Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Květen 2008

Od domiisek

29. května 2008 v 14:53 Moje výhry
Od domiisek :)

Splněný sen pro Delobel a Schoenfeldra

28. května 2008 v 15:04 Isabelle Delobel & Olivier Schoenfelder
Splněný sen pro Delobel a Schoenfeldra


Isabelle Delobel a Olivier Schoenfelder nikdy nevyhráli žádnou medaili na mistrovství světa, až letos. Před týdnem vystoupali na nejvyšší stupínek na pódiu světového šampionátu pro rok 2008 ve švédském Goteborgu.

"Byl to od dětství můj sen", řekla Delobel po vítězném vystoupení. Pár se stal třetím francouzským párem, kterému se podařilo získat titul mistrů světa od chvíle, kdy byly tance v roce 1952 zařazeny do programu mistrovství. (Před nimi to byli Paul a Isabelle Duchesnayovi v roce 1991 a Marina Anissina a Gwendal Peizerat v roce 2000).

Teď jsou zpátky ve Francii, Delobel a Schoenfelder se připravují na francouzské turné Stars sur Glace, kde budou vystupovat. Turné bude zahrnovat 28 vystoupení během dubna napříč celou zemí.

Noví šampioni vyprávěli icenetwork.com o svém vítězství.

Olivier: "Vždy jsme věřili, že můžeme vyhrát. Samozřejmě, bylo pro nás velmi povzbuzující, když jsme vedli po povinných tancích"

Isabelle: "Ale pak to byl boj! Emoce byly velmi silné. Všechno z nás spadlo až na konci naší volné jízdy, která byla bezpochyby naším nejlepším letošním vystoupením. Neudělali jsme žádnou chybu, která by nás mohla mrzet. Měli jsme před soupeři drobný bodový náskok a byla by chyba takhle zničit naše předchozí úsilí. Bylo to hodně emocionálně silné, když jsme se dozvěděli, že jsme vyhráli, že jsme opravdu mistři světa. Cítila jsem v očích slzy. To stejné jsem cítila o něco později na nejvyšším stupínku. Od té doby jsme velmi zaneprázdněni, chodíme od telefonátů k interview. Potřebujeme také sestavit nová exhibiční vystoupení. Neměli jsme zatím moc času. Ještě jsme si ani plně neuvědomili, že jsme mistři světa. Doufám, že na to brzy budeme mít čas!"

Delobel a Schoenfelder spolu bruslí už dlouho. První společně protrénovanou sezónu absolvovali již před osmnácti lety, díky rozhodnutí Iriny Moiseevy a Andreje Minkova, ruského tanečního páru. Od té doby stoupali krůček po krůčku po světovém žebříčku.

Isabelle: "Ty víš, že je několik světových medailí. Ale jenom jedna je zlatá. Světový titul je … známka šampionů, opravdu! Byli jsme velmi potěšeni, když jsme na závěrečném ceremoniálu dostali od zástupců Amerického krasobruslařského svazu zlatou brusličku s malým diamantem. Před pár lety jsme viděli Jevgenije Platova (olympijského vítěze s Oksanou Grishuk z roku 1994 a 1998 a mistra světa s Grishuk z let 1994-1997) jak jednu takovou nosí na své bundě a ptali jsme se ho, co to je. Vysvětlil nám, že toto se dává jenom mistrům světa. Tak to bylo vzácné. A teď máme taky takovou a budu si toho navždy vážit. Vždy jsme věřili v to, co děláme. Když jsme začali bruslit na vysoké úrovni, nebyli jsme tak vepředu a prosazováni jako Marina Anissina a Gwendal Peizerat, kteří vyhrávali zlaté medaile na mistrovství světa a olympijských hrách (Anissina a Peizerat trénovali na stejném lyonském stadionu pod stejnou trenérkou - Muriel Boucher-Zazoui - jako Delobel a Schoenfelder). Vždy jsme byli ochotni zkoušet nové věci a hledat originální témata. To není jenom práce, ale rádi ukazujeme naše rozdílné polohy a zkoušíme, co na to rozhodčí. Od rozhodčích jsme vlastně stále měli hezkou odezvu, občas byl někdo nadšen, ale nikdy nás to nedovedlo k medaili na mistrovství světa, až letos. Samozřejmě všechna naše rozhodnutí jsme vždy dělali hlavně k naší spokojenosti. Nicméně taková pozitivní odezva je pro nás vždy obrovským uspokojením a velkým oceněním naší práce. Po našem vítězství za námi přišlo mnoho lidí a říkalo, jak jsou za náš šťastni. Nemůžu si vzpomenout na všechny, ale potěšilo nás setkání s Tatianou Tarasovou, se kterou jsme před lety trénovali, nebo s Ingo Steuerem, německým trenérem (Steuer trénuje nové mistry světa ve sportovních dvojicích Alionu Savchenko a Robina Szolkowého). Přišel nám také pogratulovat i Igor Shpilband, trenér našich největších soupeřů. Připomněl, že naše poslední světová medaile byla z juniorského mistrovství světa v Brisbane v Austrálii. Řekl, že je šťastný i za nás. Všichni nám blahopřáli spontánně a velmi upřímně a myslím, že to bylo na tom nejhezčí."

Co bude dalším krokem mistrů světa? Jsou Delobel (29) a Schoenfelder (30) připraveni závodit do olympijských her ve Vancouveru v roce 2010?

Olivier: "Právě teď se chystáme na turné Stars sur Glace. Být částí té show je opravdu důkaz uznání pro nás všechny. Přichází to s výsledky naší práce. Pořádáme to, abychom si všude užili zábavu a pobavili naše publikum. Turné je také obrovská příležitost k získání zkušeností, po celé zemi jste vystaveni různým situacím a různému publiku. To je docela důležité pro nás a i pro mladé bruslaře, kteří jsou v show také. Mluvíme o další sezóně, ale my teď ještě nevíme. Musíme popřemýšlet… Ale necítíme, že právě teď musíme přemýšlet o tom, co bude. Chceme si zachovat pocity, které jsme měli a co jsme prožili; chceme si v nás uchovat naše vítězství živé. Měli jsme výbornou sezónu. Bylo toho pro nás letos hodně, vyhráli jsme dva závody Grand Prix (Trophée Eric Bombard a NHK Trophy), skončili jsme třetí na Grand Prix Final a druzí na Mistrovství Evropy."

Isabelle: "Také jsme se dozvěděli, že dostaneme odměnu od ISU za první místo v žebříku pro letošní sezónu. To uzavřelo naší úspěšnou sezónu a my jsme moc šťastni."

Co Vaše programy pro další sezónu? Jste pořád připraveni hledat něco nového?

Isabelle: "Máme moc rádi náš program "Znaková řeč", který je o neslyšících a němých lidech. Provázel nás celou touto sezónu a jsme rádi, že tomu tak bylo. Ten program žil hluboko v nás. Myslím, že jsme se jím odlišili. Ale nyní přemýšlíme o něčem opravdu hodně jiném. O něčem lehčím a rychlejším, jako když jsme udělali program "Bonnie a Clyde" (sezóna 2006-2007) po programu z předcházející sezóny "Noc v Benátkách" (2005-2006)."

Kdo ví, co kde čeká na Delobel a Schoenfeldera. Co víme jistě je, že jejich přítomnost je jasná a oni si ji užívají naplno.
Zdrojík

Cenky za Bleskajdu č.7

25. května 2008 v 14:53 Cenky pro vás
Cenky za Bleskajdu č.7

Bleskajda č.7

24. května 2008 v 17:57 Bleskajdy
Bleskajda č.7
 1. Jak se jmenuje tahle krasobruslařka ?
 2. Za jakou zemi jezdí ?
 3. Napiš mi o ní něco zajímavýho :)
 4. Co chceš na diplomek :)

Můj diplomek za Bleskajdu č.1

24. května 2008 v 17:55 Moje výhry
Můj diplomek za Bleskajdu č.1

Sashi Podpis

23. května 2008 v 15:22 Sasha Cohen
Sashi podpis :

Ledová princezna - Kiira Korpi

21. května 2008 v 16:18 Kiira Korpi
Ledová princezna - Kiira Korpi
 • Často je označována za nejkrásnější ženu krasobruslení. Finka Kiira Korpi ale také patří mezi nejtalentovanější a její výsledky to dokazují.

  Korpi se na mezinárodní scénu dostala po zisku stříbrné medaile na juniorském finském šampionátu v sezoně 2002-03. V tentýž rok také skončila 19. na MSJ, v roce 2004 dosáhla na 16.místo a o rok později pak na místo 10.

  Těsně jí unikla medaile na finále juniorské Grand Prix, když v sezoně 2004-05 skončila čtvrtá. V tentýž rok se poprvé kvalifikovala na ME, kde se po stříbru z domácího mistrovství umístila jako 13.

  Její vzestup na mistrovství Evropy byl velký - po 13. místě při evropském debutu přišlo v roce 2006 šesté místo, a účast na Olympijských hrách v Turíně jí vynesla místo 16. "Doufám, že bych mohla jet znovu na ZOH v roce 2010 a možná i 2014, bude mi teprve 25 let, což není tak moc,"řekla Finka.

  Po olympiádě následovalo MS, kde Kiira vybojovala 10.místo. V roce 2007 dosáhla na svoji první evropskou medaili - bronzovou, ale na MS téhož roku skončila až 14.

  V sezoně 2007-08 se potýkala se sinusitidou, která způsobila, že se Kiira nezúčastnila své první plánované Grand Prix - Skate America. Na Cup of Russia získala čtvrté místo a poté se musela spokojit s pátým místem na ME - pouhých 0.69 bodu jí chybělo do medaile.

  "Byla jsem velmi spokojena s tím, jak jsem zajela na ME,"uvedla Korpi, která byla druhá po krátkém programu. "Před programem jsem se cítila uvolněně a jistě. Během rozjížďky jsem trochu znervózněla, protože v hale bylo hodně hluku a lidí, kteří mě podporovali, ale byla jsem na to připravena. Poslední krokovku jsem zajela na 110 procent. Vždycky jsem byla bojovnice. Nevzdávám se, když vidím překážky."

  Kiira byla trošku zklamaná, když po volné jízdě skončila až pátá. "Udělala jsem moc chyb, a přitom to bylo tak blízko. Jen maličkosti mi nedovolily vystoupit na podium. Možná by stačil jeden čistý skok navíc. Ale nemůžete stále říkat 'Co by bylo, kdyby…' Není dobré o tom přemýšlet."

  Na světovém šampionátu Korpi doufala v dobré umístění, když po krátkém programu obsadila průběžné čtvrté místo, ale po nešťastné volné jízdě jí nakonec muselo stačit místo deváté.

  Nakonec, jejím cílem pro sezonu 2007-08 bylo kvalifikovat se jak na ME, tak na MS. "Byla bych šťastná, kdybych na ME bývala znovu získala medaili, ale situace byla jiná než minulý rok. Tenkrát jsem musela jen vyjít na led a bruslit a všechen tlak spočíval na Susanně (Pöykiö). Letos jsem však byla nejzkušenější finskou závodnicí já, tudíž byl největší tlak vyvíjen na mě. Byla jsem ráda za Lauru (Lepistö). Teď máme tři medaile ze čtyř mistrovství Evropy,"říká Kiira.

  "Na ME a MS bychom potřebovali čtyři místa. Máme velmi silný ženský tým a také mnoho mladých bruslařek, jako je například talentovaná Jenni (Vähämaa). Ve Finsku jsme měli velmi těžký závod o to, kdo pojede na ME a jen dvě nejlepší právě z evropského šampionátu mohly jet také na mistrovství světa. Takže je velká škoda, že Susanna nemohla s námi. Máme skvělé trenéry a dobrý národní tým. Máme mnoho společných soustředění, kde se navzájem ženeme dopředu, možná proto jsme v poslední době tak silní," vysvětluje Korpi.

  Devatenáctiletá Finka ještě nikdy nevyhrála národní seniorský šampionát, ačkoli dvakrát získala stříbro a jednou bronz. Má dvě zlaté medaile z mezinárodních seniorských závodů - Merano Cup (2005) a Finlandia Trophy (2006) a také jednu stříbrnou medaili, a to z Golden Spin of Zagreb (2007).

  Kiiru trénují Maaret Siromaa a Susanna Haarala, a to především v jejím domovském městě - Tampere. S Maaret trénuje již 10 let a se Susannou 4 roky. Kvůli škole a zkouškám mohla Kiira uplynulou sezonu na ledě trénovat jen dvě hodiny denně, pětkrát týdně. Dalších šest hodin týdně strávila přípravou na suchu. V létě je její domácí stadion, který je velmi blízko od jejího domova, na dva měsíce uzavřen, a proto Kiira jezdí na soustředění nejen po Finsku, ale i do jiných zemí.

  "Díky hokeji je ve Finsku mnoho stadionů. V mém městě žije asi jen 200 tisíc lidí, ale máme 10 stadionů. Jsou plné od sedmi ráno do deseti večer,"vysvětluje Kiira.

  Měla by to vědět, místní hokejový klub Tappara Tampere totiž vyhrál finské mistrovství. Tým trénuje Kiiřin otec Rauno, který také dovedl finský ženský hokejový tým k bronzové medaili na ZOH 1998. "Jsem ráda, že nehraji hokej," říká Kiira, která začala bruslit v pěti letech. "Moje starší sestra a pár přátel bruslilo, a tak jsem to chtěla také zkusit."

  První trojitý skok, který Finka skočila čistě, byl salchow, a to když jí bylo teprve 11 nebo 12 let, nicméně tento skok ve svých letošních programech nepředvedla. "Do svého programu jsem nezařadila trojitého salchowa, protože s novým systémem hodnocení nemusíte skočit všechny skoky, tak jsme si mysleli, že toeloop by pro mě mohl být jednodušší."

  Korpi si myslí, že bodové hodnocení jednotlivých skoků je užitečné, protože umožňuje bruslařům vidět body za všechny jejich elementy. "Potom můžete zjistit, co je třeba zlepšit. S trenéry po každé soutěži skóre sledujeme, abychom viděli, co změnit. Po ME jsem věděla, že musím zlepšit určité piruety a ve spirálách zůstávat déle,"upřesňuje Kiira.

  "Mým oblíbeným skokem je trojitý lutz,"dodává ještě. Tento rok jich použila opravdu mnoho. Její krátký program obsahoval kombinaci trojitý lutz-trojitý rittberger, trojitý rittberger a dvojitý axel. Pro volnou jízdu zvolila kombinace trojitý lutz-dvojitý toeloop-dvojitý rittberger, trojitý rittberger-dvojitý toeloop, a dvojitý axel-dvojitý rittberger. Sólo skáče trojitý rittberger, trojitý flip, trojitý lutz a trojitý toeloop. "Po finském mistrovství jsem pracovala na kombinacích trojitý toeloop-trojitý toeloop a trojitý rittberger-trojitý rittberger, ale rozhodli jsme se je zatím nepřidávat," říká Korpi.

  Korpi začala v létě s tréninkem později - kvůli škole a nemoci. "Minulé jaro jsem měla zvláštní problém se žaludkem - když jsem se najedla, cítila jsem se opravdu špatně. Tak jsem si musela vzít volno a nechat si provést endoskopii. Našli mi problém s jícnem a byli schopni to léčit. Před Skate America jsem měla strašnou chřipku a sinusitidu, takže jsem nemohla soutěžit. Tak jsem místo toho jela o pár týdnů později na Golden Skate of Zagreb,"vzpomíná Kiira.

  Nelli Petänen připravovala Kiiřiny choreografie posledních šest let. Kiira si ponechala volnou jízdu Phantasia od Andrew Lloyd Webera a Satan Chang, ale předvedla nový krátký program na Triunfal od Astora Piazzolly.

  Korpi vhodnou hudbu vybírá společně s trenéry. "Obvykle měním jeden program za rok. Pro příští sezonu ale možná změním oba. Mám ráda krátký program, je tak odlišný a kostým je neobvyklý, a tak by si jej rozhodčí mohli zapamatovat,"říká Finka.

  "Hudbu pro krátký program jsem objevila, když jsem minulý rok byla na Japan Open. Trénovala jsem v Osace a s trenérkou jsme zašly do velkého obchodu s hudbou, abychom našly vhodný doprovod. Vybraly jsme toto tango. Nejdřív jsem byla velmi ohromená, ale vlastně je to zábava,"objasňuje Korpi.

  "Trenérka našla hudbu pro volnou jízdu. Nikdy předtím jsem na klasiku nebruslila a ona si myslela, že už bych na to mohla být připravena,"pokračuje Kiira.

  Pro exhibiční program zvolila písně od ABBY, včetně Gimme! Gimme!, The Winner Takes It All, a Dancing Queen. Její kostým se skládá z modrého trikotu a přiléhavých blýskavých kalhot. "S choreografkou jsme přemýšlely, jaká hudba by byla dobrá pro show. ABBU jsme považovaly spíš za vtip, ale pak mě napadlo, že by to vlastně mohlo být zábavné a zajímavé."

  Před dvěma týdny Kiira závodila na Japan Open 2008 v Tokyu, kde tvořila součást evropského týmu spolu se Stéphanem Lambielem, Adrianem Schultheissem a Sarah Meier. Evropský tým skončil druhý za Japonskem, zatímco Severní Amerika se musela spokojit s místem třetím.

  Mimo led Korpi poslouchá všechny hudební žánry, přičemž Alicia Keys a Whitney Houston patří mezi její nejoblíbenější zpěvačky. "Ale neposlouchám heavy metal, i přesto, že Finsko je proslaveno mnoha heavymetalovými skupinami," směje se Kiira.

  Finka ráda hraje tenis a jezdí na snowboardu. Když byla mladší, zkoušela gymnastiku, ale jako sport číslo jedna si vybrala krasobruslení.

  Korpi toto jaro dokončí střední školu. "Už mi zbývá jen poslední zkouška. Zkusím studovat business na univerzitě. Nemám žádné speciální sny, ale moje sestra studovala marketing, což se mi moc líbilo. Takže půjdu v jejích stopách." Kiira je také nadaná na jazyky - plynule hovoří finsky, švédsky, anglicky a německy, což jí může v budoucí možné kariéře pomoct.

  Ačkoli blonďatá kráska vypadá jako modelka, nemá v tomto směru žádné plány. Kromě televizní reklamy pro Valio, finskou největší mlékárenskou společnost, která je jedním z jejích hlavních sponzorů, zatím v tomto oboru nepracovala.

Můj diplomek za bleskajdu :

19. května 2008 v 18:27 Moje výhry
Můj diplomek za bleskajdu :

Daisuke Takahashi odchází od trenéra Morozova

11. května 2008 v 19:58 Novinky
Daisuke Takahashi odchází od trenéra Morozova

 • Japonský závodník Daisuke Takahashi na úterní tiskové konferenci potvrdil odchod od svého trenéra a choreografa Nikolaje Morozova. Rozhodl se tak na základě nedávného oznámení japonské bruslařské federace o návratu jeho domácího rivala Nobunari Ody a Odově přesunu do Hackensack v New Jersey, kde se jeho trenérem stane právě Morozov. Oda přitom dříve trénoval pod vedením Lee Barkella v městečku Barrie v kanadském Ontariu.

  "Nikolaj je dobrý trenér, ale Oda je můj soupeř. Bylo by těžké pracovat společně," vysvětlil Daisuke své rozhodnutí přítomným zástupcům japonských médií a dodal, že se nyní poohlíží po nových choreografech.

  Během tří sezón pod Morozovovým vedením se dvaadvacetiletý bruslař propracoval z nekonzistentního mladého závodníka mezi světovou špičku. Jeho kvality se projevily už v roce 2002, kdy se stal prvním japonským bruslařem, který vyhrál mistrovství světa juniorů. Mezi seniory se však úspěchy příliš nedostavovaly, jeho nejlepším umístěním bylo třetí místo na mistrovství čtyř kontinentů.

  Vše se ale změnilo v roce 2005, kdy si ho pod svá křídla vzal právě Morozov. Daisuke zvítězil na Americké brusli, získal bronz na finále Grand Prix a vůbec poprvé vyhrál mistrovství Japonska. Ačkoli pro něj Olympijské hry skončily zklamáním a osmým místem, v následující sezóně 2006/07 se mu opět dařilo - získal zlato na NHK Trophy, stříbro na finále Grand Prix a rovněž obhájil svůj domácí titul.

  Zatím největším Takahashiho úspěchem zůstává loňské mistrovství světa v Tokyu, kde nadchnul domácí publikum svou senzační volnou jízdou na hudbu z muzikálu Fantom opery, která ho ze třetího místa po krátkém programu posunula na celkovou stříbrnou příčku.

  Po dobu strávenou u Morozova se ale Daisuke také často vracel do Japonska, aby zde trénoval pod vedením Utako Nagamitsu.

  "Rád zde (v New Jersey) trénuji spolu s tolika ostatními vrcholovými bruslaři", prohlásil Daisuke loni na podzim. "Nikolaj pracuje velmi tvrdě a nutí mě se stále zlepšovat, což je dobře. Ve svém tréninku potřebuji oba přístupy - ten japonský i Nikolajův - a oba moji trenéři se podílejí na všem, co se týká mé celkové přípravy. Navíc když jsem zrovna v Japonsku, Takeshi Honda mi pomáhá se skoky."

  V právě uplynulé sezóně byla Daisukeho spolupráce s Morozovem vysoce ceněna, zejména pak jeho krátký program na hip-hop verzi Labutího jezera. Poté, co na mistrovství čtyř kontinentů nasbíral neuvěřitelných 264,41 bodů, byl Takahashi hlavním favoritem na světové zlato. V Göteborgu se mu však nevyvedla volná jízda, při které několikrát pokazil trojitého axela, a nakonec se umístil až na čtvrté příčce, těsně pod stupněm vítězů.

  Daisuke nebyl prvním japonským bruslařem, se kterým Morozov spolupracoval. Před ním trénoval Shizuku Arakawu, která se v roce 2006 jako vůbec první Japonka stala olympijskou vítězkou. V současné době má Morozov na starosti loňskou mistryni světa Miki Ando.

  Pro Odu bude nadcházející sezóna pokusem o návrat poté, co byl v červenci 2007 zadržen japonskou policií a obviněn z řízení svého mopedu pod vlivem alkoholu. I když během jízdy nikoho nezranil, japonská bruslařská federace mu na několik měsíců zakázala účast na mezinárodních soutěžích. Odovi byla rovněž udělena pokuta a trest obecně prospěšných prací. Přesto, že zákaz startu na soutěžích vypršel před japonským národním šampionátem, kde měl možnost kvalifikovat se na mistrovství světa, Oda se rozhodl nenastoupit a vynechat tak i zbytek sezóny.

My výhra

11. května 2008 v 19:54 Moje výhry
My výhra :