Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Julia a Sergei

12. dubna 2007 v 10:35 | Claarka |  Julia Obertas & Sergei Slavnov
Jakožto fanynka ruského sportovního páru Eleny Berezhnay a Antona Sikharulidzeho jsem si nemohla loňský rok nevšimnout nového úlovku trenérky, která stojí za jejich mnohočetnými úspěchy - Tamary Moskviny.

Julii Obertas jsem si pamatovala už ze sezóny 2002/03, ale především její tehdejší partner Alexei Sokolov mi byl nesympatický. Mimoto tento pár na ME porazil podle mě neoprávněně Beránkovou s Dlabolou, takže…

Minulý rok Julia přijela na Evropu s partnerem novým - Sergeiem Slavnovem a já jsem pochopila, že toto je pár, který bude po ochodu Totmianina s Marininem sbírat tituly. Nemohu říct, že by mně nadchli výkony - technika kromě 3 twistu ve vertikální poloze nic moc a výraz (jak se pro pár, který spolu jezdil tehdy sotva rok sluší) zabalený v nemožných kostýmech ještě horší. Ovšem nadprůměrná choreografie, typická pro svěřence T. Moskviny, a potenciál ruské krasobruslařské školy mi dovoloval hledat v nich pár budoucnosti.

Letos už to bylo lepší. Také získali na právě skončivším evropském šampionátu stříbro. Ohromně na sobě zapracovali a ačkoli se nevyhnuli technickým chybám; naučili se synchronu, ladnosti, porozumění s hudbou a především vytvořili pár rovnocenných osobností, kdy je Sergei vedoucí na ledě a Julia číslo jedna pro "styk s veřejností".

A teď k tomu, proč si dovoluji je srovnávat s olympijskými vítězi a mistry světa Elenou Berezhnou a Antonem Sikharulidzem? Mají velmi podobnou minulost…:
  • Anton (s Marii Petrovou) i Julia (s Dmitriem Palamarchukem) byli juniorskými mistry světa
  • Anton i Sergei pochází ze St. Petersburgu
  • Elena i Julia oficiálně měří 154 cm, obě jsou modrooké blondýnky =)))
  • Elena ani Julia nikde neuvádí nic o svých otcích
  • Eleně i Julii bylo devatenáct, když začaly bruslit s Antonem i Sergeiem; všichni bruslili ještě s někým jiným (Shliakhov, Petrova, Palamarchuk, Sokolov, Karbovskaya)
  • Eleně i Julii se rozpadlo předchozí partnerství kvůli zranění (pravda u Eleny to bylo velmi vážné zranění a u Julie "jen" pád v soutěži, kdy se zranil její partner)
  • Elena s Antonem i Julia se Sergeiem se seznámili při společných trénincích s jinými partnery
  • První dvě společné sezóny jezdily oba páry volnou jízdu na stejnou hudbu (Dark Eyes / Truman Show + Secret Garden)
  • všichni čtyři uvádí do zálib hudbu (jak netypické pro krasobruslaře =))
  • oba páry bruslily / bruslí pod taktovkou Tamary Moskviny v peterburgském "Yubileny Sport Club"
Těchto 10 srovnání mně napadlo jen tak a doufám, že jsem jimi nikoho neurazila. Hledala jsem pouze v prvních dvou letech společné kariéry Berezhnayy a Sikharulidzeho (takže mějte na paměti obrázky z té doby, kdy Elena nebyla ještě zdaleka tak éterická jako v Salt Lake, stejně, jako není Julia éterická teď… ), ale příliš nepochyuji o tom, že i budoucnost se bude pro Obertas a Slavnova vyvíjet podobně… Pokud jim - a to jim přejme - vydrží zdraví.

Kus historie o Julii Obertas a Sergei Slavnovovi:

Julia bruslila od r. 1995 coby reprezentantka Ukrajiny s Dmitriem Palamarchukem. Byl to velmi úspěšný začátek kariéry, protože kromě tří vítězství na domácím šampionátu (1998 - 2000) se zapsali především jako vynikající junioři - v letech 1998 a 1999 vyhráli nejen finále Grand Prix, ale i MS; o rok později potom získali titul vicemistrů světa. V tabulkách jsou rovněž zapsáni jako vítězové Skate Izrael. Seniorská dráha je poznamenaná silnou konkurencí konce 90. let: v r. 1998 sedmí na Evropě a dvakrát šestí (1999-00). Na MS se podívali prvně do Helsinek a obsadili 11. místo, v Nice 2000 nedokončili soutěž, protože…
…během volné jízdy Dmitri spadl při zvedačce, Julia se zřítila na jeho hlavu a omráčila ho. Nemohl vstát, natož pak jít. Julia naštěstí nebyla zraněná a i partner se později dal dohromady. Po této sezóně se rozešli. Říká se, že Dmitri si myslel, že je pro něj drobná Juli už příliš velká.

A tak se Julia přestěhovala se svou matkou do St. Petersburgu, snít od začátku velké sny. Dala se dohromady s Alexeiem Sokolovem a trénovali u známých Ludmily a Nikolaie Vilikových, ve stejné tréninkové skupině jako ex-mistři světa Petrova a Tikhonov.
Hodlali reprezentovat Rusko, ale protože Julia bruslila s Palamarchukem za Ukrajinu, neměli povoleno mezinárodně závodit v sezóně 2000/01. Příští sezónu mohli pouze na podniky Grand Prix. Takže sezóna 2002/03 byla jejich 1. kompletní mezinárodní sezónou. Debutovali 5. místem na Mistrovství Evropy a 8. na světě.
Avšak hned po MS na jaře 2003 přišla zpráva, že se Obertas se Sokolovem rozešli - asi především kvůli rozdílnosti charakterů obou aktérů - a že Julia začne bruslit se Sergeiem Slavnovem.

Sergei bruslil s Julií Karbovskayou taky pod vedením Nikolaie Velikova , v té samé skupině jako Julia s Alexeiem, jenže partnerka s kterou byl také úspěšný v juniorské kategorii - stříbro z MSJ v r. 2002, vítězství na ruském mistrovství v r. 2001, na Grand Prix v Gdaňsku (2001, 2002) a v r. 2003 na Memoriálu O. Nepely v Bratislavě a Trofeo R. Trapanese v Miláně - pro něj příliš vyrostla.

 


Anketa

Sledujete Krasobruslení ?

To je přece jasný,že jo 39.9% (324)
No jak kdy 15.5% (126)
Ne-e 14.5% (118)
Vůbec mě to nezajímá 15% (122)
Když mám čas tak jo 15% (122)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama