Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

"Nikdy jsem neměl moc umělecký talent."

3. května 2008 v 16:12 | Clárka |  Novinky
"Nikdy jsem neměl moc umělecký talent."
Jeffrey Buttle
 • Barrie, Ontario - Od té doby, kdy Jeffrey Buttle vyhrál titul mistra světa, kamkoliv přijde, lidé ho pozdraví nebo mu dokonce poděkují.

  "Je to docela bláznivé, ale v podstatě je to super!" říká Jeffrey. Něco obdobného zažil už před 3 lety, když získal stříbrnou medaili na MS a v roce 2006, kdy vybojoval bronz na OH.

  "Myslel jsem si, že olympiádu sledoval každý a že po ní vás budou v potravinách poznávat všichni. Ale po MS bylo reakcí lidí na ulici ještě mnohem víc, než jsem čekal. Jsou to mnohdy lidé, kteří se ani o krasobruslení nezajímají, ale přesto vědí, že jsem vyhrál MS."

  Jednou šel Jeffrey se svým choreografem Davidem Wilsonem, pro kterého to byl 1. titul mistra světa z řad jeho svěřenců, po Yong Street v Torontu, když kolem nich projel mladý muž. Ten zpomalil, vyroloval okýnko a zakřičel: "Hej, Byootle! Byootle! Člověče, to na MS, to bylo dobrý!"

  Ve čtvrtek se Jeffrey poprvé dostal do klubu Mariposa v Barrie od doby, kdy vyhrál na MS. Předtím byl tak zaneprázdněný, že se do svého mateřského klubu neměl kdy dostat. Byl zván do různých médií, dokonce si zahrál sám sebe v satirické scénce Air Farce Live TV nazvané Buttlemania. Pro tuto scénku si na sebe oblékl svůj kostým z volné jízdy, na krk si zavěsil zlatou medaili, na nohy si obul kolečkové brusle, vystřihnul si pár politických vtípků a vysloužil si za to ovace ve stoje. Po tomto jeho hereckém debutu typicky skromně prohlásil, že to byl zároveň konec jeho herecké kariéry.

  Všechna ta pozornost ho trochu zaskočila. Říká: "Nevěděl jsem, že krasobruslení se těší takové popularitě." Určitě to ale nevypadá, že by se mu účinkování v show mohlo nějak vymstít. "Vždycky jsem byl opatrný v tom, co si na sebe naložím."

  V posledním měsíci vytvářel se svým choreografem dva nové programy pro show Stars on Ice. A sotva je dokončil, skolila ho chřipka, jejíž následky ještě pořád pociťuje.

  Objevují se mu stále další nabídky a možnosti. Jeff spolupracuje s firmou VISA a společností Bell a Rona a rýsují se mu už i další možnosti spolupráce.

  Byl pozván také na 2 mezinárodní manažerské sjezdy v Koreji a 4 vystoupení v rámci turné Mao Asada and Friends. V srpnu se zúčastní prvního turné World Vision v Jižní Americe.

  Moment Jeffovy radosti po dojetí jeho bezchybné volné jízdy na MS, kdy udeřil dlaní do ledu a zakřičel, se stihl již stát jedním z památných momentů krasobruslení. Prý o takovémto momentu vždycky snil. "Je to pro mě zvláštní pocit, přesně o tomto jsem už jako malý snil a můj sen se nyní stal skutečností."

  Jsi Kanaďan, vyrůstal si v Severním Ontariu - jak to, že nejsi hokejista?

  Původně jsem začal chodit do krasobruslařských kurzů, abych se naučil bruslit pro hokej, ale tak se mi to zalíbilo, že jsem u toho zůstal.

  A kdyby jsi byl hokejistou, myslíš, že bys také byl mistrem světa?

  To záleží na tom, jestli by v týmu byli nějací velicí hráči, kteří by mě ochránili.

  Můžeš mít tolik obránců, kolik jen budeš chtít… Super. Ale já vlastně nikdy hokej nehrál, takže nevím, jestli by mě to bavilo. Ale jakožto Kanaďan asi nějaké buňky na hokej mít budu.

  Brian Joubert se vyjádřil na tiskové konferenci po volných jízdách, že se mu nelíbí, že ses ani nepokusil o čtverný skok. Myslíš, že to byl od něj pouze projev nepokory?

  No, v tu chvíli se asi cítil trochu frustrovaně a já jsem mu na to mohl něco víc říct, ale jsem rád, že jsem to neudělal. Předvedl 1 skok, který já ne, ale - bohužel pro něj - je ve volné jízdě ještě 11 dalších skoků, takže ve výsledku jsem víc bodů nasbíral já. A ke všemu to ani nebylo těsné vítězství, takže jsem to ani nebral nijak osobně, ještě když jsem při tom měl na krku zlatou medaili.

  Budeš potřebovat zařadit čtverný skok, abys ses mohl ucházet o zlato na OH ve Vancouveru v roce 2010?

  Daisuke Takahashi na Mistrovství čtyř kontinentů nasbíral obrovské body, které nikdo jen tak nezíská. V ten den (pozn.:myšleno na MS) jsem byl nejlepší já, ale den na to se může cokoliv přihodit a pro mě z toho plyne, že i když je úžasné, že jsem vyhrál MS, tak čtverný skok budu potřebovat.

  Koupíš si za vítězství nějaký dárek?

  Ještě nevím, ale tahle zima byla vážně krutá, takže uvažuji o koupi auta, které se umí pohybovat po sněhu.

  Jaké auto máš v současné době?

  BMW 3-Series.

  Máš nějaký rituál před jízdami?

  Nějak jich postupně přibývá, ale u dlouhou dobu si vždycky obouvám levou brusli jako první. A před tím, než vyjdu na led obvykle mluvím sám k sobě v zrcadle - říkám si takové povzbuzující věci. A předtím, než zavolají moje jméno kloktám vodu a vyplivuju ji - faktem je, že to nevypadá moc kultivovaně.

  Co jsi snídal ráno v den volných jízd na MS?

  Celozrnnou tyčinku.

  Máš nějaký skrytý talent?

  Sudoku. Umím vyřešit průměrně těžké Sudoku. Začal jsem s tím, abych si ukrátil čas, ale postupně jsem je začal dělat na čas. Soutěžím v tom s mým otcem.

  Studoval jsi chemické inženýrství. Jak to jde dohromady s krasobruslením?

  I když dělám umělecký sport, nikdy jsem moc neprojevoval umělecký talent. Vynikal jsem v matematice a přírodních vědách, takže po maturitě jsem se hlásil na chemické inženýrství a dostal jsem se na univerzitu v Torontu, kam jsem chtěl na prvním místě.

  Byl jsi Mezinárodní bruslařskou unií zařazen mezi 10 nejkrásnějších lidí krasobruslení. Jaký je tvůj recept na krásu?

  Genetika. Za to všechno můžou moji rodiče.
 


Komentáře

1 domiseek* domiseek* | Web | 3. května 2008 v 19:28 | Reagovat

vážně pěknej rozhovor, neva že jsem si ho dala na blog? samozřejmě se zdrojem:o)

2 Clárka Clárka | 4. května 2008 v 16:39 | Reagovat

ne neva :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama