Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Daisuke Takahashi odchází od trenéra Morozova

11. května 2008 v 19:58 |  Novinky

• Japonský závodník Daisuke Takahashi na úterní tiskové konferenci potvrdil odchod od svého trenéra a choreografa Nikolaje Morozova. Rozhodl se tak na základě nedávného oznámení japonské bruslařské federace o návratu jeho domácího rivala Nobunari Ody a Odově přesunu do Hackensack v New Jersey, kde se jeho trenérem stane právě Morozov. Oda přitom dříve trénoval pod vedením Lee Barkella v městečku Barrie v kanadském Ontariu.

"Nikolaj je dobrý trenér, ale Oda je můj soupeř. Bylo by těžké pracovat společně," vysvětlil Daisuke své rozhodnutí přítomným zástupcům japonských médií a dodal, že se nyní poohlíží po nových choreografech.

Během tří sezón pod Morozovovým vedením se dvaadvacetiletý bruslař propracoval z nekonzistentního mladého závodníka mezi světovou špičku. Jeho kvality se projevily už v roce 2002, kdy se stal prvním japonským bruslařem, který vyhrál mistrovství světa juniorů. Mezi seniory se však úspěchy příliš nedostavovaly, jeho nejlepším umístěním bylo třetí místo na mistrovství čtyř kontinentů.

Vše se ale změnilo v roce 2005, kdy si ho pod svá křídla vzal právě Morozov. Daisuke zvítězil na Americké brusli, získal bronz na finále Grand Prix a vůbec poprvé vyhrál mistrovství Japonska. Ačkoli pro něj Olympijské hry skončily zklamáním a osmým místem, v následující sezóně 2006/07 se mu opět dařilo - získal zlato na NHK Trophy, stříbro na finále Grand Prix a rovněž obhájil svůj domácí titul.

Zatím největším Takahashiho úspěchem zůstává loňské mistrovství světa v Tokyu, kde nadchnul domácí publikum svou senzační volnou jízdou na hudbu z muzikálu Fantom opery, která ho ze třetího místa po krátkém programu posunula na celkovou stříbrnou příčku.

Po dobu strávenou u Morozova se ale Daisuke také často vracel do Japonska, aby zde trénoval pod vedením Utako Nagamitsu.

"Rád zde (v New Jersey) trénuji spolu s tolika ostatními vrcholovými bruslaři", prohlásil Daisuke loni na podzim. "Nikolaj pracuje velmi tvrdě a nutí mě se stále zlepšovat, což je dobře. Ve svém tréninku potřebuji oba přístupy - ten japonský i Nikolajův - a oba moji trenéři se podílejí na všem, co se týká mé celkové přípravy. Navíc když jsem zrovna v Japonsku, Takeshi Honda mi pomáhá se skoky."

V právě uplynulé sezóně byla Daisukeho spolupráce s Morozovem vysoce ceněna, zejména pak jeho krátký program na hip-hop verzi Labutího jezera. Poté, co na mistrovství čtyř kontinentů nasbíral neuvěřitelných 264,41 bodů, byl Takahashi hlavním favoritem na světové zlato. V Göteborgu se mu však nevyvedla volná jízda, při které několikrát pokazil trojitého axela, a nakonec se umístil až na čtvrté příčce, těsně pod stupněm vítězů.

Daisuke nebyl prvním japonským bruslařem, se kterým Morozov spolupracoval. Před ním trénoval Shizuku Arakawu, která se v roce 2006 jako vůbec první Japonka stala olympijskou vítězkou. V současné době má Morozov na starosti loňskou mistryni světa Miki Ando.

Pro Odu bude nadcházející sezóna pokusem o návrat poté, co byl v červenci 2007 zadržen japonskou policií a obviněn z řízení svého mopedu pod vlivem alkoholu. I když během jízdy nikoho nezranil, japonská bruslařská federace mu na několik měsíců zakázala účast na mezinárodních soutěžích. Odovi byla rovněž udělena pokuta a trest obecně prospěšných prací. Přesto, že zákaz startu na soutěžích vypršel před japonským národním šampionátem, kde měl možnost kvalifikovat se na mistrovství světa, Oda se rozhodl nenastoupit a vynechat tak i zbytek sezóny.