Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Splněný sen pro Delobel a Schoenfeldra

28. května 2008 v 15:04 |  Isabelle Delobel & Olivier Schoenfelder
Splněný sen pro Delobel a Schoenfeldra


Isabelle Delobel a Olivier Schoenfelder nikdy nevyhráli žádnou medaili na mistrovství světa, až letos. Před týdnem vystoupali na nejvyšší stupínek na pódiu světového šampionátu pro rok 2008 ve švédském Goteborgu.

"Byl to od dětství můj sen", řekla Delobel po vítězném vystoupení. Pár se stal třetím francouzským párem, kterému se podařilo získat titul mistrů světa od chvíle, kdy byly tance v roce 1952 zařazeny do programu mistrovství. (Před nimi to byli Paul a Isabelle Duchesnayovi v roce 1991 a Marina Anissina a Gwendal Peizerat v roce 2000).

Teď jsou zpátky ve Francii, Delobel a Schoenfelder se připravují na francouzské turné Stars sur Glace, kde budou vystupovat. Turné bude zahrnovat 28 vystoupení během dubna napříč celou zemí.

Noví šampioni vyprávěli icenetwork.com o svém vítězství.

Olivier: "Vždy jsme věřili, že můžeme vyhrát. Samozřejmě, bylo pro nás velmi povzbuzující, když jsme vedli po povinných tancích"

Isabelle: "Ale pak to byl boj! Emoce byly velmi silné. Všechno z nás spadlo až na konci naší volné jízdy, která byla bezpochyby naším nejlepším letošním vystoupením. Neudělali jsme žádnou chybu, která by nás mohla mrzet. Měli jsme před soupeři drobný bodový náskok a byla by chyba takhle zničit naše předchozí úsilí. Bylo to hodně emocionálně silné, když jsme se dozvěděli, že jsme vyhráli, že jsme opravdu mistři světa. Cítila jsem v očích slzy. To stejné jsem cítila o něco později na nejvyšším stupínku. Od té doby jsme velmi zaneprázdněni, chodíme od telefonátů k interview. Potřebujeme také sestavit nová exhibiční vystoupení. Neměli jsme zatím moc času. Ještě jsme si ani plně neuvědomili, že jsme mistři světa. Doufám, že na to brzy budeme mít čas!"

Delobel a Schoenfelder spolu bruslí už dlouho. První společně protrénovanou sezónu absolvovali již před osmnácti lety, díky rozhodnutí Iriny Moiseevy a Andreje Minkova, ruského tanečního páru. Od té doby stoupali krůček po krůčku po světovém žebříčku.

Isabelle: "Ty víš, že je několik světových medailí. Ale jenom jedna je zlatá. Světový titul je … známka šampionů, opravdu! Byli jsme velmi potěšeni, když jsme na závěrečném ceremoniálu dostali od zástupců Amerického krasobruslařského svazu zlatou brusličku s malým diamantem. Před pár lety jsme viděli Jevgenije Platova (olympijského vítěze s Oksanou Grishuk z roku 1994 a 1998 a mistra světa s Grishuk z let 1994-1997) jak jednu takovou nosí na své bundě a ptali jsme se ho, co to je. Vysvětlil nám, že toto se dává jenom mistrům světa. Tak to bylo vzácné. A teď máme taky takovou a budu si toho navždy vážit. Vždy jsme věřili v to, co děláme. Když jsme začali bruslit na vysoké úrovni, nebyli jsme tak vepředu a prosazováni jako Marina Anissina a Gwendal Peizerat, kteří vyhrávali zlaté medaile na mistrovství světa a olympijských hrách (Anissina a Peizerat trénovali na stejném lyonském stadionu pod stejnou trenérkou - Muriel Boucher-Zazoui - jako Delobel a Schoenfelder). Vždy jsme byli ochotni zkoušet nové věci a hledat originální témata. To není jenom práce, ale rádi ukazujeme naše rozdílné polohy a zkoušíme, co na to rozhodčí. Od rozhodčích jsme vlastně stále měli hezkou odezvu, občas byl někdo nadšen, ale nikdy nás to nedovedlo k medaili na mistrovství světa, až letos. Samozřejmě všechna naše rozhodnutí jsme vždy dělali hlavně k naší spokojenosti. Nicméně taková pozitivní odezva je pro nás vždy obrovským uspokojením a velkým oceněním naší práce. Po našem vítězství za námi přišlo mnoho lidí a říkalo, jak jsou za náš šťastni. Nemůžu si vzpomenout na všechny, ale potěšilo nás setkání s Tatianou Tarasovou, se kterou jsme před lety trénovali, nebo s Ingo Steuerem, německým trenérem (Steuer trénuje nové mistry světa ve sportovních dvojicích Alionu Savchenko a Robina Szolkowého). Přišel nám také pogratulovat i Igor Shpilband, trenér našich největších soupeřů. Připomněl, že naše poslední světová medaile byla z juniorského mistrovství světa v Brisbane v Austrálii. Řekl, že je šťastný i za nás. Všichni nám blahopřáli spontánně a velmi upřímně a myslím, že to bylo na tom nejhezčí."

Co bude dalším krokem mistrů světa? Jsou Delobel (29) a Schoenfelder (30) připraveni závodit do olympijských her ve Vancouveru v roce 2010?

Olivier: "Právě teď se chystáme na turné Stars sur Glace. Být částí té show je opravdu důkaz uznání pro nás všechny. Přichází to s výsledky naší práce. Pořádáme to, abychom si všude užili zábavu a pobavili naše publikum. Turné je také obrovská příležitost k získání zkušeností, po celé zemi jste vystaveni různým situacím a různému publiku. To je docela důležité pro nás a i pro mladé bruslaře, kteří jsou v show také. Mluvíme o další sezóně, ale my teď ještě nevíme. Musíme popřemýšlet… Ale necítíme, že právě teď musíme přemýšlet o tom, co bude. Chceme si zachovat pocity, které jsme měli a co jsme prožili; chceme si v nás uchovat naše vítězství živé. Měli jsme výbornou sezónu. Bylo toho pro nás letos hodně, vyhráli jsme dva závody Grand Prix (Trophée Eric Bombard a NHK Trophy), skončili jsme třetí na Grand Prix Final a druzí na Mistrovství Evropy."

Isabelle: "Také jsme se dozvěděli, že dostaneme odměnu od ISU za první místo v žebříku pro letošní sezónu. To uzavřelo naší úspěšnou sezónu a my jsme moc šťastni."

Co Vaše programy pro další sezónu? Jste pořád připraveni hledat něco nového?

Isabelle: "Máme moc rádi náš program "Znaková řeč", který je o neslyšících a němých lidech. Provázel nás celou touto sezónu a jsme rádi, že tomu tak bylo. Ten program žil hluboko v nás. Myslím, že jsme se jím odlišili. Ale nyní přemýšlíme o něčem opravdu hodně jiném. O něčem lehčím a rychlejším, jako když jsme udělali program "Bonnie a Clyde" (sezóna 2006-2007) po programu z předcházející sezóny "Noc v Benátkách" (2005-2006)."

Kdo ví, co kde čeká na Delobel a Schoenfeldera. Co víme jistě je, že jejich přítomnost je jasná a oni si ji užívají naplno.
Zdrojík
 


Komentáře

1 domiseek* domiseek* | Web | 28. května 2008 v 20:33 | Reagovat

máš u mě diplomek za bleskovku:o)

2 Clárka Clárka | 29. května 2008 v 14:50 | Reagovat

jj díky

3 Clárka Clárka | 29. května 2008 v 14:53 | Reagovat

ten diplomek je nádhernej díck :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama