Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Prosinec 2007

Už se od nás čeká jen zlato !!!

5. prosince 2007 v 17:51 | Clárka |  Oksana Domnina & Maxim Shabalin
Už se od nás čeká jen zlato :

Domnina & Shabalin
 • Poté co vyhráli Ruský Pohár GP - Cup of Russia, Oxana Domnina a Maxim Šabalin - krasobruslařský taneční pár z podmoskevského Odincova - postupují s nádherným skóre do Finále Grand Prix, které proběhne ve dnech 12. až 14. prosince v italském Turíně. Novinářům stihli odpovědět na několik otázek:

  Vyhrát zlato jste mohli už přede dvěma týdny v Pekingu ...

  M: Udělali jsme chybu v piruetě a spravedlivě jsme se stali stříbrnými.

  Ano, jenže se pohotově objevily hlasy, že náš druhý nejlepší pár - Jana Chochlová a Sergej Novickij by měli více šancí obhajovat titul prvního ruského nasazeného páru. Vadí vám to moc?

  O: Jak už řekl Maxim, my jsme v Číně udělali hloupou chybu. Zrušili jsme si tím celý jeden prvek a přišli asi o 10 bodů. K tomu ještě sem tam nějaké drobné chybičky by se daly připsat prostě tomu, že jsme neměli letos dost času na pečlivou přípravu. Místo běžných 3 letních měsíců jsme trénovali sotva jeden. Nyní jsme zabruslili tak, že jsme si vytvořili osobní rekord a myslím, že jsme tím všem ukázali co v nás je.

  M: Je jen začátek sezóny. Nespěchejte tolik s tím dělat hodnocení. Vždyť jsme v loňském roce v tomto období na závodě v Rakousku nadělali takových chyb! A potom - jestli si vzpomínáte - všichni byli naším programem velmi nadšeni!

  Co se vám stalo s nohou Maxime?

  M: První varovný zvoneček se ozval ještě před loňským světovým šampionátem. Něco mi prasklo v koleně. Zabolelo to, ale záhy samo přestalo a já jsem po ukončení sezóny ještě klidně jezdil s show Ilji Averbucha. Na posledním z vystoupení jsem najednou špatně položil v póze nohu a bylo to. Zatmělo se mi před očima bolestí. Ukázalo se, že mne podvedl meniskus, utrhl jsem si vazy. Začátkem podzimu jsem se tak tak dal dohromady a začal seriózněji trénovat ... a přiřítil se apendix. Když jsem ležel na operačním stole, poprosil jsem lékaře, aby mi rovnou odřezali všechno nepotřebné. Apendix, mandle, zuby moudrosti.

  Takže se zdravím už žádný problém?

  M: Ještě mám nohu oteklou od šrámů po operaci, ale uvnitř je vše v pořádku. Sezóna začala, je třeba pracovat. Hlavní je, že bolest už ustoupila.

  O: Nabírá formu, Maxim, nabírá ... I v nošených figurách mě už drží mnohem jistěji.

  A co to bylo za historii s vaším volným tancem? Prý jste si jeden sestavili, ale Tatianě Tarasovové, konzultantce naší sborné se nelíbil. Je to pravda?

  O: Vybrali jsme si hudbu z filmu Schindlerův list. Hlavními hrdiny měli být vězeň z koncentračního tábora a dívka, která už není mezi živými, ale která k němu přichází ve vzpomínkách. Určitě souhlasíte, že takovou ideu je těžké vytvořit ve 4 minutách na ledě, ale zato by to bylo originální a neobyčejné. Viditelně jsme ale to téma nepropracovali dost, Tatiana Anatolievna program neocenila dobře, nepochopila z něj to, co měl vyjádřit. Pokusili jsme se s Maximem vysvětlit jí, co představujeme ... ale ona nás zastavila slovy: Nic mi neříkejte, nechci nic slyšet. Nejsme v recitačním kroužku. Vidět to musím! A my uznali, že měla pravdu. Nemůžeme přece vysvětlovat divákům, co představujeme na ledě.

  M: Takže jsme vše promysleli, poradili se a podle návrhu Tatiany Tarasovové jsme si vybrali tanec od Chačaturiana - Maškarádu. Je to více známá hudba, oblíbená u publika, pochopitelné vyjádření. I když musím říct, že lehkým tancem právě Maškarádu rozhodně neshledávám.

  Hmm ... no, a potom se zase nelíbily Tarasovové vaše kostýmy k Maškarádě?

  O: (směje se) Víte ale, že kromě ní nám nikdo nic špatného o kostýmech neřekl? Naopak, všem se moc líbíme. Jsme neobyčejní. A protože nám samotným se taky jejich pojetí líbí, nechali jsme si je.

  Říká se obecně, že pokud musíte nedobrovolně změnit svůj program, k tréninkům je potom přístup mnohem složitější. Program je těžké mít rád. A bez lásky, bez duše ... víte to sami ... tanec už není tancem...

  M: Mám-li být upřímný, více bližší k srdci je mi náš originální tanec "Vypřahejte, chlapci, koně!" Lidový tanec, jásavé kostýmy. Dvě a půl minuty se nám mihnou jako by to byla jen jedna. Tančí se nám moc dobře. Nemůžu ale říci, že by Maškaráda se mi nelíbila. Oba naše programy jsou jak se říká, naše. Oba se ukázaly jako dobrý výběr, silný motiv. Pokud budeme schopni zajet je dobře a čistě, ukázat je ve vší kráse, budou novým vrcholem naší kariéry.

  A co je jinak u vás nového?

  O: Dostali jsme oba s Maximem dvoupokojové byty v Odincově a já jsem se přihlásila na místní humanitní Univerzitu. Budu studovat psychologii.

  M: A já jsem naprosto propadl józe. Už dávno jsem se o ni zajímal. Ne ani tak jako o sport, ale o stav duše. V létě jsem si dopisoval s lidmi, kteří se o jógu zajímají přes Internet, nakonec jsem se rozhodl, vzal s sebou mou dívku a na motorce se s ní vydal na Elbrus. Pronajali jsme si dům, toulali se po horách a zabývali se jógou.

  Domnina & Shabalin

 • Minulá sezóna pro vás taky nebyla lehká, stali jste se stříbrnými na ME a následně pochytali kdejaká zranění. Oxana krátce před mistrovstvím ztratila otce a kolem vašeho umístění na MS se vedlo mnoho řečí. Přesto Alexej Gorškov řekl, že jste za ten rok udělali spoustu práce.

  O: Zapracovali jsme, to je pravda. Stali jsme se klidnějšími, přesvědčivějšími. Dříve nám říkávali černí koně, a teď už od nás čekají jen zlaté medaile. Tento rok to bude těžké. A Olympiáda je čím dál tím blíž a konkurence roste. Ale jsme na to připraveni.