Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Leden 2008

Nejlepším tanečním párem Evropy jsou Domninová se Šabalinem

31. ledna 2008 v 20:38 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
Nejlepším tanečním párem Evropy jsou Domninová se Šabalinem

Ruští krasobruslaři Oksana Domninová a Maxim Šabalin získali na evropském šampionátu v Záhřebu titul v kategorii tanečních párů. Po volném tanci předstihli dosud vedoucí obhájce titulu Isabelle Delobelovou a Oliviera Schoenfeldera z Francie o 1,22 bodu. Třetí skončili další Rusové Jana Chochlovová a Sergej Novickij.
Čeští reprezentanti Kamila Hájková a David Vincour obsadili stejně jako loni 17. místo. Od patnácté pozice, na niž chtěli před šampionátem zaútočit, je dělilo více než devět bodů.
Francouzští krasobruslaři, kteří v Záhřebu vyhráli povinný i originální tanec, jeli v závěrečné skupině jako první z aspirantů na medaile a publikum nadchli představením na hudbu z filmu Piano. Rozhodčí pak ale ještě výše ocenili jízdu Domninové se Šabalinem, kteří za Chačaturjanův valčík dostali o tři body více a po loňském stříbru si se svými přemožiteli vyměnili pozice.
1. Domninová, Šabalin (Rus.) 207,14 bodu, 2. Delobelová, Schoenfelder (Fr.) 205,92, 3. Chochlovová, Novickij (Rus.) 197,06, 4. Faiellaová, Scali (It.) 190,95, 5. Pechalatová, Bourzat (Fr.) 185,26, 6. Kerrová, Kerr (Brit.) 182,06, ...17. Hájková, Vincour (ČR) 141,32.


Kostnerová obhájila evropský titul

27. ledna 2008 v 21:29 Carolina Kostner

Kostnerová obhájila evropský titul

Carolina Kostnerová
26.01.2008 17:07 - Z á h ř e b - Italská krasobruslařka Caroline Kostnerová obhájila na šampionátu v Záhřebu titul mistryně Evropy. V součtu krátkého programu a volné jízdy získala 171,28 bodu. Jen o necelé dva body skončila druhá Švýcarka Sarah Meierová. Bronz získala Laura Lepistová z Finska.
Česká reprezentantka Nella Simaová obsadila 15. místo.

Vítězka krátkého programu Kostnerová zahajovala program závěrečné skupiny. Obhájkyně titulu za doprovodu hudby Antonína Dvořáka zahájila volnou jízdu
skvělou trojkombinací trojitého flipu s trojitým toeloopem a dvojitým rittbergerem, ale pak stejně jako v první části soutěže místo trojitého lutzu skočila jen dvojitý. Byla to nejvážnější chyba její volné jízdy, v níž o více než sedm bodů zaostala za svým osobním maximem.

Nakonec to tréninkové partnerce Tomáše Vernera na titul stačilo, i když na ni ve volné jízdě útočila Meierová. Ta na rozdíl od Italky skočila hned dva trojité lutze, i když druhý byl s dopadem na dvě nohy.

Nečistý byl ještě výjezd z trojitého flipu, ale jinak loňská vicemistryně Evropy zvládla kompletní repertoár trojitých skoků. Výkonem rovných 113 bodů si vytvořila
nový osobní rekord ve volné jízdě, tuto část soutěže vyhrála, ale náskok
Kostnerové z krátkého programu už smazat nedokázala a stejně jako loni získala stříbro.

V dramatickém boji o bronzovou medaili byla nakonec úspěšná devatenáctiletá Lepistöová. Ta sice upadla při trojitém rittbergeru, ale jinak zařadila celou škálu trojitých skoků včetně kombinace dvou trojitých toeloopů a udržela třetí pozici po krátkém programu.

O medaili se naopak skokansky méně náročnou volnou jízdou se spoustou dvojitých skoků připravila její krajanka Kiira Korpiová. Loňská bronzová medailistka ze druhé pozice po krátkém programu spadla až na pátou příčku.

Simaová hned v úvodu volné jízdy upadla při trojitém lutzu, ale jinak odvedla výkon na hranici svých možností a o tři body si vylepšila osobní rekord. Oproti krátkému programu klesla jen o jednu příčku a při debutu na velké akci skončila v polovině druhé desítky.

Výsledky - ženy: 1. Kostnerová (It.) 171,28 bodu, 2. Meierová (Švýc.) 169,44, 3. Lepistöová (Fin.) 165,65, 4. Sebestyenová (Maď.) 162,89, 5. Korpiová (Fin.) 162,22, 6. Marcheiová (It.) 153,34, ...15. Simaová (ČR) 124,39.

Zlato mě nezmění, tvrdí Verner

27. ledna 2008 v 21:27 Tomáš Verner

Zlato mě nezmění, tvrdí Verner

26.01.2008 08:27 - Z á h ř e b - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Kdysi velký talent. Pak odepisovaný muž. Od čtvrtečního večera mistr Evropy. "A přece zůstanu stejný," říká Tomáš Verner. Krasobruslař, který ovládl záhřebský led. Až za ním se ve výsledcích seřadili rivalové Švýcar Lambiel a Francouz Joubert.

Titul tedy váš život nezmění?
Z mého pohledu moc ne. Budu mít na ledu o kousek větší sebedůvěru, posunul jsem se dál oproti loňskému šampionátu. Tehdy říkal Brian Joubert, že měl obrovskou výhodu, protože na rozdíl ode mne už znal, jak se bojuje o titul. Já tím loni ve Varšavě prošel poprvé. Letos jsem už nějaké zkušenosti měl, i když pořád ještě jsem nebyl klidný a připravený, jak bych si představoval. Honila se mi hlavou spousta zbytečných věcí. Přesto jsem se nakonec dokázal soustředit na výkon, který stačil na titul. Toho si cením.
Měl jste v hale tolik fanoušků z různých koutů světa. Vnímal jste jejich hlasivky?
Určitě. Nechci přeceňovat svoji vlastní úlohu, protože i ti fanoušci pro mě znamenají moc. Jen chci uvést na pravou míru jednu věc, o které se diskutovalo na mých webových stránkách: Že si nevážím českých fanoušků a mám radši ty japonské. To je nesmysl! Vážím si každého člověka, který mi fandí, ať sedí doma u televize, je na stadionu nebo se prostě jen zajímá o tenhle sport. Není podstatné, jestli ti lidé jsou z Česka%

Jaký kostým je nej ?

25. ledna 2008 v 21:13 | Clárka |  Aliona Savchenko & Robin Szolkowy

Jaký kostým je nej ?

První:


Druhý:Třetí:Čtvrtý:


Pátý:

Šestý:


Sedmý:
Devátý:
Desátý:

ČTVERNÉ SKOKY

23. ledna 2008 v 20:26 | Clárka |  Krasobruslařské skoky

ČTVERNÉ SKOKY

Alexei Yagudin
 • Umění, věda, ohebnost a síla to jsou slova nejčastěji používána k popsání Falcons. Jsou to také komponenty jednoho z nejtěžších prvků krasobruslení, čtverného skoku. Čtverák je perfektní mix rychlosti, výšky, rotace a kontroly. Příliš mnoho jednoho nebo přilis málo druhého a skok skončí - většinou dramaticky - tvrdým dopadem na led.

  Přestože je krasobruslení uznávané pro svou éterickou krásu a artistiku, mnoho příležitostních diváků přehlíží požadovanou atletickou dovednost, která je třeba k úspěchu. Bruslaři mohou dosáhnout rychlosti až 7 otáček za sekundu. To odpovídá 420 otáčkám za minutu, což odpovída rychlosti některých automobilů. Ti nejlepší dokáží vyskočit do výšky 80 cm, dost vysoko na to, aby skórovali při basketbalu.

  Sportovci a komentátoři ocenili obtížnost čtverného skoku a v roce 2003 čtverný skok získal 6. místo v anketě 10 nejtěžších aktu ve sportu. Pro srovnání, Tour de France skončila 8., kdy nikdo menší než legendární L.Armstrong, smekl klobouk před těmi, kdo čtverák skočí.

  V kategorii žen se čistý čtverný skok podařilo předvést zatím jen jednou. U mužů se čtverák stal nejkritičtějším elementem, prvkem, který odděluje vítěze od rádoby medailistů. Bez čtveráku se na olympijské hry dostat můžeš, ale vyhrát ne.

  Jedním z hlavních kandidátů na olympijské zlato je Francouz Brian Joubert, jeden z mistrů čtveráku. 21-letý bruslař strávil většinu svého života trénováním, kvůli jedinému - zapsat se do historie jako první olympijský vítěz z Francie. K tomu, aby zlepšil svůj projev, techniku skoku, se Joubert odhodlal k ráznému činu. Požádal o pomoc svůj idol, úřadujícího olympijského šampióna Alexeje Yagudina.

  Ve svých 25 letech, sám 4-nasobný mistr světa, je nejmladším trenérem ve svém oboru, a pokud Joubert vyhraje Olympijské hry 2006, Yagudin se zapíše do historie jako první úřadující olympijský šampión, kterému se podařilo obhájit zlato v roli trenéra.

  "Čtverák je k vítězství nutný,"říká Yagudin, " a Brian bez problémů zvládá tři čtverné skoky.

  "Ovšem čtverák je zrádný. Všichni špičkoví bruslaři v pohodě zvládají všechny trojité skoky, ale schopnost přidat čtvrtou otáčku přichází a zase odchází - je to ošidné - potom jde hlavně o válku nervů."

  D. King, odbornice na biochemii, říká, ze čtverák je více než záludný. Je to "stačí špatně mrknout a neprojde ti to" manévr. "Čtyři rotace jsou dokončeny ve velmi malém okamžiku - jde jen o 0.5 - 0.7 sekundy,"říká King.

  Při popisu nejdůležitějších faktorů, které se podílejí na úspěšném skoku, King řekla: "Nejdůležitější je optimálně zkombinovat výšku s rotací. Pokud se soustředíte jen na výšku, rotace jde do háje. Je to velmi křehká rovnováha."

  Během rotace jsou končetiny vystavěny neuvěřitelnému nátlaku. Bruslaři musí být schopni držet ruce a nohy co nejtěsněji u těla. Ovšem stejně jako u řízení letadel, nejkomplikovanější je přistání. Několik desítek bruslařů je schopno odrazu a rotace, problém je udržet se na několikamilimetrové ocelové brusli, na kluzkém ledě.

  "Musí mít sílu a kontrolu nad brusli a snížit své tělo během přistáni,"říká King "Jinak jdou dolů."

  Hledajíc způsob jak snížit množství zranění, která bruslaři trpí následkem opakování skoku na nemilosrdné ledové ploše, vědci z Uni of Delaware vyrobili brusli, ve které kotníky bruslařů jsou vystaveny menší zátěži po doskoku na led.

  "Současná brusle je tvarovaná tak, že kotník je v botě uvězněn. To nutí bruslaře přistát na celou plochu nohy, což často vede k vyvrtnutí kotníku." říká J.Richards, ředitel Univerzity.

  "S novým designem, může bruslař přistát s patou relativně vysoko, což vede k tomu, ze fáze doskoku je delší a tím pádem je na kolena, kyčle i páteř vyvinut menší tlak," říká Richars.

  "Během této kraťoučké doby je zátěž na kolena, kyčle a páteř až 10násobek tělesné váhy. Tuto enormní zátěž tak můžeme snížit až o 20-30% a to už je obrovsky rozdíl."

  Testy naznačují, že nově tvarovaná brusle muže zlepšit bruslařovu schopnost skákat. V každém případě, pro bruslaře je to vynikající zpráva a jistě se zanedlouho dočkáme i pokusu o "paterák".

  Joubert a jeho soupeři si pravděpodobně vystačí se čtveráky, protože jak Yagudin říká, "právě teď nechceme hazardovat, riskovat, možná později, po olympjských hrách."

  Pokud jde o Olympijské hry 2010 ve Vancouveru, Joubet říká "Je možné, že se některý z bruslařů pokusí zapsat do historie skokem s 5 otáčkami. Ale prozatím,"sebevedomě se usměje, "čtverák je král skoků." A ten může atlety jako je Joubert dovést až k vytouženému zlatu.

  Závěrem, každý skok má 3 části. Nájezd, odraz a let. Nájezd začíná tříčtvrteční otáčkou a konči zabořením špičky brusle do ledu, následuje odraz, letová fáze začíná odrazem a končí doskokem na led.