Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Z krasobruslaře Vernera bude mafiánský Kmotr i Řek Zorba

21. července 2009 v 21:25 |  Tomáš Verner
Z krasobruslaře Vernera bude mafiánský Kmotr i Řek Zorba

Začal mnohem dřív s tréninkem na ledě. Rozložil si školu, aby se nestresoval. Čte knihy o psychologii. A změnil krátký i volný program, v obou se stylizuje do filmových rolí. Krasobruslař Tomáš Verner udělal hodně změn, aby v olympijské sezoně dosáhl na úspěch.

Tango vymění krasobruslař Tomáš Verner za hudbu z filmu Kmotr.

Dva týdny v Kanadě vymýšlel krasobruslař Tomáš Verner nové závodní programy. Pak měsíc trénoval v Oberstdorfu. Teď odlétá na čtrnáct dní do Norska, stejnou dobu stráví tréninkem ve Švédsku. Pět dní v řadě dře na ledě čtyři hodiny denně, nejméně polovinu té doby věnuje ještě přípravě na suchu. Den si oddychne a začíná znovu.
"Závodní programy už najíždím v plné zátěži, což jsem dřív dělal většinou na konci léta. Upravil jsem trénink tak, abych si udržel stabilní výkonnost, byl připraven závodit na startu sezony a nemusel ji začínat cestami po kanálech a se skloněnou hlavou," připomněl Verner předchozí zimu, kterou ozdobil titulem mistra Evropy, ovšem zahájil ji mimořádně špatně. "Mým prvním závodem bude letos Grand Prix v Paříži, tam nechci jet nepřipraven."

Je to v olympijské sezoně i součást psychologického boje a taktiky? Chcete soupeřům ukázat?
Je důležité ukázat lidem, co se chtějí do amatérského sportu vrátit, že už není
místo. (Návrat do soutěží Mezinárodní bruslařské unie vyhlašuje Jevgenij Pljuščenko.) A taky aktivní soupeře dostat trochu pod tlak. Ukázat jim, že jim nebudu dávat prostor, aby nade mnou mohli vyhrávat díky mým vlastním chybám. Těch se nebudu dopouštět.

Takže stále pracujete na psychice, která vás zrazovala?
Každým dnem. Ne, že bych byl denně u psychologa, ale čtu si knížky. A měl jsem teď daleko víc času, srovnat si hlavu. Rozložil jsem třetí ročník na vysoké škole, protože bych teď musel dělat bakalářskou práci a odevzdávat plný index, což bych nestihl. Budu mít víc času, zatímco loni jsem byl se školou trochu ve stresu.

Změnil jste i programy? Nebo jste si nakonec ponechal tango z loňska a jen je upravil?
Většinou se mění jeden program a nechá se ten lépe zažitý. Poskládat totiž program, aby přesně odpovídal pravidlům, byl pro diváky i rozhodčí zajímavý a nezaujal jen hudebním doprovodem, je složitá záležitost. Ale po diskusi s choreografkou jsme změnili oba. Hodlám s nimi zaútočit na posty, které jsem nikdy nedobyl. Teď mě nic neváže k historii. Mám nové programy, budu mít nové kostýmy. Hranice se mi nekladou, bude záležet na mně.

Prozradíte, jaké jste zvolil motivy?
Na krátký program jsem si vybral hudbu z
filmu Řek Zorba. A přestože jsem se filmovým melodiím bránil, i na volnou jízdu mám filmovou hudbu.

Jakou?
Z filmu Kmotr. Strávili jsme jejím stříháním
dobrých osmnáct hodin, abychom korespondovali s příběhem, dali mu motiv a logickou posloupnost, jakou má ve filmu. Aby to i pro diváky bylo srozumitelné. Snad to potom ocení.

Proč jste vybral zrovna tyto filmy?
Originální filmová trilogie Kmotr je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Viděl jsem ho, když jsem byl menší. Potom jsem se na něj díval nedávno. A když jsem přišel na to, že na hudbu z něj budu jezdit, díval jsem se znovu a z jiné perspektivy, protože ta hudba mě motivovala.

A Řek Zorba?
Znal jsem hudbu, ale film vůbec ne. Musel jsem si doplnit znalosti, běžel jsem si ho půjčit. Netušil jsem, že je tak starý. Na začátku jsem měl rozporuplné reakce, první část příběhu mi nic moc neříkala. Až na konci, když přišlo rozuzlení, jsem pochopil, co mi film chtěl sdělit. To teď budu předvádět na ledě. Náladu, nastavení člověka s pohledem na život tak, jak je prezentoval právě Zorba.

Baví vás takto riskovat a vše změnit?
Ano. Někdo říká, že jsem riskoval na mistrovství
světa se čtvernou kombinací v krátkém programu. Mně to bavilo, vyplatilo se mi to. (Verner skončil těsně čtvrtý, sahal po medaili.) Posunul jsem se dál. Vždycky je dobře nedržet se zpátky. 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama