Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Duben 2008

2003 Obertas Slavnov Bofrost Cup

29. dubna 2008 v 18:13 | Clárka |  Julia Obertas & Sergei Slavnov
2003 Obertas Slavnov Bofrost Cup :

Fotečky :


Cenka za Bleskajdu č.4

28. dubna 2008 v 19:36 Cenky pro vás
Cenka za Bleskajdu č.4

Belbin a Agosto mění po deseti letech trenéra

28. dubna 2008 v 19:30 | Clárka |  Tanith Belbin & Benjamin Agosto

Belbin a Agosto mění po deseti letech trenéra :
Americký taneční pár, Tanith Belbin a Benjamin Agosto, ve čtvrtek oficiálně oznámil, že po deseti letech opouští svého trenéra Igora Shpilbanda a choreografku Marinu Zouevu a přechází pod vedení bývalých olympijských vítězů, Natalie Linichuk a Gennadi Karponosova. Ti měli pod křídly takové taneční hvězdy jako Grishuk a Platova, Denkovou a Stavyiskeho či Krylovou a Ovsiannikova. "Nikdy bychom nedosáhli naší současné úrovně bez pomoci Igora a Mariny a jsme jim velice vděční za jejich přátelství, a za to jak nás po celá léta vedli." prohlásila Belbin na účet svých bývalých trenérů.

Stříbrní medailisté z poslední olympiády jako důvod uvedli chuť zkusit něco nového. Kvůli tréninku se největší americké taneční naděje přesouvají z Detroitu do Astonu. "Detroit pro nás vždycky bude domovem, ale někdy je třeba dozrát, opustit domov a vydat se vstříc novým možnostem." řekl Agosto.

Bleskajda č.4

25. dubna 2008 v 17:26 Bleskajdy
Bleskajda č.4
  1. Tak napiš mi jméno těchto krasobruslařů
  2. a zemi za kterou bruslí.
  3. co chceš na diplom

Cenka za Bleskajdu č.3

25. dubna 2008 v 17:06 Cenky pro vás
Cenka za Bleskajdu č.3

Už od dětství jsem se uměla prát až do konce.“

15. dubna 2008 v 17:23 | Clárka |  Aliona Savchenko & Robin Szolkowy
Už od dětství jsem se uměla prát až do konce."
Aliona Savchenko
Ukrajinská krasobruslařka, Aliona Savchenko, již několik let vystupující za Německo se svým partnerem Robinem Scholkowym, se letos zapsala mezi listinu triumfujících sportovců na MS v Goteborgu. Sportovci, jejichž osud vyzývá k obdivu a úctě, dokonce i mezi kolegy, se již dvakrát stali Mistry Evropy, ale světové zlato jim přistálo na krku až letos.

Aliono, když jste si vylosovali číslo 1 pro své vystoupení, zavtipkovala jste o tom, že jste si vylosovali rovnou umístění...

A co jsem měla říct? V podstatě je nám s Robinem celkem jedno, kteří v pořadí vystupujeme. První, tak první. Ale mistrovství světa je zase mistrovství světa. Takový závod jsme ještě nikdy neotevírali. A přijeli jsme vyhrát. To je nakonec taky pravda. S tímto cílem my už tak dva, tři roky jezdíme na různé závody. Goteborg nebyl výjimkou.

Vždycky jste byla tak cílevědomá?

Já myslím, že ano.

A Robin?

Ten je klidnější, ne flegmatický, to ne. Ale někdy ho musím vléct, nastartovat. A doposud to tak chvílemi je. Ale myslím si, že v duši byl taky vždycky namířený vydobýt nějaké to uznání v tomto sportu. Jinak by samozřejmě se mnou ani nezačal bruslit.

Jak k tomu vůbec došlo?

Když jsem přijela do Německa, do Chemnitzu, náš trenér Ingo Steuer nám dal s Robinem dva dny na to, aby si nás prohlídnul a usoudil, jestli nám to spolu půjde nebo ne. Ale už po prvním tréninku mu to bylo jasné - nám se to podaří! My jsme se, jak se u nás říká "sjezdili" okamžitě. Do té doby jsem potkávala Robina jen na juniorských soutěžích. My jsme spolu se Stanislavem Morozovem vystupovali za Ukrajinu a Robin měl také jinou partnerku a jezdili za Německo. A my všichni jsme na něj tenkrát koukali s nadšením, protože sportovec s tmavou kůží se tehdy objevil na ledě poprvé. Potom, co jsem už věděla, že pojedu za Robinem, jsem se to doma bála říct mámě. Taky jsem měla obavy, co řekne na to, že můj partner bude černoch. Ale vzala to skvěle a s klidem: černoch, tak černoch, vždyť si ho nebereš!

A proč tedy Německo, Aliono?

Sama sobě jsem velmi často pokládala tuto otázku. Ale odpověď je vlastně jednoduchá. Poprvé, když jsem jela za hranice, mi bylo asi 13 let. Bylo to do Chemnitzu a pamatuji si, jak tam se mnou všechno zamávalo. Od té doby jsem stále toužila po Německu. No, každý máme nějaké ty dětské tužby. A potom se stalo to, že náš pár s Morozovem se rozpadl. Nechtěla jsem to vzdát, hledala jsem partnera, psala dopisy, a mezi jinými i do Německa. Dlouho jsem ale neměla žádnou odezvu. Proto, když mi napsal Ingo Steuer, byla jsem štěstím bez sebe. Pamatovala jsem si jej v páru s Mandi Wötzel (byli mistry Evropy, světa, bronzovými medailisty z OH v Naganu). Vždy jsem jimi byla unešena.

O Steuerovi se říká, že je to těžký trenér.

Spíše náročný. A velice silný a komplikovaný člověk. Já jsem dobře věděla, proč tam jedu. Pracovat. Kvůli tomu, abych něčeho dosáhla ve sportu, byla jsem ochotna mnoho vytrpět. Ale nebylo to potřebné. I s Ingem jsme si porozuměli velmi rychle.

Když Steuera obvinili z toho, že v době své aktivní činnosti v amatérském sportu byl spolupracovníkem tehdy Německé výzvědné služby, současná Federace Německého krasobruslení mu přestala vyplácet honorář a tím pádem také vám. Byla ochotna navíc předložit vám takové trenéry, o kterých se sportovcům většinou jen zdá - Tamaru Moskvinu, Olega Vasilieva ...

Doposud to mnozí nechápou, proč jsme s tím nesouhlasili... Ale my prostě nemohli jinak! Vždyť on do nás vložil tolik úsilí! Nejstrašnější bylo, že se to stalo všechno měsíc před Olympiádou v Turíně. Ingo byl zbaven akreditace a nám dali na výběr - buď se ho vzdáme nebo se vzdáme finanční podpory k účasti. Nakonec jsme si i uniformu v německých barvách kupovali za své. Rezolutně jsme sdělili, že ani jeden z nás prostě k nikomu jinému nepůjde. Ingo se tehdy obrátil na soud, vyhrál jej a do Turína s námi jet mohl. Ale všechna ta stresující situace a nedostatek finanční pomoci ze strany federace nás hodně vyčerpal. A vlastně stále se toho moc nezměnilo. Dokonce i Katarina Witt napsala na Federaci dopis, ve kterém se zastává Inga jako svého bývalého kolegy v rámci NDR, ale všechna ta vyšetřování a obviňování na jeho adresu pokračují. Rozhodli jsme se zkrátka nevěnovat tomu všemu pozornost, protože bychom se museli zbláznit. Vystupujeme v komerčních show, také sem tam v placených TV pořadech a reklamách. Teď dostaneme peníze za umístění. Nám to nevadí. Máme s Robinem pořád kam směřovat. Vždyť nás ještě čeká důležitá Olympiáda za dva roky ve Vancouveru.

Všichni, kdo vás znají, říkají, že nejsilnější stránkou krasobruslařky Savchenkové je pracovitost.

To je asi pravda. Ale ještě bych k tomu doplnila silný a tvrdý charakter. Můj otec, bývalý vzpěrač, mě naučil prát se až do vítězného konce.
Na ledě bez Romana : Oksana Domnina

11. dubna 2008 v 17:31 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
Na ledě bez Romana
Oksana Domnina
Oksana Domnina a Maxim Shabalin. Na MS v Goteborgu měl být tento pár Ruskou jedničkou ve Sborné, ale 5 dnů před odjezdem bylo nutné, aby se účasti vzdali.

Oxano, proč jste nejeli na Mistrovství světa do Švédska?

Koncem minulého roku prošel Maxim náročnou operací kolene. Lednový evropský šampionát odbruslil i přes "nejde to" jen silou vůle. A bohužel, jen necelý týden před startem šampionátu v Goteborgu se jeho zranění obnovilo. Lékaři důrazně doporučili, abychom se soutěže neúčastnili. Jednoduše jsme byli nuceni poslechnout verdikt mediků. Nemělo žádný smysl jeho koleno i nadále přepínat. Jinak by Maxim mohl skončit jako invalida a dokonce bez schopnosti chodit. Jistě, že nás mrzí, že jsme nemohli vystoupit na největší soutěži roku, navíc navracet se po přestávkách na těžce vydobyté pozice bývá velice těžké ...

Jeden známý sportovní psycholog tvrdí, že led je pro člověka tím nejagresivnějším prostředím. Je to důvod, proč je mezi krasobruslaři tolik zranění?

Nemyslím si. Krasobruslaři trpí zraněními podle mne stejně tak, jako i ostatní vrcholoví sportovci. Jistě, po dvou trénincích denně jsme vždy nesmírně unavení, ale jakýkoliv profesionální sport bývá velmi vyčerpávající a nic prospěšného pro organismus v něm není. Takže když chceš dosahovat vrcholových výsledků, s těžkostmi musíš počítat. A někdy se zase stává, že vyjedeš na led a jednoduše jen létáš.

Jakou materiální pomoc vám poskytuje k tréninkům Federace krasobruslení? Nebo si musíte všechno platit ze svého?

Začátkem sezóny jsme požádali Federaci o finanční příspěvek, ale nedostali jsme kladnou odpověď, ačkoliv na soutěžích je nám veškerá politická a morální podpora poskytována. Veškeré finanční potřeby leží na bedrech našeho trenéra Alexeje Gorškova. On hledá a prosí o podporu a vesměs ji nachází. Něčím nám přispívá Moskevská oblast a něčím sponzoři. Průměrně naše náklady za sezónu tvoří asi 200.000 USD, v čemž jsou cestovní výdaje, plat choreografa, platby za lékařské služby atd. Samostatnou položkou je potom třeba výroba kostýmů, kterých máme asi 10 párů a každý z nich stojí kolem 1.000 USD a více.

Jak byste objasnila, že popularita krasobruslení jako sportu díky všem "Lednikovým Periodům" prudce vzrostla, ale úroveň profesionálních sportovních výkonů je podle počtu získaných medailí - jen jediná bronzová - stále nízká až ubohá.

Když odchází lídři, vždycky bývá propad. V politice, showbyznysu, sportu a zkrátka všude. Jakmile odešli naši vítězní olympionici, Pljuščenko, Slucká a ostatní, samozřejmě se zdá, že všude kolem je vakuum. Ale myslím si, že naše krasobruslení, naše ruská škola je na tak vysoké úrovni, že nebude trvat dlouho a opět vyvede na vrchol další hvězdy. Pokud jde o show na ledě, určitě sehrály velkou roli v popularizaci sportu a rozhodně si myslím, že se dočkáme i výsledků v tom, že se objeví nové a nadané děti v našich sportovních klubech.

A teď z jiného soudku, Oxano, proč jsou starší ještě sovětské páry na ledě jako byli Bělousová a Protopopov, Pachomová a Gorškov, Liničuková a Karponosov i v životě stále nerozlučnými dvojicemi a současné hvězdné sportovní páry jako Lobačevová a Averbuch nebo třeba Pljuščenko nenašli v soukromém životě a manželství zatím štěstí?

Je složité pro mě za ně odpovídat. Možná jen byl dříve jiný pohled na svatbu, zkrátka byla jen jedna na celý život a bez diskusí. Dnes je to trochu jiné, člověk potřebuje být svobodnější a volnější a bez tolika zodpovědností. A nakonec i některé dřívější páry to nevydržely a rozpadly se, např. Rodnina a Zajcev.

Vás osobně vážou láskyplné city k Romanu Kostomarovi, ale tančíte přitom s Maximem Šabalinem. Neznervózňuje vás to?

Nic mě netrápí a neznervózňuje. Máme s Maximem krásný přátelský vztah. A vše kolem ... A můj osobní život - ten je jinou kapitolou a není nijak svázán s tím, který probíhá na ledě.

Nežárlíte na Romana a jeho "Lednikové" divy?

Ooouu (směje se) ... ne, nedává mi žádný důvod, stejně jako já jemu.

A nemohlo by se stát, že byste třeba svého současného partnera v práci, Maxima, vyměnila za sobě milého člověka - Romana?

Myslím, že Maximův problém s nohou nebude tak vážný. Zcela jistě se uzdraví a potom se začneme připravovat na další sezónu a k Olympijským hrám. Takže záměny přítele za životního partnera se asi nedočkáte.

Bleskajda č.3

5. dubna 2008 v 20:30 | Clárka |  Bleskajdy
Bleskajda č.3
  1. Takže napište mi jméno těchto Ruských krasobruslařů
  2. A něco co o nich víte...co koliv
  3. a co chceš na diplom..
Nápověda : ..mám je na blogu :)))