Všichni milovníci krasobruslení séééém :)

Březen 2007

Alois Lutz - historie skoku Lutz

31. března 2007 v 18:57 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
Dvojitý lutz skočil jako první Karl Schäfer při tréninku v r. 1926, ale neodvážil se s jeho předvedením na soutěž. V rámci dvojítého provedení jej následovala Ann Scottová v 1942.

Ovšem trojité provedení s obraty o 1080° nám připravil jako lahůdku na MS 1962 v Praze Kanaďan Donald Jackson.

První ženou, které se podařilo uskutečnit tento krásný skok v soutěži, byla Denise Biellman v roce 1978. (trojité provedení)


Ulrich Salchow - historie skoku Salchow

31. března 2007 v 18:56 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
V roce 1865, Jackson Haines, známý americký bruslař, vyrobil celokovové brusle, které byly přidělány přímo na boty. Tento krasobruslař se stal známým svým novým tanečním pohybem a skoky. O několik let později zhotovil brusle se špičkami, čímž umožnil vytvoření nových skoků. Švédský krasobruslař Ulrich Salchow začal používat brusle se zoubky, které mu umožnily silné obrazy při bruslení i do skoků (např. nový skok s rotací 180° po něm pojmenovaný).

Salchow vévodil dlouhá léta evropskému i světovému krasobruslení. Důkazem jsou jeho četné medaile.

ME - 1. místo: 1898 - 1900, 1904-1910, 1913; 3. místo: 1901
MS - 1. místo: 1904, 1905, 1907-1911

První ženou, která skočila základní verzi salchowa byla Theresa Weld na Oympijských hrách v Antverpách v roce 1920.

Gilles Grafström, byl muž, který poprvé skočil dvojitého salchowa. Záznamy uvádějí, že jej zrealizoval při tréninku v roce 1926.

Prvním dvojitým skokem, který byl proveden ženou byl právě salchow. A to v roce 1937 Cecilií Colledgeovou.
Trojité provedení uskutečnil americký bruslař Skippy Butler kolem r. 1940. Ovšem díky II. světové válce se o Butlerovi hovoří jako o neznámém bruslaři.

Na první provedení čtverného salchowa v soutěži si jistě vzpomete - skočil jej Timothy Geobel (americký bruslař) na OH v Salt Lake City.

Prozatím jediná žena, která se může pyšnit předvedením čtverného salchowa v soutěži je Miki Ando.


Axel Paulsen - historie skoku Axel

31. března 2007 v 18:55 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
Téměř nikdy se jeho jméno neobjevilo napsané ve vítězné špici z mistrovství Evropy či mistrovství světa v krasobruslení. A v podstatě ani nemohlo... Jmenovaný byl totiž po dlouhá léta především špičkový světový rychlobruslař.

Jen jednou v r. 1882 se umístil na mezinárodních krasobruslařských závodech ve Vídni jako třetí a právě na tomto závodě diváci poprvé spatřili nyní tak oblíbený skok. Nemůže však překvapit, že na nohou měl při jeho provedení poněkud kratší rychlobruslařské nože.
Tehdy jistě ani netušil, že právě jeho skok bude jednou králem všech skoků...

První ženou, které se podařilo tento skok zopakovat v jednoduché podání, byla Sonja Henie v roce 1920.

Poprvé tento skok zvládl ve dvojitém provedení v soutěži Dick Button. Bylo to v r. 1945 na Mistrovství USA juniorů. Na svou dobu šlo o úctyhodný výkon, i když dnes je již trojitý skok základním předpokladem úspěšné jízdy každého bruslaře.

První dvojité "ženské" provedení axela se uskutečnilo v roce 1953 díky Carol Weissové.

Jeho trojité provedení však v soutěži dlouhá léta nikdo nerealizoval. V r. 1956 skočil americký reprezentant Robertson trojitého při tréninku na Olympijských hrách. Avšak na soutěži byl předveden až na Mistrovství USA v únoru 1974 skokansky nadaným bruslařem McKellenem.
Některé zdroje však uvádějí, že trojitého axela skočil poprvé Vern Taylor v roce 1978 na MS.

V ženském podání se podařilo zrealizovat trojitý skok výborné bruslařce Midori Ittové v roce 1988.

A jeho čtverné provedení? Necháme se překvapit…


Rittberger - historie skoku Rittberger

31. března 2007 v 18:54 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
O tomto bruslaři jsem příliš informací nenašla, ale i přesto…byl to výjimečný bruslař, který právem do historie krasobruslení patří.

Jeho úspěchy na krasobruslařských soutěžích:
V roce 1910 skončil na Mistrovství Německa druhý za Ulrichem Salchowem, později se však stal jedenáctinásobným mistrem Německa. Měl neuvěřitelně dlouhou krasobruslařsko kariéru, i když ne po celou její dobu sbíral medaile.

ME - 2. místo: 1910, 1925, 3. místo: 1911, 1924
MS - 2. místo: 1910 - 1912

Jeho skok se dočkal svého dvojitého provedení v letech 1925-1926 při tréninku Rakušana Karla Shäfera. Ten s největší pravděpodobností nepředvedl tento dvojitý skok na žádné soutěži, ale učil se tento skok skákat na obě strany - nohy, levou i pravou.

Trojitý rtittberger předvedl na OH 1952 v Oslu Američan Dick Buton, byl to zároveň první provedený trojitý skok.


Toeloop

31. března 2007 v 18:53 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
Název pro tento skok vznikl složením dvou slov: toe = špička, loop = klička.


Tak jako u rittbergera se toeloop odráží a dopadá na stejnou nohu, ovšem s tím rozdílem, že u toeloopa se bruslař volnou nohou špičkou brusle odrazí.

Zajímavostí je, že tento skok se v r. 1987 pokusil skočit ve čtverém provedení československý (slovenský) reprezentant Jozef Sabovčík. Ovšem při výjezdu se volnou nohou dotkl ledu a ISU mu tak odmítla připsat prvenství v předvedení čtverného salchowa, které získal rok později Američan Kurt Browning.


Flip

31. března 2007 v 18:52 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
Popis flipa:

Obrat o 360° .
Zdůrazňujeme, jako u všech skoků, vzpřímenou polohu trupu ve výskoku. Zde je důležité získání výšky hlavně odpíchnutím a vzepřením volné nohy opřené v zanožení zoubky o led a odrazem jedoucí nohy.

Dopadáme na přední část pravé brusle hodně do podřepu a s otevřeným držením paží, vyjedeme obloukem vzad ven na pravé noze. Volná noha je zanožená a vytočená špičkou ven z kruhu. Díváme se vlevo vzad přes levé rameno.
Tento skok se liší od lutze tím, že se odrazovou nohou bruslař odráží z vnitřní strany brusle.Lutz

31. března 2007 v 18:51 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
Popis lutze:

(Popis skoku z levé nohy na pravou.)


Oblouk vzad ven na levé noze s postupnou výměnou ramen a paží spodním obloukem (nejprve pravá vzadu) a se zanoženou pravou nohou. Rovněž odraz je stejný. Jede se v hlubokém podřepu na levé noze, zanožená pravá noha je vysunuta hodně dopředu, trup se začíná natáčet vlevo, ramena a paže se mezitím spodním obloukem vymění.
V okamžiku, kdy začnou zabírat zoubky brusle volné nohy o led, dojde ke zpevnění pravé nohy v koleně (zoubky jsou zaryty do ledu) a k vzepření přes napjatou nohu. Současně se napíná a odráží i jedoucí levá noha. Levá paže pokračuje v pohybu vzhůru vzad stranou, trup a pravá paže se natáčejí ve směru rotace, i když se snažíme, aby příliš rotaci neurychlovaly. Po obratu ve vzduchu se dopadá na pravou nohu , a to na vnější hranu přední části brusle. Těsně před dopadem se paže rychlým pohybem rozvinou od těla stranou.


Salchow

31. března 2007 v 18:51 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
Popis salchowa:


Skok provedený z levé nohy na pravou (lze se jej naučit samozřejmě i opačně). Poslední oblouk před vlastním skokem se jede na pravé noze s opačným držením ramen a paží. Odrazem se přejde do oblouku vpřed ven na levé noze. Pravá noha je zanožená a vytočená ven. Provede se obrat trojkou, zadrží se zpět pravý bok, ale pouze na malý okamžik. Švihnem pravou nohou ze zanožení vpřed do překřížení směrem ven z kruhu. Tělo pokračuje dále v otáčení. Dopadá se na vnější hranu do oblouku vzad na pravou nohu. Před skokem zády do směru jízdy po doskoku taktéž. (360°).
Axel

31. března 2007 v 18:50 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
Popis axela:


Axel-pausen je nejkrásnější ze vše skoků. Má ovšem nejsložitější techniku provedení, tím se tedy stává nejobtížnějším skokem.

Axel je jediným skokem, který se skáče s odrazem vpřed. Bruslař se odráží pravou nohou, přičemž se při jednoduchém axelu provede jeden a půl otáčky, a na levou nohu dopadá vzad. Bruslař tedy učiní při jednoduchém skoku obrat o 540stupních. Dvojitý axel má dvě a půl otáčky (900stupňů), trojitý tři a půl otáčky (1260°). Čtverý axel by tedy musel mít při čtyřech a půl otáčky nevěřitelných 1620° obratu.
Vrcholem současného bruslařského umění však prozatím zůstává trojitý axel v kombinaci s dalším skokem.Rittberger

31. března 2007 v 18:50 | Clárka |  Krasobruslařské skoky
Popis rittbergera:

Odráží se a dopadá se na stejnou nohu. Nasadí se oblouk vpřed dovnitř na levou nohu - odrazíme se a nasadí se oblouk vpřed dovnitř na pravou nohu, provede se obrat s přešlápnutím na levou do oblouku vzad dovnitř a ihned se překročí na pravou nohu do nájezdového oblouku vzad ven. Paže se přesunují do frontálního držení. Rovněž odskok je stejný. Levá volná noha se vede velkým a vysokým obloukem stranou, levou paži do vysokého upažení, kde se její pohyb ve směru rotace zpomaluje, zatímco pravá paže v pohybu pokračuje. Výsledná poloha paží je tedy spíše vzpažení zevnitř. Po obratu ve vzduchu (360°) se však nedopadá na levou nohu, nýbrž na pravou do oblouku vzad ven. Levá noha se musí rychle vytáhnout vzad zevnitř ven z kruhu, a to současně s dopadem. Jestliže volná noha zůstane v přednožení ještě po okamžiku dopadu, vzniká nebezpečí prudkého záklonu a pádu.
U tohoto skoku je důležité, aby se v okamžiku odrazu tlačilo levé rameno hodně do výšky. Rovněž hlava sleduje přirozeným otočením směr rotace celého těla.