Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Prosinec 2009

Pljuščenko chystá skoky, na které si nikdo ještě čtyřicet let netroufne

25. prosince 2009 v 12:03 Evgeni Plushenko

Olympijský vítěz v krasobruslení Jevgenij Pljuščenko musel na několik dní přestat s tréninkem kvůli bolestem v levém koleně. Ty jsou podle jeho agenta Ariho Zakariana důsledkem náročného tréninku, během něhož ruská hvězda zkouší náročné kombinace čtverných skoků.
13. 12. 2009 13:38 CHICAGO
"Nemá nic zlomeného ani nic, kvůli čemu by snad nemohl chodit, ale přesto jeho noha potřebuje nějaký čas. Jevgenij si prochází těžkým obdobím, ale celou přípravu směřuje jasně k olympijskému cíli," prohlásil Zakarian.
Sedmadvacetiletý Pljuščenko přerušil závodní kariéru po vydařené olympiádě v Turíně v roce 2006. Od počátku ale počítal s návratem do dalších her a po třech a půl letech se vrátil na soutěžní led letos říjnu v Moskvě, kde suverénně zvítězil.
"Pljuščenko chce být před všemi ostatními, být technicky výrazně lepší než ostatní. Cítí, že už jeho bruslení není tolik oceňováno, proto trénuje skoky, které nikdo nikdy nedělal a které možná nikdo dalších 40 let neskočí," prohlásil Zakarian. Podle jeho slov ruský krasobruslař trénuje kombinaci čtverných skoků a kombinaci trojného axelu se čtverným skokem, o kterých soupeři nepřemýšlí ani na tréninku, natožpak v soutěžní jízdě.
I přes zdravotní potíže by se měl Pljuščenko představit na ruském krasobruslařském šampionátu, který začne na Štědrý den a potrvá do 28. prosince.


Březina zaskočil Vernera a je nečekaným mistrem republiky

25. prosince 2009 v 11:59 Michal Březina

Souboj dvou českých olympioniků na společném mistrovství České republiky, Slovenska a Polska v krasobruslení vynesl překvapivý titul Michalu Březinovi, který o dvacet bodů porazil Tomáše Vernera. Evropský šampión z loňského roku za Březinou zaostal jak v sobotním krátkém programu, tak nedělní volné jízdě, v níž upadl hned při úvodním skoku. Výsledkem byla nečekaně hladká porážka.
20. 12. 2009 18:21 TĚŠÍN
Mrzí mě to, ale pro mě to není vrchol sezóny. Ty přijdou až po polovině ledna," řekl ČTK Verner, který se po Americké brusli a finále Grand Prix v Japonsku stále zotavuje ze zdravotních problémů. Na potíže si zadělal především v sobotním krátkém programu. V něm skončil dvakrát na ledě.
"S tím jsem hodně nespokojený. U trojitého axela to byla určitě moje chyba u odrazu. U čtveráku jsem najednou ležel na zemi, ale nejsem si vědom ničeho, co bych udělal špatně. S volnou jízdou jsem byl spokojen. Odskákal jsem co měl, i když tam by pád na začátku a nevyšlo zařazení druhého čtverného toeloopa," rekapituloval šestinásobný český šampión.
Jeho největšího domácího soupeře naopak mistrovství zastihlo v pohodě. Obě jízdy zvládl Březina bez větších chyb. "Pro laika to mohlo vypadat, že to bylo čisté, ale malé chyby tam byly. Je co zlepšovat. Ale jsem spokojený. Udělal jsem všechny trojité skoky, co jsem měl v plánu," uvedl Březina, který mezi seniory vybojoval svůj první titul.
K němu nakročil už v sobotu. Po krátkém programu vedl nad Vernerem o třináct bodů, ale vidinou prvenství se nenechal rozhodit. "Soustředil jsem se na to, abych jel čistě. Věděl jsem, že když zajedu, co umím, budu spokojený. Je to úžasné. Ještě k tomu, že se se podařilo porazit Tomáše takovým rozdílem. Nenapadlo by mě to ani ve snu. Ale jsme lidé a ne roboti, každý den to nejde zajet stejně," řekl Březina.
Třiadvacetiletý Verner stále doplácí na následky virózy, která ho postihla před odletem do Tokia. Tréninkový výpadek mezi Americkou bruslí a finále Grand Prix je prý pořád cítit. "Týden jsem ležel, to moc nepřidá. Pomalu se z toho dostávám. Ne, že by mě něco zdravotně trápilo, ale chybí kondice, kterou jsem měl na začátku sezony. Teď je na mně, abych se s tím popral," uvedl českobudějovický krasobruslař.
Soutěž žen ovládla slovenská krasobruslařka Ivana Reitmayerová před zlínskou Martinou Boček.


Vrzáňová: Nejsou krásnější Vánoce než v Praze

25. prosince 2009 v 11:55 Novinky
Dvě královny mělo úterní vyhlašování ankety Sportovec roku. Vedle vítězné rychlobruslařky Martiny Sáblíkové se dočkala bouřlivého aplausu vstoje dvojnásobná mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová, jež obdržela Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendy. "Je to pro mě víc, než zařazení do krasobruslařské síně slávy v Los Angeles," říkala silně dojatá Vrzáňová po skončení večera.
23. 12. 2009 11:22 PRAHA
Od jejího druhého triumfu na světovém šampionátu v Londýně uplyne příští rok už šedesát let. To bylo také naposledy, co startovala "se lvíčkem na prsou". Tehdy osmnáctiletá Vrzáňová bezprostředně po úspěšné obhajobě požádala v Británii o politický azyl a posléze se přesunula do Spojených států.

Do rodné země se mohla podívat až po listopadu 1989, kdy už ale mnoho lidí o jejích úspěších nevědělo. "Proto jsem vůbec netušila, že se dostanu mezi legendy. Čtyřicet let jsem sem nesměla a třeba mladí lidé vůbec netušili, že Československo mělo nějakou mistryni světa v krasobruslení. Jsem velice hrdá, je to pro mě obrovská čest," líčila novinářům se slzami štěstí v očích.

Do Prahy si ale nepřijela jen pro cenu. Od zmíněného roku 1990 si ani jednou nenechala ujít příležitost přijet na Vánoce. "Tradičně bývám s rodinou mé spolužačky ze základní školy. Nejsou krásnější vánoce než v Praze," má jasno. Do Česka zavítá několikrát i v průběhu roku, v USA pak střídá pobyt v New Yorku s Floridou. "Každé z těch míst má svůj šarm. New York je New York, na Floridě je sluníčko a Praha? To je domov…," podotkla.

Je z ní "bionic woman"

Elegantní dáma v sedmdesáti osmi letech překypuje energií, aktivně sleduje sportovní dění a sama sportu holduje. "Na brusle už pět let nemohu, mám umělý kyčel. Jak říkají Američané, jsem teď bionic woman. Vrhla jsem se na tenis, hraji čtyřikrát týdně. Nedávno jsem se dokonce utkala s Martinou Navrátilovou. Výsledek? No nechala jsem ji vyhrát," vyprávěla.

I proto dostala během vyhlášení raketu od někdejší jedničky českého tenisu Hany Mandlíkové a Tomáš Berdych přidal bundu daviscupového týmu z finále ve Španělsku.

Moc si vážila setkání s rychlobruslařkou Martinou Sáblíkovou, která v úterý získala křišťálovou korunu pro královnu českého sportu. "Jsme obě od ledu a mě mnohokrát lákalo zkusit si zajet na rychlost, fascinovalo mě to. Trenér by mi to ale nikdy nedovolil," řekla Vrzáňová.
A dvaadvacetileté naději na zisk olympijské medaile bude možná držet osobně palce ve Vancouveru. "Na olympiádu se jedu podívat, zatím mám ale lístky jen na ženské krasobruslení. Uvidíme, třeba seženu i na Martinu. A také budu moc držet palce Tomáši Vernerovi, tomu moc fandím," dodala
Vrzáňová.
Ledové královny - Martina Sáblíková a Ája Vrzáňová


Pljuščenko zajel krátký program ve světovém rekordu:

25. prosince 2009 v 11:53 Evgeni Plushenko
Pljuščenko zajel krátký program ve světovém rekordu:
Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko exceloval na národním šampionátu v krátkém programu, který na Štědrý den vyhrál ve světovém rekordu. Od rozhodčích dostal za své vystoupení 100,09 bodu a překonal téměř o deset bodů vlastní dosavadní maximum, které vytvořil při svém triumfu na olympijských hrách v Turíně.
25. 12. 2009 10:53 PETROHRAD
Po zlatém úspěchu na italském ledě si dal od závodů tři a půl roku pauzu, ale už suverénním vítězstvím na říjnové Grand Prix v Moskvě ukázal, že na únorových hrách ve Vancouveru bude znovu patřit k favoritům. A ve čtvrtek doma v Petrohradu poslal soupeřům jasný vzkaz, že je v mimořádné formě.

Sedmadvacetiletý svěřenec trenéra Alexeje Mišina vyhrál krátký program o téměř pět bodů před Sergejem Voronovem, který výkonem 95,64 také výrazně překonal hodnotu Pljuščenkova turínského rekordu.

"Nebylo to ideální," komentoval svůj výkon Pljuščenko. "Odvedl jsem svou práci, ale k vystoupení potřebnému na olympiádě to mělo daleko. Byla to spíš užitečná lekce, alespoň vím na čem pracovat," uvedl trojnásobný mistr světa a pětinásobný evropský šampion, který usiluje o osmý ruský titul.

V přípravě na velký olympijský comeback se přitom Pljuščenkovi nevyhnuly komplikace. Začátkem prosince musel na pár dní přestat s tréninkem kvůli bolestem v levém koleně, který byly důsledkem intenzivního tréninku s kombinacemi čtverných skoků.

Velmi vyrovnaný je na ruském šampionátu boj o ženský titul. Krátký program vyhrála teprve třináctiletá Sofia Birjukovová o pouhých 22 setin bodu před Xenií Makarovovou.