Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Na ledě bez Romana : Oksana Domnina

11. dubna 2008 v 17:31 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
Na ledě bez Romana
Oksana Domnina
Oksana Domnina a Maxim Shabalin. Na MS v Goteborgu měl být tento pár Ruskou jedničkou ve Sborné, ale 5 dnů před odjezdem bylo nutné, aby se účasti vzdali.

Oxano, proč jste nejeli na Mistrovství světa do Švédska?

Koncem minulého roku prošel Maxim náročnou operací kolene. Lednový evropský šampionát odbruslil i přes "nejde to" jen silou vůle. A bohužel, jen necelý týden před startem šampionátu v Goteborgu se jeho zranění obnovilo. Lékaři důrazně doporučili, abychom se soutěže neúčastnili. Jednoduše jsme byli nuceni poslechnout verdikt mediků. Nemělo žádný smysl jeho koleno i nadále přepínat. Jinak by Maxim mohl skončit jako invalida a dokonce bez schopnosti chodit. Jistě, že nás mrzí, že jsme nemohli vystoupit na největší soutěži roku, navíc navracet se po přestávkách na těžce vydobyté pozice bývá velice těžké ...

Jeden známý sportovní psycholog tvrdí, že led je pro člověka tím nejagresivnějším prostředím. Je to důvod, proč je mezi krasobruslaři tolik zranění?

Nemyslím si. Krasobruslaři trpí zraněními podle mne stejně tak, jako i ostatní vrcholoví sportovci. Jistě, po dvou trénincích denně jsme vždy nesmírně unavení, ale jakýkoliv profesionální sport bývá velmi vyčerpávající a nic prospěšného pro organismus v něm není. Takže když chceš dosahovat vrcholových výsledků, s těžkostmi musíš počítat. A někdy se zase stává, že vyjedeš na led a jednoduše jen létáš.

Jakou materiální pomoc vám poskytuje k tréninkům Federace krasobruslení? Nebo si musíte všechno platit ze svého?

Začátkem sezóny jsme požádali Federaci o finanční příspěvek, ale nedostali jsme kladnou odpověď, ačkoliv na soutěžích je nám veškerá politická a morální podpora poskytována. Veškeré finanční potřeby leží na bedrech našeho trenéra Alexeje Gorškova. On hledá a prosí o podporu a vesměs ji nachází. Něčím nám přispívá Moskevská oblast a něčím sponzoři. Průměrně naše náklady za sezónu tvoří asi 200.000 USD, v čemž jsou cestovní výdaje, plat choreografa, platby za lékařské služby atd. Samostatnou položkou je potom třeba výroba kostýmů, kterých máme asi 10 párů a každý z nich stojí kolem 1.000 USD a více.

Jak byste objasnila, že popularita krasobruslení jako sportu díky všem "Lednikovým Periodům" prudce vzrostla, ale úroveň profesionálních sportovních výkonů je podle počtu získaných medailí - jen jediná bronzová - stále nízká až ubohá.

Když odchází lídři, vždycky bývá propad. V politice, showbyznysu, sportu a zkrátka všude. Jakmile odešli naši vítězní olympionici, Pljuščenko, Slucká a ostatní, samozřejmě se zdá, že všude kolem je vakuum. Ale myslím si, že naše krasobruslení, naše ruská škola je na tak vysoké úrovni, že nebude trvat dlouho a opět vyvede na vrchol další hvězdy. Pokud jde o show na ledě, určitě sehrály velkou roli v popularizaci sportu a rozhodně si myslím, že se dočkáme i výsledků v tom, že se objeví nové a nadané děti v našich sportovních klubech.

A teď z jiného soudku, Oxano, proč jsou starší ještě sovětské páry na ledě jako byli Bělousová a Protopopov, Pachomová a Gorškov, Liničuková a Karponosov i v životě stále nerozlučnými dvojicemi a současné hvězdné sportovní páry jako Lobačevová a Averbuch nebo třeba Pljuščenko nenašli v soukromém životě a manželství zatím štěstí?

Je složité pro mě za ně odpovídat. Možná jen byl dříve jiný pohled na svatbu, zkrátka byla jen jedna na celý život a bez diskusí. Dnes je to trochu jiné, člověk potřebuje být svobodnější a volnější a bez tolika zodpovědností. A nakonec i některé dřívější páry to nevydržely a rozpadly se, např. Rodnina a Zajcev.

Vás osobně vážou láskyplné city k Romanu Kostomarovi, ale tančíte přitom s Maximem Šabalinem. Neznervózňuje vás to?

Nic mě netrápí a neznervózňuje. Máme s Maximem krásný přátelský vztah. A vše kolem ... A můj osobní život - ten je jinou kapitolou a není nijak svázán s tím, který probíhá na ledě.

Nežárlíte na Romana a jeho "Lednikové" divy?

Ooouu (směje se) ... ne, nedává mi žádný důvod, stejně jako já jemu.

A nemohlo by se stát, že byste třeba svého současného partnera v práci, Maxima, vyměnila za sobě milého člověka - Romana?

Myslím, že Maximův problém s nohou nebude tak vážný. Zcela jistě se uzdraví a potom se začneme připravovat na další sezónu a k Olympijským hrám. Takže záměny přítele za životního partnera se asi nedočkáte.
 


Anketa

Jaká Krasobruslařka se ti líbí nejvíc ?

Julia Obertas 12.3% (247)
Maria Mukhortova 4.3% (87)
Aliona Savchenko 6.1% (123)
Dorota Siudek 4.1% (83)
Albena Denková 4.2% (84)
Oksana Domnina 4.7% (95)
Kimii Meissner 4.7% (95)
Sasha Cohen 6.5% (131)
Mao Asada 4.7% (95)
Miki Ando 4.4% (88)
Kiira Korpi 6.7% (136)
Elena Sokolova 4.9% (98)
Yu-Na Kim 4.8% (96)
Irina Slutskay 5.5% (111)
Tanith Belbin 4.5% (90)
Ksenia Makarova 4.3% (86)
Alena Leonova 4.7% (94)
Fleur Maxwell 4.5% (90)
Sarah Meier 4.3% (87)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama