Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Tatiana a Stanislav-rozhovor

11. dubna 2007 v 17:55 | Clárka |  Tatiana Volosozhar a Stanislav Morozov
Tatiana a Stanislav :
Tatiana Volosozhar (20) skončila společně se svým partnerem Stanislavem Morozovem čtvrtá v kategorii sportovních dvojic na nedávném Mistrovství světa v Tokiu. Ukrajinský pár tímto výkonem vybojoval nejlepší umístění sportovní dvojice své země v historii.

Setkali jsme se s Tatianou v hlavním městě Kijevu v kavárně "Babuin" na Chmelnitského ulici. Na počest úspěšného šampionátu jsme si objednali japonský čaj "Pouštní višeň". Stanislav Morozov se našeho rozhovoru nezúčastnil, zůstal doma v Odesse. Interview probíhalo v ruštině.Měli jste pro tuto sezónu nějaké cíle?

Na Evropském šampionátu jsem chtěl být v top 3. Krátký program se nám ale moc nepovedl, byli jsme po něm až na pátém místě. Kromě toho, krasobruslení není jenom sport, ale také politika. Na mistrovství světa jsme byli dvakrát za sebou desátí. Chtěli jsme se dostat výš, ale nikdy jsme nevěřili, že se dostaneme až tak vysoko. Bylo to skvělé, především, když ve volných jízdách nebyl žádný ukrajinský rozhodčí.

Jak si začala s bruslením?

Moje matka chtěla být vždycky krasobruslařkou. Žila v Umanu v Cherkašině, ale nebyly tam žádné podmínky pro trénink. Bruslila na vlastní pěst, nejlépe jak mohla. Sen se jí splnil až díky mě, což jsem také chtěla. Když mi byly čtyři roky, vzali mě rodiče poprvé na stadión. Pak jim někdo řekl, že jsem talent. Zapsali mě do krasobruslařské skupiny. U zkoušky jsem celkem selhala - musela jsem skákat z malého stolku. Byla jsem malá a buclatá. Každý se smál a říkal: 'Néééé!' Ale můj první trenér mi dal šanci. Zamilovala jsem si bruslení - ten pocit, když vám vítr čechrá vlasy.

Začala si jako sólistka?

Ano, do 14-ti let jsme bruslila sama, pak mě dali do páru s Petro Harchenkem.

Líbí se ti nový systém hodnocení, kde je důležitý každý prvek v jízdě?

Ano, je to mnohem zajímavější, je tu větší šance,že se posuneš v pořadí. Po krátkém programu jsme byli osmí a po volné jízdě jsme skočili až na čtvrté místo.

Jaké jsou vaše tréninkové podmínky?

Ráda bych dostala šanci trénovat více na choreografii a v tělocvičně. K dispozici máme ale pouze led. Když jsme pracovali s Nikolaiem Morozovem v USA bylo to jiné. Bruslili jsme sedm hodin v kuse. Nohy strašně bolely. Pro Američany je to ale normální - mají dost ledu.

Kdy jste trénovali v USA?

V roce 2005. V květnu jsme strávili dva týdny vytvářením nových programů a v září jsme to pak ještě dopilovávali. Morozov je vynikající tvůrce, má nepřeberné množství nápadů a každý program je takové malé divadelní představení.

Teď jste nejlepší v národním týmu. Cítíš se být pod tlakem?

Ne. Je to fajn. Ale nepřipadám si jako hvězda. (smích)

V letošním sezóně jste byli jediným sportovním párem, který reprezentoval Ukrajinu na mezinárodní scéně. Máte i jiné dvojice na vyšší úrovni?

Tato sezóna byla smolná pro Julii Beloglazovou a Andreie Becha. Byli pořád zranění. Uvažovali o tom, že pojedou na Mistrovství světa, ale Julia dostala zápal plic. Phillipp Zalevskii bruslí s novou partnerkou. Uvidíme. Partnerka byla ale taky zraněná, takže právě začali znovu trénovat,

V Ukrajině se mluví o televizní show "Hvězdy na ledě". Byla jsi přizvána k účasti?

Jenom se o tom mluví. Nejdůležitější je, aby nebyl narušen náš trénink. Nechci jej obětovat. Plány jsou velké.

Jaké plány máš na mysli?

V každém případě chceme prožít normální sezónu Grand Prix. Loni si Stanislav zlomil nohu, letos jsem se zranila já. Měli jsme v plánu jet na Skate Canada, když se objevila nějaká infekce. Pořádně nevím, co to vlastně bylo, ale měla jsem problémy s nohou a nemohla jsem bruslit. Takže jsme se zúčastnili jen jednoho závodu Grand prix. Jen Mistrovství Evropy a světa nestačí - rozhodčí pak nemají moc šancí nás vidět.

Poznávají tě fanoušci?

Ano, chtějí podpisy. Především v zahraničí. V Tokiu také. Přijeli jsme ráno, spali jsme pár hodin a vyrazili jsme na trénink. Připadala jsem si jako kosmonaut. Bruslili jsme, když jsem uslyšela nějakou ženu jak křičí mé jméno. Byli jsme ve stejné skupině s Číňany, tak jsem si myslela, že volá na ně. Ale ne, volala na nás!

Odepisuješ na e-maily fanoušků?

Odepisuji všem. Není tomu dávno, co nám jedna slečna z Dánska poslala fotku z olympiády a nějaké přání. Hned jsem jí odepsala, poslala jí fotku i s podpisem. Doufám, že jí došla. Ráda komunikuji s nejrůznějšími lidmi.

Tatiana Volosozhar & Stanislav Morozov
Jaké jsou tvé vztahy s Alionou Savchenko, původem Ukrajinkou, která reprezentuje Německo a letos vyhrála Mistrovství Evropy?

Když bruslila se Stanislavem za Ukrajinu, tak jsme se hodně bavili. Teď máme také dobré vztahy.

Která země, ve které si byla, na tebe udělala největší dojem?

Tokio. Byla jsem tam letos poprvé. Líbí se mi kultura, totálně odlišní lidé. Všechno je dobře naplánované a ulice jsou čisté. Šli jsme se podívat na večerní Tokio a viděla jsem tokijský Disneyland.

Jste se Stanislavem spolu i mimo led?

Ano, chodíme spolu už čtyři roky. Pronajali jsme si společně v Kyjevu byt. Začali jsme spolu chodit v létě 2003. Chodili jsme spolu tak rok, a pak jsme spolu začali i bruslit, ale nesouvisí to spolu. Prostě se akorát stalo, že jsme náhodou pár i v soukromí.
 


Anketa

Sledujete Krasobruslení ?

To je přece jasný,že jo 39.9% (324)
No jak kdy 15.5% (126)
Ne-e 14.5% (118)
Vůbec mě to nezajímá 15% (122)
Když mám čas tak jo 15% (122)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama