Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Helsinky

23. ledna 2009 v 18:11 |  Tomáš Verner
Helsinky - Je to jen mžik oka, kratičká chvilka. Tak často však rozhoduje o výsledku šampionátu. Pouhých 68 setin vteřiny je krasobruslař ve vzduchu při čtverném toeloopu. Pokud ho ustojí, drží v rukou klíč k úspěchu. Tomáši Vernerovi se na mistrovství Evropy nepovedl.
Tomáš Verner
Tomáš Verner
Už roku 1986 sice Jozef Sabovčík předvedl první čtverný skok v historii krasobruslení, přesto dodnes neztratil punc exkluzivity. "Máte při něm povznášející pocit," říká Tomáš Verner.
Jak navodit pocit: Já to dokážu? Před závodem usedá Verner k videu, pouští si své zdařilé čtverné toeloopy.
"Dva z mistrovství světa 2007 a ten z loňské NHK Trophy v Japonsku, ten je vysoce inspirativní.
Jedu, jedu a pak jakoby nic udělám čtyři otočky." Zato když se o ně ve čtrnácti poprvé pokusil, tvrdě padl.
"Pocit čtverné rotace si nejdřív musíte zakódovat do hlavy," líčí.
"Skočíte desetkrát, patnáctkrát a pořád padáte. Tušíte, že rok budete jen padat. A přece kdesi uvnitř chováte naději: Třeba zrovna dneska to vyjde.

Vrchol krasobruslařů

Bruslaři při čtverném toeloopu mohou dosáhnout rychlosti 7 otáček za vteřinu. Nejlepší při něm vyskočí do výšky 80 cm. V mezinárodní anketě o nejtěžší prvky ve sportu, kdy hlasovali sportovci a komentátoři, získal v roce 2003 krasobruslařský čtverný skok šesté místo.

Jinak byste z pádů zešíleli." Teprve po dvou letech, na mistrovství světa veWashingtonu, skok skoků ustál - v tréninku. V závodě až o další dva roky později. Mezitím málem s krasobruslením přestal...
Právě při pokusu o čtverný toeloop si na tréninku v Praze zlomil v roce 2005 pravou nohu. Přivodil si zranění kotníku, po němž lékaři radili: Skončete s krasobruslením! Odmítl. Ale noha už nikdy nebyla zcela jistá. "V momentu odskoku se nedala natočit tak, aby tam byl patřičný rotační pohyb," vysvětluje trenérka Vlasta Kopřivová.
Loni ho ani jednou na šampionátech čistě nezvládl. V této sezoně mu šel od léta jak z partesu. Jen
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama