Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Italští tanečníci rychle stoupají vzhůru

16. března 2008 v 9:52 | Clárka |  Anna Cappellini & Luca Lanotte
Italští tanečníci rychle stoupají vzhůru :


Italové, Anna Cappellini, která oslaví 19. února 21. narozeniny, a Luca Lanotte (22), si v sezoně 2006/2007 odbyli úspěšnou premiéru mezi seniory. Pár vyhrál Zimní univerziádu, získal 8. místo Mistrovství Evropy a 13. místo na Mistrovství světa.

"Osmé místo na Evropě jsme vůbec nečekali. Na Univerziádě v Turíně jsme bruslili dobře, ale nebyli jsme si jisti ohledně ME. Druhý pár nikdy nedostane moc bodů. A nový pár nikdy nekončí osmý na svém prvním Mistrovství. Po ME jsme měli obrovskou party, protože se všichni Italové umístili v top desítce," říká Lanotte.

Cappellini a Lanotte vybojovali čtvrté místo na Mistrovství světa juniorů a třetí na Finále juniorské Grand Prix v sezoně 2005-06. V té sezoně spolu poprvé bruslili za juniory.

Cappellini začala bruslit ve třech letech a do tanců přestoupila ve 12, zatímco Lanotte začal v sedmi a přestoupil v 10 letech. Oba tanečníci měli tři předchozí partnery. Anna bruslila s Federicem Bassi, Lucou Lombardi a Matteem Zanni. S posledně jmenovaným získali páté místo na MSJ. Luca začínal s Adrianou Jovino, Camillou Spetla a Camillou Pistorello, se kterou vybojovali deváté místo na MSJ.

Anna a Luca se dali dohromady v květnu 2005.

"Nemáme tolik zkušeností, jako jiné páry. Jezdíme spolu teprve třetím rokem a stále se naše styly trošku liší. Na souladu musíme ještě hodně zapracovat," připustila Cappellini.

"Máme i jiné způsoby učení se. Luca prostě jede, ale já musím nejdříve porozumět tomu, co děláme, což je pro něj někdy frustrující," pokračuje Italka.

"Anna má obrovský talent a dobrou povahu a jsem moc rád, že bruslím právě s ní. Je skvělou bruslařkou, precizní, je vším, co já nejsem," říká Lanotte. "Potřebovala jsem najít partnera, který by se ke mně povahově hodil. Hodně jsme s tím bojovali. Luca a já se známe pět let. Naše přátelství se stále upevňuje," vysvětluje partnerka.

Tanečníci doufají, že pojedou ještě na dvě další olympiády. "Chtěli bychom se umisťovat stále lépe, ten proces si užíváme. Doufáme v dlouhou a úspěšnou kariéru, ale jde to pomalu. Minulý rok jsme toho dokázali hodně," říká Luca.

Ale jejich úspěch nebyl zadarmo. "Bylo to velmi složité. Dopadli jsme dobře na Evropě, ale chtěli jsme to nejlepší předvést i na mistrovství světa, ale tam jsem měla problém s ramenem a také s bruslemi. Ty se mi rozbily méně než týden před šampionátem a nové byly hodně tvrdé. Musela jsem v nich natrénovat hodně hodin, aby byly pohodlné," vypráví Cappellini.

"V létě jsem musela boty i nože měnit znovu. Ty, které jsem měla, mi nevyhovovaly. Co se týče bruslí, jsem velmi citlivá, trvá mi 20 dní, než si zvyknu na nové," dodává.

"Také jsem před světovým šampionátem měla nepříjemné zranění. "Ztratila jsem pár dní tréninku a brala léky na zmírnění bolesti po celou dobu soutěže. Měla jsem přetržený vaz ramenního kloubu, hodně to bolelo, když jsem dělala Beillmanovu piruetu. Jen stěží jsem to vydržela. Ve volném tanci jsme spadli u zvedačky. V létě jsem prodělala menší operaci, ale po MS si budu muset pravděpodobně znovu nechat chrupavku léčit. Nechci, aby mě to zranění obtěžovalo celý život. Budu si muset dát tak měsíční pauzu," pokračuje Anna.

Letošní sezona začala pro pár velmi slibně, a to ziskem stříbra na Skate Canada a čtvrtým místem na Trophee Eric Bompard. Pak přišlo sedmé místo na evropském šampionátu. Jejich předchozí nejlepší umístění na Grand Prix bylo páté místo, a to ve Francii minulou sezonu.

"Na Skate Canda jsme měli štěstí. Denkova a Staviski nepřijeli a Gregory s Petukhovem nebyli připraveni. Mysleli jsme si, že se Francouzům v Quebecku dostane velké podpory, takže jsme byli rádi za druhé místo. S Evropou jsme také spokojeni. Byl to malý krůček vpřed na dlouhé cestě," říká Cappellini.

"Museli jsme provést pár změn v našich programech po Skate Canda. Náš volný tanec byl dobrý, ale na MS chceme být ještě lepší. Někteří lidé si mysleli, že jedna z našich zvedaček je proti pravidlům, a tak jsme se ji pokusili trošku snížit a změnit pozici mojí volné nohy," poznamenává Anna.

"Po GP v Paříži jsme pozměnili i nájezdy a výjezdy zvedaných figur, abychom mohli dosáhnout vyšší úrovně. Minulý rok jsme měli level 4, ale musíme je udělat přitažlivějšími. Pokoušíme se zlepšit i zvedačku z konce programu, chceme, aby byla dramatičtější. Uvidíme, jak se nám změny vydaří," vysvětluje Luca. "Zvedačky nejsou tím nejlepším, co umíme. Jsme silní v interpretaci," dodává partnerka.

Trenéři páru, trénujícího v Milánu, jsou Roberto Pelizzola a Barbara Riboldi. "Každé léto vyhledáváme nové horské haly pro trénink. Máme tu deset míst ve městech a 40 v horách. Městské stadiony jsou před léto uzavřené, takže trávíme jeden nebo dva měsíce na horách," říká Lanotte.

Na ledě tráví čtyři a půl hodiny denně, šest dní v týdnu. Další hodinu nebo dvě trénují na suchu, a to pět dní v týdnu. "Roberto je velice precizní. Minulé léto jsme hodně zapracovali na jízdě v hranách. Řekl, že bychom ji mohli mít čistší, a tak jsme na ní pracovali. V piruetách jsme měla příliš vzpřímená záda, tak jsem se snažila dostat se níž," svěřuje se Anna.

Ludmila Vlasova a Giovanna Franzoni vytvořily choreografie pro jejich letošní tance. "Vždycky jsme s Ludmilou spolupracovali. Byla choreografkou Barbary (Fusar-Poli) a Maurizia (Margaglia). Zvažovali jsme cestu do Delaware, abychom viděli práci ostatních. Federace však neměla peníze na to, aby nás tam poslala, takže jsme jeli na dva týdny do Ruska se skupinou Gorshkova, abychom si prohlédli práci Domniny a Shabalina," pokračuje Cappellini.

Pro originální tanec si zvolili srbský folkový tanec - Bubamaru od Gorana Bregoviče. "Nejdříve jsme zkoušeli italské tance. Měli jsme hudbu od jiného páru, který na ní začal pracovat, ale nebyl to dobrý nápad. Když se na nás přijeli podívat v červenci rozhodčí, řekli nám, že je to nudné vystoupení," říká Lanotte.

"Jiní Italové používali Bubamaru před šesti nebo sedmi lety. Roberto našel druhou část na internetu. Je také počítačový maniak," dodává Cappellini.

Pro volný tanec si vybrali klasickou italskou operu La Traviata od Guiseppe Verdiho. "Poslechli jsme si mnoho doprovodů, ale chtěli jsme něco klasického. Krylova a Ovsiannikov na La Traviatu dříve bruslili, ale užili jen kratičkou část. Chtěli jsme operu převést na led a ukázat úplný příběh, od plesu, přes společnou noc až po smrt," říká Anna.

"Začátek je něco jako retrospektivní záběr. Začínáme od konce. Jsme plni vášně a myslím si, že tu vášeň a lásku umíme předvést i na ledě," pokračuje Luca. Jejich exhibice je složená na E Luciean Le Stelle od Luciana Pavarotti z La Traviata. "Toto vystoupení jsme moc dlouho nepřipravovali. Možná zkusíme vymyslet něco zábavného pro příští sezonu," říká Lanotte.

Cappellini studuje prvním rokem cizí jazyky a literaturu na univerzitě. "Škola jde pomaleji, než by měla, ale když ji dokončím, budu mít něco, čeho se budu moct chytit. Chtěla bych učit na střední škole. To není velká kariéra, ale měla jsem učitele, který mi dal inspiraci pro život, takže to povolání chci dělat. Někdy přemýšlím o tom, že bych si mohla otevřít pekárnu. Ráda vařím, a pak svoje "díla" dávám Lucovi ochutnat," směje se Anna.

Lanotte také studuje na univerzitě, a to třetím rokem. "Je to něco jako veřejné styky. Je to zvláštní obor, který v Itálii máme, říká se mu jazyk médií. Nejdříve jsem studoval ekonomii, ale poté jsem se rozhodl přestoupit. Chtěl bych být novinářem, nebo dělat něco, co se týká sportu."

Ve volném čase oba bruslaři rádi řídí nová auta, která dostali od jednoho ze sponzorů - Lancii. "Annino je světle hnědé a s počasím se mění na šedou. Moje je tmavě modré. Ale ona má střechu, a já ne," vysvětluje Luca.

Oba také rádi tráví čas na internetu. Lanotte má rád počítače a stahuje si všechna možná videa a informace o krasobruslení, včetně nejnovějších drbů. "Jsem blázen do IM a Facebooku, ale jen pozdě v noci, jedině tehdy mám čas." říká Anna. Také pomáhá své sestře a budoucí nevěstě plánovat svatbu. "Moje sestra byla bruslařkou, mně se to moc líbilo, proto jsem vlastně začala bruslit,"dodává.

 


Anketa

Sledujete Krasobruslení ?

To je přece jasný,že jo 39.9% (324)
No jak kdy 15.5% (126)
Ne-e 14.5% (118)
Vůbec mě to nezajímá 15% (122)
Když mám čas tak jo 15% (122)

Komentáře

1 Wernerka-SB Wernerka-SB | Web | 17. března 2008 v 14:06 | Reagovat

Ahojky moje SB!

Jak už možná víš, zrušila jsem svůj blog a založila sjme si nový pouze o krasobruslení.

Byla bych ráda kdybysme zůstali i smým novým blogem Spřátelení.Kdyžtak se jukni na můj blog, ještě tam toho moc není ale budu ráda když čas od času zavítáš na můj blog.

2 Clárka Clárka | 20. března 2008 v 20:29 | Reagovat

jj mrknu se a díky za info..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama