Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Září 2008

Wallpapers Brian :)

6. září 2008 v 18:40 | Clárka |  Brian Joubert
Wallpapers Brian :)

"Není tréninku, kdy bych nedostala záchvat smíchu."

6. září 2008 v 18:29 | Clárka |  Novinky
"Není tréninku, kdy bych nedostala záchvat smíchu."
Tessa Virtue
Po ledě jezdili bez jediného slova, přesto však dokonale sladěni a ledovou plochu naplnili vzájemným jiskřením. Slyšet nebyly ani roztržky. Tyto dva mladé lidi, kteří mají to nejlepší ještě teprve před sebou, spojovalo zvláštní ticho.

"Spoustu let jsme spolu téměř nekomunikovali," řekl nám Scott Moir. "Oba jsme byli malí a stydliví. Jediné, co jsme si řekli po dobu jedné hodiny bylo: ´Půjdeme valčík.´ A to bylo všechno." "Tehdy jsme měli zvláštní vztah. Zato dnes má někdy Tessa co dělat, aby mě umlčela."

Mnohé se však změnilo od doby před 11 lety, kdy je dva dala dohromady Scottova teta - jedna z půl tuctu trenérů Moirů na půdě Ildertonského krasobruslařského klubu.

Jejich vpád na mezinárodní scénu už nebyl zdaleka nenápadný nebo nesmělý.

"Žádný jiný kanadský pár se nikdy neposunul v žebříčcích úspěšnosti tak rychle," říká Tracy Wilson, uznávaná televizní komentátorka, bronzová medailistka z OH (s Robem McCallem) a jedna z nejvýznamnějších osobností kanadských tanců na ledě.

"Skočit na 1. mistrovství světa 6. jen 10 bodů za místem 5., hned na to se dostat do finále Grand Prix a skončit 4. a mít v tu chvíli za sebou necelé dva roky mezi seniory... když k tomu přičtete jejich věk, je to opravdu nevídané!"

Marina Zoueva, která pár trénuje, si je plně vědoma, jak výjimečný pár jí byl svěřen. "Oni dva jsou opravdovým pokladem. Myslím, že mají nakročeno předčit všechny ostatní."

Americký taneční pár Meryl Davis a Charlie White, kteří trénují společně s Tessou a Scottem v Cantonu rovněž sdílí nadšení z umu mladých Kanaďanů. "Myslím, že Tessa a Scott se pro sebe narodili. Oni i když bruslí úplně novou krokovku, vypadá v jejich provedení, jako by ji trénovali už roky," říká Charlie White.

"Bruslení jim jde samo a v jejich podání vypadá tak strašně lehce." dodává Meryl Davis. "Navzájem se hrozně dobře doplňují. Scott je absolutní blázen do bruslení. Tessa působí nesmírně elegantně. Dohromady jsou prostě úžasní."

Jejich začátky byly velmi obyčejné a taky velmi kanadské. Dříve bydleli pouhých 10 minut od sebe, ale bruslit začali každý sám. Byla to až Carol Moir, která dostala dnes už bychom mohli říct přímo geniální nápad dát je dohromady.

"Na první bruslení se Scottem si už ani pořádně nepamatuji. Bylo mi tehdy 7," říká Tessa. "Jsem ale hrozně vděčná, že někdo v nás objevil náš potenciál a dal nás dohromady."

Scottovi se na tom všem líbilo, že bude moct každý den trávit po boku hezké holky.

Za čas se oba přesunuli hodinu jízdy k novým trenérům - Paulu McIntoshovi a Suzanne Killing, kteří je dovedli až k jejich velkým úspěchům. Pod jejich vedením se v roce 2000 Tessa a Scott stali mistry Kanady žáků. Scott vzpomíná, že to bral celé spíš jako velkou zábavu a vítězství je dost zaskočilo. Zlaté medaile nebyly tím hlavním, co jim tehdejší kanadský šampionát přinesl.

"Po těchto závodech jsem si uvědomil, že když budeme tvrdě trénovat, můžeme to někam dotáhnout."

Po tomto úspěchu následovaly ještě dva národní tituly.

V roce 2004 se rozhodli přesídlit do Michiganu, s čímž souvisel i odchod od McIntoshe a Killing. Přesto tyto dva trenéry stále považují za svoje přátele.

Jejich další vzestup probíhal kosmickou rychlostí. A v roce 2008 na mistrovství Kanady, kde získali svůj první seniorský titul, jejich volný tanec diváci odměnili ovacemi ve stoje.

Během šampionátu vyvěsili do okna montrealské banky, která je sponzoruje, plakát 8x10 stop velký s jejich fotkou. Když se šli Tessa a Scott před tento plakát fotit, jedna šokovaná fanynka k nim přiběhla a na Scotta vyhrkla: "Ty jsi opravdu ten kluk na tom plakátu?"

Tracey Wilson o nich říká, že mají potenciál vybudovat si podobný statut jako Torvill a Dean, kteří jsou mnohými považováni za nejlepší taneční pár všech dob. "Mají techniku, cit pro rytmus, přirozenou vznešenost, ideální typy postavy a jsou výborně sladění."

"Myslím, že mají na to, aby tance na ledě posunuly o kus dál. Uvidíme, jestli se jim to skutečně podaří."

Jejich nový volný tanec je sice ještě ve stádiu příprav, ale chystají prý něco hodně originálního. "Tessa totiž nikdy nechce dělat, co dělal už někdo před námi. Je hodně originální a samá svá. Někdy si proti ní připadám trochu obyčejný," říká Scott Moir.

Tessa k tomu dodává: "Vždycky se dá jít dál a výš. Tak musíme uvažovat, to je to, co nás motivuje. Chceme překonávat sami sebe a při tom být pořád sami sví."

"Není to ta nejlehčí cesta, ale nás to baví. Každý den nás ta touha žene dopředu."

I když jejich každodenní dřina není procházka růžovým sadem, oba říkají, že je krasobruslení prostě strašně baví. "Není tréninku, kdy bych nedostala záchvat smíchu," prozrazuje Tessa.

A jestli se někdy hádají? Jestli kdy nějaké hádky byly, tak si na ně nevzpomínají. Scott si hádku se svojí "mladší, vyspělejší sestrou", jak o Tesse někdy mluví, ani nedovede představit.

Když se jich zeptáte, proč si myslí, že ten druhý/á je pro ně tím pravým, jenom se předhánějí ve vychvalování. "To bychom tady byli do večera, kdybych měl říct všechny klady, která má Tessa," zalichotí Scott. Avšak zní to od něho naprosto přirozeně a opravdově.

Tessa o Scottovi řekla: "Jeho nadšení a vášeň pro krasobruslení je neuvěřitelná. Všechno dělá na 100%. Má obrovské charisma, skvělou osobnost, prostě všechno!"

A Scott o Tesse řekl: "Má obrovský talent. Myslím, že je to ta nejlepší partnerka na světě. A navíc je to úžasná osobnost, prostě skvělá holka."

"Já si svůj život bez Scotta nedovedu ani představit," přiznala se nám Tessa.

"Tesse by se žádná holka nedokázala vyrovnat," dovršil to Scott.

Publikum považuje za samozřejmé, že v rodném Vancouveru budou za rok a půl Tessa a Scott slavit svůj velký úspěch. I Shae-Lynn Bourne je pevně přesvědčená, že je čekají skvělé úspěchy.

"Je pro mě až nemožné si představit, že by v budoucnu neměli vyhrát mistrovství světa nebo olympiádu." Říká Shae-Lynn Bourne. "Jen se na ně podívejte, je to pár snů. Dokáží vás přenést do svého světa, do příběhu, který prožívají na ledě. Jsou prostě kouzelní."

Tracey Wilson o jejich volném tanci na "Umbrellas of Cherbourg": "Ten tanec byl prostě překrásný! Skoro až zapomenete, že v tu chvíli sledujete závod a náročné technické prvky vám splynou s celkovým uměleckým vyzněním."

Přes veškerou slávu a chválu, které se jim dostává, zůstávají Tessa se Scottem nohama pevně na zemi (nebo spíš na ledě…). Svoje medaile mají doma v Ontariu a jejich rodiny tak mají jejich životní úspěchy stále na očích.

Scott jezdí domů za rodinou každý víkend a pořád se tam vrací nesmírně rád.

Tessu zase lákají velká města, s nadšením mluví o nákupech v Paříži a těší se už na obchody v Los Angeles, kde se koná příští mistrovství světa. "Já totiž naprosto zbožňuji nakupování!" Nakupování si však užívá hlavně se svoji matkou Kate.

"Jednoho dne bych ráda působila v oděvní branži, i když mě stále lákají i práva." Tessa má ke všemu i baletní zkušenosti - jedno léto strávila v národní baletní škole.

Scott by se v budoucnu zase rád zaměřil na obchod.

Předtím je oba ale čeká ještě hodně bruslení. Jsou momentálně přesně tam, kde chtějí být - na cestě k olympijským hrám. Ještě předtím se za necelý rok pokusí dobýt svět v "městě andělů", kde hvězdy showbusinessu září ještě jasněji než kdekoliv jinde. "MS se už teď nemůžeme dočkat!"

A jak vidí svoji budoucnost po roce 2010?

"Ještě se zatím tak daleko nedíváme," přiznal se Scott. Necháme to přirozeně vyplynout ze situace. Ale krasobruslení oba milujeme a chceme se mu každopádně věnovat ještě pěkně dlouho!"

Zoueva, která přivedla na vrchol dvojnásobné olympijské vítěze Ekaterinu Gordeevu a Sergeie Grinkova, mnohými pokládány za nejlepší sportovní pár vůbec, si myslí, že stejných úspěchů by mohli dosáhnout i mladí Kanaďané. "Já Tessu a Scotta vidím jako následovníky Gordeey, Grinkova."

"Oni dva začali psát příběh, který sklidí slávu ještě dřív, než bude dokončen. Vnímám je podobně jako Torvill a Deana. V obou případech vidím něco výjimečného, magického. A to si vezměte, že to jsou vlastně ještě teprve děti!"