Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Ledová princezna - Kiira Korpi

21. května 2008 v 16:18 |  Kiira Korpi
Ledová princezna - Kiira Korpi
 • Často je označována za nejkrásnější ženu krasobruslení. Finka Kiira Korpi ale také patří mezi nejtalentovanější a její výsledky to dokazují.

  Korpi se na mezinárodní scénu dostala po zisku stříbrné medaile na juniorském finském šampionátu v sezoně 2002-03. V tentýž rok také skončila 19. na MSJ, v roce 2004 dosáhla na 16.místo a o rok později pak na místo 10.

  Těsně jí unikla medaile na finále juniorské Grand Prix, když v sezoně 2004-05 skončila čtvrtá. V tentýž rok se poprvé kvalifikovala na ME, kde se po stříbru z domácího mistrovství umístila jako 13.

  Její vzestup na mistrovství Evropy byl velký - po 13. místě při evropském debutu přišlo v roce 2006 šesté místo, a účast na Olympijských hrách v Turíně jí vynesla místo 16. "Doufám, že bych mohla jet znovu na ZOH v roce 2010 a možná i 2014, bude mi teprve 25 let, což není tak moc,"řekla Finka.

  Po olympiádě následovalo MS, kde Kiira vybojovala 10.místo. V roce 2007 dosáhla na svoji první evropskou medaili - bronzovou, ale na MS téhož roku skončila až 14.

  V sezoně 2007-08 se potýkala se sinusitidou, která způsobila, že se Kiira nezúčastnila své první plánované Grand Prix - Skate America. Na Cup of Russia získala čtvrté místo a poté se musela spokojit s pátým místem na ME - pouhých 0.69 bodu jí chybělo do medaile.

  "Byla jsem velmi spokojena s tím, jak jsem zajela na ME,"uvedla Korpi, která byla druhá po krátkém programu. "Před programem jsem se cítila uvolněně a jistě. Během rozjížďky jsem trochu znervózněla, protože v hale bylo hodně hluku a lidí, kteří mě podporovali, ale byla jsem na to připravena. Poslední krokovku jsem zajela na 110 procent. Vždycky jsem byla bojovnice. Nevzdávám se, když vidím překážky."

  Kiira byla trošku zklamaná, když po volné jízdě skončila až pátá. "Udělala jsem moc chyb, a přitom to bylo tak blízko. Jen maličkosti mi nedovolily vystoupit na podium. Možná by stačil jeden čistý skok navíc. Ale nemůžete stále říkat 'Co by bylo, kdyby…' Není dobré o tom přemýšlet."

  Na světovém šampionátu Korpi doufala v dobré umístění, když po krátkém programu obsadila průběžné čtvrté místo, ale po nešťastné volné jízdě jí nakonec muselo stačit místo deváté.

  Nakonec, jejím cílem pro sezonu 2007-08 bylo kvalifikovat se jak na ME, tak na MS. "Byla bych šťastná, kdybych na ME bývala znovu získala medaili, ale situace byla jiná než minulý rok. Tenkrát jsem musela jen vyjít na led a bruslit a všechen tlak spočíval na Susanně (Pöykiö). Letos jsem však byla nejzkušenější finskou závodnicí já, tudíž byl největší tlak vyvíjen na mě. Byla jsem ráda za Lauru (Lepistö). Teď máme tři medaile ze čtyř mistrovství Evropy,"říká Kiira.

  "Na ME a MS bychom potřebovali čtyři místa. Máme velmi silný ženský tým a také mnoho mladých bruslařek, jako je například talentovaná Jenni (Vähämaa). Ve Finsku jsme měli velmi těžký závod o to, kdo pojede na ME a jen dvě nejlepší právě z evropského šampionátu mohly jet také na mistrovství světa. Takže je velká škoda, že Susanna nemohla s námi. Máme skvělé trenéry a dobrý národní tým. Máme mnoho společných soustředění, kde se navzájem ženeme dopředu, možná proto jsme v poslední době tak silní," vysvětluje Korpi.

  Devatenáctiletá Finka ještě nikdy nevyhrála národní seniorský šampionát, ačkoli dvakrát získala stříbro a jednou bronz. Má dvě zlaté medaile z mezinárodních seniorských závodů - Merano Cup (2005) a Finlandia Trophy (2006) a také jednu stříbrnou medaili, a to z Golden Spin of Zagreb (2007).

  Kiiru trénují Maaret Siromaa a Susanna Haarala, a to především v jejím domovském městě - Tampere. S Maaret trénuje již 10 let a se Susannou 4 roky. Kvůli škole a zkouškám mohla Kiira uplynulou sezonu na ledě trénovat jen dvě hodiny denně, pětkrát týdně. Dalších šest hodin týdně strávila přípravou na suchu. V létě je její domácí stadion, který je velmi blízko od jejího domova, na dva měsíce uzavřen, a proto Kiira jezdí na soustředění nejen po Finsku, ale i do jiných zemí.

  "Díky hokeji je ve Finsku mnoho stadionů. V mém městě žije asi jen 200 tisíc lidí, ale máme 10 stadionů. Jsou plné od sedmi ráno do deseti večer,"vysvětluje Kiira.

  Měla by to vědět, místní hokejový klub Tappara Tampere totiž vyhrál finské mistrovství. Tým trénuje Kiiřin otec Rauno, který také dovedl finský ženský hokejový tým k bronzové medaili na ZOH 1998. "Jsem ráda, že nehraji hokej," říká Kiira, která začala bruslit v pěti letech. "Moje starší sestra a pár přátel bruslilo, a tak jsem to chtěla také zkusit."

  První trojitý skok, který Finka skočila čistě, byl salchow, a to když jí bylo teprve 11 nebo 12 let, nicméně tento skok ve svých letošních programech nepředvedla. "Do svého programu jsem nezařadila trojitého salchowa, protože s novým systémem hodnocení nemusíte skočit všechny skoky, tak jsme si mysleli, že toeloop by pro mě mohl být jednodušší."

  Korpi si myslí, že bodové hodnocení jednotlivých skoků je užitečné, protože umožňuje bruslařům vidět body za všechny jejich elementy. "Potom můžete zjistit, co je třeba zlepšit. S trenéry po každé soutěži skóre sledujeme, abychom viděli, co změnit. Po ME jsem věděla, že musím zlepšit určité piruety a ve spirálách zůstávat déle,"upřesňuje Kiira.

  "Mým oblíbeným skokem je trojitý lutz,"dodává ještě. Tento rok jich použila opravdu mnoho. Její krátký program obsahoval kombinaci trojitý lutz-trojitý rittberger, trojitý rittberger a dvojitý axel. Pro volnou jízdu zvolila kombinace trojitý lutz-dvojitý toeloop-dvojitý rittberger, trojitý rittberger-dvojitý toeloop, a dvojitý axel-dvojitý rittberger. Sólo skáče trojitý rittberger, trojitý flip, trojitý lutz a trojitý toeloop. "Po finském mistrovství jsem pracovala na kombinacích trojitý toeloop-trojitý toeloop a trojitý rittberger-trojitý rittberger, ale rozhodli jsme se je zatím nepřidávat," říká Korpi.

  Korpi začala v létě s tréninkem později - kvůli škole a nemoci. "Minulé jaro jsem měla zvláštní problém se žaludkem - když jsem se najedla, cítila jsem se opravdu špatně. Tak jsem si musela vzít volno a nechat si provést endoskopii. Našli mi problém s jícnem a byli schopni to léčit. Před Skate America jsem měla strašnou chřipku a sinusitidu, takže jsem nemohla soutěžit. Tak jsem místo toho jela o pár týdnů později na Golden Skate of Zagreb,"vzpomíná Kiira.

  Nelli Petänen připravovala Kiiřiny choreografie posledních šest let. Kiira si ponechala volnou jízdu Phantasia od Andrew Lloyd Webera a Satan Chang, ale předvedla nový krátký program na Triunfal od Astora Piazzolly.

  Korpi vhodnou hudbu vybírá společně s trenéry. "Obvykle měním jeden program za rok. Pro příští sezonu ale možná změním oba. Mám ráda krátký program, je tak odlišný a kostým je neobvyklý, a tak by si jej rozhodčí mohli zapamatovat,"říká Finka.

  "Hudbu pro krátký program jsem objevila, když jsem minulý rok byla na Japan Open. Trénovala jsem v Osace a s trenérkou jsme zašly do velkého obchodu s hudbou, abychom našly vhodný doprovod. Vybraly jsme toto tango. Nejdřív jsem byla velmi ohromená, ale vlastně je to zábava,"objasňuje Korpi.

  "Trenérka našla hudbu pro volnou jízdu. Nikdy předtím jsem na klasiku nebruslila a ona si myslela, že už bych na to mohla být připravena,"pokračuje Kiira.

  Pro exhibiční program zvolila písně od ABBY, včetně Gimme! Gimme!, The Winner Takes It All, a Dancing Queen. Její kostým se skládá z modrého trikotu a přiléhavých blýskavých kalhot. "S choreografkou jsme přemýšlely, jaká hudba by byla dobrá pro show. ABBU jsme považovaly spíš za vtip, ale pak mě napadlo, že by to vlastně mohlo být zábavné a zajímavé."

  Před dvěma týdny Kiira závodila na Japan Open 2008 v Tokyu, kde tvořila součást evropského týmu spolu se Stéphanem Lambielem, Adrianem Schultheissem a Sarah Meier. Evropský tým skončil druhý za Japonskem, zatímco Severní Amerika se musela spokojit s místem třetím.

  Mimo led Korpi poslouchá všechny hudební žánry, přičemž Alicia Keys a Whitney Houston patří mezi její nejoblíbenější zpěvačky. "Ale neposlouchám heavy metal, i přesto, že Finsko je proslaveno mnoha heavymetalovými skupinami," směje se Kiira.

  Finka ráda hraje tenis a jezdí na snowboardu. Když byla mladší, zkoušela gymnastiku, ale jako sport číslo jedna si vybrala krasobruslení.

  Korpi toto jaro dokončí střední školu. "Už mi zbývá jen poslední zkouška. Zkusím studovat business na univerzitě. Nemám žádné speciální sny, ale moje sestra studovala marketing, což se mi moc líbilo. Takže půjdu v jejích stopách." Kiira je také nadaná na jazyky - plynule hovoří finsky, švédsky, anglicky a německy, což jí může v budoucí možné kariéře pomoct.

  Ačkoli blonďatá kráska vypadá jako modelka, nemá v tomto směru žádné plány. Kromě televizní reklamy pro Valio, finskou největší mlékárenskou společnost, která je jedním z jejích hlavních sponzorů, zatím v tomto oboru nepracovala.
 


Anketa

Jaká Krasobruslařka se ti líbí nejvíc ?

Julia Obertas 12.3% (247)
Maria Mukhortova 4.3% (87)
Aliona Savchenko 6.1% (123)
Dorota Siudek 4.1% (83)
Albena Denková 4.2% (84)
Oksana Domnina 4.7% (95)
Kimii Meissner 4.7% (95)
Sasha Cohen 6.5% (131)
Mao Asada 4.7% (95)
Miki Ando 4.4% (88)
Kiira Korpi 6.7% (136)
Elena Sokolova 4.9% (98)
Yu-Na Kim 4.8% (96)
Irina Slutskay 5.5% (111)
Tanith Belbin 4.5% (90)
Ksenia Makarova 4.3% (86)
Alena Leonova 4.7% (94)
Fleur Maxwell 4.5% (90)
Sarah Meier 4.3% (87)

Komentáře

1 domiseek* domiseek* | Web | 22. května 2008 v 18:14 | Reagovat

máš tuhle krasobruslařku ráda? já celkem jo, jen si myslím, že je na jiný kvalitativní úrovni než třeba Carolina Costner...oni dvě se podle mě nedají srovnat...ale co není může být že jo:o)

2 Clárka Clárka | 23. května 2008 v 15:01 | Reagovat

no celkem jo,,,ale radši mám Miki Ando..jo s tou Carolinou máš pravdu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama