zklamáním skončil krátký program pro dvojnásobnou vicemistryni Evropy Sarah Meierovou. Švýcarská krasobruslařka, která loni na ME chyběla kvůli zranění, se po pokažené jízdě zařadila až na osmou pozici.

Krasobruslařka Kostnerová získala evropské zlato
Italka Carolina Kostnerová ovládla soutěž krasobruslařek na mistrovství Evropy v estonském Tallinu. Stříbro patří Fince Lauře Lepistöové a bronz Eleně Gedevanišviliové z Gruzie. Česká šampionka Martina Boček skončila sedmadvacátá a do volných jízd se neprobojovala.
23. 1. 2010 16:45 - 23. 1. 2010 17:03 Aktualizováno TALLINN
Kostnerová navzdory pádu předvedla nejlepší volnou jízdu. Pomohly jí k tomu především známky za programové komponenty, v nichž předčila všechny konkurentky. Na první velké akci sezony se jí tak vyplatil letní odchod k Franku Carrollovi do Spojených států amerických.

Na druhé místo se z třetí příčky po krátkém programu posunula Lepistöová, která tak doplnila svou medailovou sbírku z evropských šampionátů. Vedle loňského zlata má i bronz z roku 2008.

Technicky nejobtížnější volná jízda vynesla na bronzovou pozici Gedevanišviliovou. Drobná dvacetiletá Gruzínka, která už v roce 2006 šokovala Evropu pátým místem při svém debutu na mezinárodní scéně, se díky povedenému vystoupení na hudbu Bizetovy Carmen dočkala první velké medaile.

Mimo stupně vítězů se naopak propadla druhá z krátkého programu Kiira Korpiová. Finská krasobruslařka upadla u trojitého toeloopu, při flipu se dotkla rukou ledu a na druhý pokus zvládla jen jednu otáčku. Nakonec tak přišla o medaili rozdílem 86 setin bodu.


Pljuščenko vévodil krasobruslařům.

22. ledna 2010 v 15:04 Evgeni Plushenko
Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko si po čtyřleté závodní pauze dojel pro šestý evropský titul v kariéře. Ve čtvrteční volné jízdě potvrdil vedoucí postavení po krátkém programu a v celkovém součtu porazil o bezmála 17 bodů dalšího navrátilce Stéphana Lambiela ze Švýcarska. Čtvrtý byl český reprezentant Michal Březina, který jasně předčil zkušenějšího krajana Tomáše Vernera, jemuž patřila desátá příčka.
21. 1. 2010 16:27 - 21. 1. 2010 22:31 Aktualizováno TALLINN
Pljuščenko se na evropský led vrátil jako král. Volnou jízdu zahájil excelentní kombinací čtverného a trojitého toeloopu. S lehkostí, jaká ho zdobila při olympijském triumfu v Turíně, předváděl i další trojité skoky s jednou drobnou výjimkou, kdy ubral jednu otáčku u lutzu. Sice více než o tři body zaostal za svým osobním rekordem, ale nikdo z jeho dnešních soupeřů známku 164,09 bodu v kariéře nezískal.

Březina byl čtvrtý po životním krátkém programu a pozici udržel. Do volné jízdy sice ještě nezařazuje čtverný skok, ale zvládl dva trojité axely a bez větších problémů si poradil i s ostatními skoky. Jen na závěr zařadil v kombinaci axel jen s jednou otáčkou. Zaostal o bod a půl za osobním maximem, zařadil se na průběžnou třetí příčku a čekal, jak si povede Lambiel.

Ten uzavíral dnešní finálový večer a útočil z pátého místa. Nepokusil se o trojitý axel, s nímž měl už před roční závodní pauzou problémy, ale nahradil to dvěma čtvernými toeloopy a tradičně excelentními piruetami. Sice upadl při jedné z krokových pasáží, ale díky vysokému hodnocení za bruslařské dovednosti a předvedení jízdy se známkou 160,79 se na jedenáct setin přiblížil osobnímu rekordu.

Vyneslo ho to až na druhou příčku před Jouberta, který po krátkém programu útočil na Pljuščenka. Nezvládl však úplně čistě úvodní čtverný toeloop a možná pod vlivem tohoto nezdaru se nepokusil o plánovaný čtverný salchow; místo něj zařadil jen dvojitý. V letošní evropské konkurenci za svými rivaly zaostal v technice i provedení a musel se spokojit s bronzovou pozicí.

Další propad na evropské scéně zažil šampion z roku 2008 Verner, který do volné jízdy na hudbu z filmu Kmotr vstoupil odvážně. Zařadil čtverný toeloop, a i když při něm upadl, vzápětí se pokusil o druhý. Ten dopadl výrazně lépe, český krasobruslař se při něm jen lehce dotkl druhou nohou ledu.

Přišel tím však o plánovanou kombinaci a další mu z programu zmizela, když místo druhého trojitého axela zařadil jen jednoduchý skok. Podobný výpadek ho postihl i u rittbergera, takže ani neudržel osmou příčku po krátkém programu. Konečnou desátou příčkou se na evropské scéně vrátil do míst, kde se pohyboval na počátku kariéry. Desátý skončil v letech 2004 a 2006.

Domninová se Šabalinem si upevnili pozici

V dalším programu krasobruslařského šampionátu si ruští tanečníci Oksana Domninová a Maxim Šabalin upevnili vedení v soutěži. V originálním tanci sice o 19 setin bodu zaostali za Italy Federikou Faiellaovou a Massimem Scalim, kteří se posunuli na druhé místo, díky náskoku z povinného tance mají ale Rusové před volným tancem k dobru přes pět bodů.

Čeští reprezentanti Kamila Hájková a David Vincour zůstali i po druhé části soutěže osmnáctí a sen o postupu do pátečního finále se jim rozplynul.

Domninová se Šabalinem zaostali o více než tři body za svým osobním maximem z loňského vítězného mistrovství světa, ale především díky známce za programové komponenty si udrželi bezpečný náskok. Ten je nyní dokonce o něco vyšší, než jaký měli po povinném tanci před krajany a obhájci evropského titulu Janou Chochlovovou a Sergejem Novickým.

Ti v originálním tanci zaostali o více než sedm bodů za svým osobním maximem a klesli na třetí příčku. O medaili navíc budou muset ještě tvrdě bojovat s Francouzi Nathalií Pechalatovou a Fabianem Bourzatem, kteří jejich náskok snížili na pouhé dvě setiny bodu.

Hájková s Vincourem, kteří budou reprezentovat Českou republiku na únorové olympiádě ve Vancouveru, získali za vystoupení v rytmu českých národních tanců 45,33 bodu a v této části soutěže obsadili sedmnácté místo. Celkově si však nepolepšili a vzhledem k tomu, že do volných tanců postupuje jen šestnáct místo dřívějších čtyřiadvaceti párů, odehrají se páteční boje bez nich. Na šestnácté Brity Penny Coomesovou a Nichoalse Bucklanda ztratili 4,4 bodu.Pljuščenko ve světovém rekordu vyhrál krátký program na ME

22. ledna 2010 v 15:01 Evgeni Plushenko
Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko se po čtyřleté pauze vrátil na mistrovství Evropy ve velkém stylu. Ve středečním krátkém programu ziskem 91,30 bodu o 64 setin překonal vlastní světový rekord a porazil o 2,75 bodu obhájce titulu Briana Jouberta z Francie. Z českých krasobruslařů se více dařilo Michalu Březinovi, kterému patří čtvrtá příčka, Tomáš Verner je před čtvrtečními volnými jízdami osmý.
20. 1. 2010 16:58 - 20. 1. 2010 22:19 Aktualizováno TALLINN
Olympijský šampión z Turína Pljuščenko kvůli závodní pauze nemá body ve světovém žebříčku, takže startoval daleko před ostatními favority. Hodil jim rukavici v podobě krátkého programu s kombinací čtverného a trojitého toeloopu, trojitého axelu i trojitého lutze. Na rozdíl od národního šampionátu nepřekonal hranici sta bodů, ale vytvořil nový světový rekord, které se uznávají jen na mezinárodních podnicích.

Na paty mu však šlape Joubert, jenž ztratil jen zařazením lehčí kombinace. Francouzský krasobruslař totiž neriskoval a za čtverný toeloop zařadil jen dvojitý. I to mu stačilo na vylepšení osobního rekordu a udržení kontaktu s ruským suverénem.
Úřadující juniorský vicemistr světa Březina v Tallinnu potvrdil, že se v této sezóně prosazuje mezi nejlepší. V krátkém programu postupně zvládl trojitý axel, trojitý lutz i kombinaci trojitého flipu s trojitým toeloopem. Navíc předvedl piruety nejvyšší obtížnosti, což přispělo ke zlepšení osobního maxima o plných 7,68 bodu na 79,60. Před volnými jízdami je ve hře o medaili, na průběžně třetího Francouze Yannicka Ponsera ztrácí necelé tři body.
Český krasobrluslař Michal Březina během krátkého programu na ME v estonském Tallinnu.

"Ke známce se nedá říci nic, protože je to skoro osmdesát bodů, a to i ve světovém měřítku v krátkém programu něco znamená. Když si to vezmu, tak jsem dvanáct bodů za Pljuščenkem, ale u něj jsem vůbec nečekal, že bych ho mohl ohrozit," uvedl spokojený Březina pro Český rozhlas.
Těšila ho hlavně skutečnost, že se mu podařilo zajet čistou jízdu, což byl jeho základní cíl. "Jen u trojitého axela jsem neměl dobrý pocit. Ve vzduchu jsem byl nakřivo a říkal jsem si, jestli dopadnu na zadek, na záda nebo na hlavu. Ale udržel jsem to a nebylo to moc vidět," pousmál se devatenáctiletý krasobruslař.

Verner pokazil začátek

O bezmála sedm bodů v úvodní části soutěže porazil mistra Evropy z roku 2008 Vernera, jehož krátký program poznamenal nedotočený čtverný toeloop s dopadem na obě nohy hned na úvod. Pak sice zabojoval, zvládl trojitý axel a za lutz zařadil v kombinaci dvojitý toeloop, ale na nejlepší to nestačilo. Na rozdíl od posledních tří let tak Verner nebude ve volných jízdách startovat v poslední rozjížďce.
Český krasobrulsař Tomáš Verner během krátkého programu na ME v estonském Tallinnu.

"První toeloop mě mrzel, ale pak už jsem se cítil dobře. Jen škoda kombinace a nevím, proč jsem udělal lutze, jakého udělal. Už při odrazu mi bylo jasné, že to nebude nic extra. Nakonec jsem přidal navíc ještě dvojitého toeloopa, abych dostal nějaké body navíc. Zbytek byl vcelku dobrý," zhodnotil svou jízdu Verner.

Čtvrtý muž z loňského mistrovství světa měl v závěru minulého roku zdravotní problémy a již před závodem vyhlásil, že Evropu bere hlavně jako přípravu na olympiádu. "Jsem po dlouhé době na startu, takže na to to nebylo tak špatné," uvedl Verner.

Krátký program se příliš nevydařil ani dalšímu navrátilci, Švýcaru Stéphanu Lambielovi. Dvojnásobný mistr světa zařadil jen dvojitý axel a pokazil čtverný toeloop. Díky výborným krokovým pasážím a piruetám mu to nakonec stačilo alespoň na páté místo.

Kavagutiová a Smirnov vyhráli ME v kategorii sportovních dvojic

Ruský pár Juko Kavagutiová, Alexandr Smirnov se poprvé v kariéře raduje z evropského titulu v kategorii sportovních dvojic. Na krasobruslařském šampionátu v Tallinnu dnes díky vydařené volné jízdě sesadili z trůnu šampiony starého kontinentu z posledních tří let Aljonu Savchenkovou a Robina Szolkowého z Německa. Bronz obhájili další Rusové Maria Muchortovová a Maxim Trankov.

Kavagutiová se Smirnovem sice na úvod volné jízdy tentokrát nezařadili čtverný odhozený salchow, který už v soutěži dokázali předvést, ale jejich program v rytmu valčíku nadchl publikum i rozhodčí. Dopustili se jediného drobného zaváhání, když měla partnerka problém při sólovém trojitém toeloopu.

Zvládli těžké zvedané figury v druhé polovině jízdy a předvedli i originální pozici ve spirále smrti, kdy si partnerka přitahovala nataženou nohu k hlavě. Za volnou jízdu získali 139,23 bodu, čímž o 34 setin překonali světový rekord v této části soutěže. Ten na prosincovém finále Grand Prix vytvořil čínský pár Süe Šen, Čao Chung-po.

Na jejich výkon nestačili ani úřadující mistři světa i Evropy Savchenková se Szolkowým. Svěřenci Inga Steuera o náskok dvou desetin bodu, který měli po krátkém programu, přišli hned v úvodu volné jízdy. Tam partnerka zaváhala při dopadu z odhazovaného trojitého flipu a vzápětí u salchowu zařadila jen dvě otáčky místo plánovaných tří.

Technicky bezchybný výkon ve zbytku jízdy na hudbu z filmu Vzpomínky na Afriku jim přinesl vylepšení osobního rekordu, ale na japonskou rodačku a jejího ruského partnera to o 1,43 bodu nestačilo.

Poprvé v kariéře se přes hranici 200 bodů v celkovém hodnocení dostali Muchortovová s Trankovem, ale takřka bezchybný výkon jim v nabité konkurenci stačil jen na bronz. Na velkou medaili znovu nedosáhli Ukrajinci Taťjana Volosožarová a Stanislav Morozov, kteří navzdory životní volné jízdě skončili už potřetí za sebou na ME čtvrtí. K tomu mají ještě čtvrté místo z mistrovství světa v roce 2007.